Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής και Αttenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Βάλε 2 6L6 σε μια καμπίνα με ένα καλό ηχείο 1x12, αλλά να μην είναι τα καθαρά του hot rod, να είναι blackface στιλ καθαρά, άσε στην άκρη το vibrato και το spring reverb, βάλε fx loop, ελαφρύς και μέχρι 30 watt το πολύ και κάν' το μάρκετινγκ σαν the legendary fender cleans in a more compact form that won't break your back. Δε θα πουλήσει; 

 

Να το πλησιασεις φυσικα και δεν ειναι ακατορθωτο - ισα ισα, μολις περιεγραψες την συνταγη για τους μισους μπουτικαδες! Και απο ο,τι φαινεται μια χαρα πουλαει.


Αυτος πχ αυτη τη συνταγη ακολουθει, βασισμενος σε Deluxe νομιζω αλλα χωρις να προσπαθει να ειναι 100% κλωνος. 
https://www.thomann.de/gb/tone_king_imperial_mk_ii_trq.htm

Αλλα αν θες να ειναι ιδιο και απαραλλακτο, με concessions στο βαρος και στα specs δε γινεται. Buy the ticket take the ride που λενε, παιρνεις και μια ζωνη αρσης βαρων και Θεος βοηθος. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κοιτάς το Thomann, θα σου έλεγα να δεις και τον ενισχυτή που βγάζει, τον Harley Benton Tube 15 Celestion.

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm

 

15βατ φουλ λάμπα με πολύ ωραία  καθαρά, πολλές επιλογές στο EQ, master volume, κουμπί επιλογής 15W σε 1W και πίστεψέ με ότι το 1W σε διαμέρισμα ακούγεται σε ένταση αρκετά πάνω από το επιτρεπτό.

Επίσης έχει και spring reverb και fx loop.

Το ηχείο του δεν είναι τίποτα αξιόλογο αλλά είναι 12" οπότε επιδέχεται αντικατάστασης για σούπερ αναβάθμιση αν και εφόσον το θελήσεις. Με την ανάλογη ρύθμιση στο EQ θα βγάλεις άνετα ωραίο καθαρό ήχο για jazz και θα σου μείνουν και καμιά 1000 ευρώ (αν υπολογίσεις και το attenuator που θα έπαιρνες) για να πάρεις μπύρες για 2 ζωές.

 

Άμα θελήσεις, μπορείς να αλλάξεις και τον τύπο από τις λάμπες προενίσχυσης για να βάλεις άλλες που να σπανε αργότερα, ώστε να κερδίσεις λίγο περισσότερο clean headroom, αν και νομίζω ότι αυτό που παρέχει ήδη, θα σε καλύψει.

 

Τέλος, με το stock ηχείο του, είναι πανάλαφρος για μετακινήσεις και έχει και σέξι χρωματάκι.

 

Βρήκα και ένα βεντεάκι στο youtube:

 

 

Επεξεργασμένο από Apaleftos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 12:31 ΜΜ, odis13 είπε

 

Να το πλησιασεις φυσικα και δεν ειναι ακατορθωτο - ισα ισα, μολις περιεγραψες την συνταγη για τους μισους μπουτικαδες! Και απο ο,τι φαινεται μια χαρα πουλαει.


Αυτος πχ αυτη τη συνταγη ακολουθει, βασισμενος σε Deluxe νομιζω αλλα χωρις να προσπαθει να ειναι 100% κλωνος. 
https://www.thomann.de/gb/tone_king_imperial_mk_ii_trq.htm

Αλλα αν θες να ειναι ιδιο και απαραλλακτο, με concessions στο βαρος και στα specs δε γινεται. Buy the ticket take the ride που λενε, παιρνεις και μια ζωνη αρσης βαρων και Θεος βοηθος. 😂

Τώρα που το σκέφτομαι, πριν 2-3 χρόνια η Fender έβγαλε τον Pro Reverb 40 watt, 1x12, ελαφρύς κλπ. Δε λες ότι τρελάθηκε και να πουλάει ο συγκεκριμένος. Ωστόσο, εν μέσω κορονοϊού, ποιος να πάρει 40 watt λαμπάτο ενισχυτή; Οι κιθάρες έφευγαν, αλλά ο συγκεκριμένος δεν... 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 4:58 ΜΜ, Apaleftos είπε

Αφού κοιτάς το Thomann, θα σου έλεγα να δεις και τον ενισχυτή που βγάζει, τον Harley Benton Tube 15 Celestion.

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm

 

15βατ φουλ λάμπα με πολύ ωραία  καθαρά, πολλές επιλογές στο EQ, master volume, κουμπί επιλογής 15W σε 1W και πίστεψέ με ότι το 1W σε διαμέρισμα ακούγεται σε ένταση αρκετά πάνω από το επιτρεπτό.

Επίσης έχει και spring reverb και fx loop.

Το ηχείο του δεν είναι τίποτα αξιόλογο αλλά είναι 12" οπότε επιδέχεται αντικατάστασης για σούπερ αναβάθμιση αν και εφόσον το θελήσεις. Με την ανάλογη ρύθμιση στο EQ θα βγάλεις άνετα ωραίο καθαρό ήχο για jazz και θα σου μείνουν και καμιά 1000 ευρώ (αν υπολογίσεις και το attenuator που θα έπαιρνες) για να πάρεις μπύρες για 2 ζωές.

 

Άμα θελήσεις, μπορείς να αλλάξεις και τον τύπο από τις λάμπες προενίσχυσης για να βάλεις άλλες που να σπανε αργότερα, ώστε να κερδίσεις λίγο περισσότερο clean headroom, αν και νομίζω ότι αυτό που παρέχει ήδη, θα σε καλύψει.

 

Τέλος, με το stock ηχείο του, είναι πανάλαφρος για μετακινήσεις και έχει και σέξι χρωματάκι.

 

Βρήκα και ένα βεντεάκι στο youtube:

 

 

Μπήκα και διάβασα κριτικές για το συγκεκριμένο ενισχυτάκι και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά μετά από αναβάθμιση σε λάμπες προενίσχυσης και μεγαφώνου όπως είπες κι εσύ και παρ΄όλα αυτά να παραμένει αρκετά φτηνός! Αν είχε πέσει το μάτι μου σίγουρα θα τον είχα σκεφτεί σοβαρά. Παρ' ολα αυτά ισως να βιάστηκα και να παρήγγειλα ήδη τον Koch Studiotone, και έχω ένα μικρό άγχος αν θα με καλύψει για practice στο διαμέρισμα. Θα δείξει...Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Ήταν πολύ εποικοδομητική όλη η κουβέντα!
Τελικά μετά από αρκετό διάβασμα στο δίκτυο αποφάσισα και παρήγγειλα τον Koch Studiotene 20 Combo.
Έχω λίγο άγχος για το αν θα με καλύψει και για practice στο διαμέρισμα αλλά κάπως με ησυχάζει η σκέψη ότι έχει και έξοδο για ακουστικά. Ευχαριστώ και πάλι, θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikosos είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Ήταν πολύ εποικοδομητική όλη η κουβέντα!
Τελικά μετά από αρκετό διάβασμα στο δίκτυο αποφάσισα και παρήγγειλα τον Koch Studiotene 20 Combo.
Έχω λίγο άγχος για το αν θα με καλύψει και για practice στο διαμέρισμα αλλά κάπως με ησυχάζει η σκέψη ότι έχει και έξοδο για ακουστικά. Ευχαριστώ και πάλι, θα επανέλθω με εντυπώσεις.

 

Στις 16/3/2023 στις 8:50 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Τον ειχα. ...
... δεν κανει για σπιτι ...

 

 

Εκτος κι αν μιλαμε για το μικρο σπιτι στο λιβαδι

Και με τα ακουστικα  δεν ακους κατι καλυτερο απο οτι απο μια οικονομικη πεταλιερα  που εχει και εφφε εκτος απο amp simulators, ή ενα υβριδικο ενισχυτη στυλ boss katana.

O Kοch παιζει και στο 1 βεβαια, που ψιλοαντεχεται απο τους συγκατοικους και γειτονες, αλλα οταν τον βαλεις στο 4 τοτε θα καταλαβεις πως μπορει να παιξει ο ενισχυτης.

Στο 1 δεν παιζει καλυτερα απο τον boss πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

 

 

Εκτος κι αν μιλαμε για το μικρο σπιτι στο λιβαδι

Και με τα ακουστικα  δεν ακους κατι καλυτερο απο οτι απο μια οικονομικη πεταλιερα  που εχει και εφφε εκτος απο amp simulators, ή ενα υβριδικο ενισχυτη στυλ boss katana.

O Kοch παιζει και στο 1 βεβαια, που ψιλοαντεχεται απο τους συγκατοικους και γειτονες, αλλα οταν τον βαλεις στο 4 τοτε θα καταλαβεις πως μπορει να παιξει ο ενισχυτης.

Στο 1 δεν παιζει καλυτερα απο τον boss πχ

Είναι όμως θέμα ήχου η αίσθησης Σπύρο; Όταν ανοίγω τον 30άρη μου στο 5 σε σημείο να τρίζουν τα παράθυρα και να τον νιώθω στο σώμα μου, αισθάνομαι τον ενισχυτή να κελαηδάει. Ωστόσο όταν τον ηχογραφώ πχ στο 3 με μικρόφωνο και στο 5 με μικρόφωνο, ενώ έχει τεράστια διαφορά στο παίξιμο και σε αυτά που αισθάνομαι, όταν ακούω τα ηχογραφημένα αποσπάσματα, μου ακούγονται σχετικά το ίδιο. Με μικρή διαφορά εν πάσει περιπτώσει 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι όμως θέμα ήχου η αίσθησης Σπύρο; Όταν ανοίγω τον 30άρη μου στο 5 σε σημείο να τρίζουν τα παράθυρα και να τον νιώθω στο σώμα μου, αισθάνομαι τον ενισχυτή να κελαηδάει. Ωστόσο όταν τον ηχογραφώ πχ στο 3 με μικρόφωνο και στο 5 με μικρόφωνο, ενώ έχει τεράστια διαφορά στο παίξιμο και σε αυτά που αισθάνομαι, όταν ακούω τα ηχογραφημένα αποσπάσματα, μου ακούγονται σχετικά το ίδιο. Με μικρή διαφορά εν πάσει περιπτώσει 

Ειναι θεμα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι όμως θέμα ήχου η αίσθησης Σπύρο; Όταν ανοίγω τον 30άρη μου στο 5 σε σημείο να τρίζουν τα παράθυρα και να τον νιώθω στο σώμα μου, αισθάνομαι τον ενισχυτή να κελαηδάει. Ωστόσο όταν τον ηχογραφώ πχ στο 3 με μικρόφωνο και στο 5 με μικρόφωνο, ενώ έχει τεράστια διαφορά στο παίξιμο και σε αυτά που αισθάνομαι, όταν ακούω τα ηχογραφημένα αποσπάσματα, μου ακούγονται σχετικά το ίδιο. Με μικρή διαφορά εν πάσει περιπτώσει 

 

 

 Αυτο που περιγραφεις ειναι απολυτως φυσιολογικο. Τα αυτια μας ακουνε με εντελως - μη γραμμικο τροπο, η ενταση δηλαδη αλλαζει το ποιες συχνοτητες μας γινονται αντιληπτες.

 

 Αντιθετα τα μικροφωνα, οι προενισχυτες και τα DAW ειναι απο πολυ περισσοτερο εως σχεδον απολυτως γραμμικα. Οποτε εκει οι διαφορες οντως εχουν να κανουν π.χ. με το ποσο "αρπαζει" η λαμπα, η μπισταει το ηχειο 😆 Οποτε υπαρχει διαφορα και εκει, αλλα δε θα ειναι η διαφορα που εκλαμβανει καποιος απο τη διαφορα της εντασης.

 

 Αποδειξη; Ανεβασε την ενταση στην ιδια ηχογραφηση και κανε Α/Β, ειναι ευκολο να νομιζεις οτι η δυνατοτερη ειναι και καλυτερη.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλό απόγευμα Κυριακής.

Παρέλαβα τελικά τον Koch προχθές και ακόμα τον ψάχνω. Έχει πεντακάθαρο ήχο και πολύ καλό headroom. Εκτός αυτού έχει πολύ ωραίο reverb και πολλά καλούδια στο Back panel, από εξόδους για ηχογραφηση κλπ. Παρ' όλα αυτά  για διαμέρισμα δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα γιατί με το Vol. στο 1 είναι οριακά για τους γείτονες. Ίσως τελικά το θέμα του attenuator προκύπτει και πάλι αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει οικονομικό περιθώριο για κάτι καλό. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω δουλειά με κάτι φτηνό του τύπου Harley Benton με κανα 70άρι €. Αλλιώς πρέπει να κάνω υπομονή και να βολευτώ προς το παρόν με ακουστικά. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Τα ακουστικά για να δουλέψουν πρέπει να ανεβάσω στο Off του Back Panel τον διακόπτη που γράφει: Internal Dummy Load Activated. Ήθελα να καταλάβω 1. τι ακριβώς σημαίνει αυτό, 2.αν είναι σωστό που το jack των ακουστικών δεν απομονώνει το μεγάφωνο και 3. τι ήχο ακούω απο τα ακουστικά, ( Έχω ένα σχετικά καλό ζευγάρι Audio Technica )
Παραθέτω εικόνες και κείμενα από το manual το ενισχυτή. Ευχαριστώ και πάλι. Καλή εβδομάδα!

 

KOCH studiotone Back Panel.jpg

 

KOCH studiotone 7.JPG

KOCH studiotone 8-9.JPG

Επεξεργασμένο από Nikosos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου