Προς το περιεχόμενο

Σωστή σειρά πεταλιών στο fx loop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ

 

Συνήθως έχω το pedalboard μπροστά από τον ενισχυτή, αλλά σε έναν συγκεκριμένο ενισχυτή που μου αρέσει το overdrive του φτιάχνω pedalboard όπου θα χρησιμοποιήσω αναγκαστικά το fx loop. 

 

Το Boss NS2 κάνει εκπληκτική δουλειά όταν το έχεις στην λούπα και ζωντανεύει το overdrive του ενισχυτή ακόμη περισσότερο, αν και μου δίνει και λίγο παραπάνω ένταση. Το Boss GE7 θα το χρησιμοποιώ είτε για να δίνω bottom end (για πιο heavy παιξίματα) είτε για να αλλάζω τον χαρακτήρα της κιθάρας.

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν η σειρά είναι σωστή, αν και μου ακούγεται σωστή στα αυτιά μου, απλά είπα να ρωτήσω αν θα βάζετε σε άλλη σειρά κάποια πετάλια (ή αν τα έχω βάλει εντελώς ανάποδα και δεν το αντιλαμβάνομαι), παραθέτω την παρακάτω εικόνα

 

Ευχαριστώ 

 

 

IMG_20230208_155517.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τούμπανο. 

Αν θες δοκίμασε το Noise Suppressor μετα το EQ μήπως σου αρεσει καλύτερα, τα υπόλοιπα είναι κομπλε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, δεν υπάρχουν κανόνες, μπορείς να κάνεις ό,τι θες. Υπάρχουν κάποιοι "περπατημένοι" δρόμοι αλλά εν τέλει εσύ μπορείς να θες να κάνεις το δικό σου, να φτιάξεις έναν άλλο ήχο, κτλ.

 

Το κλασικότερο παράδειγμα είναι, πρώτα Compression και μετά EQ, ή το ανάποδο?

 

Μπορεί να λέω και μπούρδες γιατί δεν έχω πετάλια 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε δοκιμες κανε δοκιμες κανε δοκιμες.
Αλλιως τα δεχεται καποιος ενισχητης τα πεταλια και αλλιως ο αλλος, και μαλιστα στο fx loop.

Εγω τα δικα μου τα βγαλα ολα απο το fx loop και τα βαλα ολα απο μπροστα μετα απο απειρες δοκιμες πετυχα μια πολυ καλη κατασταση.
Απο 4 boosterακια που εχω μονο το ενα μπαινει πισω στο fx loop που μου χρειαζεται να φτιαχνω το οβερντραιβ του ενισχυτη, τα αλλα σφυριζουν κανουν κλατσ κλουτσ κλπ. 
Στην παρακατω φωτο (ειναι παλιοτερη) εχω τα μισα απο μπροστα και τα αλλα μισα στο fx loop (τα πεταλια οπως τα βλεπεις δεν ειναι στη σωστη σειρα αλλα προσεξε τα καλωδια απο που πανε και που φευγουν).

302489304_10227791291069800_5841527770518473079_n.jpg

Επεξεργασμένο από ThomasSot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ guys, θα δοκιμάσω να αλλάξω την σειρά του eq με το noise suppressor.

 

Ερώτηση: αν βάλω και ένα harmonizer, θα το βάλω μεταξύ του chorus και του ge7 σωστά? 

 

1 ώρα πριν, ThomasSot είπε

Εγω τα δικα μου τα βγαλα ολα απο το fx loop και τα βαλα ολα απο μπροστα μετα απο απειρες δοκιμες πετυχα μια πολυ καλη κατασταση.

Απο 4 boosterακια που εχω μονο το ενα μπαινει πισω στο fx loop που μου χρειαζεται να φτιαχνω το οβερντραιβ του ενισχυτη, τα αλλα σφυριζουν κανουν κλατσ κλουτσ κλπ. 

 

 

Και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις delay με το overdrive του ενισχυτή, δεν το έχεις στο fx loop? 

 

Στην δικιά μου περίπτωση τα booster, είτε clean είτε tubescreamer τα βάζω μπροστά από τον ενισχυτή. Είχα δοκιμάσει όπως προείπα κάποια και κάποια άλλα μπροστά, όπως το noise suppressor, αλλά ενώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το πετάλι σε άλλη pedalboard που έχει δικό της overdrive πετάλι, σε αυτή με το που το έβαλα στην λούπα άλλαξε ο ήχος του ενισχυτή και το γκάζι του προς το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντηλευ το κορους το ριβερμπ το φλαγκερ και το οκταβερ το ειχα και γω πισω στη λουπα και τα φερα ολα μπροστα γιατι βαριωμουν να περναω συνεχεια καλωδια επι των καλωδιων, Εξ αλλου εχω εκει το hardwire και το MXR το κοκκινο και δουλευω αυτα. ΟΜΩΣ, τα προαναφερθεντα καθαρα πεταλια δουλευουν μια χαρα και μπροστα με το overdrive του ενισχυτη. Ο ενισχυτης μου ειναι ενας Marshall κατοσταρης.
Κανε δοκιμες

Ενα απλο μπουστερακι με tone πισω στο fx loop καθαριζει πολυ καλα το σημα του ενισχυτη, ειτε καθαρα ειτε βρωμικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ από αυτούς που παίζουν με όλα τα πετάλια μπροστά είμαι, και ναι τα καλώδια μπρος πίσω κτλ είναι ταλαιπωρία, αλλά μια φορά θα γίνει, για τον συγκεκριμένο ενισχυτή και μόνο (και μένα Μάρσαλ κατοσταρης), αν χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι και χρησιμοποιείς το μόνο πετάλια για γκαζι (το hardwire πεταλαρα, έχω το Sc2) ναι δεν υπάρχει λόγος για fx loop. Τώρα με overdrive του ενισχυτή δεν ξέρω πως σου αρέσει το delay πχ μπροστά. Εμένα μου ακούγεται τελείως 💩

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα υπάρχει μια ενδεδειγμένη σειρά στα πετάλια

πχ  (noise gate) - comperssor - (volume) - wah - (noise gate)- overdrive/dist - (noise gate) - (EQ) - modulation (chorus/flanger κλπ) - Delay - reverb - (EQ) - (volume) σε παρένθεση όσα μπορούν να αλλάξουν θέση.

 

Εχω δει κιθαριστες με το delay πρώτο και τους άρεσε, εμενα μου αρεσε λίγο. 

Άλλοι βάζουν το volume πρώτο, άλλοι τελευταίο κλπ

 

Μπορούμε να γράψουμε άπειρες σελίδες για την σειρά, αλλα η πιο "στάνταρ" σειρα ειναι:

wah - Overdrive/dist - Modulation - Delay - Reverb

 

Επειδή κατά καιρούς έχω πειραματιστεί με διάφορες συνδεσμολογίες (όλα στο input, κάποια στο fx loop), θα σου γράψω κάποια πράγματα που παρατήρησα:

 

1. Noise gate: Για πάρα πολλά χρόνια το είχα πρώτο και ήμουν ικανοποιημένος γιατί έπαιζα με πολύ παραμόρφωση, όμως μου χάλαγε τα καθαρα. Το έβαλα μετά τη παραμόρφωση και βελτιωθήκανε τα πράγματα. Το βέλτιστο αποτέλεσμα το πέτυχα με ένα στην αρχή της αλυσίδας σε χαμηλή ρύθμιση και ένα μετά τη παραμόρφωση (στο βασικό pedalboard εχω το HX effects της Line 6 οπότε εκεί βάζω το εξτρά noise gate στα patches που χρησιμοποιώ πολύ παραμόρφωση). Συνεπώς η θέση του είναι κυρίως στη λούπα.

 

2. EQ: Το χρησιμοποιώ τελευταίο για ένα συγκεκριμένο λόγο: Όταν παίζω λάηβ μπορεί να μην έχω τον ενισχυτή μου, οπότε το έχω τελευταίο για να κάνω fine tuning τον ήχο μου. Στη περίπτωσή σου, επειδή έχεις τον ήχο σου η θέση του μπορεί να είναι πριν/μετά το Noise gate στη λούπα. Εναλλακτικά μπορεί να μπει και στο Input για να πειράξεις το σήμα που πάει στον ενισχυτή. Δεν βρίσκω λόγο γιατί ο ενισχυτής έχει ήδη EQ, οπότε δεν νομίζω ότι θα βρεις κατι. Τέλος, ανάλογα με τη ρύθμιση του μπορεί να σου βγάλει λίγο θόρυβο, για αυτό πρότεινα να μπει πριν το noise gate για να "μαζέψεις" τυχόν φυσήματα. 

 

3. harmonizer: Θα το δοκίμαζα στο input με τη λογική το επεξεργασμένο σήμα να ενισχύεται περισσότερο. Εναλλακτικά μπορείς να το βάλεις (με βάση τα πετάλια σου) με την εξής σειρά στη λούπα: Eq -> Harmonizer -> Gate -> Chorus -> Delay. Εχω πειραματιστεί και με τις 2 πιθανές συνδέσεις και μου άρεσε λίγο παραπάνω στη λούπα - όμως δεν μπήκε ποτε σε κάποιο τραγούδι για να ασχοληθώ εκτενέστερα (να δω πως ακούγεται σε ηχογράφηση, σε μεγάλες εντάσεις κλπ)

 

Bonus κάψιμο: 

Επειδή τα εφε αλλάζουν συμπεριφορά αν ειναι παράλληλα ή σε σειρά προτείνω το εξής:

 

Send -> Noise Gate -> Y (a/b/y box) -> Path A: Chorus

                                                             -> Ρath B: Harmonizer    και μετά ένωση των 2 path στο delay που έχει δύο inputs -> Return.  

 

Επίτηδες δεν έβαλα πουθενά το EQ για να διαλέξεις 

α) αν θα είναι στην μονοφωνική σειρά - άρα θα επηρεάζει το σήμα συνολικά ή

β) αν θα το βάλεις σε κάποιο από τα paths για να επηρεάζει το σήμα που παίρνει το εκάστοτε εφε.  

 

Μετά θα γίνονται Blend τα δύο path με το delay και θα μπορεί να πετύχεις ήχους που δεν θα ήταν δυνατοί με το set-up που έχεις τώρα.

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Και εγώ από αυτούς που παίζουν με όλα τα πετάλια μπροστά είμαι, και ναι τα καλώδια μπρος πίσω κτλ είναι ταλαιπωρία, αλλά μια φορά θα γίνει, για τον συγκεκριμένο ενισχυτή και μόνο (και μένα Μάρσαλ κατοσταρης), αν χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι και χρησιμοποιείς το μόνο πετάλια για γκαζι (το hardwire πεταλαρα, έχω το Sc2) ναι δεν υπάρχει λόγος για fx loop. Τώρα με overdrive του ενισχυτή δεν ξέρω πως σου αρέσει το delay πχ μπροστά. Εμένα μου ακούγεται τελείως 💩

 

 

 

Μαλακια σου γραψα, τωρα τελευταια εβαλα ολα τα πεταλια αυτα στη σειρα μπροστα, αλλα δεν δουλευω το gain του ενισχυτη με τα τρια τελευταια fender πεταλια (reverb daley chorus), εχω καιρο να δουλεψω την πενταλιερα μου γιατι την εχω στο χωρο εργασιας 100 χιλιομετρα απο εδω που μενω. Εδω που μενω ειμαι με μια κιθαρα και ενα pea vey transtube 212 efx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου