Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στον ήχο: Πως να διορθώσω τον ήχο μου + σύνδεση υπολογιστή με πεταλάκι + ακουστικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

πίσω ρετάλι Παπαφώτιε

Ρε συ μόνο που παίζεις με κιθάρα που έχει για μαγνήτη κραγιόν (lipstick...) τα λέει όλα!  Παλιολοάτκι...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα την διαφορά στο latency παιδιά. Έβαλα το interface στο λάπτοπ μου που έχει Linux, ηχογραφούσα κάτι και ήμουν τέρμα εκτός ρυθμού ότι και να έκανα, 2 χτύπους ποιο αργά η Lead κιθάρα από την ρυθμική. Ενώ από τα ακουστικά όταν έπαιζα άκουγα να είμαι μέσα στον ρυθμό. Το πάλευα το πάλευα και σε κάποια φάση λέω "ε είμαι για τον πυτσο δεν το έχω τα παρατάω" και πως μου ήρθε να πάω στον υπολογιστή να δοκιμάσω και εκεί και ηχογράφησα το κομμάτι με την μια προσπάθεια. Που να βάλω και τα ακουστικά απευθείας πάνω στο interface, θα έχω καλύτερο latency και στο άκουσμα λογικά. Άρα αυτός είναι ο λόγος που τα βάζεις όλα πάνω στο audio interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου ηχογράφηση με Reaper και monitor feedback απο το audio interface. Πιστεύω είμαι καλύτερα μέσα στον ρυθμό αλλά ο ήχος πάλι βγαίνει ανατριχιαστικός. Αυτό σίγουρα πρέπει να οφείλεται στο πεταλάκι και πως το έχω ρυθμίσει.

 

Έχω κανονίση με ένα φιλαράκι που είναι επαγγελματίας να μου δείξει κάποια πράγματα, άρα θα δούμε σε καμιά βδομάδα αν βελτιωθώ κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πετάλι πού το έχεις συνδέσει? Γενικά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς το monitoring μέσα από το Reaper, όχι μέσα από την κάρτα.

 

Όσον αφορά τον ήχο κατέβασε όλα τα πρίμα και τα μπάσα από το πετάλι. Για να φτιάξεις τον ήχο μπορείς να βάλεις και ένα Equalizer σαν insert effect στο track που ηχογραφείς. Βάλε ένα High cut και ένα low cut για να φύγει και το κοφτερό, και το μουντό στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

To πετάλι πού το έχεις συνδέσει? Γενικά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς το monitoring μέσα από το Reaper, όχι μέσα από την κάρτα.

 

Όσον αφορά τον ήχο κατέβασε όλα τα πρίμα και τα μπάσα από το πετάλι. Για να φτιάξεις τον ήχο μπορείς να βάλεις και ένα Equalizer σαν insert effect στο track που ηχογραφείς. Βάλε ένα High cut και ένα low cut για να φύγει και το κοφτερό, και το μουντό στοιχείο.

Ναι συγνώμη δεν εξήγησα καλά, το monitoring μέσα από το Reaper είχα (το κουμπί πάνω στο audio interface το είχα κλειστό γιατί ακούγονταν 2 φορές η κιθάρα σαν αντίλαλο).

 

Θα ψάξω και για το πως να βάλω equalizer.

 

Τα πρίμα και τα μπάσα που λες είναι αντίστοιχα τα High και Low?

 

Θα ασχοληθώ λίγο με Reaper και μόλις μάθω αρκετά θα το αγοράσω, δεν είναι και τόσο ακριβό. Λογικά αν το αγοράσω θα έχω και άλλες επιλογές έτσι ώστε να χρησιμοποιώ amp sims και effects.

 

Η σύνδεση μου είναι κιθάρα, είσοδος σε πεταλακι, έξοδος από το πεταλακι και μέσα στο audio interface input 1 που λέει μικρόφωνο.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που βγαίνει σαν αποτέλεσμα είναι απλά απογοητευτικό έως απαράδεκτο.

Κάνεις πολλά πράγματα λάθος, αλλά κάποια στιγμή θα μάθεις.

Αν είναι να δώσεις χρήματα για reaper, θα έλεγα πάρε το cubase elements είναι πολύ καλύτερο.

Εκτός αν θες να πάς στο δωρεάν bandlab.

 

Σου λείπουν πολλές γνώσεις στον τομέα της ηχογράφησης.

Ξεκίνα ανεβάζοντας μια σκέτη κιθάρα καθαρή με κάποια screenshots μπας και σου δώσουμε καμιά βοήθεια

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αυτό που βγαίνει σαν αποτέλεσμα είναι απλά απογοητευτικό έως απαράδεκτο.

Κάνεις πολλά πράγματα λάθος, αλλά κάποια στιγμή θα μάθεις.

Αν είναι να δώσεις χρήματα για reaper, θα έλεγα πάρε το cubase elements είναι πολύ καλύτερο.

Εκτός αν θες να πάς στο δωρεάν bandlab.

 

Σου λείπουν πολλές γνώσεις στον τομέα της ηχογράφησης.

Ξεκίνα ανεβάζοντας μια σκέτη κιθάρα καθαρή με κάποια screenshots μπας και σου δώσουμε καμιά βοήθεια

 Μπορείς να μου πεις κάποια από τα πράγματα που μπορεί να κάνω λάθος για να ξέρω τι να ψάξω για να τα διορθώσω;

 

Τι screenshots θέλετε να βγάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω παληκάρι μου

αυτό που βγαίνει είναι μια λάσπη πολύ χαμηλής στάθμης.

βασικά ακούγεται ένα backing track που παίζεις μαζί του ή όχι?

ή όλα τα tracks είναι δικά σου?

εννοώ εσύ τα παίζεις?

 

Αν ισχύει αυτό, κάνε το εξής

Βγάλε πετάλια όλα τα πάντα.

Κιθάρα ξερή νεκ μαγνήτης στο τέρμα, βγάλε guitar rig δεν ξέρω τι vst τρέχεις amplitube...τελος πάντων βγάλτα όλα, και παίξε δυο καθαρά ακόρντα, ή απλές νότες.

Κανόνισε όταν ηχογραφείς να χτυπάς 5-6 db κάτω από το 0. Ή έστω να πλησιάζεις 0. Μετά θα σου πούμε πως θα κανονίσεις το gain.

Αυτό είναι το βήμα 1.

Δώσε δείγμα.

Screenshot εννοώ πως τα έχεις στο reaper, τα tracks.... Να δούμε πως τα έχεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο track 46 δευτερόλεπτα: Wake me up when September ends (Tremble Magnet)

 

Δεύτερο track 5 δευτερόλεπτα: C major clean Rythm magnet (Εικόνα Reaper)

 

Κιθάρα απευθείας πάνω στο audio interface όλα τα magnets στο τερμα.

 

Πριν ηχογραφούσα εγώ δυο tracks κιθάρας (ένα ρυθμικό και ένα ρυθμικό με οκτάβες). Πρώτα το ένα και μετά καθώς ακουγα το πρώτο ηχογραφούσα το δεύτερο.

 

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου