Προς το περιεχόμενο

Europa - Carlos Santana


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια κ τα σχόλιά σας!

 

 Σχετικά με το vibrato, να πω πως είναι μια τεχνική την οποία θεωρώ πολύ σημαντική κ την έχω ψάξει παρα πολυ στο διδακτικό της κομμάτι (θεωρώ τελείως διαφορετικό τι μπορείς να παίξεις με το τι μπορείς να διδάξεις).

Η Άννα ασχολήθηκε αρκετά με την τεχνική αυτή κ τολμώ να πω (κ να απαντήσω έμμεσα για το πως παίζει τώρα) ότι το τωρινό της βιμπράτο δεν έχει καμία σχέση με αυτό του συγκεκριμένου βίντεο, εννοώ πολύ καλύτερο 🙂

 

Στο κανάλι μου στο YouTube υπάρχει ένα ακόμα βίντεο με το παίξιμο της σε μια διασκευή του Thinking Out  Loud του Ed Sheeran κ στο Hey Joe του Hendrix. Το δευτερο για την ακρίβεια θα το ανεβασω αύριο/μεθαύριο στο YouTube, υπάρχει ήδη στο Instagram εδώ κ καιρό.

 

Απο την "περίοδο Europa" έχουμε βγάλει αρκέτα κ δυσκολότερα κομμάτια.

Επειδή η κοπέλα μένει στο εξωτερικό κ κάνουμε διαδικτυακά μάθημα, την περιμένω όταν θα έρθει στην Ελλάδα για να φτιάξουμε ένα κομμάτι που έχει ήδη βγάλει, το οποίο έχει απαιτητικά ρυθμικά κ πολυ πιο δύσκολο σολο (κ ακόμα πιο ωραία vibrato 🙂) από το Europa. 

 

Όταν είναι έτοιμο (θέλω να πιστεύω θα έρθει Ελλάδα στους επόμενους μήνες) θα το ανεβάσω κατευθείαν εδώ!

 

ΥΓ. Μου άρεσε που σταθήκατε στους 9 μήνες κ το σχολιάσατε. Έχω αρκετά βίντεο κ άλλων μαθητών που σε αντίστοιχους χρόνους (από το μηδέν) έχουν πετύχει αντίστοιχα αποτελέσματα. Ενδεχομένως τώρα που το σκέφτομαι να ήταν καλό να αναφέρω στην περιγραφή στο YouTube το χρονικό διάστημα που παίζει κάποιος. Μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν είχα κανάλι στο YouTube κ όλα τα βίντεο των μαθητών μου τα ανέβαζα σε Facebook/Instagram οπού εκέι ταγκάρω κ τους ίδιους τους μαθητές ώστε να απαντήσουν οι ίδιοι σε κάτι που ενδεχομένως να θέλει κάποιος να τους ρωτήσει. 

 

 

Επεξεργασμένο από aggeloskrv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και αλλιώς. Συνολικά, στην ηλικία της, στην Ελλάδα ΙΣΩΣ υπάρχουν δέκα γυναίκες που να ξέρουν το Europa, εννοώ να το ξέρουν γενικώς, όχι να το παίζουν κιόλας. Έχω πετύχει και μια Ιταλίδα που παίζει στεγνά τα parts του Fripp από το Lark's Tongues in Aspic. Και 9 χρόνια να της είχε πάρει, πάλι kudos.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα την κιθάρα είπα τη θέλω, μετά είδα και την τιμή της και ηρέμησα...

 

Μπράβο στην κοπέλα και στο δάσκαλο - αν μάλιστα συνυπολογίσουμε τα internetικά μαθήματα τότε Μπράβο με κεφαλαία...

 

O trolley έχει δίκιο...

  • Συμφωνώ 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να το παιζω βαρυς ή γκρινιαρης ή αντικαταστατης του σερ αλλά περαν του πρωτου εντυπωσιασμου να μου επιτρεψετε να μην πειθομαι.

Το να παιζει καποιος ένα ή δυο ή τρια κομματια δεν μου ειναι τεκμηριο της επαρκειας του.

Δεν θελω να υποτιμησω τις προσπαθειες δασκαλου και μαθητη αλλα προσωπικα μπραβο και μεχρι εκει. (Ουτε το purple haze μου αρεσε)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μπορει να το παιζω βαρυς ή γκρινιαρης ή αντικαταστατης του σερ αλλά περαν του πρωτου εντυπωσιασμου να μου επιτρεψετε να μην πειθομαι.

Το να παιζει καποιος ένα ή δυο ή τρια κομματια δεν μου ειναι τεκμηριο της επαρκειας του.

Δεν θελω να υποτιμησω τις προσπαθειες δασκαλου και μαθητη αλλα προσωπικα μπραβο και μεχρι εκει. (Ουτε το purple haze μου αρεσε)

 

Η Άννα που είδες στο Purple Haze είναι άλλη μαθήτρια 🙂 πιο μικρή (17 ετών) 

Έχω δυο με το ίδιο όνομα. 

Επίσης δεν ξέρω τι θα περίμενες να ακούσεις από κάποιον που παίζει μόλις 9 μήνες αλλά προσωπικά εγώ που είμαι κ δάσκαλός τους τολμώ να πω πως ούτε κατά διάνοια δεν έπαιζα έτσι στους 9 μήνες 😂

Αν μιλάς από προσωπική εμπειρία μιας κ εσύ είχες καταφέρει καλύτερα αποτελέσματα σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα (δεν σε ξέρω γιαυτό το λεω), θα πω ειλικρινά μπράβο σου (χωρίς καμία δόση ειρωνίας). 

Ο καθένας κάνει την προσπάθειά του στη μουσική, με αγάπη σε αυτό το ταξίδι, που δεν τελειώνει ποτέ κατά τη γνώμη μου!

Τέλος δεν ξέρω για ποιο πράγμα δεν πείθεσαι άλλα προσωπικά ανεβάζοντας το συγκεκριμένο βίντεο δεν ήθελα να πείσω κάποιον για κάτι. 

 

Επεξεργασμένο από aggeloskrv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, aggeloskrv είπε

Επίσης δεν ξέρω τι θα περίμενες να ακούσεις από κάποιον που παίζει μόλις 9 μήνες αλλά προσωπικά εγώ που είμαι κ δάσκαλός τους τολμώ να πω πως ούτε κατά διάνοια δεν έπαιζα έτσι στους 9 μήνες 😂

 

Με πρόλαβες ενώ έγραφα το ίδιο πράγμα. Εγώ σαν την μαθήτριά σου ακούστηκα μετά τα πρώτα 3-4 χρόνια, οπότε χίλια μπράβο. Την υπόλοιπη συζήτηση δεν την καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Με πρόλαβες ενώ έγραφα το ίδιο πράγμα. Εγώ σαν την μαθήτριά σου ακούστηκα μετά τα πρώτα 3-4 χρόνια, οπότε χίλια μπράβο. Την υπόλοιπη συζήτηση δεν την καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής.

Ούτε εγώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Με πρόλαβες ενώ έγραφα το ίδιο πράγμα. Εγώ σαν την μαθήτριά σου ακούστηκα μετά τα πρώτα 3-4 χρόνια, οπότε χίλια μπράβο. Την υπόλοιπη συζήτηση δεν την καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής.


Το θεμα αγαπητε κοπτοραπτη ειναι προβοκατορικη μουφα 😁

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΗΣ Ο ΠΑΡΑΓΓΑΣ.....???!!! 😡

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aggeloskrv είπε

 

Η Άννα που είδες στο Purple Haze είναι άλλη μαθήτρια 🙂 πιο μικρή (17 ετών) 

Έχω δυο με το ίδιο όνομα. 

Επίσης δεν ξέρω τι θα περίμενες να ακούσεις από κάποιον που παίζει μόλις 9 μήνες αλλά προσωπικά εγώ που είμαι κ δάσκαλός τους τολμώ να πω πως ούτε κατά διάνοια δεν έπαιζα έτσι στους 9 μήνες 

 

Εγώ πάντως στους 9 μήνες έπαιζα το Smoke on … με μια χορδή ενώ τώρα μετά από 50+ χρόνια ενασχόλησης το παίζω με δυο. 😅

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Χαχα 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Εγώ πάντως στους 9 μήνες έπαιζα το Smoke on … με μια χορδή ενώ τώρα μετά από 50+ χρόνια ενασχόλησης το παίζω με δυο. 😅

 

Το πιο σωστό, είναι να πεις του πληκτρά να το παίζει, κι εσύ να κάαααααθεσαι.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου