Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δασκάλου;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Jazzjoker said:

Πέραν όλων των ωραίων που αναφέρουν οι συνάδελφοι παραπάνω, προσωπικά θεωρώ ότι η ταμπλατούρα είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας κιθαρίστας στον εαυτό του. Εκτός του ότι είναι η επιτομή του πασαλήματος, είναι και τρομερά δύσκολη στο διάβασμα σε σχέση με την παρτιτούρα. Δηλαδή προκειμένου να αποφύγουμε το "δύσκολο" πεντάγραμμο, πήγαμε και φτιάξαμε μια απερίγραπτη ανωμαλία που δένει τον εγκέφαλο του κιθαρίστα κόμπο και του περιορίζει τη μουσική σκέψη σε εγκληματικό βαθμό, για να μάθει να παίζει το enter sandman στο δεύτερο μήνα.

 

Όταν και αν αποφασίσει βέβαια να το πάει λίγο παραπέρα, η ζημιά έχει ήδη γίνει και προκειμένου να σταματήσει να βλέπει τη μουσική μόνιμα μέσα από έξι γραμμές με αριθμούς απάνω, θέλει γιόγκα, νίντζα και σαμουράι μαζί.

Αν δεν ξερω ποιο ειναι το "ντο" στην ταστιερα, πώς θα το παίξω απο το πεντάγραμμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Αν δεν ξερω ποιο ειναι το "ντο" στην ταστιερα, πώς θα το παίξω απο το πεντάγραμμο;

Πρώτη δουλειά του δασκάλου μετά το χαίρομαι που σε γνωρίζω, είναι να σου μάθει τις νότες στην ταστιέρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Αν δεν ξερω ποιο ειναι το "ντο" στην ταστιερα, πώς θα το παίξω απο το πεντάγραμμο;

 

Άλλαξε δάσκαλο. Δεν βλέπω σωτηρία με τον υπάρχων...

Ψάξε και ρώτα. Διασταύρωσε πληροφορίες πριν επιλέξεις.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Αν δεν ξερω ποιο ειναι το "ντο" στην ταστιερα, πώς θα το παίξω απο το πεντάγραμμο;

 

Πρώτα μαθαίνεις τη μία ντο που μεταγράμμου, και μετά τις πολλές της ταστιέρας.

Εγώ ξαναλέω, δεν πρέπει να μάθεις θεωρία για να βλέπεις νότες και να παίζεις, που και αυτό καλό είναι, δε λέω. Η θεωρία σε βοηθάει να αποκωδικοποιείς Ό,ΤΙ ακούς, είτε μελωδικό, είτε αρμονικό, είτε ρυθμικό. Το να μάθεις πώς φτιάχνεται μία ματζόρε κλίμακα είναι προτιμότερο από το να μάθεις 10 διαφορετικές θέσεις για κάθε μία κλίμακα. Το να σου πω, πάμε να παίξουμε ένα δύο-πέντε-ένα double time swing σε τάδε κλίμακα είναι πιο εύκολο από το να σου δείχνω πώς να πιάσεις τις συγχορδίες ακριβώς πάνω σε μία κιθάρα.

 

Η θεωρία σε βοηθά να κατανοείς ό,τι κάνεις πάνω στο όργανο. Στα σοβαρά ωδεία διδάσκεται ταυτόχρονα με το όργανο. Η θεωρία είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος μετάδωσης μουσικής πληροφορίας. Τα tabs παραείναι περιορισμένα γι αυτό.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μα κιθάρα θέλει να μάθει το παλικάρι, όχι πχ πιάνο.

 

 

 Ειπαμε, αν θελει να παιζει σε φαση γκρουπακι, η ταστιερα αρκει. Αν θελει ομως διεξοδικη προσεγγιση της θεωριας, η οποια τελει υπο τη σκεπη της ΠΕΡΟΥΚΑΣ, θα πρεπει να μαθει και το πενταγραμμακι του, και ΝΑΙ, και μια μικρη μεζουρα πιανακοπληκτρακια ειναι απαραιτητη, οχι πολυ, δε θα πονεσει, μη φοβασαι.😁

 

 Επαναλαμβανω ομως, αν του αρκει το ΛΑ στο γκρουπακι, ας μην μπει στον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη η μουσική θεωρία είναι  εύκολη αλλά ο τρόπος να μεταδοθεί είναι δύσκολος και φυσικά χρειάζεται χρόνος και εξάσκηση να εμπεδωθεί. Οταν  λέω θεωρία δεν εννοώ το διάβασμα καθώς αυτό έχει μικρή σημασία κατά την γνώμη μου.Ειναι απλά σαν να ξέρεις να μιλάς αλλά όχι να γράφεις. 

Οσο για τα βιβλία έλεγα σε μια φίλη μου για τους τρόπους ή modes στην βαρβαρικη και μου έλεγε πόσο απλά είναι τελικά ενώ τόσα χρόνια με τον δάσκαλο της δεν είχε καταλαβει γρι.Οταν της ζήτησα το βιβλίο που είχε για μάθημα έριξα μια ματιά και διαπίστωσα γιατί της ήταν ακατανόητα. Διοτι  το διάβασμα αυτού του βιβλίου με έκανε να ξεχάσω αυτά τα λίγα που ξέρω. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι για να μαθεις και θεωρια (εφοσον οπως λες στα πρακτικα καλα τα πατε) να ζητησεις να σου δωσει και να σε διδαξει απο ενα βιβλιο θεωριας και ασκησεις θεωριας για να υπαρχει μια σειρα στις γνωσεις και οχι σκορπιες πληροφοριες, ενω παραλληλα θα μπορεις να ανατρεχεις σε οποιο κεφαλαιο θες να ξαναδεις κατι και να το εμπεδωσεις.

 

Ενα απλο και κατανοητο βιβλιο θεωριας ειναι "Η κλασικη θεωρια της μουσικης" και οι "Ασκησεις της θεωριας της μουσικης" του Διαμαντη.
Οπως και τις Μελωδικές ασκήσεις / solfege του Διαμαντη.

 

Για ρυθμικο σολφεζ προτεινω στους νεους κιθαριστες αυτο που παιρνουν και μελετανε και οι ντραμερς. Απλα στην αρχη τα μελετας με μια νοτα ή μια συγχορδια και μετα μπορει να επεκταθει σε μουσικες φρασεις οι σειρα συγχορδιων, κατα βουληση.

Agostini Dante - Solfege Rythmique No.1

 

Αυτα θα σε βαλουν σε ενα καλο δρομο.

 

 

Βεβαια δεν φτανουν τα κομματια για την πρακτικη σου.

Χρειαζονται ολοκληρωμενα και οργανωμενα μαθηματα για τις κλιμακες, τις συγχορδιες οπως και τα αρπετζιος σε ολη την ταστιερα με tabs και charts.

Βασικο μαθημα η γνωση της ταστιερας, και ειδικα στην ηλεκτρικη το muting strings και η κατασκευη σωστου τονου αναλογα τι καλεισαι να παιξεις.

Να κατανοησεις τις βαθμιδες των κλιμακων πανω στην ταστιερα και οχι μονο θεωρητικα κλπ κλπ

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταμπλατουρα μια χαρά είναι, είναι ένα συμπλήρωμα της παρτιτούρας από κάτω όποτε βλέπεις την παρτιτούρα επάνω για τις αξίες κτλ και από κάτω των ταμπλατουρα για την θέση στην ταστιέρα, μιας και μιλάμε για κιθάρα και όχι για πιάνο. 

 

Τώρα στο θέμα σου, πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν σου αρέσει από αυτά που σου εξηγεί ο δάσκαλος σου.

 

Η θεωρία είναι ένα εργαλείο όπως και η τεχνική.

 

Αν η μουσική που παίζεις δεν απαιτεί τεχνικες όπως tapping ή sweep picking, δεν χρειάζεται να ξέρεις αυτές τις τεχνικές για να παίξεις την μουσική που σου αρέσει. Αντίστοιχα σου αρέσει η απλή ροκ μουσική και όχι η τζαζ και αν δεν θες να γίνεις... συνθέτης soundtrack δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις σε τεράστιο βαθμό στην θεωρία της μουσικής, αρκεί να ξέρεις τις βασικές κλίμακες - τρόπους που χρησιμοποιούνται στα ροκ τραγούδια για να καταλαβαίνεις τι παίζεις, είναι τόσο απλό.

 

Εγώ παίζω αποκλειστικά covers και έχω όση θεωρητική γνώση απαιτείται για να κάνω την δουλειά μου. Δηλαδή ξέρω τι τονο είναι το κομμάτι, ποιες νότες και ποιες κλιμακες μπορώ να παίξω κτλ. Δεν θα κάτσω να μπω σε διαδικασία να τσακωθω αν το sweet home alabama είναι ρε μιξολυδιαν ή σολ ionian ούτε θα αναρωτηθώ ποτέ γιατί έχει και μια φα μέσα, γιατί δεν με ενδιαφέρει, μου αρκεί που είναι σχετικές κλίμακες και ξέρω τι να κάνω αν χρειαστεί να αυτοσχεδιάσω

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Κατά την ταπεινή μου άποψη η μουσική θεωρία είναι  εύκολη αλλά ο τρόπος να μεταδοθεί είναι δύσκολος και φυσικά χρειάζεται χρόνος και εξάσκηση να εμπεδωθεί

☝️ Αυτό. 

Όσο καλά και να στα λέει, αν δεν πάρεις χαρτί και μολύβι να κάτσεις να κάνεις ασκήσεις... 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Η ταμπλατουρα μια χαρά είναι, είναι ένα συμπλήρωμα της παρτιτούρας από κάτω όποτε βλέπεις την παρτιτούρα επάνω για τις αξίες κτλ και από κάτω των ταμπλατουρα για την θέση στην ταστιέρα ...

 

Θα διαφωνήσω εδώ.

Να το εξηγήσω.

Κάθε μέρος μιας μουσικής φράσης ενός πενταγράμμου, μπορεί να έχει (και συνήθως έχει) πολλές διαφορετικές δακτυλοθεσίες στην κιθάρα.

Η επιλογή της καταλληλότερης για τον καθένα μας μπορεί να είναι διαφορετική.

Η ταμπλατούρα δείχνει μόνο μια, αυτήν που προτιμάει αυτός που την γράφει.

Αν δεν σε βολεύει εσένα, πρέπει να κάτσεις να ψάξεις από την αρχή την δακτυλοθεσία, με βάση το τι νότες περιέχει και σε ποια σειρά.

Θεωρώ πιο πρακτικό το να βλέπεις τις νότες σε πεντάγραμμο, γιατί βλέποντας και μόνο την σειρά τους, καταλαβαίνεις ποια δακτυλοθεσία σε βολεύει καλύτερα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου