Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Καλα, δεν ξαναλεω για δισκετες. Να πω για optimization του 500 προ χριστου; msconfig και να παιρνεις τη λιστα με τα services ενα ενα να αρχισεις να απενεργοποιεις και τετοια; Γουσταρεις;

 

Άντε από εκεί βρε, μην αρχίσω τα DIR και τα CD τώρα.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Άντε από εκεί βρε, μην αρχίσω τα DIR και τα CD τώρα.

 

dir?

 

μην πιάσουμε τα ls ή ακόμα και τα pip....

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Freedom είπε

 

Επικές εποχές...

 

Καλή συνέχεια στη Βαλχάλα των SSD παλιέ μου φίλε...

 

signal-2023-02-09-205123_002.thumb.jpeg.d86423c8440f6f7e73422086a53b6820.jpeg.64bcc2a78d26da983c00ed9a8a187e9c.jpeg

Ζωή στα υπόλοιπα σου components

 Έχω "χάσει" και εγώ 3 από το 2010

  • Λυπάμαι 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

Καλα, δεν ξαναλεω για δισκετες. Να πω για optimization του 500 προ χριστου; msconfig και να παιρνεις τη λιστα με τα services ενα ενα να αρχισεις να απενεργοποιεις και τετοια; Γουσταρεις;

 

Αφου είμαι "δικός" σου και το έχεις πάρει πρέφα, τι msconfig και services, αυτά ειναι τωρινά (απο τα NT)...μίλα μου για DOS 1.1, μαθηματικους συνεπεξεργαστές 8087 και σκληρούς δισκους MB (και οχι Gb ή Τb) που ήταν σαν ταψιά και 8 κιλά ο καθένας (α ρε 80ies, ΔΕΝ μου λειπετε)...😁

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τωρα, μη με βαλεις να αρχισω για ADAT και τετοια, που μου κλαιγεται ο αλλος για τους SSD, για τους SSD ρε πστ μου, και εμεις γραφαμε τοτε ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ, στη μιση εγραφες multitrack thrash metal και η αλλη μιση ειχε τον ψαλτη στο καμικαζι αγαπη μου.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Τωρα, με με βαλεις να αρχισω για ADAT και τετοια, που μου κλαιγεται ο αλλος για τους SSD, για τους SSD ρε πστ μου, και εμεις γραφαμε τοτε ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ, στη μιση εγραφες thrash metal και η αλλη μιση ειχε τον ψαλτη στο καμικαζι αγαπη μου.

 

Μανο, πρέπει να έχουμε την ιδια ακριβώς ηλικία, ειλικρινα δεν εξηγείται αλλιως...ειλικρινα με κουφανες (τα bold)...

 

Τι ADAT ρε παλουκάρια, ακόμα έχω το 4καναλο Yamaha με το οποιο αξιωθηκα να ξεκινησω να ηχογραφώ αρχές '90...ακους εκεί ADAT...αυτά ηταν για το Αμπεϊ Ρόουντ τοτε...

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Τι σημαίνει δηλαδή όχι write?

 

1. βάζεις ένα δίσκο συστήματος. Δεν θα γράφει, δεν θα έχει temp files, δεν θα σβήνεις ό,τι δεν χρειάζεσαι σήμερα και δεν θα γράφεις ότι θα σου χρειαστεί τις επόμενες μέρες?

 

2. Εσείς τα αρχεία σας τα σημαντικά docs κλπ πού τα σώνετε?

Τις δουλειές σας πχ μουσικά?

Τα daws σας?

Τις βιβλιοθήκες με samples?

 

 

1. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, γιατί με σερφάρισμα στο διαδίκτυο γράφονται TERRA και δεν το παίρνεις καν χαμπάρι.

 

2. Το DAW στον ssd, τα άλλα σε HDD.

Μπορείς να έχεις και SSD αντί για HDD για αποθήκευση, αλλά δεν το προτιμώ, για λόγους χωρητικότητας (ο ssd δεν θέλει γέμισμα αλλιώς σέρνεται) και κόστους (παίρνεις 2T SSD και χρησιμοποιείς το 60%, ε, είναι ακριβό).

 

Τώρα αν υπολογίσεις ότι πχ ο Samsung evo 970 pro 1T, δίνει στην εγγύηση 600 TBW, ε, εντάξει, είναι αρκετά.

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, σε πιο μαζεμενους/ project χωρους επαιζαν πολυ τα Adat, τα οποια ηταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ σε ηχο για τα τοτε δεδομενα, διοτι... wait for it... ηταν ΨΗΦΙΑΚΑ! Oh yes! 16 bit, ουαο! Και μπορουσες να συγχρονησεις και δυο μηχανηματα και ειχες 16 καναλια, πρωτακουστα πραγματα.

 

 Φυσικα για μεγαλυτερους χωρους επαιζαν τα 24καναλα αναλογικα, αλλα αλλο budget, ενω με τα ADAT εστηνες κατασταση για πιο νορμαλ φασεις. Αλλα εκαναν τα δικα τους ρε πστ, μασουσαν ταινιες και κατι τετοια, δεν ηταν και οτι πιο αξιοπιστο. Και θα κλαιμε τωρα επειδη τα φτυνει ο σκληρος στη δεκαετια, που αυτος τραβαει 80 καναλια στην καθησια του και καμια 200 αρια sampling streams ταυτοχρονα; Αμαρτια απο το θεο, α ρε scsi samplers που μας χρειαζονται, γρρρρ τσαφ τσουφ, ετοιμασε τον καφε γιατι ακομα φορτωνω τα 32 mb δειγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Freedom είπε

Στο φινάλε κατεβασε ενα προγραμμα να σου λεει πόσα writes εχει κανει ο SSD

 

Πχ το CrystalDiskInfo.

 

https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτο, αν μείνει σε WD του κάνει και το Western Digital Dashboard, να βλέπει και αν υπαρχει νεο firmware και να φλασάρει. Αντιστοιχο πρόγραμμα για Samsung ειναι το Magician (το οποίο το έχω τσεκάρει, αναφέρει ξεκαθαρά και τα current writes χωρίς να μπλεκουμε γενικά με SMART attributes).

 

Συνηθως οι "μεγάλες" εταιρείες έχουν τα δικά τους αν δεν θέλει κάποιος πιο generic apps (τα οποια ειναι μια χαρά φυσικά).

 

Κατά καιρούς παίζουν δωρεάν παλαιοτερες εκδόσεις του HD Sentinel (το οποιο προσωπικά χρησιμοποιώ συνήθως οταν πρωτοπαιρνω νεο μηχανικό δισκό για φουλ surface scan πριν αρχίσω να τον χρησιμοποιώ, γιατι φυσικά την έχουμε πατήσει και 2-3 φορες να ξεκινησουμε να χρησιμοποιουμε σκληρο που εφτυνε bad sectors απο τα πρωτα λεπτά και το καταλαβαμε πολύ αργά) αλλά ειναι μια χαρά και για monitoring.

 

Υπαρχουν πολλες επιλογες παντως...

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου