Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησα sweep picking, συμβουλές για βελτίωση τεχνικής αλλά και ρυθμού!!!


nbampaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

9άρα χορδή

Α ναι, υπάρχουν κι αυτά. Προσωπικά ποτέ κάτω από 10, αλλιώς μου φαίνεται ότι χτενίζω κανταϊφι.🤣

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Α ναι, υπάρχουν κι αυτά. Προσωπικά ποτέ κάτω από 10, αλλιώς μου φαίνεται ότι χτενίζω κανταϊφι.🤣

Μάντεψε γιατί παίζω με 11άρες...

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπουζούκι παίζω με λεπτές πένες (οι κλασικες τρίγωνες). Όταν παίζω πχ ένα ζειμπέκικο, βαράω δυνατά κάθε πενιά. Στην ηλεκτρική, όταν σολάρω πχ texas blues φάση, το χέρι είναι αρκετά βαρύ, με 9άρες και 1,5mm πένα. Χορδη δεν μου έχει σπάσει ποτέ. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι σταθερή η δύναμη. Παίζω πολύ με δυναμικές. Όσο πιο γρήγορο ένα κομμάτι, τόσο πιο κομπρεσσαρισμένα και ελεγχόμενα προσπαθώ να παίξω.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Οφφτόπικς: Εγώ νιώθω ότι χαϊδεύω στο μπουζούκι, κι έτσι παίζω και κιθάρα, δεν αλλάζω κάτι. Απορώ όταν λες ότι βαράς στο μπουζούκι πόσα νιούτον βάζεις. (γιατί εγώ που νιώθω ότι "χαϊδεύω", για το δεξί μου ο βασίλης με λέει εκδοροσφαγέα.")

Δε φταίω εγώ Γιώργη. Όταν έβλεπα αυτά τα.... "Χεράκια" να ακουμπάνε κιθάρες με Φλοϋντ Ροουζια , η ελαφρυα αυτή πενια σου δονουσε το τρέμολο κ δε κρατούσε pitch σταθερό ούτε με τάμα, ξέχασες?

  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billaraskats27 είπε

Δε φταίω εγώ Γιώργη. Όταν έβλεπα αυτά τα.... "Χεράκια" να ακουμπάνε κιθάρες με Φλοϋντ Ροουζια , η ελαφρυα αυτή πενια σου δονουσε το τρέμολο κ δε κρατούσε pitch σταθερό ούτε με τάμα, ξέχασες?

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ γουασίλιμ!

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ γουασίλιμ!

Εγώ όμως κάνω ότι ξεχνώ Γιωργημ. Πριν λίγο ανέβασε το βαρελοπουλο στο φεησμπουκι ένα κομμάτι από το "πρώτο" πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα κουνάβια συζητάνε από κάτω ποιος έπαιζε κιθάρα. Τα άκουσα κ προσπαθώ να τους πείσω πως δεν είμαι εγώ 😁. Λες κ είχα καμμία όρεξη να ακούσω το παίξιμο μου προ εικοσαετίας ναούμ! Γι'αυτο σου λέω... Κάνε πως ξεχνάς κ εσύ!

 

Σόρρυ για το οφτοπικ 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

 

 

Το απόγευμα προς βράδυ θα σου πω για δύο αλλά βίντεο του Gambale (που υπάρχουν κ free στο YouTube) που η μια είναι για sweep κ η άλλη technique workout ,που μπορείς να αρχίζεις να κάνεις από όταν αρχίζεις να βλέπεις πως το δεξί λειτουργεί πλέον καλά (που αν κάνεις σωστά τη μέθοδο του Petrucci μπορεί να είναι μόνο σε κάνα δίμηνο). Δεν είμαι σπίτι τώρα κ δε θυμάμαι ακριβώς το ποια είναι αυτά τα βίντεο.

 

 

 

 

 

Το technique workout ειναι το Frank Gambale - Chop builder

Η μεθοδος sweep ειναι frank gambale monster licks and speed picking

 

Το πρωτο σου ειπα πως κ ποτε να το κοιταξεις.

Το δευτερο για πολυ πιο μετα. Οχι για να το βγαλεις. Για να παρεις ιδεες πως να σκεφτεσαι μεσο του sweep, κ για να μη σου μπαινουν ιδεες να δωσεις 300 ε για τη μεθοδο στο site του. Κανει παρομοια δουλεια

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου