Προς το περιεχόμενο

Sunday Fever Jam


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουνάβι πρώτα απ'όλα περαστικά. 

 

Καταπληκτικό το τεμάχιο. Αν κ η αρμονία δε παραπέμπει εκεί, οι αυτοσχεδιασμοί σου (κ ο ήχος) ακούγονται σαν κάποιο μεγάλο Αφρικανό κιθαρίστα (όχι κάποιον συγκεκριμένο). Υπέροχο!

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Κουνάβι πρώτα απ'όλα περαστικά. 

Ευχαριστώ πιλάρα μου!

 

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Αφρικανό κιθαρίστα

Είναι λίγο Afro Blue επιρροή!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Περαστικά!

Ευχαριστώ Γιώργαρε. Μου τελείωσε και το Καρτεράκι, φτιάχνω Β' Εθνική ό,τι βρω να ξεμπουκώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ali Barout

 

Επειδή σε είδα ότι μπερδεύτηκες με αυτό που έγραψα:

Έχω τεράστιο σεβασμό για τους πραγματικούς μουσικούς που τεχνικά έχουν κατακτήσει,με σκληρή δουλειά φυσικά,τα επίπεδα στα οποία είσαι και εσύ.

Μακάρι να είχα την θέληση και την ....μη τεμπελια να ήμουν έστω και σε ένα από τα τέσσερα όργανα που ψευτοπαιζω τόσο καλός όσο εσύ.

Επιπρόσθετα εσύ έχεις και την συνθετική δυνoτητα εκτός της τεχνικής κατάρτισης και γράφεις και κομμάτια με λόγο ύπαρξης.

Respect.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς και σκαρώνεις απο το πουθένα ωραία πράγματα.

Αυτό πως το έγραψες?

Πρώτα τύμπανα και μετά τα άλλα ένα ένα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ το μουσικό θέμα, πιασάρικο αλλά συγχρόνως ιδιαίτερο. Εξαιρετικός κι ο αυτοσχεδιασμός. Κι εμένα κάτι μου "κλώτσησε" με το μπάσο, αλλά κλάιν με τέτοια κομματάρα.. Συγχαρητήρια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

 

 

Είναι λίγο Afro Blue επιρροή!

Ε αφου εχει απο εκει επιρροες μην αλλαξεις το(τα) μπασο(-α). Αν καποιος σου πει πως κατι δε του καθεται καλα, πες του δε φλαμαρει φιλε μου ειναι πολυρυθμζ για να ακουγεται πιο αυθεντικο😁

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κύριε Νίκο μου τι να πω, σας ευχαριστώ πολύ. Τα χουμε πει πολλές φορές, δε νιώθω άνετα να παίζω όργανα. Αν πράγματι περνάει το παίξιμο, δόξα τω θεώ.

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπορείς και σκαρώνεις απο το πουθένα ωραία πράγματα.

Αυτό πως το έγραψες?

Πρώτα τύμπανα και μετά τα άλλα ένα ένα?

Πρώτα στο άταστο είχα τη γκρούβα. Βρήκα μερικά τουβλάκια έτοιμα BFD να κάνουν κοντραστ στο εισαγωγικό πάνω από την ίδια γκρούβα, αλλά να ταιριάζουν και μετά στο κύριο θέμα. Το κύριο θέμα κι αυτό στο άταστο ήρθε, αλλά επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να υποστηριχθεί τεχνικά, έγραψα από πάνω την κιθάρα που την πάω καλύτερα από το άταστο, κι έκανα κι ένα σόλο. Είναι ένας ΑΒΒΑ κύκλος.

 

Οπότε, αφού είχα τα των τυμπάνων αποφασισμένα, έγραψα ένα μπάσο εισαγωγή, Α, Β, Β. Έπαιξα τη μελωδία στο δεύτερο μπάσο Α, Β, Β και μετά επειδή κάρφωσα κιθάρα να δοκιμάσω (και ξεκάρφωσα το μπάσο, είπαμε, χώρος 0) απλά έκανα duplicate την υπόλοιπη φόρμα, κι έγραψα την κιθάρα από πάνω.

35 λεπτά πριν, Jimmy87 είπε

Μου άρεσε πολύ το μουσικό θέμα, πιασάρικο αλλά συγχρόνως ιδιαίτερο. Εξαιρετικός κι ο αυτοσχεδιασμός. Κι εμένα κάτι μου "κλώτσησε" με το μπάσο, αλλά κλάιν με τέτοια κομματάρα.. Συγχαρητήρια!!

Ευχαριστώ Τζίμυ! Μπάσο δε φτάνει που είμαι άχρηστος, έχω ξεμείνει μόνο με το άταστο εδώ. Η μέιν γκρούβα, το κύριο μπάσο, ήθελε περισσότερη ακρίβεια. Το δεύτερο μπάσο που παίζει τη μελωδία οκτάβα κάτω προφανώς και ήθελε κάποιον δόκιμο ήχο μπάσου (που δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός), ώστε να ξεχωρίσει τελείως από το πραγματικό (κύριο) μπάσο.

30 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ε αφου εχει απο εκει επιρροες μην αλλαξεις το(τα) μπασο(-α). Αν καποιος σου πει πως κατι δε του καθεται καλα, πες του δε φλαμαρει φιλε μου ειναι πολυρυθμζ για να ακουγεται πιο αυθεντικο😁

Λες να αρχίσουμε τις αβανγκάρντ αναλύσεις τώρα στα γεράματα;🤣 Πάντως δύσκολο το μπάσο, πρέπει να έχεις ατάκα φονική αν θες να γκρουβάρει κάτι. Τώρα εγώ με 0 τεχνική τι να κάνω ο μαυρίλας σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου