Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εξοπλισμός μου:

Ενυσχητής: GFX 15

Πεταλάκι: UM 300

 

Παίζω κυρίως alternative metal (Avenged Sevenfoled) . Μπορούμε να κάνουμε κάτι οικονομικό με αξιοπρεπής ήχο και να βγαίνουν έυκολα τα pull offs, tapping να ακούγονται

δηλαδή, όχι όπως τώρα που πρέπει να βάλω φουλ δύναμη και τέρμα το ηχείο αλλιώς δεν ακούγονται ούτε για 2 δεύτερα.

 

Επίσης θα ήθελα να μπορώ να συνδέω την έξοδο από το πεταλάκι μέ τα ακουστικά από τον υπολογιστή και να τα ακούω ταυτόχρονα όταν παίζω covers, και για να μην πρήζω την οικογένεια αλλά και να μπορώ να ακούω το τραγούδι από τον υπολογιστή. Αν γίνεται να στέλνει τον ήχο και μέσα στον υπολογηστή για recording πχ θα ήταν πολύ καλό! Έχω πολύ δυνατό PC αλλά όχι κάρτα ήχου. Έχω αυτήν την μητρική για όποιον ξέρει και θέλει να δει τι inputs/outputs (5+ Optical S/PDIF (Realtek® ALC1200 Codec)) σε ήχο υποστηρίζει.

 

Ας ξεκινήσουμε με ένα budget τον 100 ευρώ και βλέπουμε. Να θυμάστε είμαι αρχάριος, άρα μην ξεφύγετε σε τιμή και ποιότητα :P 

 

Α, επίσης αν υπάρχει και κανένα δωρεάν προγραμματάκι που σου αφήνει να ηχογραφείς ένα κομμάτι και μετά να το ακούς και ταυτόχρονα να ηχογραφείς κάτι άλλο θα ήθελα να το ξέρω.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?

Μην δώσεις 100 ευρώ. Θα τα πετάξεις, με 100 δεν παίρνεις αξιόλογο ενισχυτή. Και καλό πετάλι να αγοράσεις, δεν θα είσαι σε θέση να βγάλεις ήχο στον υπάρχων ενισχυτή.

Προσπάθησε να ρυθμίσεις καλύτερα τον εξοπλισμό σου, και κάνει υπομονή και οικονομίες για να αγοράσεις μεγαλύτερο ενισχυτή, πχ https://smart.noiz.gr/details.php?id=537976&search_id=4356512

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παλικάρι μου, έψαξες καθόλου για απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματά σου?

Για το πώς μπορείς να ακούς την κιθάρα σου από τον υπολογιστή?

Για το πώς μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια η κάθε νότα (πώς γίνεται και από τα δάχτυλα και από εξοπλισμό)?

Μιλάς πχ για 2 δεύτερα διάρκεια σε λεγκάτα.

Αυτή είναι μεγάλη διάρκεια, δεν είναι μικρή.

 

Ο ήχος σου τι έχει?

Δεν σου αρέσει?

Γιατί?

Τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις (συγκεκριμένα πράγματα)?

 

Αυτά που ρωτάς, έτσι όπως τα ρωτάς, είναι σαν να ρωτούσα εγώ ...

 

"Ψάχνομαι να μάθω να οδηγάω (δεν έχω πάει ακόμα σε σχολή οδηγών), πώς θα γίνει να πάρω ένα αυτοκίνητο που να μπορώ να κάνω εύκολα παντιές γιατί στου αδερφού μου που μαθαίνω δυσκολεύομαι.

Επίσης θέλω να βγάζει 250 άλογα, να έχει τελική 600 χλμ την ώρα, να είναι κάτω από 1000 κυβικά για να μην έχω τεκμήριο, να μπορώ να το παρκάρω στο σαλόνι γιατί δεν έχω χώρο πάρκιν, και να κοστίζει περίπου στα 1500 ευρώ καινούριο."

 

Ψάξε βρε λιγάκι και μόνος σου (το καταλαβαίνω ότι είσαι μάλλον απομονωμένος αλλά υπάρχει και το ίντερνετ), προσπάθησε να διαβάσεις κάποια πράγματα να καταλάβεις τι και πώς, τουλάχιστον για τα βασικά.

 

Αυτό στο λέω γιατί πιο πολύ θα μπερδευτείς από τις απαντήσεις που θα πάρεις, παρά θα βγάλεις άκρη.

Ο ένας θα σου πει να πάρεις ενισχυτή, ο άλλος πάρε κομπρέσορα, ο άλλος να μάθεις να πατάς σωστά τις νότες για έχει διάρκεια και ευκρίνεια ο ήχος, ο άλλος θα σου πει να πάρεις κάρτα ήχου και να κατεβάσεις DAW και plugins, κλπ.

 

Και όλοι θα έχουν δίκιο, ο καθένας από την πλευρά του.

Εσύ όμως δεν θα καταλάβεις.

Άντε και πήρες ενισχυτή και πετάλι.

Τι θα τα κάνεις?

Εδώ έχεις ενισχυτή με εφφέ και δεν τον έχεις ψάξει, να δεις τι ήχους μπορεί να σου δώσει.

Έχεις τυχαίες ρυθμίσεις (δικά σου λόγια είναι αυτά) και δεν ασχολήθηκες (αυτό είναι δική μου υπόθεση και μπορεί να είναι λανθασμένη) να δεις τι κάνει κάθε κουμπί.

Υπάρχει η πιθανότητα να ασχολήθηκες λίγο, αλλά να μην άκουσες σημαντικές διαφορές (πχ πειράζοντας τα μπάσα-πρίμα).

Γιατί νομίζεις ότι με άλλον ενισχυτή θα ακούσεις μεγαλύτερες διαφορές?

Πρώτα εξαντλούμε τον εξοπλισμό μας, και αν αντιληφθούμε/αισθανθούμε ανεπάρκεια, τότε ψαχνόμαστε.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Α, επίσης αν υπάρχει και κανένα δωρεάν προγραμματάκι που σου αφήνει να ηχογραφείς ένα κομμάτι και μετά να το ακούς και ταυτόχρονα να ηχογραφείς κάτι άλλο θα ήθελα να το ξέρω.

 

Audacity

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Βρε παλικάρι μου, έψαξες καθόλου για απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματά σου?

Για το πώς μπορείς να ακούς την κιθάρα σου από τον υπολογιστή?

Για το πώς μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια η κάθε νότα (πώς γίνεται και από τα δάχτυλα και από εξοπλισμό)?

Μιλάς πχ για 2 δεύτερα διάρκεια σε λεγκάτα.

Αυτή είναι μεγάλη διάρκεια, δεν είναι μικρή.

 

Ο ήχος σου τι έχει?

Δεν σου αρέσει?

Γιατί?

Τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις (συγκεκριμένα πράγματα)?

 

Αυτά που ρωτάς, έτσι όπως τα ρωτάς, είναι σαν να ρωτούσα εγώ ...

 

"Ψάχνομαι να μάθω να οδηγάω (δεν έχω πάει ακόμα σε σχολή οδηγών), πώς θα γίνει να πάρω ένα αυτοκίνητο που να μπορώ να κάνω εύκολα παντιές γιατί στου αδερφού μου που μαθαίνω δυσκολεύομαι.

Επίσης θέλω να βγάζει 250 άλογα, να έχει τελική 600 χλμ την ώρα, να είναι κάτω από 1000 κυβικά για να μην έχω τεκμήριο, να μπορώ να το παρκάρω στο σαλόνι γιατί δεν έχω χώρο πάρκιν, και να κοστίζει περίπου στα 1500 ευρώ καινούριο."

 

Ψάξε βρε λιγάκι και μόνος σου (το καταλαβαίνω ότι είσαι μάλλον απομονωμένος αλλά υπάρχει και το ίντερνετ), προσπάθησε να διαβάσεις κάποια πράγματα να καταλάβεις τι και πώς, τουλάχιστον για τα βασικά.

 

Αυτό στο λέω γιατί πιο πολύ θα μπερδευτείς από τις απαντήσεις που θα πάρεις, παρά θα βγάλεις άκρη.

Ο ένας θα σου πει να πάρεις ενισχυτή, ο άλλος πάρε κομπρέσορα, ο άλλος να μάθεις να πατάς σωστά τις νότες για έχει διάρκεια και ευκρίνεια ο ήχος, ο άλλος θα σου πει να πάρεις κάρτα ήχου και να κατεβάσεις DAW και plugins, κλπ.

 

Και όλοι θα έχουν δίκιο, ο καθένας από την πλευρά του.

Εσύ όμως δεν θα καταλάβεις.

Άντε και πήρες ενισχυτή και πετάλι.

Τι θα τα κάνεις?

Εδώ έχεις ενισχυτή με εφφέ και δεν τον έχεις ψάξει, να δεις τι ήχους μπορεί να σου δώσει.

Έχεις τυχαίες ρυθμίσεις (δικά σου λόγια είναι αυτά) και δεν ασχολήθηκες (αυτό είναι δική μου υπόθεση και μπορεί να είναι λανθασμένη) να δεις τι κάνει κάθε κουμπί.

Υπάρχει η πιθανότητα να ασχολήθηκες λίγο, αλλά να μην άκουσες σημαντικές διαφορές (πχ πειράζοντας τα μπάσα-πρίμα).

Γιατί νομίζεις ότι με άλλον ενισχυτή θα ακούσεις μεγαλύτερες διαφορές?

Πρώτα εξαντλούμε τον εξοπλισμό μας, και αν αντιληφθούμε/αισθανθούμε ανεπάρκεια, τότε ψαχνόμαστε.

 

Ο ενισχυτής μου στο καθαρό πιστεύω είναι μια χαρά, γιατί να αγοράσω άλλον; Με ένα καλό πετάλι δεν θα γίνει δουλειά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Ο ενισχυτής μου στο καθαρό πιστεύω είναι μια χαρά, γιατί να αγοράσω άλλον; Με ένα καλό πετάλι δεν θα γίνει δουλειά; 

Οχι. Πρωτον κ σημαντικον. Το καλο πεταλι ακομα κ σε πανακριβους ενισχυτες σε αλλον θα παιξει καλυτερα, σε αλλον χειροτερα. Σε αλλον μπορει κ να μην παιξει καθολου καλα. Εσυ μιλας βεβαια για ντιστορσιον πεταλι. Σε 'καλο' καθαρο ενισχυτη θα προτεινα καποιος να κοιταξει προς πιο preamp στυλ πεταλι hi gain για τη δουλεια που το θες αλλα κ παλι μπορει να μην εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα. Ενας λογος πχ μπορει να συμβει αυτο μπορει να ειναι ο συνδυασμος καμπινα+μεγαφωνο που ειναι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας σε εναν ενισχυτη σχεδιασμενο για καλα καθαρα.

 

Δευτερον κ σημαντικοτερον.  Με τη καμπινα+μεγαφωνο που εχει ο ενισχυτης σου θε θα πετυχεις το αποτελεσμα που θα επρεπε οσο καλο κ καταλληλο να ειναι το πεταλακι που θα παρεις.

 

Αν το πεταλι εχει κοντα στα 100 ευρω, τοτε σκεψου αυτο

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μην δώσεις 100 ευρώ. Θα τα πετάξεις, με 100 δεν παίρνεις αξιόλογο ενισχυτή. Και καλό πετάλι να αγοράσεις, δεν θα είσαι σε θέση να βγάλεις ήχο στον υπάρχων ενισχυτή.

Προσπάθησε να ρυθμίσεις καλύτερα τον εξοπλισμό σου, και κάνει υπομονή και οικονομίες για να αγοράσεις μεγαλύτερο ενισχυτή, πχ https://smart.noiz.gr/details.php?id=537976&search_id=4356512

 

Οχι μονο θα σε καλυψει σε αυτο που θες, αλλα θα μαθεις πολλα πραγματα κ θα ανακαλυψεις πολλους ηχους στην πορεια που τωρα δε φανταζεσαι

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα αυτό εδώ παιδιά (σχετικά με την σύνδεση στο PC και audacity):

https://www.skroutz.gr/s/4765845/Behringer-Εξωτερική-Επαγγελματική-Κάρτα-Ήχου-U-PHORIA-UM2-Συνδεσιμότητα-USB.html

 

Επίσης πήρα και αυτό για μετρονόμο:

https://www.skroutz.gr/s/16994511/FZone-Χρωματικό-Κουρδιστήρι-Μετρονόμος-FMT-601-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

 

Σχετικά με ενισχυτές και πεταλάκια, έκατσα και είδα το παρακάτω βίντεο:

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέοντας την κιθάρα στον υπολογιστή μέσω του audio interface που πήρες, θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις amp simulators. Ο ήχος μπορεί να μην είναι Ο ΤΕΛΕΙΟΣ, αλλά αρκετοί δεν μπορούν να ακούσουν τη διαφορά - ανάλογα βέβαια και το τι amp simulator θα χρησιμοποιήσεις. Σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι πιο φθηνό από το να παιρνες ένα τεράστιο λαμπάτο ενισχυτή.

 

Τώρα για το κουρδιστήρι/μετρονόμο, ναι μεν θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά από τη στιγμή που έχεις πλέον audio interface μπορείς να τα κάνεις όλα μέσω υπολογιστή. Κατεβάζεις ένα Reaper και έχεις ότι μετρονόμο θες, και σίγουρα ένα amp simulator έρχεται και με κουρδιστήρι. Βέβαια θα χρειαστεί να τα κάνεις όλα μέσω υπολογιστή, είναι το μόνο αρνητικό.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσεκάρετε παιδιά. Ηχογράφησα χρησιμοποιόντας αυτό και Audacity. Επίσης έβαλα τα εφέ Noize Reduction και Loudness Normalization γιατί αρχικά είχε πάρα πολυ θόρυβο.

 

Δεν μου ακούγεται ωραία, σαν ένας θόρυβος όλα μαζί. Μάλλον στο πεταλάκι είναι το πρόβλημα, η δεν ξέρω να ηχογραφώ.

 

Κατέβασα και το Amplitude 5 αλλά έχει μόνο έναν ενισχυτή δωρεάν τα άλλα πρέπει να τα αγοράσεις...

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το internet είναι ένα καλό εργαλείο οσο αφορά εξοπλισμό ήχο κτλ.

Για αρχή δες πως ρυθμίζεις το input gain σου από την κάρτα,δεν θέλουμε να κλιπάρει από "υπερβολικό σήμα".

Αφού έχεις κάποιο plugin ψάξε και βρες πως μπορείς να φτιάξεις κάποιο ήχο της αρεσκείας σου (π,χ Satriani) μέσα από plugin.

Αφού κατασταλάξεις κάπως και μπεις στο νόημα επί του ασφαλούς μέσω του plugin, χωρίς να ρίχνεις χρήμα δοκιμάζοντας εξοπλισμό,τότε ψάξε και σε reality αυτό που θέλεις.

Μετά θα είσαι πιο έτοιμος να πεις ότι θέλω Marshall με sd-1  για παράδειγμα,δεν σου κάνει το sd-1 και πας σε klon.

Ή σαν αρχάριος ζητάω αυτόν τον ήχο και για αρχή θέλω κάτι σε φτηνό που να του μοιάζει.

Θα έχεις και πιο συγκεκριμένες απορίες και θα ξέρεις πάνω κάτω τι ζητάς.

 

Επεξεργασμένο από kbasilis
  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου