Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη "απώλεια" SSD, R.I.P. Samsung 850 Pro 512GB...


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
19 ώρες πριν, Freedom είπε

 

 

 

EDIT: α καλά, τωρα πηρα πρέφα οτι στον τιτλο του thread γραφω 512ΜΒ αντί για Gb...δεν παμε καλαααααααα...

Διορθώθηκε.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Freedom είπε

 

OK, πρώτον ανατρίχιασα με τα bold, δεν θα χρησιμοποιούσα προσωπικά αυτούς τους δισκους σε desktop. Υπάρχει λόγος που αυτοι είναι για surveillance (εμφαση στο συνεχές και αδιάκοπο streaming).

 

Παράδειγμα: https://datarecoveryireland.ie/data-recovery-from-qnap-nas-wd-purple-x-2/

 

"The firmware in them is optimised for constant ATA streaming of contiguous data. It is not really designed for the kind of random reads and writes as you would expect in an administrative office. Moreover, the error correction algorithms used in these disks are tuned for speed with data integrity taking a back seat. It is really not surprising then that just after a couple of months usage – the data on the volume became inaccessible."

 

Από την κλασσική σειρα της WD προσωπικά για desktop θα χρησιμοποιούσα (χρησιμοποιώ ή εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθον) τους Green, Blue, Black και Gold (κάποιοι χρησιμοποιουν και τους Red χωρις θέμα, εγώ όχι, πάλι θέμα firmware και λειτουργίας). Αλλά και επειδή οι Green και οι Blue δεν ειναι οι ιδιοι οπως πρινα απο 5-10 χρονια, προσωπικα θα εψαχνα και ποιος ειναι CMR (και οχι SMR, εκει το εχουν ριξει ολοι πλεον). Ο κυριος λόγος μαζί με την μεγάλη εγγυηση που ο βασικός μου δισκος ειναι Gold. Για offline backup έχω δύο Blue των 4 Tb (τοτε ήταν ακομα CMR) και ενα ζευγαρι Toshiba X300 4Tb o ένας (CMR και με ενα χρονο παραπανω εγγυηση απο τους Blue).

 

 

δεν μπήκα σε τόσες λεπτομέρειες όταν τον πήρα.

Θεώρησα ότι αν αντέχει για 7/24 είναι καλός.

Βασικά έχω επάνω όλα τα samples και υλικό που ανακτάται.

 

Μάλλον μετά από αυτές τις συζητήσεις θα αναθεωρήσω κάποια πράγματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Screen του 850 Pro στις 16/10/2020, το αφήνω εδώ για τους φοβικούς με τα TBW...από "ηλεκτρικό" failure εφυγε ο καημένος, σίγουρα όχι από υπερβολικά writes...

 

1.thumb.JPG.3f8e3b41d0d609ad03e3f67fe268a80f.JPG

 

Μόλις 38,11Tb τότε, αντέ βάλτε και άλλα 10 το πολύ μέχρι που μας άφησε χρόνους...

 

Και μιλάμε για τον πιο σκληρά χρησιμοποιημένο SSD μου έτσι, τα είπα και στο πρωτο ποστ. Οπότε αφήστε τα αγχή για τα TBW και κάντε την δουλειά σας όπως θέλετε, θα "φυγει" όταν είναι να "φυγει"...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2023 στις 3:08 ΜΜ, Freedom είπε

Τα καλά νέα όμως...δεν χάθηκαν data (όλα σε Gold 8Tb και με χ2 offline backups) και πριν απο μήνες για πρώτη φορά στην ζωή μου κράτησα backups με το AOMEI Backupper απο ΟΛΑ τα λειτουργικά των συστημάτων μου (4 ζωή να έχουν)...είπαμε γερνάω και βαριεμαι να τα στήνω όλα απο την αρχή...

 

Και μιά πουτάναφέραμε ( 😛 ) https://www.aomeitech.com/partners/world-backup-day/giveaway-8915.html εδώ τσιμπάτε ότι θέλετε δωρεάν, η εταιρεία τα δινει "δώρο" μέχρι το τέλος του μήνα.

 

Scroll down για να κατεβάσετε μόνο αυτά που θέλετε (και όχι τα πάντα όλα, προσωπικά μονο το Backupper με ενδιεφερε πάντα αλλά το έχω ήδη).

 

(δωρεάν άδεια χρήσης 1 έτους είναι,  πρέπει να εγγραφείτε πριν από τις 2 Απριλίου)

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου