Προς το περιεχόμενο

Ο Roger Waters επανηχογραφεί το Dark Side of the Moon


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Βέβαια, εκεί μέσα εκτός του Beck, έκανε παρέλαση η "αφρόκρεμα".

Ναι, αυτό λέμε.

Κάτι ξέρει η αφρόκρεμα, δεν ήρθε να παίξει σε δικό μου δίσκο, στον Waters πήγε.

Αδιανόητα καλό άλμπουμ, που φυσικά δεν πήρανε χαμπάρι στην Ελλάδα που ονειρεύονται ακόμη ότι παίζουν το Wish You Were Here στην αγαπημένη τους, ενώ ο ήλιος δύει κάπου στη Λούτσα.

 

Την ίδια εποχή ο Gilmour τα είχε ουσιαστικά παρατήσει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, trolley είπε

Το "Amused To Death" είναι καλύτερος δίσκος από οποιονδήποτε δίσκο των Pink Floyd.

image.jpeg.54875a455ec69ef0f126eccc05706694.jpeg

 

και για τα κάνω τελείως πο@τάνα....μπορεί ο  Waters να είναι καλός συνθέτης, καλός στιχουργός....αλλά ο καθοριστικός ήχος των Floyd έρχεται από τον Gilmour. Θυμηθείτε τότε που τους είδαμε στο Ολυμπιακό Στάδιο (πότε ήταν δεν θυμάμαι...) που ήταν ΜEGA_Floyd (και χωρίς τον Waters -που πραγματικά δεν έλειψε από κανένα).

...αλήθεια εκτός από τον Μεθενίτη, το Νέστωρα και την αρχοντιά μου....όλοι οι άλλοι είσασταν με πάνες τότε?🤪

 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marathon είπε

...αλήθεια εκτός από τον Μεθενίτη, το Νέστωρα και την αρχοντιά μου....όλοι οι άλλοι είμασταν με πάνες τότε?

Και εγώ ήμουν εκεί, μην ανησυχείς.

 

Όσο για τον "ήχο των Pink Floyd" έτσι νόμιζα και εγώ, μέχρι το Amused To Death. Μετά λυπόμουν που δεν είχε καλέσει τον Beck νωρίτερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, marathon είπε

.αλλά ο καθοριστικός ήχος των Floyd έρχεται από τον Gilmour

Πάντως στο Wall του Waters στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο ήχος ήταν εξωσωματική εμπειρία. Ασύλληπτος.

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως στο Wall του Waters στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο ήχος ήταν εξωσωματική εμπειρία. Ασύλληπτος.

Εκεί, έστειλα... τη γυναίκα μου... καθότι βαριόμουν να πάω. Το μεσημέρι εκείνης της ημέρας, της λέω "θες το βράδυ να πας εκεί; θα πάθεις μεγάλη πλάκα" και μου λέει "ναι" (χωρίς να ξέρει απολύτως οτιδήποτε για το θέμα).

 

Ακόμη όποτε το θυμάται, με ευχαριστεί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Και εγώ ήμουν εκεί, μην ανησυχείς.

😉

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Όσο για τον "ήχο των Pink Floyd" έτσι νόμιζα και εγώ, μέχρι το Amused To Death. Μετά λυπόμουν που δεν είχε καλέσει τον Beck νωρίτερα.

Ο Beck πάντα είχε ένα "άλλο" ήχο και άλλη λογική (όπως έδειξε και η μετέπειτα πορεία του). Δεν νομίζω όμως ότι θα ήταν "Floyd). Kαλά...υποθέσεις κάνουμε τώρα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marathon είπε

😉

Ο Beck πάντα είχε ένα "άλλο" ήχο και άλλη λογική (όπως έδειξε και η μετέπειτα πορεία του). Δεν νομίζω όμως ότι θα ήταν "Floyd). Kαλά...υποθέσεις κάνουμε τώρα....

 

Υπερβάλλω λίγο, διότι δεν εγκρίνω την απαξίωση του Waters επειδή έχει κάνει το τρομερό αμάρτημα να γεράσει. Ακόμη και στον τελευταίο δίσκο τα σπάει άσχημα ο άνθρωπος, αυτά που γράφει, ενορχηστρώνει, παράγει είναι τόσο άρτια που δεν ξέρεις τι να πεις. Και τώρα, συζητάμε, αν θα ξαναηχογραφήσει το Dark Side Of The Moon; Ποιος θα το έκανε δηλαδή, ο Νταλάρας;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Ποιος θα το έκανε δηλαδή, ο Νταλάρας;

Αρκετοί το έχουν κάνει. Είτε live είτε στουντιακά.

 

Κάνοντας το ίδιος, όμως το απαξιώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, trolley είπε

καθότι βαριόμουν να πάω

Εγώ πάλι, καθότι δεν είχα ενθουσιαστεί και ιδιαίτερα από το dark side of the moon στη Μαλακάσα- ήχος κάτω του μετρίου και ταλαιπωρία μεγαδιαστάσεων, καθώς κοντέψαμε να παρκάρουμε στη...Θήβα- δεν ήμουν και πολύ ψημένος να πάω.

Το δε κλειστό του ΟΑΚΑ πιο απωθητικό ως ιδέα (ηχητικά). Τέλος πάντων, πήγαμε...

Μου έπεσε κάτω το σαγόνι. Ήχος βγαλμένος από τα όνειρα. Το απόλυτο. Και βέβαια αν έκλεινες τα μάτια, θα ήσουν σίγουρος ότι μπροστά σου σόλαρε ο Gilmour από αυτό που άκουγες. Νομίζω ότι τον... "υποδυόταν" ο Snowy White- στο 101% όμως. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpamps είπε

Κάνοντας το ίδιος, όμως το απαξιώνει.

Εννοείς ότι θα το κάνει "ίδιο";

Ή επειδή το κάνει ο ίδιος;

Ούτως ή άλλως "διασκευές" του DSOTM παίζονται από τη μπάντα του και από τους πάλαι-ποτέ Floyd εδώ και δεκαετίες. Γιατί να μην γίνει άλλη μία; Επειδή μας χαλάει εμάς την "ανάμνηση";

 

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Νομίζω ότι τον... "υποδυόταν" ο Snowy White- στο 101% όμως.

Και αυτό ένα ταλέντο είναι. Εγώ δεν το έχω, οπότε ζηλεύω όποιον το έχει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου