Προς το περιεχόμενο

music PC 2023, γνώμες


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να ξαναφτιάξω ένα pc dedicated για music production.

Επειδή έχω να ασχοληθώ χρόνια με τα pc και έχω χάσει τις εξελίξεις, θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα και τη γνώμη σας για την παρακάτω σύνθεση που έφτιαξα,

αν γενικά είναι σωστοί οι συνδυασμοί, αν θα αλλάζατε κάτι κτλ.

 

Ξεκινάω λέγοντας ότι θα έχει μέσα το  cubase 12 pro και κάρτα ήχου την RME Fireface UCXII

 

Λειτουργικό:

https://www.plaisio.gr/microsoft-windows-11-pro-64-bit-agglika-dsp_3849619

 

Επεξεργαστής:

https://www.plaisio.gr/intel-cpu-core-i7-13700kf-1700-3-4-ghz-30-mb-_4052951

 

Motherboard:

https://www.plaisio.gr/asus-motherboard-z790-prime-p-z790-1700-ddr5-_4071786

 

Ram:

https://www.plaisio.gr/corsair-desktop-ram-vengeance-32gb-kit-4800mhz-ddr5_3874222

 

SSD (2)

https://www.plaisio.gr/samsung-ssd-980-pro-nvme-m-2-1tb_3748839

 

Κάρτα Γραφικών:

https://www.plaisio.gr/asus-vga-geforce-gtx-1660-super-tuf-oc-6-gb_3711285

 

(τροφοδοτικό - κουτί - οθόνη έχω)

 

Είναι κάτι από αυτά απαρχαιωμένο ή πρόκειται να αλλάξει κάποια τεχνολογία σύντομα; πως σας φαίνεται γενικά;

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

1237213231_Screenshot2023-03-12at16_53_21.thumb.jpg.b43d565b4544d14c502b4d5273b143e7.jpg

05.jpg

06.jpg

Επεξεργασμένο από ikon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έφτιαξα πρόσφατα PC, και έχω κάνει αρκετά μεγάλη έρευνα (συν ότι το χω σαν χόμπι), οπότε σου αφήνω μερικά σχόλια για το build. Σαν πρώτη σημείωση, στη θέση σου δε θα κοίταζα μόνο από ένα κατάστημα, ιδιαίτερα το plaisio, που έχει πάρει την κάτω βόλτα εδώ και χρόνια. Υπάρχουν αξιοπρεπέστατα καταστήματα που μπορείς να βρεις προϊόντα σε πολύ χαμηλότερες τιμές, και έτσι είτε εξοινονομείς χρήματα, είτε παίρνεις κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα.

 

Τίποτα από αυτά δεν είναι απαρχαιομένο. Για την ακρίβεια έχεις διαλέξει τις τελευταίες γενιές, με κάποιες μικρές εξαιρέσεις που δε θα έπρεπε να σε απασχολούν.

 

1) Μη δώσεις 165 ευρώ για Windows, κρίμα είναι. Μπορείς να πας σε ένα key store και να πάρεις ένα κλειδί με λιγότερο από 2 ευρώ. Πριν μια βδομάδα πήρα 2 και μάλιστα μου χρειάστηκε μόνο το ένα. Αν θες σου δίνω το δεύτερο. Δουλεύουν κανονικά και πήρα το ένα 1,75ε.

 

2) Ο επεξεργαστής είναι καλός, αλλά να ξέρεις ότι οι νέες γενιές επεξεργαστών είναι γενικά υπερβολικά "ζεστές", και τραβάνε διπλάσια (αν όχι τριπλάσια watt) ρεύμα. Οπότε έχε στο νου σου να πάρεις και μια καλή ψύξη, είτε αερό- είτε υδρόψυξη - και να έχεις αρκετά καλό τροφοδοτικό.

 

3) Για τη motherboard χρειάζεται κυρίως να δεις αν σε βολεύουν οι πίσω θύρες USB, και τα power phases τα οποία συνήθως δεν αναγράφονται στις προδιαγραφές στα καταστήματα. H συγκεκριμένη έχει 14, που για αυτό που θες να χτίσεις ίσως να έψαχνες για κάτι με πάνω από τα 16 ειδικά αν σκέφτεσαι να κάνεις overclock (που για να βλέπω επεξεργαστή K και Z motherboard chipset ίσως να θες, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος που πας εκεί). Η μία εξαίρεση της απαραχαίοσης έρχεται εδώ, γιατί η συγκεκριμένες motherboard δεν έχουν PCI gen 5, αλλά δε θα το χρειαστείς. Δεν υπάρχει καν hardware ακόμα. Υπάρχουν όμως οι M.2 Gen 5, που και πάλι είναι πανάκριβοι και παίζει να μην υπάρχουν στα ελληνικά καταστήματα ακόμα. Η δική μου motherboard έχει ένα Slot Gen5 για M2, που ίσως στα επόμενα 3-4 χρόνια να το χρησιμοποιήσω.

 

4) Θα πρέπει να πάρεις ένα ζευγάρι των 2 RAM sticks για αρχή, όχι ένα. Οι μητρικές είναι φτιαγμένες για να τρέχουν καλύτερα σε Dual Channel, οπότε πάρε ένα σετ των 2x16GB. Επίσης το συγκεκριμένο είναι αρκετά ακριβό χωρίς λόγο. Μπορείς να πάρεις κάτι ακόμα πιο γρήγορο, και σε CL, και σε Mhz, όπως αυτό.
Για να αξιοποιήσεις όμως τις μεγαλύτερες ταχύτητες θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το XMP μέσα από το BIOS.

Επίσης παίζει ρόλο και το CL (Cas Latency). Αυτή που έχεις διαλέξει είναι πραγματικά η χειρότερη επιλογή.

Στα γράφω γιατί γενικά η RAM και οι ταχύτητες των M2 έχουν μεγάλη σημασία στη μουσική παραγωγή, ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείς μεγάλα vst libraries.

image.thumb.png.8fb15b9e6ee478408281f1616fd462c6.png

(στιγμιότυπο από ένα πρόσφατο βίντεο του Linus)

 

5) Οι Samsung 980 Pro έχουν εμφανίσει ένα τρομακτικό πρόβλημα που πεθαίνουν πολύ γρήγορα. Επίσης είναι χειρότεροι από τους Kingston KC3000. Εγώ πήρα 2 τέτοιους (2TB o ένας).

 

6) Θα σου έλεγα κλάιν μάιν για την κάρτα γραφικών, μέχρι που είδα ότι κάνει 350. Μη τυχόν και δώσεις τόσα για αυτό το σκουπίδι. 1ον δε θα τη χρειαστείς, και δεύτερον κρίμα τα λεφτά, καθώς βρίσκεις καλύτερη (Ti έκδοση) με 100 ευρώ λιγότερα. Μπορείς να κοιτάξεις και την 3060, που πάλι βγαίνει φθηνότερα.

 

7) Σιγουρέψου ότι το τροφοδοτικό αντέχει τον νέο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Στις νέες γενιές, θες πολύ μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Επίσης για ένα τέτοιο build, να προτιμήσεις ένα καλό τροφοδοτικό με τουλάχιστον Gold certification (που πλέον και αυτό είναι μέτριο). Κανονικά θες Platinum. Τα χρήματα τα "κερδίζεις" με τον καιρό μιας και θα έχεις πιο φθηνούς λογαριασμούς ρεύματος, γιατί όσο καλύτερο το certification, τόσο πιο αποδοτικό είναι.

 

8) Σιγουρέψου ότι το κουτί χωράει τα νέα μεγέθη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μάθω ποιο τροφοδοτικό έχεις, και ποια ψύκτρα σκοπεύεις να βάλεις.

Από εκεί και πέρα η κάρτα γραφικών είναι όντως πια παλιά (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα).

Επιφύλαξη για την μητρική και τις μνήμες (αν είναι 1 module καλύτερα να πας σε κάτι άλλο).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό Master Cooler Silent Pro 700W
https://gr.pcmag.com/trophodotika/301/cooler-master-silent-pro-gold-700w-1000w

 

Κουτί (παλιό) 
https://www.techspot.com/products/cases/silverstone-fortress-ft02.24581/

 

Ψύκτρα δεν έχω ιδέα τι θέλει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σε καλύπτει από θέμα απόλυτων τιμών αν και σχετικά οριακά.

Δεν ξέρω όμως πόσο παλιό είναι, και αν δίνει ακόμα τα ρεύματα που έδινε καινούριο.

Το κουτί παίρνει ψύκτρα μέχρι 165 χιλιοστά σε ύψος, οπότε μην τα υπερβείς.

Δεν ξέρω επίσης πόσο καλό airflow έχει.

 

Ψύκτρα επεξεργαστή θα χρειαστείς σίγουρα, και καλό θα είναι να είναι καλή.

Ψάξε τις επιλογές που καλύπτουν τον 13700 (οι περισσότερες εταιρείες γράφουν στο site τους τι μπορεί να καλύψει επαρκώς κάθε ψύκτρα).

 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Οι Samsung 980 Pro έχουν εμφανίσει ένα τρομακτικό πρόβλημα που πεθαίνουν πολύ γρήγορα. Επίσης είναι χειρότεροι από τους Kingston KC3000. Εγώ πήρα 2 τέτοιους (2TB o ένας).

 

Χειρότεροι δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Από εκεί και πέρα τον Kingston τον έχει προσφορά το e-shop αυτή την εβδομάδα.

 

https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-skc3000d-2048g-kc3000-2tb-m2-2280-nvme-pcie-gen4-x4-p-PER.346319

 

 

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο Alex τα windows τα βάζεις μόνος σου, και αγοράζεις ένα φθηνό κλειδί.

Τα χρήματα από εκεί ας πάνε στην ψύκτρα.

 

Η μητρική με προβληματίζει λίγο (δεν έχω σε μεγάλη υπόληψη την σειρά prime της Asus), όσον αφορά στα VRM, και την επαρκή ψύξη τους.

 

Η μνήμη θέλει και αυτή λίγο ψάξιμο παραπάνω.

Αν θέλεις 32gb θα πάρεις (όπως είπε και ο Alex) σετ είτε με 2 modules των 16gb είτε με 4 των 8gb.

 

Η κάρτα γραφικών είναι παλιά μεν, αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει πιο σύγχρονη επιλογή, αν και στα ίδια χρήματα βρίσκεις τέτοια.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα fusion, εννοείται ότι δεν με νοιάζει καθόλου η κάρτα γραφικών και εννοείται επίσης ότι αυτά που έβαλα δεν είναι σώνει και καλά τα τελικά. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο έκανα και το post!

Σίγουρα θα πάω για άλλο τροφοδοτικό, το μόνο που με προβληματίζει είναι το κουτί, είναι παλιό αλλά είναι πολύ καλοφτιαγμένο και το λυπάμαι να το γειώσω.. φυσικά μπαίνει η motherboard 90μοίρες clockwise που είναι λίγο παράξενο αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρνητικό ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματιά, τoν 13700KF τον κάνεις 13700Κ και δεν ξοδέυεις τσαμπα για την σάπια την 1660 κάρτα γραφικών.

 

Με δευτερη ματιά, γιατί να πάρεις καν "Κ" επεξεργαστη και "Ζ" motherboard εφοσον δεν θα κανεις overclocking. Αν σε ενδιαφέρει το μεγαλυτερο boost των Κ και νομίζεις οτι θα κάνει την διαφορά στις εφαρμογές σου και δεν ασχοληθείς με OC πηγαινε σε φθηνοτερο chipset εκτος και αν τα εχεις βαλει κατω και εχεις υπολογισει οτι θα σου χρειαστουν τα εξτρα lanes.

 

Για music production προσωπικά δεν θα πηγαινα καν σε i7, θα έμενα σε i5 και τα ρέστα κάντα κάτι άλλο

 

Από εκει και πέρα τα points του Alex ειδικά τα #1, #4, #5...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από overclocking, θέλω όμως γενικά κάτι που θα μου κρατήσει καμια 10ετία, συνήθως κάθε τόσο φτιάχνω ένα "καλό" pc. Επίσης θέλω κάτι που να μην με ταλαιπωρεί όταν χρησιμοποιώ sound libraries κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπανε και τα παιδιά windows παίρνεις κλειδί και ram σίγουρα παίρνεις 2 στικάκια για να σου δουλεύουν σε dual channel. 2 των 16 GB θα σου πρότεινα εγώ που είναι υπεραρκετά και να υπάρχει και δυνατότητα στο μέλλον να βάλεις άλλα 2 αν χρειαστεί (που δεν το νομίζω). Κάρτα γραφικών αν δεν παίζεις παιχνίδια πήγαινε σε κάτι μέχρι 150 ευρώ. Εκτός κι αν θελήσεις να δουλέψεις πρόγραμμα με επεξεργασία βίντεο οπότε μείνε εκεί στα 300 ευρώ το πολύ. Δες προσφορές για κανένα deal.

 

Τώρα για το θέμα σου με το κουτί και την συμβατότητα του με τα parts που θα βάλεις υπάρχει το πολυ ωραίο site https://pcpartpicker.com/

Συμπληρώνεις τα parts που θέλεις και σε ενημερώνει αν κάτι δεν χωράει. Τα πάντα. Αν χωράει η ψύκτρα στο κουτί,  η κάρτα γραφικών, αν χωράνε οι μνήμες κάτω από την ψύκτρα και άλλα πολλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου