Προς το περιεχόμενο

Requiem for Mississippi John Hurt


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρη μερα σημερα οποτε ειπα να ηχογραφησω κανα κλιπακι μιας και καιρο ειχα να ανεβασω κατι, ευκαιρια να βγει και η MK απο τη θηκη οπου καθοταν τελευταια. Σειρα ειχε μια χαλαρη εκτελεση του Requiem for Mississippi John Hurt του John Fahey. Απο τα πιο γνωστα του (και αγαπημενα μου) κομματια του, με πρωτη εμφανιση στο δισκο Requia το 1967. Γραμμενο (προφανως) για τον John Hurt, τον οποιο ειχαμε συζητησει και εδω σχετικα προσφατα.

 

Fun fact: ο,τι καλυτερο ο συνδυασμος χαμηλα φλατ ταστα και μπαρε, να το δοκιμασετε. 
 

 

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πολύ ωραίο και καλοπαιγμένο, εύγε Οδυσσέα. Τα μκρόφωνα που φαίνονται αριστερά είναι αυτά που χρησιμοποιήθηκαν για την ηχογράφηση να υποθέσω. Όσον αφορά το recording, προσωπικά θα τα ήθελα πιο κοντά στο ηχείο για μεγαλύτερη λεπτομέρεια αν και αντιλαμβάνομαι ότι αυτό μπορεί να δυσκολέψει το παίξιμο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Σιγουρα εχει περιθωριο να ερθουν πιο κοντα τα μικροφωνα, συνηθως τα στηνω περιπου 30 εκατοστα απο την κιθαρα, εδω τα εβαλα λιγο πιο μακρια σαν δοκιμη αλλα δεν ενιωσα οτι κερδισα και τπτ ιδιαιτερο σε βαθος/ογκο και οπως λες μαλλον χαθηκε και λιγο η λεπτομερεια στον ηχο. Ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οδυσσέα καλά που υπάρχεις στο forum και σπας την (ηλεκτρική) "μονοτονία". Πολύ όμορφο απ' όλες τις απόψεις.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhank you thank you. Εγω να πω την αμαρτια μου με το ζορι με ακουω καθε φορα που ηχογραφω, ποσο μαλλον εδω που λογω χαλαροτητας/one take εχει παει βρουβες κατα σημεια το κομματι αλλα δε βαριεσαι χαβαλε κανουμε. Ευελπιστω κανα ΣΚ που θα ειμαι χαλαρος να γραψω και κανα ακομη, εχω κανα 2 στα σκαρια να σπασει και λιγο το Fahey μονοπωλιο 😅.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου