Προς το περιεχόμενο

Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;


Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;  

26 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Αν ακούσετε ένα τραγούδι που σας αρέσει ψάχνετε να βρείτε τους στίχους;

    • Ναι - θα ψάξω να τους βρω
      11
    • Ναι - αλλά μόνο αν είναι εύκολα προσβάσιμοι πχ κάτω απο το βίντεο στο youtube
      4
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι στίχοι
      5
    • Όχι - γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και τους καταλαβαίνω εξ' αρχής
      6
  2. 2. Αν οι στίχοι δεν είναι εύκολα κατανοητοί ξοδεύετε χρόνο να σκεφτείτε/ αναζητήσετε στο internet την ερμηνεία τους;

    • Ναι - αφιερώνω χρόνο στο να σκεφτώ τι ήθελε να πει ο ποιητής
      14
    • Ναι αλλά ψάχνω απευθείας στο google να δω αν υπάρχει έτοιμη ερμηνεία
      3
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει να μάθω
      4
    • Πλάκα μου κάνεις ρε φίλε; Ποιος έχει χρόνο να ασχοληθεί;
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billaraskats27 είπε

Ποιος είναι ο λόγος που όταν ο στίχος είναι τόσο βλακεία δε πέφτει κράξιμο

 

Από κάποιους πέφτει. Αλλά αν θες να πούμε για τα rock classics με βλακώδεις στίχους ας πούμε, ο βασικός λόγος είναι γιατί τότε που ακούστηκαν παγκοσμίως, οι μη αγγλόφωνοι (τουλάχιστον) δεν καταλαβαίναμε λέξη από αυτά που ακούγαμε. Απλά πεινούσαμε να ουρλιάξουμε ένα ρεφρέν κι ας έλεγε (σε πολύ ελεύθερη μετάφραση) "τα βυζιά της Μαριορής, τα 'χει δει ο Ηρακλής".

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Λοιπόν χωρίς πλάκα το είχα ακούσει τόσο πολύ αυτό τότε, που θυμάμαι και την συνέχεια.

Εγώ το ακούω ακόμη, μία-δύο φορές το μήνα, όταν το πετυχαίνω στο YouTube. Ωραίο κομμάτι, τώρα κυκλοφορεί και μία έκδοση που έχει τους γαλλικούς στίχους, με την αγγλική μετάφραση από κάτω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πάντα ψάχνω τους στίχους αν μου αρέσει το τραγούδι.

 

Υπάρχουν μάλιστα τραγούδια που ενώ μουσικά τα βρίσκω πιο ''μέτρια'' (σε σχέση με άλλα του ιδίου καλλιτέχνη της ίδιας μπάντας), τα ακούω γιατί οι στίχοι μου αρέσουν πολύ.

 

Και φυσικά υπάρχουν και καλλιτέχνες που ακούω τα τραγούδια τους κυρίως για τους στίχους, πχ Bruce Springstreen.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις μια περίοδο που είχα φάει κόλλημα με τους στίχους των φλουντ κ έψαχνα την ιστορία κάθε τραγουδιού ποτέ άλλοτε δεν με έχουν απασχολήσει οι στιχοι... Ισως κάποια ελάχιστα iconic κομμάτια, stairway to heaven, doors κλπ μέχρι που κατάλαβα ότι ήταν προϊόν πολύ βαριών ναρκωτικών... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ασχολείσαι με τους στίχους ενός τραγουδιού, δεν είναι προαιρετικό. Είναι μέρος της όλης διαδικασίας, δηλαδή δεν μπορείς να μην το κάνεις, εκτός αν δεν καταλαβαίνεις τη γλώσσα οπότε δεν ξέρω τι στην ευχή νομίζεις ότι ακούς (μπορεί π.χ. οι στίχοι να λένε ότι είσαι μαλάκας).

 

Το να ακούς ένα τραγούδι χωρίς να καταλαβαίνεις τους στίχους είναι σα να σε πετάξανε σε μία άγνωστη χώρα και να προσπαθείς να συμπεράνεις ποιος είναι φίλος σου από το αν σου χαμογελάει.

 

Για εμάς που η μητρική μας γλώσσα είναι η ελληνική, το περιεχόμενο των στίχων των ελληνικών τραγουδιών είχε και έχει μείζονα ρόλο στη διαμόρφωση της σχέσης μας με το κάθε τραγούδι, και αυτός είναι ο λόγος που οι φερόμενοι ως "τιτάνες" τραγουδοποιοί επέλεγαν με μεγάλη προσοχή το στιχουργικό υλικό, όσο του έκοβε καθενός.

 

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για τα ξένα τραγούδια που ακούμε, με την επιπλέον δυσκολία της γλώσσας. Η κακή σχέση του έλληνα ροκ τραγουδοποιού με τους στίχους είναι ένας από τους διαρκείς λόγους που δεν αποκτήσαμε ποτέ ροκ σκηνή π.χ. και για θλιβερές προσπάθειες δημιουργίας αγγλόφωνου ροκ τραγουδιού από έλληνες μουσικούς, όπου συνήθως γελάνε και οι γομολάστιχες.

 

Μου κάνει εντύπωση, που μετά από τόσα χρόνια κάποιοι λένε ότι το θέμα δεν τους ενδιαφέρει, μάλλον ούτε τον 21ο αιώνα θα βγει άκρη.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην είμαστε τόσο δογματικοι θα έλεγα εγώ... Ποιος θα επιβάλλει σε ποιον τι θα του αρέσει σε ένα τραγούδι?Αλλος κοιτάει τη μουσική, άλλος τους στίχους, άλλος την ενορχήστρωση, άλλος ακούει μόνο τη κιθάρα, ντραμς, μπάσο κλπ.... Σιγά μη κάτσω να αγχώνομαι σε κάθε κομμάτι, γτ δεν ασχολουμαι με τους στίχους.... Θα μου αρέσει ότι θέλω να μου αρέσει 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noe13 είπε

Ας μην είμαστε τόσο δογματικοι θα έλεγα εγώ... Ποιος θα επιβάλλει σε ποιον τι θα του αρέσει σε ένα τραγούδι?Αλλος κοιτάει τη μουσική, άλλος τους στίχους, άλλος την ενορχήστρωση, άλλος ακούει μόνο τη κιθάρα, ντραμς, μπάσο κλπ.... Σιγά μη κάτσω να αγχώνομαι σε κάθε κομμάτι, γτ δεν ασχολουμαι με τους στίχους.... Θα μου αρέσει ότι θέλω να μου αρέσει

Μην αγχώνεσαι για τίποτε, σιγά μην ασχολείται κάποιος να σου επιβάλλει.

 

Αλλά μάλλον έχεις μπερδέψει τη μουσική με μπουφέ πρωϊνού σε ξενοδοχείο.

Τα τραγούδια είναι ένα σύνολο, μία ΣΥΝΘΕΣΗ, δεν είναι σαλάτα που τρώμε τα κρεμύδια αλλά αφήνουμε την κάπαρη. ΣΥΝΘΕΣΗ, σημαίνει τήρηση αναλογιών, επιλογή συστατικών, σωστό ταίριασμα. Δεν είναι θέμα για συζήτηση, απλώς ΑΥΤΟ είναι.

 

Και εγώ ακούω γερμανικά τραγούδια χωρίς να καταλαβαίνω καθόλου τη γερμανική γλώσσα, αλλά έχω τη διαρκή αίσθηση ότι ζημιώνομαι, όχι ότι κερδίζω. ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα έγραφα δημόσια γνώμη για γερμανικό τραγούδι, διότι μην καταλαβαίνοντας τι τραγουδάνε είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου