Προς το περιεχόμενο

Europa - Carlos Santana


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Εγώ πάντως στους 9 μήνες έπαιζα το Smoke on … με μια χορδή ενώ τώρα μετά από 50+ χρόνια ενασχόλησης το παίζω με δυο. 😅

Δωδεκάχορδη?

  • Χαχα 4

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι θεμα perspective

 

καταλαβαινω αυτο που θελει να πει ο dim με την εννοια οτι οκ μπορει καποιος να εχει βγαλει μερικα κομματια σε καποιους μηνες και μια χαρα αλλα γενικοτερα τι γινεται?
 

η κιθαρα ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο οργανο με την εννοια οτι μπορει καποιος να το πιασει να παιζει ολη μερα covers απο tutorials η με δασκαλο τελικα να βγαλει μερικα κομματια αλλα να μην ξερει που ειναι τα Ντο πανω στο οργανο και να μην εχει ιδεα απο πενταγγραμο το οποιο ολο αυτο δεν ειναι κατακριταιο απλα ειναι θεμα πως παρουσιαζεται και πως το βλεπει ο καθενας (μαθητης,δασκαλος,ακροατης)

 

αν για αυτον αυτος ηταν ο στοχος να παιξει μερικα covers απο ταμπλατουρες μια χαρα,απλα αυτο ειναι ενα πολυ μικρο μερος της κιθαρας και της μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

ολα ειναι θεμα perspective

 

καταλαβαινω αυτο που θελει να πει ο dim με την εννοια οτι οκ μπορει καποιος να εχει βγαλει μερικα κομματια σε καποιους μηνες και μια χαρα αλλα γενικοτερα τι γινεται?
 

η κιθαρα ειναι ενα πολυ παρεξηγημενο οργανο με την εννοια οτι μπορει καποιος να το πιασει να παιζει ολη μερα covers απο tutorials η με δασκαλο τελικα να βγαλει μερικα κομματια αλλα να μην ξερει που ειναι τα Ντο πανω στο οργανο και να μην εχει ιδεα απο πενταγγραμο το οποιο ολο αυτο δεν ειναι κατακριταιο απλα ειναι θεμα πως παρουσιαζεται και πως το βλεπει ο καθενας (μαθητης,δασκαλος,ακροατης)

 

αν για αυτον αυτος ηταν ο στοχος να παιξει μερικα covers απο ταμπλατουρες μια χαρα,απλα αυτο ειναι ενα πολυ μικρο μερος της κιθαρας και της μουσικης.

 

Δε λες κάτι λάθος, αλλά πώς φτάσαμε σε αυτό το συμπέρασμα;

 

Ο άνθρωπος ανέβασε 1(!) κλιπ μιας μαθήτριάς του. Άρα αυτό θα κρίνουμε και μάλιστα έχοντας το context ότι η μαθήτρια δεν παίζει καλά καλά 1 χρόνο. Για τα υπόλοιπα που πολύ σωστά λες, θα πρέπει να γίνει τεστ θεωρίας, αρμονίας, ear training, sight reading, κλπ.

 

Εγώ φέτος έμαθα ξανά να διαβάζω πεντάγραμμο, μιας και το είχα ξεκινήσει πριν καμιά 20αριά χρόνια, αλλά ως κιθαρίστας σε ροκ μπάντες δε μου χρησίμευσε ΠΟΥΘΕΝΑ και μοιραία το ξέχασα. Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

 

Η κοπέλα το πάει άψογα, ας μην είμαστε ψείρες.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δε λες κάτι λάθος, αλλά πώς φτάσαμε σε αυτό το συμπέρασμα;

 

Ο άνθρωπος ανέβασε 1(!) κλιπ μιας μαθήτριάς του. Άρα αυτό θα κρίνουμε και μάλιστα έχοντας το context ότι η μαθήτρια δεν παίζει καλά καλά 1 χρόνο. Για τα υπόλοιπα που πολύ σωστά λες, θα πρέπει να γίνει τεστ θεωρίας, αρμονίας, ear training, sight reading, κλπ.

 

Εγώ φέτος έμαθα ξανά να διαβάζω πεντάγραμμο, μιας και το είχα ξεκινήσει πριν καμιά 20αριά χρόνια, αλλά ως κιθαρίστας σε ροκ μπάντες δε μου χρησίμευσε ΠΟΥΘΕΝΑ και μοιραία το ξέχασα. Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

 

Η κοπέλα το πάει άψογα, ας μην είμαστε ψείρες.

 

Αυτό ακριβώς, 1 κλιπ ανέβασα 😂

Κ κατά τη γνώμη μου η κιθάρα δεν είναι καθόλου παρεξηγημένο όργανο, εμείς ίσως είμαστε 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα για το βιντεο ουτε για τον ανθρωπο δεν το σχολιασα καν,μιλησα γενικοτερα για την αποψη μου περι κιθαρας με αφορμη το σχολιο του Dim

και μπορει να μην ισχυει τπτ απο αυτα που ειπα για την συγκεκριμενη κοπελα και δεν ειμαστε εδω για να κανουμε τεστ σε κανεναν

 

απλα ειμαστε διαφορετικοι και τα βλεπουμε διαφορετικα δεν ειναι κακο αυτο

 

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εγώ φέτος έμαθα ξανά να διαβάζω πεντάγραμμο, μιας και το είχα ξεκινήσει πριν καμιά 20αριά χρόνια, αλλά ως κιθαρίστας σε ροκ μπάντες δε μου χρησίμευσε ΠΟΥΘΕΝΑ και μοιραία το ξέχασα. Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

 

καταλαβαινω πολυ καλα τι θες να πεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εγώ φέτος έμαθα ξανά να διαβάζω πεντάγραμμο, μιας και το είχα ξεκινήσει πριν καμιά 20αριά χρόνια, αλλά ως κιθαρίστας σε ροκ μπάντες δε μου χρησίμευσε ΠΟΥΘΕΝΑ και μοιραία το ξέχασα. Τώρα που κάνω composition/orchestration courses μου χρειάζεται. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

 

 


Παρε να διαβασεις, ειναι το μερος του αλτου σε μια ενορχηστρωση ενος αγνωστου κομματιου (γι αυτο δεν μπορεσε να το παιξει ο Νεστορας τον πρωτο μηνα του).

Νεστορα...παρ το κομματι ετοιμο.

 

388529_2769505758878_394800275_n.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aggeloskrv είπε

Κ κατά τη γνώμη μου η κιθάρα δεν είναι καθόλου παρεξηγημένο όργανο, εμείς ίσως είμαστε

μπορει να ειναι και ετσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggeloskrv είπε

 

Η Άννα που είδες στο Purple Haze είναι άλλη μαθήτρια 🙂 πιο μικρή (17 ετών) 

Έχω δυο με το ίδιο όνομα. 

Επίσης δεν ξέρω τι θα περίμενες να ακούσεις από κάποιον που παίζει μόλις 9 μήνες αλλά προσωπικά εγώ που είμαι κ δάσκαλός τους τολμώ να πω πως ούτε κατά διάνοια δεν έπαιζα έτσι στους 9 μήνες 😂

Αν μιλάς από προσωπική εμπειρία μιας κ εσύ είχες καταφέρει καλύτερα αποτελέσματα σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα (δεν σε ξέρω γιαυτό το λεω), θα πω ειλικρινά μπράβο σου (χωρίς καμία δόση ειρωνίας). 

Ο καθένας κάνει την προσπάθειά του στη μουσική, με αγάπη σε αυτό το ταξίδι, που δεν τελειώνει ποτέ κατά τη γνώμη μου!

Τέλος δεν ξέρω για ποιο πράγμα δεν πείθεσαι άλλα προσωπικά ανεβάζοντας το συγκεκριμένο βίντεο δεν ήθελα να πείσω κάποιον για κάτι. 

 

 

ξεκινάμε με τα disclaimers...

βασικά δεν μου αρέσει να φαίνομαι εδώ hater διότι δεν είμαι - αντιθέτως είμαι (και το ξέρουν όλοι εδώ μέσα καλά) από τους πρώτους που θα επαινέσουν κάτι

θεωρώ σημαντική την δουλειά του δάσκαλου (όποιου κι αν είναι και σε οποιον βαθμό συνεισέφερε).

 

1. Την Αννα του purple haze δεν την ξεχώρισα λόγω μάσκας

2. Δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αν και ξεκίνησα την κιθάρα από τα 12, εντελώς αυτοδίδακτος (με ελάχιστη μόνο εμπειρία από τα 9 σε πλήκτρο) και ναι στους 9 μήνες κιθάρας μπορούσα να παίξω με το αυτί ό,τι άκουγα και ό,τι δίσκους αγόραζα, εκτός από πχ Mahavishnu, όσους έπαιζαν ανοιχτά κουρδίσματα και τζαζ.

Καλώς ή κακώς μιλάμε για μια εποχή (1969) όταν δεν υπήρχε internet, βιβλία ροκ μουσικής, ταμπλατούρες και συναφή και για να δεις ή να μάθεις μια E7#9 πχ έπρεπε να ξεσκονίσεις όλα τα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία.

3. Η αγάπη και το ταξίδι δεν έχουν τελειώσει ποτέ ακόμα και σ αυτή την ηλικία. Αυτά δεν χρειάζεται να τα λέμε όλη την ώρα.

4. για τί πράγμα δεν πείθομαι? Βασικά τι εννοώ με το "πείθομαι". Δεν εννοώ προφανώς ότι κάποιος θέλει να με ξεγελάσει. Απλά βλέπω κάποιον να παίζει ένα κομμάτι με ένα α' επίπεδο. Δεν θα βγάλω συμπέρασμα από αυτό ή από δυο κομμάτια ότι γνωρίζει το όργανο ή ότι μπορεί να παίξει αύριο με την ίδια ευκολία ένα άλλο παρόμοιο κομμάτι. Γνωρίζει να παίζει αυτό το κομμάτι στο επίπεδο α' και ώς εκεί. Μπορεί να γνωρίζει άλλα 5, 20 ή 100. Δεν θα βγάλω συμπέρασμα. Αυτό λέω.

Και συνήθως τα βίντεο που ανεβαίνουν έξω αυτό το σκοπό έχουν, να δείξουν προς τα έξω τι καταφέρνει κανείς. Για μένα λοιπόν είναι λίγα τα δεδομένα. Για την ώρα. Οι 9 μήνες είναι σημαντικό. Αλλά μπορεί 9 μήνες να σημαίνει επί 5 ώρες τη μέρα επί 9 μήνες παίζω europa. Εκείνο που με πείθει είναι η δουλειά του δάσκαλου που φαίνεται μέσα από πολλούς μαθητές, πολλά κομμάτια, και πολλά επίπεδα και θα δώσω τα εύσημα.

Τα λέω αυτά, γιατί σήμερα με το internet, με τα βίντεο και τις μεθόδους άνευ και μετά διδασκάλου τα πράγματα έχουν προχωρήσει και έχουν πάει αλλού. Βλέπεις παιδάκια 8 χρονών να ξεσκίζουν τις 6χορδες και τις 7χορδες μόνο από βίντεο. Και μετά...συνήθως το χάος.

 

Θα επαναλάβω ό,τι είπα. Το κομμάτι δεν ρέει. Πατιούνται οι νότες. Και όχι απλώς δεν ρέει, δεν ρέουν και οι ας πούμε αυτοσχεδιαστικές ad lib νότες του Carlos πχ μετα τις 4 πρώτες φράσεις πριν την επανάληψη του verse, που είναι νότες που ο κάθε ερμηνευτής έχει δικαίωμα να αυτοσχεδιάσει πάνω τους.

Οι νότες είναι σωστές, δε λέω, αλλά διεκπεραιώνονται. Λείπουν οι δυναμικές, οι αναπνοές, η ελευθερία να ξεφύγει ο ερμηνευτής από το αυστηρό και προδιαγεγραμμένο. Είναι ακριβώς αυτό που συζητούσαμε πριν λίγους μήνες, το πως δυο ερμηνευτές διαβάζουν από τo πεντάγραμμο το κομμάτι και το παίζουν με δυο εντελώς διαφορετικούς τρόπους, "σωστά" και οι δυό. Και θυμάμαι καλά ότι λέγαμε ότι ένας σεσιονάς μπορεί να το παίξει άριστα για έναν μαέστρο, ενώ ένας άλλος με λιγώτερη ίσως εμπειρία στο διάβασμα να δώσει περισσότερη ψυχή.

Επαναλαμβάνω στο τέλος αυτό που είπα στο πρώτο μου ποστ, διότι το είπα εξ αρχής γνωρίζοντας πολύ καλά τι θα επακολουθήσει:

 

Ωραία παρουσίαση, άψογο σχετικά βίντεο, ωραίο στήσιμο, καλός ήχος, 9 μήνες με ό,τι σημαίνει αυτό και μπράβο της, αλλά ...it's a long waaaay....

Θα προτιμούσα μια γενικότερα πιό ελεύθερη προσέγγιση χωρίς να είναι ξεπατίκωμα κάθε νότας αρκεί να έρεε σωστά.

Μπράβο στην κοπέλα, και εύχομαι να συνεχίσει όπως πάει

 

αυτά τα ολίγα.

Πιστεύω να είμαι σαφής.

Και ελπίζω να μην χρειαστεί να δώσω και άλλες διευκρινήσεις (το λέω ιδίως για φίλους και γνωστούς εδώ μέσα) ή να επανέλθω στο θέμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Λείπουν οι δυναμικές, οι αναπνοές, η ελευθερία να ξεφύγει ο ερμηνευτής από το αυστηρό και προδιαγεγραμμένο.

Στους 9 μήνες ο σκοπός είναι να αναπνέεις κυριολεκτικά ενώ παίζεις. Ξέρω αρκετό κόσμο που από τη συγκέντρωση και την ταραχή ξεχνούσε να πάρει ανάσα.

 

Για να έχεις λοιπόν δυναμικές, αναπνοές και ελευθερία, χρειάζεται να είσαι σε ένα Α' επίπεδο και να έχεις μια σχετική άνεση. Εν συντομία, πρέπει να μπορείς να παίξεις χωρίς να πολυσκέφτεσαι τα του κομματιού, κάτι που προϋποθέτει (ξανά) να έχεις περάσει σημαντικό χρόνο και με την κιθάρα συνολικά, αλλά και συγκεκριμένα με το εκάστοτε κομμάτι.

 

Θεωρώ εξωφρενικό να υπάρχει αυτή η απαίτηση από αρχάριο. Η απαίτηση από τον αρχάριο είναι να παίξει σωστά τις νότες, εντός χρόνου και να περνάει καλά.

 

Δεν είπε κανείς μας ότι ακούσαμε τη μετενσάρκωση του Santana, είπαμε ότι είδαμε μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια δεδομένου του context που έχουμε.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλλυ μπορουν καλλιστα να υπαρχουν αυτα στους 9 μηνες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου