Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο με whammy bar


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Το μπάσιμο σε μια νότα απο Out of tune

Δεν είμαι δάσκαλος, θα πω τι μου έλυσε το χέρι και κυρίως τη σκέψη.

Παίζεις μια φράση η οποία θα καταλήξει στην τάδε νότα και αντί να τη βαρέσεις ξερή ή με απλό βιμπράτο, κάνεις micro dive bomb ala Jeff Beck, μερικά cents δλδ και όχι τόνους κάτω. Σύντομα θα το κάνεις μηχανικά και θα το "τραγουδάς" στο κεφάλι σου, τότε θα κάνει και κλικ.

Άλλη άσκηση είναι το πλήρες dive bomb και μετά μπάσιμο με γρήγορα λεγκάτα ala Murray, που μπορείς να το κάνεις repeatedly μόνο για να το μάθεις.

Σαν οδηγό έχεις το, ΚΑΜΙΑ νότα ξερή, ξεκινάς out of tune και φτάνεις στον τόνο που θες.

Εννοείται πως μένεις μακριά από στυλ Slayer, που το trem απλώς καλύπτει τεχνική ανεπάρκεια και δεν προσφέρει καμία μουσικότητα και taste.

Ελπίζω να βοήθησα😁

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε δεν μπορουσα να παιξω με κιθαρα χωρις τρεμολο.

Σε βαθμο που μια φορα ανεβηκα στη σκηνη να παιξω και ξεχασα το λεβιε στη θηκη και σκεφτηκα "δεν πειραζει, στο διαλειμμα θα το βαλω".
Δεν ειχε τελειωσει το πρωτο κομματι και παρατησα την κιθαρα στη σκηνη και πηγα και  το πηρα απο τη θηκη.

Πηγαινε το χερι μου απο μονο του να πιασει το λεβιε. Δεν αντεξα.

ΕΙναι σαν να μου λες παιξε αλλα απαγορευεται να κανεις bends και βιμπρατα.

 

Απο την πρωτη μου κιθαρα ειχα τρεμολο (μια teisco). Μετα Strat, μετα Κramer usa (το floyd το σιχαθηκα) κλπ.

Γιαυτο δεν επαιζα με tele και lp.
Και επειδη ηθελα μια κιθαρα με διπηνιους και ξυλα τυπου lp, πηρα την prs με την τρομερη munnmade γεφυρα (οχι αυτο την prs γεφυρα, τυπου munnmade, που βαζουν οι σημερινες prs). Οτι καλυτερο εχω παιξει το Munnmade.
 

Σημερα πλεον την παλευω και χωρις. Με αναγκασε μια strat με τρομερο ηχο που εχω βαλει 5 ελατηρια γιατι εχω πολυ παχιες χορδες, και δεν κουνιεται.

 

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Με αναγκασε μια strat με τρομερο ηχο που εχω βαλει 5 ελατηρια γιατι εχω πολυ παχιες χορδες, και δεν κουνιεται.

 

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι οι στρατ όταν πρωτοκυκλοφόρησαν είχαν στοκ 013-058 χορδές flatwound και floating trem.

Άνετα μπορείς να έχει και αυτή η strat

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

013-058 χορδές flatwound

 

 

 😲 Και παιζανε κιθαρα με αυτες; Γιατι με τη δυναμη που θα χρειαζονται, μαλλον κατι τετοιο φανταζομαι να εκαναν με την κιθαρα :

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 

 😲 Και παιζανε κιθαρα με αυτες; Γιατι με τη δυναμη που θα χρειαζονται, μαλλον κατι τετοιο φανταζομαι να εκαναν με την κιθαρα :

 

 

 

 

 

Το 1954 δεν υπήρχε ακόμα bending.

Για αυτή τη δουλειά χρησιμοΠιαγανΑι το τρέμολο 🤣

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα και το bending οι ΙΝΦΛΟΥΕΝΣΕΡΣ το βγαλανε 🙃 Για να πουλανε οι ΕΤΑΙΡΙΑΙ τα λεπτα τα σετακια. Να κλεβουν το ΛΑΟ, με λιγοτερο μεταλλο στις χορδες. ΠΟΥ ειναι το ΚΡΑΤΟΣ 😆

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε, κατάφερα αυτό που ήθελα να κάνω με το whammy, το "μπασιμο" της νότας από χαμηλότερο pitch.

To κάνω σε αυτό το κλιπ ( στο 5", 14", 23", 31"), και ακούγεται πολύ διαφορετικά απο slides και bends που κάνω.

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ωρε, κατάφερα αυτό που ήθελα να κάνω με το whammy, το "μπασιμο" της νότας από χαμηλότερο pitch.

To κάνω σε αυτό το κλιπ ( στο 5", 14", 23", 31"), και ακούγεται πολύ διαφορετικά απο slides και bends που κάνω.

 

 

 

Mια χαρα. Μονο μη το σκισεις τωρα που το'χεις. Οπου "πρεπει" μονο.
Βεβαια υπαρχουν πολλα κολπα ακομα που μπορεις να μαθεις με το λεβιε. Θα τα βρεις ενα ενα,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, ο μόνος λόγος για να το σκίσω είναι να το κάνω εξάσκηση. Έτσι αλλιώς δεν ταιριάζει παντού, όπως το είδα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου