Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αφήνω "εδώ" μπας και βοηθηθεί κάποιος συμφορουμιτης ειδικά αν  πλέον δεν έχει καμια ορεξη να ξαναστήνει συστημα απο την αρχή (μεχρι και πριν απο 6-7 χρόνια ηταν γιορτη για μενα, πλεον ειναι αγγαρεία).

 

Χρησιμοποιώ αυστηρά SSD για λειτουργικά κοκ από το 2011, έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν ξέρω πόσοι...

 

Τον 850 Pro 512MB τον αγόρασα ( ενα σκασμό χρήματα, γύρω στα 300 ευρώ) θυμάμαι Δεκεμβρη 2014 για το τότε λαπτοπ μου με το οποίο δούλευα κιόλας. Από τότε ταξιδεψε στη Αυστραλία (τον ίδιο μήνα), μπήκε σε άλλα 5-6 συστήματα desktop και laptop (ενα απο τα οποία ήταν και εταιρικό λαπτοπ), την εποχη που δούλευα αποκλειστικα με Macbooks μπήκε σε θήκη και έγινε εξωτερικός και από το 2017 και μετά καρφώθηκε στο desktop και ρίζωσε εκεί.

 

Λόγω μέσης, κρυου κοκ, στο σαλόνι παω σπάνια πλεον, πάω να ανοιξω καποια στιγμή το desktop, με εβαζε στo bios κατευθειαν...βρε αμαν, βρε ζαμαν, τελικά βλεπω οτι ο SSD εχει εξαφανιστει. Τον ξεριζώνω, τον βαζω σε θήκη (που ξερω οτι λειτουργει), το καρφώνω στο NUC που εχω στο υπνοδωμάτιο, δεν βρισκει τιποτα...

 

Ετσι απλά και ξαφνικά χωρίς καμία εμφανή αιτία...όλα ειναι πισω απο καλά UPS οπότε δεν εγινε η στραβη απο εκεί...απλά ήρθε η ώρα του...

 

Αυτός ήταν από τους πολύ λιγους SSD που ερχόταν με 10 χρονια εγγυησης παρακαλώ και μου αρέσει που φυλαω και σκανάρω ολες τις αποδείξεις, αλλά την συγκεκριμένη ΔΕΝ την βρήκα ποτε οπότε πάνε και τα 10 χρόνια εγγυησης...

 

Τα καλά νέα όμως...δεν χάθηκαν data (όλα σε Gold 8Tb και με χ2 offline backups) και πριν απο μήνες για πρώτη φορά στην ζωή μου κράτησα backups με το AOMEI Backupper απο ΟΛΑ τα λειτουργικά των συστημάτων μου (4 ζωή να έχουν)...είπαμε γερνάω και βαριεμαι να τα στήνω όλα απο την αρχή...

 

Αγοράζω τάκα τάκα έναν 870 Evo 1Tb (100 ευρώ, παλίο σύστημα i5-7600 που μάλλον δεν θα βρώ ποτέ χρήματα να το αναβαθμίσω οπότε δεν πηγα σε NVMe), φτιαχνω ένα bootable του  AIOMEI Backupper, και σε 35 λεπτάκια (250Gb image, restore απο WD Gold 8Tb) ο 870 EVO ήταν όπως ο 850 Pro οταν κρατησα το image (συν τον ελευθερο χωρο στο πρωτο partition, συν 450Gb άλλο ελευθερο partition για άλλες χρήσεις)...απλά προσοχη γιατί το Backupper για καποιον λόγο ειναι επιλεκτικό με τα USB στικάκια, 2 φορες δοκιμασα με Kingston 16Gb και εγινε fail το to bootable. Τριτη φορά με Sandisk 32Gb, όλα καλά, phewwww...

 

Παλι καλά αλλιώς θα ήθελα 2 ημέρες μονο για να στήσω τα μουσικά (EZDrummer 2 και 3 με όλα τα liabraries, DAWs κοκ).

 

Θυμάστε οι πολύ παλιοι όταν παίρναμε image με το Ghost?

 

Επικές εποχές...

 

Καλή συνέχεια στη Βαλχάλα των SSD παλιέ μου φίλε...

 

signal-2023-02-09-205123_002.thumb.jpeg.d86423c8440f6f7e73422086a53b6820.jpeg.64bcc2a78d26da983c00ed9a8a187e9c.jpeg

  • Like 5
  • Λυπάμαι 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προκειμένη περιπτωση ήταν λίγο κατω απο την μέση, ξέρω που το πας, κανόνας δεν γεμιζουμε ποτε SSD αλλά αυτο έχει θέμα με την αποδοση όχι με την αξιοπιστία. Κάποτε σε αυτόν έκανα και overprovisioning manually (οι κατασκευαστές ήδη το κάνουν ούτως ή αλλως έως ένα σημείο) γιατι μέχρι και τον 870 Evo ήταν ο μεγαλύτερος SSD που είχα.

 

Οταν τον πήρα δουλευα με πάρα πολλά virtual machines, αργοτερα που άλλαξε χρήση για 1-2 χρόνια τον ειχα και με overprovisioning περίπου εξτρα 10% (40-50Gb, 400Gb και κατι ψιλά ήταν ήδη μεγάλος για τις ανάγκες μου).

 

Δυστυχώς είχα πολύ καιρό να τσεκάρω το "health" του (τα writes ουσιαστικά) και υπήρξε και εποχή που έκανα μανιωδώς video editing (αυτος ηταν ο 2ος SSD, οπότε move τα videos αρκετών Gb για επεξεργασια κοκ) συν το γεγονος οτι τον ειχα σαν εξωτερικό κλπ κλπ οπότε πολύ πιθανό απλά να ξεπέρασα το "όριο" των 300Τb που είχε απο τον κατασκευαστή (δεν θα μου έκανε εντύπωση, ειλικρινα, είχε πολύ γραψε-σβήσε ο καημένος σε όλους του σχεδον τους ρόλους).

 

Ποιός ξέρει, ή απλά πέθανε "ηλεκτρικα" χωρις εμφανή αιτία, το PC ειχε να ανοιξει καμια εβδομάδα, hibernate mode (οχι sleep οπότε ήταν πραγματικά off), UPS μπροστά (CyberPower CP1500EPFCLCD), τιποτα παραξενο απο κεραυνους κοκ (την εχω πατησει με καρτα γραφικων και ήταν και πίσω απο APC 1400άρι) κοκ...απλά ήρθε η ώρα του...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα έχω ξαναπεί.Το ξαναλέω και όποιος θέλει το ακολουθεί.

Έχω επτά συστήματα στημένα -ενεργα (δηλαδή που δουλεύω) και δεν είναι μουσικά εκθέματα.

Σε αυτά έχω στα καθένα για system φθηνούς ssd ( από 12-20 ευρώ) των 120 mb.

Όποιο πρότζεκτ γίνεται σε αυτά αποθηκεύεται σε εξωτερικούς σκληρούς.

Άρα πάντα αυτοί οι σκληροί παραμένουν system.

Έχω πάρει ισοποσους και ισάξιους άλλους τόσους ssd σκληρούς και κάθε σύστημα έχει και τον κλώνο (όχι image) του....ο οποίος επικαιροποιειται κάθε δίμηνο (ίσα ίσα για τα , Windows/ browsers updates).

Δεν με νοιάζει τίποτα.

Ούτε λεφτά ρισκάρω και να χαλάσει και άμεσα επαναφέρω το κάθε σύστημα στην κατάσταση που ήταν..(μέσος χρόνος clone hdd  -απο 26 λεπτά μέχρι 1 και μισή ώρα, ανάλογα το σύστημα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να τα έχουμε ξαναπεί αλλού LK, το πλάνο των 120Gb των 12-20 ευρώ δεν είναι ρεαλιστικό για όλους τόσο από άποψη χωρητικότητας (το 2011 ξεκινησα με OCZ Vector 60Gb συνέχισα τον επομενο χρόνο με άλλον εναν ομοιο σε RAID 0 για να έχω ενα volume των 120Gb εκ φύσεως με μηδεν reduduncy και από το '14 και μετά οι SSD μου ήταν το λιγότερο 240Gb), όσο και από άποψη αξιοπιστίας (από εγγύηση, εγγενή προβλήματα, βελτίωση προβλημάτων μέσω firmwares κοκ.) και απόδοσης (controllers, NANDs, internal software κοκ).

 

Εσυ εχεις 7 συστήματα (παλιά?) με συγκεκριμένες ανάγκες system δισκων και χωρητικότητας (υποθέτω οτι το καθε ενα εχει διαφορετικο ρόλο εξου και η ανάγκη για  μικρές χωρητικοτητες? Τo desktop μου ειναι για τα πάντα) . Για μένα πλέον SSD λιγότερο του μισού τέρα απλά δεν είναι επαρκής για τις δικές μου ανάγκες (500Gb Nvme εχω στο NUC που δεν ειναι καν το πρωταρχικό μου σύστημα, WD SN850 ομως που ξέρω τι παιζει με την εγγυηση, υποστήριξη και ενδεχόμενα προβλήματα). 65Gb είναι μόνο τα EZD με τα libraries τους (δεν υπαρχουν παιχνίδια στημένα για να μην υπαρχει παρεξήγηση)...

 

image.png.e3be664bf28a521a5037d4a9d4406d2d.png

 

Και δεν βρίσκω προσωπικά κανέναν λόγο να έχω διπλους SSD, τι διαολο, σιγά μην με ενδιαφέρει να κανω και hot swap όταν τα παίζει ο ένας να καρφωνω κατευθειαν τον άλλον (αν ήταν ετσι θα εφτιαχνα ένα παχιό παχιό RAID με 3-4 και θα τελειωνε η υποθεση) όταν οι μηχανικοι δισκοι έχουν εξαιρετικές τιμές ανά Tb πλέον και ουτως ή άλλως κάποιος για να εχει πραγματικό backup των data (για μενα τουλαχιστον) θα πρεπει να τα έχει και σε αλλα 2 σημεία, κατα προτιμιση offline. Οπότε εκει που έχεις τα data σου (3 φορες αποθηκευμένα, μια στον online storage, 2 στα offline storage), πέτα και τα images εκει πέρα, ανανέωνε τα και όποτε θεωρείς εσυ οτι είναι αναγκαίο και πάπαλα. Οταν γινει η στραβη, κανε restore σε ότι SSD θελεις (οτι εχεις ή οτι αγοράσεις, οσο περναει ο καιρός τοσο πιο φθηνοι γινονται) και τελειωσε.

 

Το έχουμε ξανασυζητησει μαζι και για τους φθηνους τυχαίας μάρκας SSD και παλιοτερα, εδώ οι επωνυμες εταιρείες και βγάζουν μοντέλα με πρόβλημα (γκουχ-Samsung-γκουχ, 3 περιπτώσεις θυμάμαι αυτή την στιγμή, μεχρι και με τον 990 Pro έχουν κανει πατατιά) αλλά τουλάχιστον κάααααποια στιγμή τα διορθώνουν (εεεχμμμ, συνηθως, εχω πουλήσει παλιό Samsung Evo 240αρι γιατι η Samsung δεν κατάφερε να λυσει ποτε τα θέματα του), πατάς το firmware και τελειωσε. Οπότε δεν μιλαω μονο για επωνυμα, μιλάω και για ερευνα για προβλήματα των υποψήφιων επωνυμων SSD.

 

Αλλους επίσης τους ενδιαφέρει και η πραγματικη απόδοση και δεν μιλάμε τις βλακειες τα sequential reads/writes αλλά 4K random IOPS, το degredation με την χρήση κοκ. Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ, για το desktop και ένα απο τα 2 laptops τουλαχιαστον που είναι τα "σοβαρά" μου μηχανήματα (= εχουν "σημαντικους" για εμένα ρολους).

 

Καταλαβαίνω την συλλογιστική του παρε πολλά και φθηνά χωρίς να σε ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες και αν σκάσει το ένα κάρφωσε το άλλο αλλά δεν είναι για όλους και σιγουρα όχι για μενα σε SSDs. Το κάνω ομως με bluetooth handsfree (lol), 10-15 ευρώ το ένα, αγορά 2 την φορά και όταν τα παιξει το ένα (γιατι θα τα παιξει, σε 6 μηνες, 1 χρονο, 2 χρονια) εισαι ετοιμος με το αλλο και παμε παλι απο την αρχή. Εκεί οχι σίγουρα δεν θα εδινα 50αρες και 60αρες την φορά, αλλοι το κάνουν, κανένα προβλημα.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Freedom είπε

υπήρξε και εποχή που έκανα μανιωδώς video editing (αυτος ηταν ο 2ος SSD, οπότε move τα videos αρκετών Gb για επεξεργασια κοκ) συν το γεγονος οτι τον ειχα σαν εξωτερικό κλπ κλπ οπότε πολύ πιθανό απλά να ξεπέρασα το "όριο" των 300Τb που είχε απο τον κατασκευαστή (δεν θα μου έκανε εντύπωση, ειλικρινα, είχε πολύ γραψε-σβήσε ο καημένος σε όλους του σχεδον τους ρόλους).

 

 

 

 

 

 Ε, τοτε ριξε μια φωνη σε στυλ " καταραμενη εντροπια, παιρνεις τα καλυτερα παιδια", κανε και κανα καφεδακι, κανα κονιακακι και ζωη σε μας 😆

 

 

 Το να ειναι φισκα, δε μειωνει χρονο ζωης; Ειναι σιγουρο αυτο ετσι; Θα το δεχτω προκαταβολικα οτι πεις, εχω αρχισει πια και τα γραφω στα @@ μου τα τεχνικα, κουραστηκα, βαρεθηκα, τοσες λεπτομεριες και πιανουν τσαμπα χωρο στον εγκεφαλο, ας πουμε ειμαι σιγουρος για το πως να διατηρω φρεσκες τις δισκετες 😆 για τους ssd δεν ειμαι σιγουρος 😆

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τα έχουμε ξαναπεί οκ δεν θυμάμαι.

Ναι κάθε σύστημα κάνει διαφορετική δουλειά.

Μπορεί να κάνει κι άλλες αλλά δεν βρίσκω τον λόγο.

Π.χ έχω ένα laptop Lenovo με i5 του 2015 που το μόνο που κάνει είναι convert vhs σε ψηφιακή μορφή.

Το πιο σύγχρονο μηχάνημα που έχω είναι του 2019.... Και είναι ήδη παλιό για τα δεδομένα μου μιας και συνήθως αγόραζα κάθε τρία έτη καινούργιο με ταβάνι τα 1000 ευρώ....και τις 36 δόσεις.

Ο λόγος που μαζεύονται πολλά και έτσι αναθέτω διάφορα στον καθένα είναι ότι δεν μου χαλάνε και ότι ακόμα και 10ετιας μηχάνημα (για τις δουλειές που το χρειάζομαι) μου κάνει την δουλειά.

Μπορεί πιο αργά αλλά not a deal breaker 

Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες...και το θεώρημά μου δεν κάνε apply σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Αν τα έχουμε ξαναπεί οκ δεν θυμάμαι.

 

Δεν ηταν μομφή, τρελλαινομαι να μιλάω για hardware μην ανησυχεις. 😉

 

Σε πιάνω, σου δουλεύει αυτό το πλάνο, απολύτως σεβαστό, no worries.

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Δεν ηταν μομφή, τρελλαινομαι να μιλάω για hardware μην ανησυχεις. 😉

 

Σε πιάνω, σου δουλεύει αυτό το πλάνο, απολύτως σεβαστό, no worries.

Κοιτα και εγώ του hardware είμαι.

Ακόμα και αυτή η ¨πρότασή μου  προστασίας" είναι hardware oriented , τουτέστην προτιμώ 1000 φορές να ξεβιδώσω (ακόμα και σε δύσκολο laptop) και να αλλάξω σκληρό , βάζοντας τον κλώνο , παρά να περιμένω π.χ. 1 ώρα + το system restore .....και αν γίνει και σωστά.

Ως γνωστόν άλλωστε,

hardware occasionally fails......software occasionally works.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, στο pc, έχω έναν NVMe 1T, δύο HDD από 2T έκαστος, και έναν άδειο SSD επίσης 1T.

Με το reflect, κρατάω image του NVMe και σε εξωτερικό σκληρό, και σε έναν από τους δύο HDDs.

 

Ελπίζω όταν γίνει το κακό, να μπορώ να έχω άμεση επαναφορά του συστήματός μου στην κατάσταση που ήταν, μέχρι να πάρω άλλο NVMe.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου