Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραία τα πετάλια... ωραίοι και οι ενισχυτές... 

Όμως το πρώτο που χρειάζεσαι δεν είναι ούτε πετάλι, ούτε ενισχυτής.

 

Είναι να "καθαρίσεις" τα χέρια σου- καθότι τα χέρια μας είναι ο "ήχος" μας. Και από αυτό που ανέβασες, δείχνεις ότι σε αυτόν τον τομέα θες δουλειά. Και πίστεψε με, το να αποκτήσεις "ήχο" στα χέρια είναι και το δυσκολότερο.

 

Ευκρίνεια στην κάθε νότα, σιγουριά στην κάθε νότα και ας είναι λιγότερες οι νότες και σε χαμηλότερη ταχύτητα.

Δούλεψε τα χέρια σου. Με επιμονή και υπομονή. 🎸     

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστά όσα γράφτηκαν βεβαίως, αλλά θέλω να συμπληρώσω το εξής. 

Νομίζω βάζεις πολύ gain, δεν χρειάζεται τόση παραμόρφωση. Περιμένεις να ακούσεις ένα γεμάτο ριφ από μια κιθάρα μόνη της, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει σε καμία μουσική (ούτε σε αυτήν που θέλεις να παίξεις). 

Για να βγει ο ήχος που φαντάζεσαι θέλει 2-3 layers από κιθάρα + μπάσο και κατάλληλη τοποθέτηση στο mix. Ακόμα και αν άλλος ενισχυτής ή άλλο πετάλι βγάλουν πιο "γεμάτο" ήχο, αυτή δεν είναι η κατεύθυνση για να ηχογραφήσεις αυτό που θέλεις. 

Κόψε λίγο (κάμποσο) gain, κόψε και λίγο μπάσο από τον ενισχυτή σου αν αισθάνεσαι ότι κλατάρει. Αυτό θα σε οδηγήσει στο να παίζεις και πιο καθαρά. 

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο track που ανέβασες έχεις και μετρονόμο.

Το καταλαβαίνεις/ακούς ότι "τρέχεις"?

Μετά το 21ο δευτερόλεπτο (και νωρίτερα βέβαια), είσαι "αλλού" ρυθμικά, και μετά αργοπορείς για να πέσεις στο μέτρο μαζί με τον μετρονόμο.

 

EDIT: Και επειδή ο Χαρίλατρος από πάνω έχει απόλυτο δίκιο, καλό θα ήταν να ανεβάσεις τα κλιπάκια χωρίς αυτά τα noise reduction, για να φανεί πόσο gain έχεις παραπάνω από όσο χρειάζεται, και τι προβλήματα σου δημιουργεί αυτό στο παίξιμο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παδιά καταλαβαίνω αυτά που λέτε και ειδικά ότι βγήκα εκτός ρυθμού. Είναι ΠΟΛΥ δυσκολό να ηχογρφείς ένα ολόκληρο τραγούδι δεν το περίμενα!!! Σίγουρα έχω και θέματα στο παιξιμό μου, αλλά και η διαδικασία της ηχοράφησης είναι δύσκολη!

 

Το ποιο δύσκολο μου φαίνεται ο συγχρονισμός. Ακόμα και με τον μετρονόμο το χάνω αρκετές φορές! Όταν παίζεις live με άλλους για παράδειγμα, τον βρίσκετε μεταξύ σας, ένας να φύγει μπροστά θα ακολουθήσουν οι άλλοι, στην ηχογράφηση όμως μόλις παίξεις το ένα κομμάτι δεν μπορείς να το αλλάξεις μετά, άρα πρέπει να είναι φουλ μουσικά και χρονικά σωστά μέχρι και το τελευταίο κλάσμα δευτερολέπτου! Άρε εδώ είναι που το ωδείο με τα σολφέζ του και τα dictee του σε κάνει ανθρώπινο μετρονόμο... Πρέπει να πάω μετά τον στρατό...

 

Γένικα πάντως πρέπει να είναι δύσκολη διαδικασία να ηχογραφείς ένα ολόκληρο τραγούδι. Για αυτό και στο Youtube που βλέπω διάσημους καλλιτέχνες, καμιά φορά κλωτσάνε τα τραπέζια και τους υπολογιστές από τα νεύρα τους.

 

Το παρακάτω μου πήρε 2 ώρες. Ακούγετε μάπα τέρμα και ο ήχος και καμιά φορά που βγαίνω εκτός ρυθμού και ειδικά το κοψε-ράψε που έκανα με δυσκόλεψε τέρμα και δεν μπορούσα να το συγχρονίσω σωστά (ακούγονται κενά κάποιες φορές).

 

Εντάξει λογικό νομίζω, προσπαθώ να κάνω κάτι που είναι όλοκληρη δουλειά και συνήθως την κάνουν επαγγελματίες. Έχω μέλλον ακόμα. Μου άρεσε όμως.

 

Γενικά μου άρεσε που άσχολήθηκα με αυτό, γιατί με έκανε να καταλάβω πολλά για τον εαυτό μου. Όχι μόνο έχω προβλήματα στο παίξιμο μου, αλλά γενικά από μουσική, ρυθμό κτλ έχω πάρα πολλά θέματα. Χρειάζομαι ωδείο για να τα διορθώσει όλα αυτά, αν θέλω στο μέλλον να καταλαβαίνω ακριβώς τι κάνω.

 

Υ.Γ:

Το παίξιμο μου είναι πολύ πιο άτσαλο διότι με ζόριζε τέρμα η διαδικασία της ηχογράφησης και δεν είχα το νου μου καθόλου στο παίξιμο, αλλά μόνο στον ρυθμό!!!

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζεις όταν είχα ανοίξει ανάλογο θεμα, για το πώς κάνουμε ηχογράφηση...

 

Πολύ καλά τα πας στο τελευταίο κλιπ. Δεν παίζεις και εύκολα parts.  Θα βελτιωθεί σιγά σιγά, τόσο ο συγχρονισμός, όσο και ο ήχος. Είναι βασικό να ακούς άνετα τον μετρονομο τη στιγμή που παίζεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και χωρίς κανένα φίλτρο (Ακούτε το πεταλάκι μου ακριβώς όπως είναι). Η καλύτερη ηχογράφηση που έκανα μέχρι τώρα. 2 ώρες με πήρε χαχα.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχεις προοπτικές

2. πας να παίξεις πολύ πιό δύσκολα πράγματα από όσο ίσως ποτέ θα μπορέσεις και αν. 

3. σου φεύγει ο μετρονόμος (αποτέλεσμα του 2)

4. δεν είναι δυνατόν με την κάρτα αυτή που έχεις να μην μπορείς να κάνεις έστω μέτρια ηχογράφηση

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ακούγεται ακόμα σαν να ηχογραφείς από μικρόφωνο.

Επίσης, γιατί χρησιμοποιείς Audacity? Δεν είναι φτιαγμένο για τέτοιες καταστάσεις.

 

Κατέβασε το Reaper ή το Cakewalk, και μάθε τα βασικά των DAWs (Digital Audio Workstations). Κάνε όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζεται να κάνεις, επέλεξε την κάρτα ήχου, σωστό Sample rate και buffer size, διάλεξε τους σωστούς Drivers στο πρόγραμμα. Τέλος, φτιάξε ένα Audio track, βάλε την κιθάρα, δες πώς δουλεύει η ηχογράφηση και το monitoring στα καθαρά (DI, χωρίς εφέ). Πόσταρε μια ηχογράφηση εδώ και μετά σιγά σιγά πάμε και στο βρώμικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ουτε το DAW θα σε βοηθησει να γινεις ρυθμικο τερας, ουτε καν το ωδειο. Ειναι καθαρα θεμα σκαψιματος- εξασκησης και IMHO στο τοπ επιπεδο παιζει και το νευρολογικο συστημα η κατι τετοιο τελος παντων.

 

 Το να χανεις χρονο σε ψαλιδια και DAW πατεντες, μονο κακο θα σου κανουν. Αν μπορουσα θα σε πηγαινα πισω στο χρονο, να δεις τι γκρουβα εβγαινε με σωστα ρυθμικα και ΜΠΟΜΠΙΝΑ, ξερεις, αυτη η γκρουβα που σκανε ολα μαζι στο ms και ακουγονται κατι απροσδιοριστα ΟΥΜΦ γιατι σκανε ολα στην ιδια φαση 😆 Αυτο το πραγμα κανενα ψαλιδι δε θα στο δωσει, και κανενα ωδειο δε θα στο μαθει, μονο ατελειωτες ωρες εξασκησης, και μικρη ηλικια, διοτι τωρα το μονο ΟΥΜΦ που βγαινει ειναι οταν ανεβαινω καμια σκαλα. 😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Κατέβασε το Reaper ή το Cakewalk, και μάθε τα βασικά των DAWs (Digital Audio Workstations). Κάνε όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζεται να κάνεις, επέλεξε την κάρτα ήχου, σωστό Sample rate και buffer size, διάλεξε τους σωστούς Drivers στο πρόγραμμα. Τέλος, φτιάξε ένα Audio track, βάλε την κιθάρα, δες πώς δουλεύει η ηχογράφηση και το monitoring στα καθαρά (DI, χωρίς εφέ). Πόσταρε μια ηχογράφηση εδώ και μετά σιγά σιγά πάμε και στο βρώμικο.

 

Πολλές άγνωστες λέξεις σε ένα post.

Στον Καιάδα θα πάει.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου