Προς το περιεχόμενο

Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;


Διαβάζετε τους στίχους των αγγλόφωνων τραγουδιών;  

26 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Αν ακούσετε ένα τραγούδι που σας αρέσει ψάχνετε να βρείτε τους στίχους;

    • Ναι - θα ψάξω να τους βρω
      11
    • Ναι - αλλά μόνο αν είναι εύκολα προσβάσιμοι πχ κάτω απο το βίντεο στο youtube
      4
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι στίχοι
      5
    • Όχι - γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και τους καταλαβαίνω εξ' αρχής
      6
  2. 2. Αν οι στίχοι δεν είναι εύκολα κατανοητοί ξοδεύετε χρόνο να σκεφτείτε/ αναζητήσετε στο internet την ερμηνεία τους;

    • Ναι - αφιερώνω χρόνο στο να σκεφτώ τι ήθελε να πει ο ποιητής
      14
    • Ναι αλλά ψάχνω απευθείας στο google να δω αν υπάρχει έτοιμη ερμηνεία
      3
    • Όχι - δεν με ενδιαφέρει να μάθω
      4
    • Πλάκα μου κάνεις ρε φίλε; Ποιος έχει χρόνο να ασχοληθεί;
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 O trolley εχει δικιο, αλλα που να το βρει. Τρολλευ, μην ξεχνας ποτε τον Θεικο Πλατωνα και τη σπηλια του, μην τον ξεχνας ποτε.

 

 Εγω παλι ειμαι καλος ανθρωπος, και θα δωσω τρια παραδειγματα, και οποιος θελει βλεπει το φως, δε θα σκασουμε κιολας.

 

 " Ο Χεντελ ηταν ο μεγαλυτερος απο ολους μας" ταδε εφη ΜΠΕΤΟΒΕΝ, και οσο αφορα τη δραματουργια, πως να βαλεις μουσικη σε στιχο, δεν υπαρχει αμφιβολια περι αυτου.

 

 Κοντεξτ παραδειγματος ν 1: ΤΟ κεφαλι του πατερα του νεου που βλεπουμε (νεος σε μετζο, μπιτσες γουιτσες μπριτσες, μην μπουμε εκει πλιζ, γουοκ 18ου αιωνα λεμε 😆 )

 

 Λοιπον, του σκοτωσανε τον πατερα, και να και το κεφαλι, ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΘΑ ΣΑΣ Γ***ΜΗΣΩ, αλλα ειμαι και μικρος, πρεπει να παρω κουραγιο, ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΤΗ, αυτοι ειναι οι στιχοι, ας μεινουμε στο πρωτο μερος, οι στοιχοι επαναλαβανονται, το πρωτο λεπτο, 56 δευτερολεπτα απο το χρονο σας

 

 

 

 

 Δυο σημεια αρκουν, για να καταλαβουμε τι εννοουσε ο Μπετοβεν. Το ενα στο 0.38, "Κουραγιο καρδια μου" ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΤΑΡΤΕΣ, γιατι ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΦΥΛΑΓΑ, φονο θα κανω, παει η αθωοτητα, ΔΑΚΡΥ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, και καπακι 0.48 τραντιτορ ΚΟΡΩΝΑ ΤΡΑΝΤΙΤΟΟΟΟΟΡ πουστη ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗ!

 

 Εγω ψηφιζω Μπαχ, αλλα ο Μπετοβεν ηξερε τι ελεγε.

 

 

 Παραδειγμα δυο.

 

 

 

 

 Εδω δεν τολμω καν να μπω σε context και στιχους, τι να λεμε, σκεφτομαι να τους ψηφισω αντι για τους beatles στο songwriting, τι να λεμε, αν δε δεις το φως θα ζεις στη σπηλια μεσα, και τι να κανω εγω τωρα, να κατσω να κλαιω;

 

 Και τωρα το ακραιο παραδειγμα ετσι να τριτωσει το κακο

 

 

 

 Ενα διαμαντι απο το θηραυροφυλακιο του old school thrash, μεταξυ αλλων ακουτε τον κορυφαιο ντραμμερ της σχολης στα ντουζενια του.

 

 Λοιπον, εδω οι στιχοι εχουν να κανουν με ενα θεμα δυστυχως πολυ επικαιρο, την παιδικη κακοποιηση, την οποια οι ΜΑΣΤΟΡΕΣ του ειδους εξιστορουν μεσα απο τα ματια του θυματος. Ακραιο ειδος, ακραιο θεμα, οποιος εκτιμα το ειδος μουσικα ακουει ευκολα για τι επιπεδο μουσικης μιλαμε, σε αυτο το στυλ παντα, ε λοιπον και οι στιχοι αξιζουν τον κοπο, σαφως, δεν συμβαινει συχνα, αλλα σιγουρα η πιο μαυρη απο το μαυρο μουσικη γινεται τρισδιαστατο μαυρο.

 

 Για οποιον θελει ομως, δε θα μπουμε και δερβαναγες, οποιος θελει εκει ειναι, οποιος οχι, τα λεμε και τα δεοντα στη συζυγο.

 

 Αλλα πραγματικα, αν ακους το hazy shade of winter και στα @@ του οι στιχοι, ενα εχω να πω:

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση βρίσκεται κάπου στη μέση θαρρώ.

 

Σίγουρα η μουσική,ο ρυθμός,το vibe είναι αυτά που δίνουν την πρώτη εντύπωση.Καλή ή κακή.

Όταν ακούσω κάτι ενδιαφέρον και δεν βγάζω τους στίχους,θα ψάξω να τους βρω.Αν οι στίχοι είναι και αυτοί ενδιαφέροντες,το όλο πράγμα σίγουρα θα απογειωθεί.

 

Αν δεν είναι,ένα ξενέρωμα θα το φάω.Θα το ξανακούσω βέβαια,αν μου αρέσει τόσο πολύ μουσικά,αλλά θα μου μείνει η γεύση από το ραπανάκι...Είχε δυνατότητες αλλά έμεινε στη μέση.

 

Στην αντίθετη περίπτωση τώρα,απαιτείται περισσότερος χρόνος και υπομονή.Αρκετές φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα από το πως τελικά ένας ποιοτικός στίχος τραβάει προς τα πάνω την ίδια τη σύνθεση.

 

...Και στην τελική,δεν με θυμάμαι να έχω σιγοτραγουδήσει ποτέ ζαβά πράγματα.

 

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς ενοχλούμαι ιδιαίτερα όταν κάποιος επιχειρεί να διαφημίσει μία ανάπηρη θέση (του/της) σαν... πλεονέκτημα. Από που-και-ως-που το να μην ξέρεις κάτι (π.χ. οι λέξεις ενός τραγουδιού που ακούνε) είναι καλύτερο από το... να ξέρεις; Σε ποιο σύμπαν ή άγνοια και η γνώση είναι συγκρίσιμα πράγματα; Στο ελληναράδικο ασυνείδητο;

 

Σαν κάτι γιαγιάδες που είναι υπερ-θρήσκες αλλά δεν ξέρουν καν πόσα είναι τα Ευαγγέλια και βέβαια δεν ξέρουν καν αρκετά ελληνικά ώστε να παρακολουθήσουν τα εκκλησιαστικά δρώμενα στα οποία συμμετέχουν...

 

ManosX, σκεπτόμεθα παρομοίως, ας προσπαθήσουμε να μην τσακωθούμε στο μέλλον, θα είναι μεγάλη απογοήτευση.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

ManosX, σκεπτόμεθα παρομοίως, ας προσπαθήσουμε να μην τσακωθούμε στο μέλλον, θα είναι μεγάλη απογοήτευση.

 

Ε νταξ , και γω συμφωνώ με τον Μάνο σε πολλά, αλλά "τσακωθήκαμε" για τα xp  και τον pentium 4 σε audio pc 😆, μέσα στη ζωή είναι όλα.😜

 

Υ.Γ. Ο λόγος που έγραψα το ανωτέρω είναι για να παίρνω ειδοποιήσεις για το νήμα.....μην τσακωθείτε στα αλήθεια 😁....γενικά μιλώντας

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, trolley είπε

 Σε ποιο σύμπαν ή άγνοια και η γνώση είναι συγκρίσιμα πράγματα;

 

Σε τούτο δω...Αλλά μόνο για αυτούς που κατέχουν τη γνώση.

 

Αυτοί που αγνοούν,αγνοούν την ύπαρξη της γνώσης πριν και πάνω από όλα.

 

Έχω πάψει πια να τα βάζω με δαύτους.Προσπαθώ τουλάχιστον...Τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν μπορεί να δεχτεί ότι η Τούνη έχει 1.100.000 Έλληνες να την ακολουθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωρίσει αρκετούς ανθρώπους που δεν τους ενδιαφέρουν οι στίχοι των τραγουδιών. Ο πιο "ακραίος" μου είχε πει ότι θα προτιμούσε η φωνητική μελωδία να μην έχει καθόλου λέξεις. Η εκάστοτε φωνή να τραγουδάει τη μελωδία με αααα δηλαδή. 

 

Προσωπικά δέχομαι οποιαδήποτε αντιμετώπιση πάνω στο θέμα, προφανώς και ας κάνει ο καθένας ό,τι τον ευχαριστεί. Εκεί που αρχίζω να έχω "πρόβλημα" (όχι ότι θα τσακωθώ κι όλας όμως) είναι όταν εφευρίσκεται μια θεωρία για να δικαιολογήσει την ομολογουμένως ημιτελή αντιμετώπιση. 

 

Και για να μην κάνω τον έξυπνο, να αναφέρω ότι υπάρχουν πάμπολλοι τομείς της τέχνης όπου είμαι αναλφάβητος. Ακόμα και μεγάλα, ιστορικά έργα που δε μου λένε τίποτα. Κάποτε θεωρούσα ότι είχα ανακαλύψει την πηγή της έμπνευσης της καλλιτεχνίας και έπεφτα στην παγίδα να απαξιώνω ό,τι δε μου έκανε. Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι απλά είμαι ανόητος.

 

Τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω ότι π.χ. ότι δεν καταλαβαίνω ούτε τον Κάφκα, ούτε τον Καμύ, ούτε τον Μότσαρτ. Αλλά το "πρόβλημα" δεν είναι δικό τους, είναι δικό μου. Δεν έχω τα απαραίτητα εφόδια για να τους καταλάβω και να τους εκτιμήσω και δεν κάνω και καμία προσπάθεια για να τα αποκτήσω. Έχω επιλέξει να είμαι τεμπέλης όσον αφορά πολλά πράγματα με λίγα λόγια. 

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, να τσακωθουμε για ενα φιλοσοφικο ζητημα οπως η αισθητικη απο τη μερια μου ειναι λιγο δυσκολο. Εκει με τα ad hominem ειμαι λιγο μ@λ@κ@ς, δηλαδη τι λιγο, ΠΟΛΥ μ@λ@κ@ς, γιατι μου εχει φαει τη ζωη η φαση με τη μουσικη, και να με τρολαρει ο αλλος οτι π.χ. δεν εχω δει συνθ στη ζωη μου μου γυριζει το ματι, και αμολαω εξω τη thrash πλευρα του χαρακτηρα μου.

 

 Στο παρον ζητημα παντως δεν συμφωνουμε απολυτα, να το ξερεις. Γιατι ειναι ενα αλλο ζητημα, αυτο που ειπε στο αλλο νημα ενας ωραιος συνομιλητης, συγνωμη που δε θυμαμαι ποιος, νομιζω ο αλι. Μιλησε λοιπον για δικαιωμα στην αγνοια. Δικαιωμα στην αγνοια, ακου εννοια φιλε μου.

 

 Αλλα εχει μια βαση, διοτι η γνωση δεν ειναι ουτε αθωα, ουτε χωρις τιμημα, με τη γνωση φτιαξαμε τα πυρηνικα και αν τη σκαπουλαρουμε φετος θα ειναι θαυμα.

 

 

 Λοιπον, θα δωσω λοιπον και ενα αντιπαραδειγμα, πως την πατησα απο γνωση. Παραδειγμα 4 λοιπον.

 

 

 

 

 

 Μα τι κομματαρα θεε μου, τι κομματαρα.

 

 Και τωρα σποιλερ.

 

 Αν σας αρεσει το κομματι ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

 

 Μη διαβασετε ρε παιδι μου, θα σας το χαλασω.

 

 

 

 Λοιπον, κατι κουτσοπαλευω στα αγγλικα, αλλλα ρε φιλε τι γκαντα λα βιντα, κεσκεσε γκαντα ντα βιντα.

 

 Και τελικα, απο οτι καταλαβα οταν το εψαξα λιγο, ηταν λεει κομματια απο τα ξιδια, garden of eden ηθελαν να πουν, αντε να συννενοηθεις με τον τραγουδιστη που ηταν νοικοκυρης φαινεται, εφτιαχνε και εργοχειρα, ξερεις με το βελονακι, οποτε γαμησε τα, οποτε το ακουω το κομματι πλεον μου βγαζει και κατι αστειο, παει αυτο το μυστηριακο, πηγε στο χαβαλε.

 

 

 Οποτε δικαιωμα στην αγνοια, γιατι δεν ειναι ολοι simon and garfunkel.

 

 Ακου τωρα τη thrasia που εβαλα. It's only darkest before it goes completely black. Πως λεμε το σκοτεινοτερο σημειο ειναι πριν την ανατολη, αλλα το αντιθετο, και εννοει οτι "τωρα που πεθαινω, και ειμαι μεγαλος, πριν λοιπον παω στο σκοταδι, καταλαβαινω οτι η στεναχωρια μου θα μεινει για παντα, αυτα που περασα δε θα τα θεραπευσει ο χρονος, και μαυριζει η ψυχη μου ακομα περισσοτερο γιατι κανεις δε θα κλαψει, και κανεις δε θα μαθει αυτα που περασα σα παιδακι που με κακοποιησαν", ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΟΣ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΟ It's only darkest before it goes completely black, και μιλαμε για thrash τωρα ετσι; Δε μιλαμε για simon and garfankel

 

 Λοιπον δικαιωμα στην αγνοια, τελειο το gadda da vida μεν, αλλα επιμενω: ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ, ΔΕ ΘΕΛΑΤΕ ΠΕΡΟΥΚΑ 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 12:38 ΜΜ, noe13 είπε

Ας μην είμαστε τόσο δογματικοι θα έλεγα εγώ... Ποιος θα επιβάλλει σε ποιον τι θα του αρέσει σε ένα τραγούδι?Αλλος κοιτάει τη μουσική, άλλος τους στίχους, άλλος την ενορχήστρωση, άλλος ακούει μόνο τη κιθάρα, ντραμς, μπάσο κλπ.... Σιγά μη κάτσω να αγχώνομαι σε κάθε κομμάτι, γτ δεν ασχολουμαι με τους στίχους.... Θα μου αρέσει ότι θέλω να μου αρέσει 


Ακου να δεις τωρα αγαπητε noe13. Θα μιλησω με παραδειγματα 😁😎
Οταν ακουω ενα τραγουδι του φιλου μου του Σαμη του Παραγγα 🥰, με στιχους του ποιητη Αντριου του κουλτουριαρη, μετα απο 5 δευτερα κλεινω το πικ απ και σπαω και τη βελονα για να μην ξανακουσω ποτε αλλο τραγουδι (Σαμη μην το περνεις προσωπικα...πλακα κανω). Οταν ομως ακουω το cocaine του JJ Cale (που μην φανταζεσαι παπαριες λενε οι στιχοι του) κατι με πιανει και το βαζω 48 φορες σερι. (παραθετω και απο κατω την καλυτερη εκτελεση του κομματιου αυτου....κατ εμε παντα)
Αρα λοιπον η μουσικη ειναι που συναρπαζει εναν....ας πουμε....μουσικο, και οχι οι στιχοι.
Μην μασας, αυτη ειναι η δουλεια του τρολ εδω, να κανει τρολ.
 



ΥΓ
Μανε ξου, λυσε μου σε παρακαλω μια απορια.
Στο θεμα εκεινου του φουκαρα του σαρανταρη που ηθελε να αλλαξει δασκαλο για να μαθει καλη κιθαρα εκανες 48 ποστ εκ των οποιων περιπου τα 40 ητο σενδονια.
Αυτα τα σεντονια ταχεις ετοιμα και αλλαζοντας ονοματα και αριθμους τα κανεις paste, η καθεσαι και τα γραφεις σε πραγματικο χρονο???. Γιατι αν γινεται το δευτερο εχεις ολο το τριημερο που εσυ γραφεις. Δεν βαριεσαι????!!!!
 

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου