Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πατησα με wd green 480 πριν 1 μηνα. Ακομα προσπαθω να ανακτήσω....

Ηλικια σχεδον 14 μηνες γεματος γυρω στο 60%

  • Λυπάμαι 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LK είπε

Κοιτα και εγώ του hardware είμαι.

Ακόμα και αυτή η ¨πρότασή μου  προστασίας" είναι hardware oriented , τουτέστην προτιμώ 1000 φορές να ξεβιδώσω (ακόμα και σε δύσκολο laptop) και να αλλάξω σκληρό , βάζοντας τον κλώνο , παρά να περιμένω π.χ. 1 ώρα + το system restore .....και αν γίνει και σωστά.

Ως γνωστόν άλλωστε,

hardware occasionally fails......software occasionally works.

 

 

Μαζί σου αλλά γιατί με πληγώνεις τωρα...εχουμε γράψει και καμιά 900αρια χιλιάδες γραμμες κώδικα στην ζωή μας (ναι. λες και μετριέται σε γραμμες ή εχει σημασία, λολ, less is better αλλα λεμε τωρα)... 😁

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, manosx είπε

Ε, τοτε ριξε μια φωνη σε στυλ " καταραμενη εντροπια, παιρνεις τα καλυτερα παιδια", κανε και κανα καφεδακι, κανα κονιακακι και ζωη σε μας 😆

Να είσαι καλά, και πάλι καλά που ειχα τελειωσει το χαμομήλι μου γιατι θα μου εβγαινε απο τα ρουθουνια...lol

 

36 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το να ειναι φισκα, δε μειωνει χρονο ζωης; Ειναι σιγουρο αυτο ετσι; Θα το δεχτω προκαταβολικα οτι πεις, εχω αρχισει πια και τα γραφω στα @@ μου τα τεχνικα, κουραστηκα, βαρεθηκα, τοσες λεπτομεριες και πιανουν τσαμπα χωρο στον εγκεφαλο, ας πουμε ειμαι σιγουρος για το πως να διατηρω φρεσκες τις δισκετες 😆 για τους ssd δεν ειμαι σιγουρος 😆

 

Τα writes (re-writes) κάνουν την "ζημιά" για αυτο συνηθως οι κατασκευαστές εκτός από εγγυηση για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σου δινουν και τo TBW (Terrabytes written) οι εγγραφες λοιπον, τα writes.

 

Οταν "πιτάρεις" τους SSD απλά γινεται degrade η ταχυτητα το οποίο μπορεί και να μην είναι και dealer breaker για σένα και για μένα, αναλογως με το αν θα το καταλαβεις (αρα πως τον δουλευεις) τον controller, cache και το internal software.

 

Μην παιρνεις τον λόγια μου έτσι, μπορείς πολυ ευκολα να βρεις αυτές τις πληροφορίες (να τις επιβεβαιωσεις ή διαψευσεις). 😉

 

ΥΓ: δισκέτες? ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Την πατησα με wd green 480 πριν 1 μηνα. Ακομα προσπαθω να ανακτήσω....

Ηλικια σχεδον 14 μηνες γεματος γυρω στο 60%

 

2.5"? Δεν ειχαν ποτέ καλή φήμη αυτοί...

 

Κρίμα για τα data σου (backup, backup, backup οτι δεν πρεπει ποτέ να χαθει!) αλλά τουλάχιστον ερχοντουσαν με 3 χρονια εγγυηση (αν αυτό που εχει πάθει προφανως καλυπτεται απο την εγγυηση, αν εχει πεθάνει τελειως τότε ΟΚ).

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι εγγραφες το γ@μ@νε, για αυτο πρεπει να απενεργοποιεις τις σχετικες λειτουργιες τυπου auto defragment κλπ.

 

 Δισκετες φιλε, μονης φασης dd επαιρνε ο αταρι, και αν δεν ειχες βρει dd εβαζες σελοτειπ στο αριστερο αυτι σε μια hd και δουλευε, μη με κανεις quote για αυτο παντως, μπορει να το εβαζα το σελοτειπ στο δικο μου αυτι και να εβγαινα στο δρομο για σουζες, ειναι λιγο θολα στο κεφαλι μου ολα αυτα πλεον 😁

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

2.5"? Δεν ειχαν ποτέ καλή φήμη αυτοί...

 

Κρίμα για τα data σου (backup, backup, backup οτι δεν πρεπει ποτέ να χαθει!) αλλά τουλάχιστον ερχοντουσαν με 3 χρονια εγγυηση (αν αυτό που εχει πάθει προφανως καλυπτεται απο την εγγυηση, αν εχει πεθάνει τελειως τότε ΟΚ).

2.5

καλύπτεται υποτίθεται. Και τι με νοιάζει. Τα έχασα ? τα έχασα.

Ήδη τον έχω κάνει βίδες σε προσπάθεια τραμπλσούτινγκ

(να μη σχολιάσω ότι τα άκουσα κι όλας εδώ μέσα....)

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και γίνεται συζήτηση, για φωτίστε οι σοφοί εδώ μέσα (τουλάχιστον στις νεώτερες τεχνολογίες αν και η σχέση μου με τους υπολογιστές πάει 45 χρόνια πίσω).

Τι σημαίνει δηλαδή όχι write?

βάζεις ένα δίσκο συστήματος. Δεν θα γράφει, δεν θα έχει temp files, δεν θα σβήνεις ό,τι δεν χρειάζεσαι σήμερα και δεν θα γράφεις ότι θα σου χρειαστεί τις επόμενες μέρες?

Εσείς τα αρχεία σας τα σημαντικά docs κλπ πού τα σώνετε?

Τις δουλειές σας πχ μουσικά?

Τα daws σας?

Τις βιβλιοθήκες με samples?

Δηλαδή φτάσαμε και ξεπεράσαμε τους ssd για να γυρίσουμε πίσω στα μαγνητικά καρούλια?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Ναι οι εγγραφες το γ@μ@νε, για αυτο πρεπει να απενεργοποιεις τις σχετικες λειτουργιες τυπου auto defragment κλπ.

 

Αν εννοείς αυτό:

image.png.fdd6dfdf89146977e9a6ee697c2fb4dc.png

 

no worries, τα 10αρια τουλάχιστον (δεν θυμαμαι αν ειναι και στα 8άρια) επιτέλους αναγνωριζουν ποιος και τι ειναι SSD οποτε αντι για defrag κάνουν kick in το trim παρακαλώ (το screen το εβγαλα για σένα αυτη την στιγμη) οπότε auto-defrag/auto-optimize για SSD σε 10αρια σημαινει απλά να κανει trigger το trim (καλό ειναι αυτο, εκτός αν θέλεις να αφησεις idle το σύστημα σου για Χ για να γίνει αυτόματα ή να εξαρτάσαι απο το πότε θα κανει kick in "εσωτερικα", αυτο μου θυμιζει τους κωλο garbage collectors σε γλωσσες προγραμματισμου στις οποιες δεν εχεις καν ελεγχο, απο τα Win τουλαχιστον μπορεις να το κανεις kick in manually και γινεται και με command).

 

EDIT: ξέχασα, αν θέλεις σωνει και καλα να απενεργοποιησεις κατι, σκίσε το Indexing αλλά ειλικρινά Μάνο αυτά τα κάναμε τις εποχές που ψιλογινοντουσαν mainstream οι SSD, ειλικρινα δεν αξίζει να ασχολεισαι πλεον, πραγματικά πρεπει να τους ξεσχιζεις σε writes για να σου μεινει στο χέρι SSD απο αυτόν τον λογο και πάλι θα χρειαστεί να το κανεις με ακραιο τρόπο για πολυυυυυυ καιρό...απλά μην ασχολείσαι...δεν αξίζει πλεον και σου μιλάει ο ψυχακιας του optimisation...

 

 

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ "Δ" ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΕ "ΙΣΚΕΤΑ"!!! Πονάω που πονάω θα βλέπω εφιαλτες όλο το βραδυ! 😁

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δεν ξαναλεω για δισκετες. Να πω για optimization του 500 προ χριστου; msconfig και να παιρνεις τη λιστα με τα services ενα ενα να αρχισεις να απενεργοποιεις και τετοια; Γουσταρεις;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μια και γίνεται συζήτηση, για φωτίστε οι σοφοί εδώ μέσα (τουλάχιστον στις νεώτερες τεχνολογίες αν και η σχέση μου με τους υπολογιστές πάει 45 χρόνια πίσω).

Τι σημαίνει δηλαδή όχι write?

βάζεις ένα δίσκο συστήματος. Δεν θα γράφει, δεν θα έχει temp files, δεν θα σβήνεις ό,τι δεν χρειάζεσαι σήμερα και δεν θα γράφεις ότι θα σου χρειαστεί τις επόμενες μέρες?

Εσείς τα αρχεία σας τα σημαντικά docs κλπ πού τα σώνετε?

Τις δουλειές σας πχ μουσικά?

Τα daws σας?

Τις βιβλιοθήκες με samples?

Δηλαδή φτάσαμε και ξεπεράσαμε τους ssd για να γυρίσουμε πίσω στα μαγνητικά καρούλια?

 

Dim, διαβασε το EDIT του προηγουμενου post μου, κάνε την δουλειά σου όπως θέλεις χωρίς άγχος.

 

ΑΝ έφυγε ο 850 Pro από degredation τοτε σε πληροφορώ οτι μου πήρε 8 χρόνια πραγματικου ξεσχίσματος. 300Τb εδινε ο κατασκευαστής αυτό σημαίνει να τον γράψεις απο την αρχή μεχρι το τέλος ξανά και ξανά θεωρητικά 600 φορές...μην τρελλαθουμε...δηλαδη θα πρεπει να το κανεις επιτηδες μια φορα την ημέρα για να σου κλαταρει (παντα θεωρητικα) σε 2 χρονια παρα κατι...

 

Στο φινάλε κατεβασε ενα προγραμμα να σου λεει πόσα writes εχει κανει ο SSD, παρακολουθα το health, τσεκαρε και το TBW απο τον κατασκευαστή και ανα Χ χρόνια απλά αλλαζε τον...το ξαναλέω, απο το 2011 ειναι ο πρώτος που "χανω" αλλά ειναι και ο πιο ακραια χρησιμοποιημένος για 8 ολοκληρα χρόνια...

 

Αν ειναι να αγχωνομαστε και για αυτό το χάσαμε αδερφέ, απλά ΠΑΝΤΑ backups συχνα σε οτι ΔΕΝ πρεπει να χαθει ποτε. Και να λαμβάνετε υποψην και το λεγόμενο bit rot (οχι backup τωρα και ασε τον δισκο οτι και να ειναι σε ενα συρταρι 10 χρονια, backup ΟΛΑ απο την αρχή ανα διαστηματα και με software που να καταλαβαίνει τα errors οπως το Terracopy, οχι την παπαρια τον explorer των windows).

  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου