Προς το περιεχόμενο

Digitech Bad Monkey


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Να το δούμε αλλιώς.

Ένα πετάλι , που όταν βγήκε το 2004 έκανε 22 ευρώ, είκοσι χρόνια μετά 10πλασιάστηκε (για τους χ-ψ λόγους-δικαίως ή αδίκως )η τιμή του  και τώρα κάνει ξέρω γω 250 €.....αλλά  και 500 € να κάνει.

Αν το δεις έτσι, έχει ενδιαφέρον.

Αν το δεις ότι σαν "επένδυση" στα 20 χρόνια απέφερε 200 €.......είναι αστείο που το κάναμε μεγάλο θέμα.

Εκτός αν κάποιος έχει μια αποθήκη με 1000 τέτοια....οπότε οκ.

 

Αν το είχα θα το κρατούσα ως cult item (με την ενδιαφέρουσα ιστορία έτσι όπως έγινε) .....διότι και ένα κατοστάρικο να κέρδιζα στην 20ετια από την πώλησή του.....μάλλον στους κακομοίρηδες θα με κατέτασσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

δεν αντέχω ούτε να βλέπω τη φέτα

Είσαι αδερφός.

Sorry για το off topic.

Συνεχίστε.

  • Χαχα 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

δεν αντέχω ούτε να βλέπω τη φέτα

 

1 λεπτό πριν, Flotzen είπε

Είσαι αδερφός.

 

Υπάρχει και τρίτος εδώ μέσα με την ίδια ανωμαλία.

Δεν μιλάω για μένα.

Ο @gvour είναι.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον κλωνο του bad monkey παντως και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος... 🤣🤣🤣

IMG_20230317_160239.jpg

Επεξεργασμένο από marioG542
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ απόψε στο Rockwood θα παίξω με το TS-10 μπας και προσομοιάσω το Bad Monkey . Αφού ήμουν τρ@μπας και τα έδωσα.  Καλά να πάθω. 

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάρει πριν χρόνια και δεν το αποχωρίζομαι μιας και μου αρέσει πολύ ο ήχος του, άσχετα αν αρκετοί φίλοι τότε τα υποτίμησαν.

Έχει κερδίσει τη θέση του με σχετική άνεση για 3 βασικούς λόγους:

1) Το ότι δεν σκοτώνει τον ήχο (να 'ναι καλά το bass knob) και έτσι κερδίζεις ένα gain stage απίστευτα πιστό στον ήχο του ενισχυτή.

2) Η άριστη συνεργασία του με άλλα πετάλια overdrive ή distortion είτε πριν είτε μετά.

3) Η 2η έξοδος με cab simulation για περίπτωση έκτακτης ανάγκης σύνδεσης καρφί σε PA ή για τη χρήση κουρδιστηριού τσέπης αντί για ολόκληρου πεταλιού, όπως και τη χρησιμοποιώ εγώ.

 

Το μειονέκτημά του είναι το gain knob του. Όσο πλησιάζει στη μέση και ανεβαίνει, ο ήχος γίνεται όλο και χειρότερος.

 

Η εκτίναξη της τιμής του δεν νομίζω να κρατήσει για πολύ και σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή των επίσης discontinued πρώην "συλλεκτικών" πεταλιών Μarshall (Guv'nor, Shredmaster κτλ) μέχρι που τα ξανάβγαλε φέτος η ίδια η Marshall στο 1/4 από εκεί που είχαν σκαρφαλώσει τα μεταχειρισμένα, τα οποία και μάλλον θα μείνουν στο χέρι των επίδοξων κατόχων τους.

 

Επεξεργασμένο από Apaleftos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου