Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τι είναι καλό για gaming εξαρτάται από τις απαιτήσεις σε hardware ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ games και σε τι ανάλυση και σε ποια ποιότητα γραφικής απεικόνισης θέλουμε να τα πέξουμε.

 Το gaming ιδιαίτερα για personal computers είναι σχαιτοικί αίνια χαχαχαχαχαχαχαχαχ😀

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το τι είναι καλό για gaming εξαρτάται από τις απαιτήσεις σε hardware ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ games και σε τι ανάλυση και σε ποια ποιότητα γραφικής απεικόνισης θέλουμε να τα πέξουμε.

Γι' αυτό πιπιλάμε τα παιδιά από μικρά, και όταν έρθει να έρθει η ώρα να παίξουν τα πάμε σε Lucasarts, loom, monkey island, full throttle, indiana jones κτπ κτπ που τρέχουν 320x240 χωρίς κάρτες γραφικών. Κι έχεις το κεφάλι και την τσέπη ήσυχη. Αμα μάθει το παιδί στο raytracing... το χάσαμε το κορμί σύντροφεεεεε!

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 Αμα μάθει το παιδί στο raytracing... το χάσαμε το κορμί σύντροφεεεεε!

Εγώ του είπα, ray tracing θα δεις του χρόνου άμα έχεις καλούς βαθμούς. Φέτος το Πάσχα το έχασε το τρένο.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι άκυρο αλλά μην ανοίγω thread γι'αυτό κ εξάλλου είναι θέμα hardware. 

Γράφω σε λάπτοπ για την ευκολία της φορητότητας, αν θέλω να γράψω σε σταθερό για να ανεβάσω την ποιότητα ηχογράφησης και να μην κλιπάρει το plugin. Τι αναβάθμιση χρειάζομαι; Μνήμη; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην βήχει εννοείς; dropout? Cpu καθαρά. Κοίτα μήπως έχεις DPC latency πρωτα όμως, μήπως μπορείς να βελτιώσεις κάτι πριν τα σκάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ίσως είναι άκυρο αλλά μην ανοίγω thread γι'αυτό κ εξάλλου είναι θέμα hardware. 

Γράφω σε λάπτοπ για την ευκολία της φορητότητας, αν θέλω να γράψω σε σταθερό για να ανεβάσω την ποιότητα ηχογράφησης και να μην κλιπάρει το plugin. Τι αναβάθμιση χρειάζομαι; Μνήμη; 

H δυνατότερη CPU και η βελτιστοποίηση ρυθμίσεων του λειτουργικού θα εξασφαλίσουν την εγγραφή σε υψηλότερη ανάλυση και εύρος. Σε περίπτωση που ακούς κλιπάρισμα δεν είναι θέμα ποιότητας ηχογράφησης αλλά ρυθμίσεων για να γράφεις σε πραγματικό χρόνο, χωρίς καθυστέρηση.

 Πάλι είναι θέμα ρυθμίσεων σε σχέση με το σύστημά σου και τον τρόπο που ηχογραφείς.

 

 Δηλαδή δεν είναι κάτι που βασίζεται απόλυτα στην αναβάθμιση ενός  συγκεκριμένου μέρους του υπολογιστή.

 Περισσότερο βέβαια στην περίπτωσή μας μετράει η καλύτερη CPU, όσο καλύτερη είναι η CPU μπορεί να διαχειριστεί περισσότερα audio plug ins σε πραγματικό χρόνο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε το buffer (οπότε θα έχεις περισσοτερο latency το οποιο ανάλογα με το DAW σου μπορει να γινει compensate ή οχι, αν και εσυ μιλας για plugins και οχι για απλή ηχογραφηση σε DAW), οπως είπε ο Ali τσεκαρε το DPC Latency, κανε optimise ότι εχει σχέση με drivers και hardware κοκ (κλασσικό προβλημα, disable ολα τα resources που δεν χρησιμοποιείς, αν θέλεις να το ψάξεις περισσοτερο ριξε και μια ματια στο Message Signaled-Based Interrupts - MSI_util_v3 Tool).

 

Από εκει και πέρα αν υπάρχει "bottleneck" λογικά θα είναι η CPU αλλά αν δεν κανεις optimisation το λειτουργικό κοκ ένας πιο γρήγορος επεξεργαστής δεν θα σου λύσει απαραίτητα το πρόβλημα (π.χ. αν κάποιος άσχετος driver άσχετου component σου δημιουργεί το πρόβλημα).

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nekkon είπε

αν θέλω να γράψω σε σταθερό για να ανεβάσω την ποιότητα ηχογράφησης και να μην κλιπάρει το plugin. Τι αναβάθμιση χρειάζομαι; Μνήμη; 

 

Όταν γράφεις τώρα σε σταθερό έχεις πρόβλημα?

Δηλαδή το laptop σου είναι δυνατότερο από το pc σου?

Τι pc και τι laptop έχεις (specs)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όταν γράφεις τώρα σε σταθερό έχεις πρόβλημα?

Δηλαδή το laptop σου είναι δυνατότερο από το pc σου?

Τι pc και τι laptop έχεις (specs)?

γιατί δεν ανοίγετε ένα thread με το συγκεκριμένο πρόβλημα?

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Πληροφοριακά, το Avast το οποιο χρησιμοποιώ για δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια, μου εσκισε (γιατι δεν μπορουσα να φανταστώ οτι έφταιγε αυτό) το σύστημα με Win11, το οποιο τυχαίνει να ειναι και το κύριο μου (που σημαινει, κατσε λακαμά και στηνε ολα τα μουσικά απο την αρχή*).

 

Κάτι πρέπει να έκαναν στο τελευταίο update. Τα συμπτωματα ήταν οτι , δεν μπορουσε το συστημα να παιξει αρκετες φορές βιντεο στο YT (δοκιμασμένο με δύο browsers), βιντεο τοπικά (Media Classic Player), TV Tuner κοκ. Σε όλα υπήρχαν θέματα και με την εικόνα και με τον ήχο. Ξέρω οτι ευθυνεται το Avast γιατι την 55η φορά που ξεκινησα να στηνω το σύστημα, δοκίμαζα τα πάντα μετά απο κάθε εγκατάσταση νεου λογισμικου. Με Avast, προβλημα, Χωρις Avast, όλα καλά. Εστησα το Kaspersky Free και φαινονται όλα ΟΚ, θα το παρακολουθω.

 

Και πάλι καλά γιατι το μυαλό μου πήγαινε καθαρά είτε σε hardware failure, ή σε (παλι) προβληματικους drivers (Intelάρα όλε!).

 

Για την ιστορία το άλλο desktop συστημα με τα Win10 φαίνεται ΟΚ προς το παρόν (θα δουμε), παιζει και να μην εχει παρει ακομα το update γιατι ειναι 24/7 ανοιχτο (σε καθε update του προγραμματος - οχι των virus definitions- χρειαζεται restart). Τα laptops εχω να τα ανοιξω πολυ καιρο (Win10) οπότε δεν ξέρω τι γινεται και εκει.

 

*α ναι, το image restore ΔΕΝ λειτουργησε αυτη την φορά (εχω μερικές υποψίες γιατί) @#%#%@#@$@%.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Λυπάμαι 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου