Προς το περιεχόμενο

Αααχχ...RME Fireface UFX-III Audio Interface USB


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Πουτιν ο τρελορωσος εριξε το ντροουνακι σα ναταν κατι ψευτικο σα ναταν παιδικο


και ο Μπαιντεν πεταχτηκε σαν κλοουν απο κουτακι
και οπλισε τους πυραυλους αμεσως, στο λεπτο

 

 

Που πας καημενη RME και συ δολια Apogee
  Κακομοιρουλα focusrite και ολοι οι λοιποι


εδω καρτες δε θελουμε, δε θελουμε cubase
γιατι ως ειν τα πραγματα δε θα χει μουσικη

 

Θα χει αλλους ηχους βαρβαρους

μπομπες μπαμ μπουμ και τετοια.
Λοιπον αστε τις καρτες σας, και δωστε μας υπογες

 

 Δωστε μας καταφυγια, καμια κονσερβα τονο
 ταμπλετες με ιωδιο, νερο και τετοια μονο.

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

Θα χει αλλους ηχους βαρβαρους

μπομπες μπαμ μπουμ και τετοια.

 

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως fuzion, θα εχουμε πολυ καλο soundtrack στη συντελεια, ειδικα οι thrashers θα το καψουμε, τι blackend απο metallica, τι nuclear winter απο sodom, τι beneath the remains απο sepultura, δε θα παμε απο τις βομβες, απο το headbanging θα παμε.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, manosx είπε

Παντως fuzion, θα εχουμε πολυ καλο soundtrack στη συντελεια, ειδικα οι thrashers θα το καψουμε, τι blackend απο metallica, τι nuclear winter απο sodom, τι beneath the remains απο sepultura, δε θα παμε απο τις βομβες, απο το headbanging θα παμε.

 

 

Με το μαχαίρι στα δόντια...

  • Χαχα 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το έφερε η κουβέντα, το total mix έχει rev, echo, eq και dynamics (compressor). Το τελευταίο μόνο σε πιό ανεβασμένες κάρτες. πχ uc και άνω.

Βασικά είναι ένα κανονικό virtual send return, που είναι χρήσιμο σε όσους δουλέψουν με την κάρτα on the go.

 

Για μένα η λειτουργικότητά του είναι πιό σημαντική στον τομέα της δρομολόγησης και διαχείρισης εισόδων, όπου κουμπώνεις ό,τι θες όπου θες, ακούς ό,τι θές, κάνεις monitoring ό,τι θες κλπ κλπ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Για μένα η λειτουργικότητά του είναι πιό σημαντική στον τομέα της δρομολόγησης και διαχείρισης εισόδων, όπου κουμπώνεις ό,τι θες όπου θες, ακούς ό,τι θές, κάνεις monitoring ό,τι θες κλπ κλπ.

 

Δεν το ξέρω το πρόγραμμα, αλλά διαβάζω ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και πολλοί έχουν πρόβλημα κατανόησης και χρήσης του.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν το ξέρω το πρόγραμμα, αλλά διαβάζω ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και πολλοί έχουν πρόβλημα κατανόησης και χρήσης του.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ναι. Γιατί μπορείς να δημιουργήσεις αν θες feedback loops και να τα τινάξεις όλα στον αέρα. Υπάρχει και μάτριξ mode, που βλέπεις ποια είσοδος δρομολογείται σε ποια έξοδο και τούμπαλιν. (Π.χ. οι έξοδοι 3,4 να επιστρέφουν στις εισόδους 1,2, οι οποίες θα ακούγονται στο 7,8)

 

Έχει snapshot, που μπορείς να ανακαλέσεις επι τόπου, μπάνκες, έχει χίλια δύο. Θέλει λίγη μελετη δηλαδή, δεν είναι "εε μωρε ένα συνοδευτικό προγραμματάκι της κάρτας εκεί".

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν το ξέρω το πρόγραμμα, αλλά διαβάζω ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και πολλοί έχουν πρόβλημα κατανόησης και χρήσης του.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

ναι

και λίγα λες.

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια, ακόμα τρέχω πίσω στο βιβλίο (ναι η κάρτα δίνεται με βιβλίο και είναι κανονικό βιβλίο όχι pdf), αλλά το ίδιο το βιβλίο είναι πιό πολύπλοκο από την ίδια την εφαρμογή.

Υπάρχει δε και το rme forum, όπου για να γραφτείς και να ποστάρεις ακόμα φιλάς κατουρημένες ποδιές. Εκεί υπάρχει γνώση μπόλικη, αλλά υπάρχει και η τάση "αυτά που ρωτάς τα γράφει το βιβλίο", ή περιγράφεις κάτι που κάνεις και "αυτό που κάνεις είναι λάθος, δεν εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητες της κάρτας", "τί έχεις την κάρτα τόσο καιρό και δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο? θα σε εξετάσουμε την άλλη βδομάδα".

Αλλά είναι φόρουμ που γράφουν και οι ίδιοι οι τεχνικοί και οι σχεδιαστές της εταιρείας, χώρια τα fanboys.

 

Μετά από δυο χρόνια ακόμα κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι μπερδεμένο, πχ loopback, voice over στο βίντεο, ηχογράφηση από youtube ή playalong στο cubase με ηχογράφηση έχω δικές μου σημειώσεις πάνω στο τι κατάφερα κάποτε. Είναι αδύνατον να το θυμάμαι την επόμενη φορά.

 

Αλλά....

είναι εργαλείο. 

 

πχ προχτες που εφτιαχνα το βίντεο, έστελνα voice από ένα κανάλι.

Φαγώθηκε να μου το βγάζει στα αριστερά.

Μέχρι να θυμηθώ τι και πως πέρασε μια ώρα.

Τελικά βρήκα workaround.

Αν ρωτήσω στο rme forum θα με μπανάρουν

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν ρωτήσω στο rme forum θα με μπανάρουν

 

🤣Ήταν στέρεο παναρισμενο αριστερά και ήθελε γύρισμα σε μόνο. Στειλτε ένα μήνυμα κύριε δημήτρη, εγώ καταυλακιώτης είμαι αλλά δε μαλώνω!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

🤣Ήταν στέρεο παναρισμενο αριστερά και ήθελε γύρισμα σε μόνο. Στειλτε ένα μήνυμα κύριε δημήτρη, εγώ καταυλακιώτης είμαι αλλά δε μαλώνω!

όχι βρε δεν γινόταν.

Αυτά τα έκανα...τι στο καλό, τόσο πια....

εκτός αν έφταιγε μετά το πρόγραμμα που έκανε επεξεργασία το βίντεο. Εκείνο έπαιρνε πεισματικά δυο κανάλια και ο ήχος ήταν μόνο στο αριστερό που ήταν το μικρόφωνο

Αναγκάστηκα να κάνω loopback στο adat34 εκεί να το γυρίσω σε μονό παναρισμένο.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου