Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο με whammy bar


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Επίσης, παρατήρησα ότι το 2 point tremolo της στρατ μου δίδει πολύ καλύτερο έλεγχο σε σχέση με το 6βιδο της prs. 

 

 

 

 

Nαι ισχυει. Σε γενικες γραμμες τα 2 point tremolo δινουν μεγαλυτερη αισθηση ακριβειας και εχω την αισθηση οτι εχουν και μεγαλυτερη διαδρομη σε σχεση με τα 6αρια. Τωρα μια και δεν χρησιμοποιεις τρεμολο...........ε γρηγορα για τιμωρια ολη την δισκογραφια του J. Beck.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Επίσης, παρατήρησα ότι το 2 point tremolo της στρατ μου δίδει πολύ καλύτερο έλεγχο σε σχέση με το 6βιδο της prs. 

 

σεταρε το 6βιδο ΣΩΣΤΑ ,σπανιως ειναι σωστα σεταρισμενο απο το εργοστασιο (ουσιαστικα ξεβιδωσε σχεδον τελειως ολες τις βιδες πλην το 2 ακριανων)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

σεταρε το 6βιδο ΣΩΣΤΑ ,σπανιως ειναι σωστα σεταρισμενο απο το εργοστασιο (ουσιαστικα ξεβιδωσε σχεδον τελειως ολες τις βιδες πλην το 2 ακριανων)

 

 

Έτσι το έχω κάνει στην 6βιδη γέφυρα σε άλλη στρατ. Δεν την εχω δοκιμάσει ακόμα, με τέτοια χρήση, για σύγκριση.

Στην γέφυρα της prs έχω και τις έξι βίδες στο ίδιο ύψος. Είναι διαφορετική λίγο νομίζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επανέρχομαι, διότι μόλις δοκίμασα το εξάβιδο της άλλης στρατ. Πολύ καλή αίσθηση, και επειδή το arm είναι σε μεγαλύτερο ύψος, μου είναι πιο βολικό για συνεχή χρήση. Το arm της 2βιδης είναι πολύ χαμηλα. Ίσως πρέπει να επανεξετάσω το σετάρισμα της Prs.

 

 

 

Έκανα δοκιμή με το 2 point tremolo της sire, αλλά αυτό θέλει λίγο παραπάνω κόπο και κίνηση. Δεν έχει ακρίβεια.

Αυτό που ακούει καλύτερα στο χέρι, με διαφορά, είναι το 6point.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξαβιδο της στρατ (αν ρυθμιστει floating σωστα) η αισθηση σε παιξιματα που απαιτουν εντονη χρηση τρεμολο, για εμενα ειναι κλασεις ανωτερη απο τα διβιδα.

 

Της prs το εξαβιδο ο λογος που το κατηγορειτε ειναι απλος. Δεν ειναι το παλιο καλο πανακριβο manmade...

Οσες φορες πεφτει παλια prs  στα χερια μου μενω με το σαγονι στο πατωμα. Αλλη αισθηση απο της στρατ, αλλα παιζει να ειναι το καλυτερο εξαβιδο που εχει βγει.

 

Στα του παιξιματος τωρα. Καλοριζικη η νεα σου συνηθεια! Δοκιμασε να παιζεις με δαχτυλα αντι για πενα οταν θες τετοια χρηση του τρεμολο. Οχι βεβαια επειδη το εκανε ο Τζεφ, αλλα γιατι εχεις αλλον ελεγχο στα μιουταρισματα σε χορδες που δε παιζεις κ τους θορυβους που δε θες, οι οποιοι με τετοιο παιξιμο πολλαπλασιαζονται. Ο βασικος λογος που προτιμω το 6βιδο σε αυτα τα παιξιματα ειναι οτι "παιζει"περισσοτερο. Εχει αυτη τη...λασκα μεχρι να πιασει που οταν αρχιζεις να τη νιωθεις τη χρησιμοποιεις στις περισσοτερες νοτες για ενα ελαφρυ "ξεκουρδισμα". Αυτη τη στιγμη στα κλιπ που ανεβασες ειναι λιγο πιο εντονο απ'οτι χρειαζεται, αλλα θα το βρεις πολυ γρηγορα (κ θα δεις οτι το 6βιδο ειναι πιο ταιριατο για αυτη τη δουλεια 🙂)

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

θα δεις οτι το 6βιδο ειναι πιο ταιριατο για αυτη τη δουλεια 🙂)

 

Παρότι το 2βιδο της είναι το ίδιο με εκεινο που χρησιμοποιεί ο Beck, το εξάβιδο είναι πολύ πιο γραμμικό και ελεγχόμενο στη χρήση.

Θα δοκιμάσω και με δάκτυλα...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Παρότι το 2βιδο της είναι το ίδιο με εκεινο που χρησιμοποιεί ο Beck, το εξάβιδο είναι πολύ πιο γραμμικό και ελεγχόμενο στη χρήση.

Θα δοκιμάσω και με δάκτυλα...

Ο τζεφ κ με 2βιδο κ με 6βιδο οταν επαιζε.. τα ιδια εκανε❤️. Τα 2βιδα στο μοντελο του συνδυαζονται κ με αλλα nut οποτε μπορει να του κραταγε καλυτερα το κουρδισμα.

Κ εμενα ετσι το 6βιδο οπως το περιγραφεις ακριβως μου φαινεται

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέων δε μπορώ χωρίς φλουδ, εξάρτηση λέμε🤣

Με Jeff Beck σαν οδηγό, Dave Murray σαν άξιο μεταλ συνεχιστή και Dimebag από κοντά με pinch harmonics, αντιγράφοντας τους έμαθα να το χρησιμοποιώ. Βασικά είναι ο τρόπος για να πας τα bends σε άλλο επίπεδο και να μοιάζουν τα σόλα σαν να τα "τραγουδάς". Βγαίνεις out of tune και καταλήγεις in tune, vibrato σε double stops, dive bombs κλπ.

Το απόλυτο μέσο έκφρασης imo, θέλει λίγο καιρό να συγχρονίσεις δεξί με αριστερό και να μην βαράς απλώς μία νότα και μετά το trem, αξίζει full όμως να ασχοληθείς.

Και ο Vai είναι ένας από τους πιθανούς "δασκάλους" σου, απλώς δε μου αρέσει αρκετά το στυλ του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Βγαίνεις out of tune και καταλήγεις in tune

 

Αυτό παλεύω να μαθω. Το μπάσιμο σε μια νότα απο Out of tune

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου