Προς το περιεχόμενο

music PC 2023, γνώμες


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα με βάζετε στην πριζα και ζηλεύω όλες αυτές τις μέρες που συζητάμε για m.2 να nvme και επειδή έχω μητρική με @ @  μου φαίνεται πως πρέπει να πάρω έναν Gen 4 και να τον βάλω μέσα. Και δύο μπορώ.

 Άντε μην μου τη δώσει τώρα για να ριξω και τα 11 μέσα να δω πως είναι. 🤣

 Ποιόν να πάρω τελικά για pci-e 4.0?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr προσωπικά θα πηγαινα σε SN850X με ψυκτρα ή σε Fury Renegade (μέ ή χωρις ψύκτρα) ή σε KC3000. Αναλόγως με την χρήση, airflow κουτιού κοκ σε αυτούς που δεν έρχονται με μαμά ψυκτρα απλά θα έβαζα μια after market.

 

ΥΓ: προσωπικά μιλάω μόνο για 2Tb ολοι αυτοί είναι στα "αγαπημένα" στο Skroutz εδω και πολύ καιρό, ειλικρινά για την δική μου περίπτωση (συστημα, airflow, χρήση κοκ) θα έπαιρνα τον πιο φθηνο (KC3000) και θα τον άφηνα με την φλοίδα-ψυκτρα με την οποια έρχεται.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Freedom είπε

@cos_dr προσωπικά θα πηγαινα σε SN850X με ψυκτρα ή σε Fury Renegade (μέ ή χωρις ψύκτρα) ή σε KC3000. Αναλόγως με την χρήση, airflow κουτιού κοκ σε αυτούς που δεν έρχονται με μαμά ψυκτρα απλά θα έβαζα μια after market.

 

ΥΓ: προσωπικά μιλάω μόνο για 2Tb ολοι αυτοί είναι στα "αγαπημένα" στο Skroutz εδω και πολύ καιρό, ειλικρινά για την δική μου περίπτωση (συστημα, airflow, χρήση κοκ) θα έπαιρνα τον πιο φθηνο (KC3000) και θα τον άφηνα με την φλοίδα-ψυκτρα με την οποια έρχεται.

Δεν κάνει η ψύκτρα που έχει η μητρική για αυτούς, τα καπάκια της?

 Δεν έχω βάλει τέτοιους.

 Θέλει εξτρά ψήκτρα?

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν κάνει η ψύκτρα που έχει η μητρική για αυτούς, τα καπάκια της?

 Δεν έχω βάλει τέτοιους.

 Θέλει εξτρά ψήκτρα?

 

 

 

 

Κανει, πόσο καλή δουλεια κάνει προφανως εξαρτάται απο την ψυκτρα αυτη καθαυτη, το ποσο φουρνος ειναι ο SSD και τι χρήση του κάνεις Κώστα.

 

Προσωπικά, για το δικο μου συστημα και την συγκεκριμενη χρηση, δεν θα ασχολιομουν καν. YMMV, αν εχεις 2-3 NVme στο σύστημα και τους #$@$#@ , μεταφορές απειρων αρχειων απο τον έναν στον άλλο κοκ τοτε χαλαρά ψυκτρα.Αλλιως τι, θα χαλασουν? Οχι, απλά θα αρχίσει να throtlάρει και θα χάσεις επιδόσεις (ειπαμε αναλόγως με την χρηση, σε everyday use 99.9 δεν νομιζω να καταλαβεις τιποτα εκτος και αν τον έχεις "ξεληγώσει").

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Κανει, πόσο καλή δουλεια κάνει προφανως εξαρτάται απο την ψυκτρα αυτη καθαυτη, το ποσο φουρνος ειναι ο SSD και τι χρήση του κάνεις Κώστα.

 

Προσωπικά, για το δικο μου συστημα και την συγκεκριμενη χρηση, δεν θα ασχολιομουν καν. YMMV, αν εχεις 2-3 NVme στο σύστημα και τους #$@$#@ , μεταφορές απειρων αρχειων απο τον έναν στον άλλο κοκ τοτε χαλαρά ψυκτρα.Αλλιως τι, θα χαλασουν? Οχι, απλά θα αρχίσει να throtlάρει και θα χάσεις επιδόσεις (ειπαμε αναλόγως με την χρηση, σε everyday use 99.9 δεν νομιζω να καταλαβεις τιποτα εκτος και αν τον έχεις "ξεληγώσει").

Πάντως ουσιαστικές επιδόσεις τουλάχιστο που να χρειάζομαι άμεσα προσωπικά, πάντα εγώ δεν βλέπω, θα μπορούσα να πάρω έναν 3.0 που είναι φθηνότεροι και πάλι θα έτρεχα σφαίρα και θα προσέθετα άλλον ένα σκληρό γιατί οι SATA μου είναι απασχολημένες.

 

 Μητρική θεωρώ ότι έχω καλή, την msi X570 edge  και από θερμοκρασίες είμαι ψυγείο, έχω καλό airflow γιατί έχω μοντάρει ένα παλιό COSMOS S , έχει και υδρόψυξη αλλα έχει πολύ καλό airflow , το έχω φτιάξει εγώ με push pull διάταξη εξαιρετική, ένα προς ένα 🤣

 

 θα δω, άμα μου τη βαρέσει θα πάρω, αλλά για τόσο ακριβό δεν το βλέπω αυτή τη στιγμή.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

 θα δω, άμα μου τη βαρέσει θα πάρω, αλλά για τόσο ακριβό δεν το βλέπω αυτή τη στιγμή.

 

Αγορασε τον όταν τον χρειαζεσαι πραγματικα. Οι τιμες στους SSD πεφτουν, ευτυχως (μεχρι να στησουν κανα παραμυθι για καμια πλυμμηρα ή πυρκαγια σε κανα εργοστάσιο NANDs και ξανατρέχουμε όλοι να προλαβουμε τουλάχιστον).

 

Και προφανως Gen 4 για να εισαι εσυ futureproof γιατι είσαι και κομπιουτερακιας και δεν σε βλέπω να κάθεσαι στα αυγά σου για πολύ, ας ειναι Gen 4 να τον κολλήσεις και στο επόμενο σύστημα.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Αγορασε τον όταν τον χρειαζεσαι πραγματικα. Οι τιμες στους SSD πεφτουν, ευτυχως (μεχρι να στησουν κανα παραμυθι για καμια πλυμμηρα ή πυρκαγια σε κανα εργοστάσιο NANDs και ξανατρέχουμε όλοι να προλαβουμε τουλάχιστον).

 

Και προφανως Gen 4 για να εισαι εσυ futureproof γιατι είσαι και κομπιουτερακιας και δεν σε βλέπω να κάθεσαι στα αυγά σου για πολύ, ας ειναι Gen 4 να τον κολλήσεις και στο επόμενο σύστημα.

του χρόνου τότε.

 Επόμενο σύστημα δεν έχει.

 Είπαμε στο άλλο thread

 Αυτό είναι και το τελευταίο καλό μου σύστημα.

 Δεν θα ξανακάνω αναβάθμιση.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Επόμενο σύστημα δεν έχει.

 Είπαμε στο άλλο thread

 Αυτό είναι και το τελευταίο καλό μου σύστημα.

 Δεν θα ξανακάνω αναβάθμιση.

 

 

Sure, sure, sure...

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ: 😱

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr Ένας από τους κύριους λόγους που πήρα νέο PC ήταν επειδή το παλιό μου δεν έπαιρνε Gen4 M.2. Δεν ήθελα να επενδύσω σε 4TB Gen3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Sure, sure, sure...

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ: 😱

Άμα τελικά κάνω μετά από 3-4 χρόνια θα λέω.

 - Έτρεφα αυταπάτες..................

 

 χαχαχαχαχαχαχαχχα🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου