Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής και Αttenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον Fender Hot Rod Deluxe IV  https://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe_iv.htm ο οποίος είναι 40 watt λαμπάτος. Επιδιώκω  καθαρό jazz ήχο από archtop κυρίως κιθάρες.
Διάβασα σε διάφορα φορουμ ότι είναι υπερβολικά δυνατός για μελέτη στο σπίτι και κάποιοι προτείνουν την λύση του Attenuator. Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτήν την λύση και αν παίζει με κάτι πολύ οικονομικό .Ψάχνοντας στο Thomann βρήκα 2 οικονομικά αttenuator, το ένα είναι το Harley Benton PA-100 Power Attenuator  https://www.thomann.de/gr/harley_benton_pa_100_power_attenuator.htm και το άλλο το

JHS Pedals Little Black Amp.  https://www.thomann.de/gr/jhs_pedals_little_black_amp.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwtsCgBhDEARIsAE7RYh0kerfSBS-rStn80MFlNB9itoea-smIy8t9U3nfwDWTAozIXu8eUr8aAr92EALw_wcB  Ποιο από τα 2 θα μου προτείνατε για τον συγκεκριμένο ενισχυτή ώστε να υπάρχει εύκολη συνδεση, αποσύνδεση και να επηρεάζει τον ήχο όσο το δυνατόν λιγότερο;
Ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από attenuators αλλά ο ενισχυτής που θέλεις να πάρεις είναι πραγματικά πολύ δυνατός (επίσης πολύ ογκώδης και αρκετά βαρύς). Με το master στο 2,5 δηλαδή τρέμει το πάτωμα. Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι/θέλεις;

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για καθαρό ήχο, τi το θέλεις το attenuator? Με χαμηλά το volume δεν θα είναι ΟΚ?

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 2
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω οτι ο attenuator για αυτον τον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν εχζει και πολυ νοημα. Ο hrd ειναι κυριως πεταλομηχανη με ενα πολυ καλο καθαρο πανω στο οποιο δουλευεις με πεταλια για τα βρωμικα σου. To βρωμικο καναλι του δεν ειναι και στα δυνατα του σημεια. Δεν βλεπω την αναγκη για καποιο attenuator. Aν πχ ηθελες καποιον Marshall/boogie κλπ εκει ναι και ενα attenuator θα σου προσφερε κατι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Δεν έχω ιδέα από attenuators αλλά ο ενισχυτής που θέλεις να πάρεις είναι πραγματικά πολύ δυνατός (επίσης πολύ ογκώδης και αρκετά βαρύς). Με το master στο 2,5 δηλαδή τρέμει το πάτωμα. Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι/θέλεις;

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω αρκετές αμφιβολίες οσον αφορά την χρήση που έχω ανάγκη. Εναλλακτικά έχω σκεφτεί τον Koch studiotone 20 combo που είναι 20 watt και έχει και έξοδο για ακουστικά κλπ. Έχεις κάποια γνώμη γι αυτόν;

Επεξεργασμένο από Nikosos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nikosos είπε

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω αρκετές αμφιβολίες οσον αφορά την χρήση που έχω ανάγκη. Εναλλακτικά έχω σκεφτεί τον Koch studiotone 20 combo που είναι 20 watt και έχει και έξοδο για ακουστικά κλπ. Έχεις κάποια γνώμη γι αυτόν;

 

Ο Koch studiotone 20 combo ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα απο ενισχυτες, τον εχει φιλος μου, και εχω παιξει σ αυτον. Ειναι πολυ ακριβος ομως για 20 βατ....πανακριβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosos είπε

Έχεις κάποια γνώμη γι αυτόν

Δεν τον έχω ακούσει από κοντά αλλά μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει από συναδέλφους που έχουν παίξει. Τα χρήματα είναι σχεδόν τα ίδια αλλά το πακέτο σίγουρα πιο μαζεμένο και από άποψη έντασης αλλά και διαστάσεων.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει με Studiotone αρκετες φορες, εξαιρετικος ενισχυτης και ειδικα τα καθαρα του μου αρεσαν παρα πολυ. Ειμαι και γενικα φαν των EL84, προσωπικα θα τον προτιμουσα απο τον HRD. Εχει και ο HRD μεν πολυ ωραια καθαρα, αλλα του Koch εμενα μου φαινοντι πιο "παχια", χωρις να ειναι μουντα, πραγμα που μου αρεσει. Ο Koch επισης ειναι α) πιο μαζεμενος, και σε ενταση και σε μεγεθος και β) εχει ΠΟΛΥ καλυτερο βρωμικο καναλι, προφανως οπως ειπες δεν ειναι το κυριο σημειο για σενα αλλα λεμε τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThomasSot είπε

 

Ο Koch studiotone 20 combo ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα απο ενισχυτες, τον εχει φιλος μου, και εχω παιξει σ αυτον. Ειναι πολυ ακριβος ομως για 20 βατ....πανακριβος.

Φιλε μου και για μένα είναι οριακή αυτή η τιμή, αλλα επειδή είμαι αρκετά μεγάλος, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ο τελευταίος που θα έχω πριν αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο. Οπότε το πήρα απόφαση να μου κάνω ένα καλό δώρο.😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου