Προς το περιεχόμενο

Guitar Strings


billseme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

 

Έχω 2 κιθάρες, μια esp horizon και μια ltd ec-1000. 

Επειδη της έχω σετάρει λιγο ανάποδα (η ltd ειναι με 12-56 drop C) και η horizon (9-48 standard E)😄.  Θα πάω να αλλάξω και στις 2 χορδές + σεταπ.

Η ερώτηση μου τωρα εχει να κανει κυριως με την ποιοτητα των χορδών, ολα αυτα τα χρονια χρησιμοποιώ τις ernie ball χορδές ειτε silky ειτε cobalt ειτε titanium, και δεν ειχα καποιο θέμα αλλα και ούτε εντυπωσιάστηκα απο τον ήχο ή απο την αισθηση, απλα επειδη τις συνήθισα και δεν ειχα χρονο ννα πειραματιστώ με αλλες μάρκες/gauges δεν δοκιμασα κατι αλλο.

 

Αυτή τι στιγμή στην horizon έχω 9άρες ernie ball titanium και στην ltd 12αρες ernie ball cobalt

 

Έχω διαβάσει απειρα αρθρα σχετικα με ernie ball / D’Addario / Elixir και θα ηθελα να ρωτήσω ποια συγκεκριμένη εταιρια και σειρα χορδών θα προτείνατε με τα εξής δεδομένα.

 

1) Μέγιστη Αντοχή (2 ώρες την ημέρα που παιζω κατα μέσο όρο,  τις αλλάζω ανα 1,5 μηνα) 

2) Να ειναι ανετες στο χέρι

3) Πιο ""γεμάτο"" ηχο

 

Θέλω πιο πολύ να αποφύγω τα συχνά πηγαινε-ελα στα μαγαζια για τους εξης λογους που ισως σας φανούν χαζοι. 

Χρειάζεται να κάνω περιπου 20 χιλιομετρα πανε και αλλα 20 έλα για το κοντινότερο μαγαζί και επειδη ειναι στο κεντρο της πολης δινω και 5 ευρώ πάρκινγκ για να περιμένω να τις σετάρουν οποτε ειμαι στα 15 ευρώ μονο μεταφορικά, αν καθε σετ χορδών εχει 10-13 ευρώ θα χρειαστώ αλλα 20-25 ευρώ για τις χορδές και θα δώσω 20 ευρώ για την ltd (απλή γέφυρα) και 30 για την horizon (floyd rose). Αρα ειμαστε στα 90-100 ευρώ 😅. Μερικές φορές αλλαζω μονος μου τις χορδές στην LTD για να γλιτώσω το 50άρι,  αλλα με την horizon με φοβίζει λιγο το floyd rose και δεν θέλω να κάνω πατάτα.

 

 

Αυτή τι στιγμή κοιτάω τις D’Addario NYXL Nickel Wound και τις Elixir Polyweb σε 9άρες ή 10άρες αλλα θα ήθελα και την δική σας γνώμη.

 

Ελπιζω να μην κούρασε το ποστ.

Επεξεργασμένο από billseme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα να μαθεις να αλλαζεις χορδες,να παραγγελνεις online να ερχοντε οι χορδες σπιτι

με elixir το 3μηνο+ το εχεις και θα γλυτωσεις χρηματα και χρονο

αφιερωσε το χρονο και θα γλυτωσεις πολλα 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες τώρα τη μαγική λέξη. Γενικά οι χορδές δεν είναι καθόλου αντικειμενικό θέμα. Ειδικά εδώ στο Noiz, κάθε ένας έχει να σου πει τα δικά του, ανάλογα με τα χέρια του, τις κιθάρες του, κτλ κτλ.

 

Ένα πράγμα δεν μας είπες μόνο, που είναι αρκετά σημαντικό για το tension - Τι κούρδισμα κάνεις? Επίσης φαντάζομαι ότι το scale-length είναι το "κανονικό".

 

Εγώ έχω 7χορδη superstrat με scale length 673 (αντί 648). Eπειδή δεν παίζω πολύ και δεν θέλω να "χαλάνε" με το παραμικρό, εδώ και καιρό παίρνω την ακριβή σειρά NYXL της D'addario. Μεγάλο ρόλο παίζει ότι είναι πολύ κοντά στα gauges που θέλω, επειδή παίζω με 7χορδη. Αν θέλω να κουρδίσω Standard ή 1 ημιτόνιο κάτω (Eb/Drop Ab), παίρνω τις 10άρες. Εδώ και καιρό όμως ήμουν D/Drop G οπότε είχα πάρει 11άρες. Βέβαια μου φαίνονται λίγο σκληρές, οπότε λέω να μείνω στο Drop Ab με 10άρες.

 

Με αυτές τις πληροφορίες, σου λέω ότι έχω κάνει να αλλάξω και 6-7 μήνες, και ούτε έχουν σκουριάσει, ούτε τίποτα. Με αρκετό παίξιμο, νιώθω ότι θέλουν αλλαγή στο 3μηνο. Από κούρδισμα δεν μπορώ να σου πω γιατί έχω Evertune bridge οπότε δεν ξεκουρδίζει ποτέ.

 

Επίσης, μου φαίνεται περίεργο να ψάχνεσαι τόσο πολύ για τις τέλειες χορδές αλλά να μην έχεις μπει στη διαδικασία να μάθεις να τις αλλάζεις μόνος. 1-2 βιντεάκια θα δεις και θα το μάθεις. Άντε το πολύ να φας ένα σετ.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, billseme είπε
Έχω διαβάσει απειρα αρθρα σχετικα με ernie ball / D’Addario / Elixir

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν αντί να διαβάζεις αυτά τα άρθρα, έβλεπες tutorials για αλλαγή χορδών σε κιθάρες με floyd rose, τώρα θα ήσουν άρχοντας.

Στην θέση σου, θα έπαιρνα online τις φθηνότερες χορδές (κι ας ήταν χάλια) σε ποσότητα για να τις χρησιμοποιήσω στην μάθηση της αλλαγής χορδών στο floyd (βλέποντας και βιντεάκια που να δείχνουν πώς γίνεται σωστά).

Μετά παίρνεις ότι σου αρέσει, χωρίς περιττά έξοδα μετακίνησης.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αλλάζεις χορδές και να σεταρεις την κιθάρα σου είναι μέρος της κουλτούρας του να ασχολείσαι με τη μουσική, όπως και το να κουρδίσεις με το αφτί και όχι με κουρδιστήρι και άλλα, δεν είναι για τα λεφτά, αν δεν τα δώσεις εκεί θα τα δώσεις σε κάτι άλλο, δεν σώνεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω πειραματιστεί πολύ μαζί τους, κυρίως στην ltd άλλαζα συχνα κουρδίσματα οποτε πειραματιζομουν και με gauges και με το action.

 

Στην ltd αλλάζω τις χορδές μονος μου απλά συνήθως. Την δινω για αλλαγή οταν πάω και την horizon (αφου παω που πάω τις παιρνω και τις 2 μαζί μου ) , δεν ειναι τοσο το προβλημα μου αυτό οσο  με το floyd ειδα πολλά βιντεάκια και ακολούθησα πολλα guides πήρα και ξυλαράκι για να βάζω στο floyd να κλειδώνει,  και με τι σειρα να τις κουρδιζω 2-4-3-5-1-6 κ.ο.κ απλα ποτέ δεν κατάφερα το αποτέλεσμα που ειχα οταν την πηγαινα για σεταπ + οτι ξεκούρδιζε κάθε μέρα πολύ εύκολα (ισως κατι κάνω εγώ λάθως φανταζομαι). Απο την άλλη πάντα έχω και τον φόβο μην κάνω κάτι λαθωςκαι προκαλέσω καποια ζημια στην horizon.

 

Απο μερικά suggestion που ειδα λέω να πάω σε daddario στην μια και elixir στην άλλη για δοκιμή και να επανέλθω.

Επεξεργασμένο από billseme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχω δοκιμάσει όλες και έχω καταλήξει στις GHS Boomers.

Give them a try.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τις έχω δοκιμάσει όλες και έχω καταλήξει στις GHS Boomers.

Give them a try.

SF στέλνεις λινκ pls?

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nekkon είπε

SF στέλνεις λινκ pls?

https://www.ghsstrings.com/products?categories=boomers

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου