Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Πολλές άγνωστες λέξεις σε ένα post.

Στον Καιάδα θα πάει.

 

Τα έχω ψάξει λίγο δεν μου είναι εντελώς άγνωστα. Θα κατεβάσω άμα είναι Reaper να δω την διαφορά με audacity και επίσης θα δω τι ακριβώς είναι το monitoring και πως βοηθάει. Έχει ένα κουμπί το audio interface μου που λέει monitoring αλλά δεν ξέρω τι κάνει. Για το clipping όμως έχω καταλάβει πως να ρυθμίζω το gain για να το αποφύγω.

 

Γενικά στο τελευταίο κομμάτι που ακούγετε σαν να το ηχογράφησα από μικρόφωνο, το λάθος που πιστεύετε ότι βρίσκεται, στο πεταλάκι (gain, equalizer κτλ) ή στον λάθος τρόπο που χρησιμοποιώ το audio interface και το DAW (audacity)? To παίξιμο μου είναι μακριά από τέλειο, αλλά πιστεύω είναι ικανοποιητικό.

 

Α επίσης για τους ASIO drivers, κανένα DAW μέχρι τώρα που χρησιμοποίησα δεν αναγνωρίζει το audio interface μου. Πρέπει να διαλέξω Windows mixer extensive η όπως λέγετε τέλος πάντων.

 

4 ώρες πριν, manosx είπε

 Ουτε το DAW θα σε βοηθησει να γινεις ρυθμικο τερας, ουτε καν το ωδειο. Ειναι καθαρα θεμα σκαψιματος- εξασκησης και IMHO στο τοπ επιπεδο παιζει και το νευρολογικο συστημα η κατι τετοιο τελος παντων.

 

 Το να χανεις χρονο σε ψαλιδια και DAW πατεντες, μονο κακο θα σου κανουν. Αν μπορουσα θα σε πηγαινα πισω στο χρονο, να δεις τι γκρουβα εβγαινε με σωστα ρυθμικα και ΜΠΟΜΠΙΝΑ, ξερεις, αυτη η γκρουβα που σκανε ολα μαζι στο ms και ακουγονται κατι απροσδιοριστα ΟΥΜΦ γιατι σκανε ολα στην ιδια φαση 😆 Αυτο το πραγμα κανενα ψαλιδι δε θα στο δωσει, και κανενα ωδειο δε θα στο μαθει, μονο ατελειωτες ωρες εξασκησης, και μικρη ηλικια, διοτι τωρα το μονο ΟΥΜΦ που βγαινει ειναι οταν ανεβαινω καμια σκαλα. 😆

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι λες. Γενικά εννοείς πως με την εμπειρία θα μάθω σιγά σιγά να είμαι μέσα στον ρυθμό καθώς κάνω ηχογράφηση ένα ολόκληρο τραγούδι;

 

Γενικά πάντως δεν χρησιμοποιώ πατέντες και editing κόλπα με audacity επειδή δεν ξέρω τίποτα. Τα περισσότερα που ηχογράφησα μέχρι τώρα είναι καθαρά παίξιμο δικό μου προσπαθώντας να μπω στον ρυθμό και στο σωστό σημείο που σταμάτησα (όταν ηχογραφώ σε κομμάτια δηλαδή).

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Α επίσης για τους ASIO drivers, κανένα DAW μέχρι τώρα που χρησιμοποίησα δεν αναγνωρίζει το audio interface μου. Πρέπει να διαλέξω Windows mixer extensive η όπως λέγετε τέλος πάντων.

Ότι χειρότερο. Δε γίνεται να μην το αναγνωρίζει, κάτι κάνεις λάθος. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

1) Παιρνεις το audio interface και τo σετάρεις στο PC σαν συσκευή εξόδου (και εισόδου αν έχεις πάνω μικρόφωνο). Τα ηχεία σου θα πρέπει να είναι συνδεδεμένα πάνω στο audio interface, και όχι στον υπολογιστή. Στις ρυθμίσεις του audio interface, κάπου, θα σου έχει να διαλέξεις Sample Rate και Buffer Size.

Το Sample Rate βάλε το 44100, και το buffer κάπου 96-160 (Fast). Όσο μικρότερο, τόσο καλύτερη απόκριση αλλά τόσο περισσότερο ζορίζεις το μηχάνημα. Η κάρτα ήχου θα πρέπει να συνοδεύεται με ένα προγραμματάκι που θα μοιάζει με αυτό:
image.png.cbbefb5a8edbad0d62d66dbf9f8875d8.png

 

ΠΡΕΠΕΙ να γίνει default device. Σιγουρέψου ότι στο βγάζει εδώ (πας μέσα από τον πίνακα ελέγχου).
image.png.3ed56d32b8093352cec4685b0ba73550.png

 

2) Κατεβάζεις Reaper ή Cakewalk (θα το λέμε DAW) που είναι free, γιατί το audacity ΔΕΝ είναι για αυτή τη δουλειά, αλλά για απλές ηχογραφήσεις με μικρόφωνο και λίγο κόψε-ράψε. Αφού εγκαταστήσεις το DAW της αρεσκείας σου, θα πρέπει να σετάρεις το audio interface και εκεί σαν input και output. Βεβαιώσου ότι το project που θα ανοίξεις έχει ίδιο sample rate με αυτό που είχες διαλέξει πριν.

 

3) Αφού τα έχεις σετάρει όλα αυτά, φτιάχνεις ένα project και βάζεις ένα audio track που να παίρνει σήμα από το audio interface σου, από το "καρφί" που θες. Αν η κάρτα σου έχει μόνο ένα καρφί, τότε θα έχει και μόνο μία επιλογή. Δίνεις αρκετό gain από  την κάρτα ήχου στο καρφί, τόσο όσο χωρίς να παραμορφώνει, και είσαι έτοιμος για ηχογράφηση/παίξιμο.

 

4) Monitoring: Ακούω ότι παίζω σε ζωντανό χρόνο.

Όπως είπες, η κάρτα ήχου σου έχει ένα κουμπάκι που λέει DIrect Monitoring. Αν το ενεργοποιήσεις, τότε θα μπορέσεις να ακούς άμεσα το καθαρό σήμα που περνάει από ό,τι έχεις συνδέσει. Εφόσον μιλάμε για κιθάρα που πάει από την κιθάρα κατευείαν στην κάρτα, θα ακούς αυτό που λέμε DI (Direct Injection) της κιθάρας. Αν έχεις συνδέσει την κιθάρα στον ενισχυτή, και τον ενισχυτή στην κάρτα, τότε θα ακούς το σήμα του ενισχυτή.

 

Αυτού του είδους monitoring δεν είναι αρκετό, γιατί ναι μεν ακούς το καθαρό σήμα, αλλά αν θες να βάλεις κάτι έξτρα μέσα από το DAW, τότε δε μπορείς να το ακούς όταν παίζεις. Αυτό μπορεί να είναι ένα απλό EQ, ή ένας ολόκληρος Amp simulator με έξτρα εφέ. Για να τα ακούσεις αυτά, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το monitoring μέσα από το track του DAW σου. Στο reaper είναι έτσι:
Defintion of record monitoring, ON, OFF, AUTO - Cockos Incorporated Forums

 

Και στο Cakewalk είναι το J αν δεν κάνω λάθος.
http://static.cakewalk.com/documentation/SONAR/EN/images/Playback.20.05.png

Όταν λοιπόν θες να παίξεις ή/και να ηχογραφήσεις, βάζεις το monitoring. Όταν θες να ακούσεις αυτό που έχεις ηχογραφήσει, το κλείνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή η απαντησή σου με βοήθησε τέρμα.

 

Δεν είχε κάποιο cd το audio interface αλλά βήκα το ASIO4ALL από την ιστοσελίδα του κατασκευαστή.

 

Έκανα τις ρυθμίσεις αλλά δεν ηχογραφεί σωστά, ακούγετε ένας περίεργος ήχος (δες κάτω το sample). Μήπως δεν ρύθμισα κάτι σωστά στον buffer και sample rate?

Πάντως τo audio level (Αυτές οι μπάρες που πάνε πάνω κάτω όταν παίζει ήχος) στο Reaper όταν χτυπάω τις χορδές δείχνει να παίρνει ήχο μια χαρά.

 

Αυτά έκανα:

Δες αυτήν την εικόνα με τις ρυθμίσεις που έκανα

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Δεν είχε κάποιο cd το audio interface αλλά βήκα το ASIO4ALL από την ιστοσελίδα του κατασκευαστή.

 

Αν δεν έχουν συμπληρωθεί 14 μέρες από την αγορά, εγώ θα γυρνούσα την κάρτα πίσω άμεσα (δεν χρειάζεται να τους πεις γιατί, απλά δεν σε καλύπτει).

Έχεις αυτό το δικαίωμα.

 

Οι asio4all είναι μαύρο χάλι, και δεν είναι multi client.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να έχεις ήχο σε δύο πηγές ταυτόχρονα (όταν έχεις την κιθάρα, δεν θα μπορείς να ακούς mp3 ή youtube).

 

Στο site της Behringer έχει μόνο αυτούς δυστυχώς, και είναι απαράδεκτο να έχουν την κάρτα χωρίς dedicated drivers.

Αυτοί δεν είναι drivers της Behringer.

 

Θα πρότεινα να πάρεις κάτι άλλο, αλλά όχι χωρίς να το ψάξεις πρώτα.

 

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μια κάρτα ήχου δίνει "επίσημα" drivers ASIO4ALL με ξεπερνάει... Αυτό είναι ένας γενικός οδηγός για συστηματα που ΔΕΝ έχουν audio interface, υποτίθεται... Τι να πω δε ξέρω.

 

Στα Audio system, Asio driver και inputs, τι άλλες επιλογές σου βγάζει?
image.png.9a24dcf49c6430b32da1d0d7f5b827a4.png

 

Συμφωνώ με τον Fusion. Κοίτα να δεις αν μπορείς να τη γυρίσεις γιατί αυτό με τους drivers είναι απαράδεκτο.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

Το ότι μια κάρτα ήχου δίνει "επίσημα" drivers ASIO4ALL με ξεπερνάει...

 

Να μην σε ξεπερνάει Αλέξη μου.

Το έχει κάνει και η Alesis στο παρελθόν.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το ότι μια κάρτα ήχου δίνει "επίσημα" drivers ASIO4ALL με ξεπερνάει... Αυτό είναι ένας γενικός οδηγός για συστηματα που ΔΕΝ έχουν audio interface, υποτίθεται... Τι να πω δε ξέρω.

 

Στα Audio system, Asio driver και inputs, τι άλλες επιλογές σου βγάζει?
image.png.9a24dcf49c6430b32da1d0d7f5b827a4.png

 

Συμφωνώ με τον Fusion. Κοίτα να δεις αν μπορείς να τη γυρίσεις γιατί αυτό με τους drivers είναι απαράδεκτο.

 

Επειδή η παρακάτω εικόνα δεν φαίνεται καλά, δείτε και εδώ

 

 

Untitled.png

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Στείλε και τις λίστες για το από κάτω (Asio Drivers) και για τα inputs.
 

Επίσης, αφού έχεις Windows 11, δε χρειάζεσαι screenshot software. Χρησιμοποίησε τα κουμπιά Shift+Windows+S, "τραβα" το μέγεθος που θες και απλά κάνε επικόλληση εδώ.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μάλιστα.

Στείλε και τις λίστες για το από κάτω (Asio Drivers) και για τα inputs.
 

Επίσης, αφού έχεις Windows 11, δε χρειάζεσαι screenshot software. Χρησιμοποίησε τα κουμπιά Shift+Windows+S, "τραβα" το μέγεθος που θες και απλά κάνε επικόλληση εδώ.

 

 

Ναι αυτό κάνω απλώς τα ανέβάζω στο imgbb γιατί εδώ δεν φαίνονται καλά οι εικόνες.

 

Βρήκα κάτι drivers παλιούς από αυτό το βίντεο και το έκανα να δουλέψει:

 

1.png

2.png

Δεν είμαι έμπειρος όμως να καταλάβω αν είναι καλύτερα πλέον ο ήχος. Σύνδεσα απευθείας

την κιθάρα στο audio interface χωρίς πεταλάκι.

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου