Προς το περιεχόμενο

Μικρο-γραντζουνιές σε καινούργια κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μαζί με μια Taylor Academy 10e που είναι τέλεια (θα κάνω άλλο νήμα κάποια στιγμή), πήρα και μια ηλεκτρική Ibanez γιατί ήθελα μια σχετικά φθηνή κιθάρα με whammy bar.

 

Ήρθαν λοιπόν χτες. Παρατήρησα όμως ότι η Ibanez έχει ΣΕ ΟΛΟ το top κάποιες μικρο-γρατζουνιές που η κάμερα δεν τις πιάνει, και με το μάτι φαίνονται μόνο κάτω από το φώς. Είναι παντού στο top, και έχουν ένα κάπως σαν κυκλικό μότιβο, αλλά όχι απόλυτα. Σαν να είναι καθαρισμένες με κακό πανί που άφησε γρατζουνιές.

 

Προσπάθησα να τις καταγράψω στις παρακάτω φωτογραφίες με το ζόρι. Λέτε να μπω στη διαδικασία να τη γυρίσω?

 

IMG_20230223_175741f.thumb.jpg.12257bfbfaf7a8ca0fac1fa02c0842f3.jpgIMG_20230223_175445f.thumb.jpg.e81d7613e4e4de9193f753568edbf879.jpgIMG_20230223_175429f.thumb.jpg.267284f64ddecf6c6b913760c93f92ff.jpg

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mοιαζει σαν μικρογρατσουνια κατα το buffing. Μικρο το κακο - εγω θα σου ελεγα αν η κιθαρα ειναι κατα τα αλλα κομπλε (πχ δεν εχει θεμα με τα ταστα, το trussrod δεν ηρθε τερματισμενο, το nut ειναι κομμενο αξιοπρεπως κλπ κλπ) να την κρατησεις, ειδικα αφου ειναι φτηνο οπως λες οργανο.

Εξαρταται βασικα απο το τι εννοεις φτηνο - αν μιλαμε για 300αρι και κατω πχ οργανο εγω θα προτιμουσα να κρατησω αυτο που μου ηρθε αν ειναι κομπλε, απο το να ρισκαρω να το στειλω πισω και να μου ερθει αλλο που δεν εχει μεν μικρογρατσουνιες αλλα εχει πχ κακοκομμενο nut. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis13 Γύρω στα 540 έχει λιανική από Θωμά. Όλα τα άλλα είναι μια χαρά, Nut δεν έχει γιατί είναι τύπου Floyd-Rose. Το fretwork είναι μια χαρά, και γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια μεγάλη αστοχία, πέραν αυτό του θέματος με τις γρατζουνίτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@odis13 Γύρω στα 540 έχει λιανική από Θωμά. Όλα τα άλλα είναι μια χαρά, Nut δεν έχει γιατί είναι τύπου Floyd-Rose. Το fretwork είναι μια χαρά, και γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια μεγάλη αστοχία, πέραν αυτό του θέματος με τις γρατζουνίτσες.

 

Τσέκαρέ την καλά, παντού.

FR, truss rod, intonation, dead spots (πολύ σπάνιο αλλά μπορεί να σου τύχει), μπράτσο, όλα.

 

Καλορίζικη βρε Αλέξη!

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα πολυ μου αρεσει αυτο το βαμμενο top με natural σωμα και το κοντραστ με την ταστιερα, κουκλι. Μεγειες!

 

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Φαίνεται σαν να χρησιμοποιήθηκε λάθος σκληρότητας σφοyγγαράκι κατά το τελικό polishing.

 

 

Ακριβως, ή ισως και να μην περιμεναν να σκληρυνει οσο επρεπε το τελευταιο coat πριν τo buff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Φαίνεται σαν να χρησιμοποιήθηκε λάθος σκληρότητας σφοyγγαράκι κατά το τελικό polishing.

 

 

Θύμωσε ο Μπομπ, και την γρατζούνισε. :classic_tongue:

 

 

Να ρωτήσω εγώ τώρα, οι γρατζουνιές είναι κάτω από το λούστρο ή στην επιφάνεια της κιθάρας?

Με την αφή τις αισθάνεσαι (έστω ελάχιστα)?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω εγώ τώρα, οι γρατζουνιές είναι κάτω από το λούστρο ή στην επιφάνεια της κιθάρας?

Με την αφή τις αισθάνεσαι (έστω ελάχιστα)?

 

Όχι δε τις νιώθεις με τίποτα, παραείναι μικρές, αλλά είναι ΠΑΡΑ πολλές, κυριολεκτικά σε όλο το top, σχεδόν σε ΚΑΘΕ χιλιοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

 

Όχι δε τις νιώθεις με τίποτα, παραείναι μικρές, αλλά είναι ΠΑΡΑ πολλές, κυριολεκτικά σε όλο το top, σχεδόν σε ΚΑΘΕ χιλιοστό.

 

Άρα είναι πάνω από το βερνίκι?

Είναι στην επιφάνεια?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Άρα είναι πάνω από το βερνίκι?

Είναι στην επιφάνεια?

 

Έτσι νομίζω, πρέπει να ναι πάνω πάνω.

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου