Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, απορία για επιλογή και δοκιμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια squier, μπορώ να αλλάξω έναν μόνο μαγνήτη (προφανώς δεν έχω λεφτά να τους αλλάξω όλους) πχ seymour duncan ή dimarzio; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;

Επίσης βλεπω στις αγγελίες κάτι σετάκια από μαμά μαγνήτες ΜΙΜ ή από γιαπωνέζικες στρατ. Έχει νόημα μια τέτοια αλλαγή;

Η άλλη σκέψη είναι για να αλλάξω τον ήχο της κιθάρας λίγο, να αντικαταστήσω τον έναν μονό με humbucker.

 

Ξέρω, δουλειά δεν είχε ο διάολος... Έτσι για το χαβαλέ να πειράξω την κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Ποια squier είναι (άρα τι μαγνήτες έχει)? Τι σε χαλάει? Τι ήχο θέλεις να βγάλεις και δεν μπορείς?

 

-Το πιθανότερο να μην έχει πρόβλημα η κιθαρα, αλλά όλα τα υπόλοιπα (ενισχυτής, εφε). Με νέους μαγνήτες δεν αλλάζει ο ήχος σου-

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Σε μια squier, μπορώ να αλλάξω έναν μόνο μαγνήτη (προφανώς δεν έχω λεφτά να τους αλλάξω όλους) πχ seymour duncan ή dimarzio; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;

Επίσης βλεπω στις αγγελίες κάτι σετάκια από μαμά μαγνήτες ΜΙΜ ή από γιαπωνέζικες στρατ. Έχει νόημα μια τέτοια αλλαγή;

Η άλλη σκέψη είναι για να αλλάξω τον ήχο της κιθάρας λίγο, να αντικαταστήσω τον έναν μονό με humbucker.

 

Ξέρω, δουλειά δεν είχε ο διάολος... Έτσι για το χαβαλέ να πειράξω την κιθάρα.

 

 

 

πάντα ξεκινάς με βάση τι δεν σου αρέσει

αν σου αρέσει το ξεχνάς

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι σε χαλάει? Τι ήχο θέλεις να βγάλεις και δεν μπορείς?

 

Αυτό!

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το μονο που εχει νοημα ειναι να μαζευεις λεφτα για μια καλυτερη κιθαρα. Ακομα και οι καλες squier εχουν πανω μια χαρα μαγνητες που δεν χρειαζονται αλλαγη. Οι φτηνες squier ειναι οργανα εξασκησης, δεν ειναι για να τους χωσεις και λεφτα απο πανω. Βαλε στην ακρη τα χρηματα του μαγνητη, μαζεψε καποια ακομη και οταν ερθει η ωρα πουλας και τη squier και πας για κατι καλυτερο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Αυτό!

Τίποτα δε με χαλάει. Αναβάθμιση στη squire και πειραματισμός ξεκάθαρα.

Ψάχνομαι να ανοίξω ιστορίες, το ξέρω.

μάλλον να πάω να πα΄ρω κανένα πεταλάκι να ηρεμήσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες να πειραματιστείς στον ήχο, οι μαγνήτες δεν κάνουν και πολλά. Λίγο παραπάνω compression και noise cancel θα έχεις, εάν βάλεις διπλό αντί μόνο. Άσε που θα χάσει την ισορροπία με τους υπόλοιπους. Φτιάξε τον ήχο που θες, και πολλούς άλλους, με το αναβαθμίσεις την προενισχυση σου.

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό!

 

Είπα να ντυθώ fusion και να σε προλάβω...

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Αναβάθμιση στη squire και πειραματισμός ξεκάθαρα.

 

Βρε εντάξει, σύμφωνοι.

Αλλά πειραματισμός χωρίς κατεύθυνση?

Προς τα που θέλεις να κινηθείς?

 

Κράτα τα λ7, ή πιες τα μπύρες τώρα που ανοίγει και ο καιρός.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Σε μια squier, μπορώ να αλλάξω έναν μόνο μαγνήτη (προφανώς δεν έχω λεφτά να τους αλλάξω όλους) πχ seymour duncan ή dimarzio; Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο;


επειδή δεν απάντησε κανείς στην αρχική σου ερώτηση ναι γίνεται να αλλάξεις έναν μαγνήτη μόνο και ναι θα είχε νόημα αν ξέρεις βέβαια τι θέλεις ακριβώς να κανεις 

 

πχ λέω μια περίπτωση να είναι ο bridge στην στρατ πιο hot/modern 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρω τρεις Squier Affinity που έβγαλαν πρόβλημα στο μπράτσο (δεν λειτουργούσε το παξιμάδι), οπότε γενικά δεν είναι για μεγάλες επενδύσεις γιατί και τα replacement μπράτσα δεν κάθονται καλά σε αυτές. 

Παρόλα αυτά σου προτείνω να περιμένεις λίγο και να βρεις ένα φθηνό αλλά ποιοτικό replacement σετάκι μεταχειρισμένο στις αγγελίες. Κράτα και τους μαμίσιους κι αν ποτέ την πουλήσεις τους ξαναβάζεις επάνω και είτε μετά ξαναπουλάς τους upgraded μαγνήτες ξεχωριστά, είτε τους βάζεις στην επόμενη κιθάρα. Δε θα χάσεις και τίποτα σε λεφτά έτσι.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου