Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για mixing ( wav)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα γνώμες στο εξής : Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ασχοληθώ με την μίξη αρχείων wav απο κάποιες ιδέες μου για να μάθω στήν πράξη ότι μπορώ.

Δεν θέλω pro tools και δύσκολα πράγματα αλλά κάτι light και εύκολο.

Να κάνει κανένα "σβησιμο" απο θορύβους , να βάζει εφε , να κάνει βασικa πραγματάκια δηλαδή και να είναι και free αν γίνεται.

 

(Καλά , μην γελάτε  με έναν άσχετο! )

Ευχαριστώ guys.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατέβασε το Βandlab που ειναι free και απο τα καλύτερα DAW που υπάρχουν.

 

Τώρα για εύκολο δεν ξέρω, όπως όλα τα πράγματα θέλει πολυ διάβασμα και πολυ δουλειά το να κάνεις mixing.

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, loucas είπε

Να κάνει κανένα "σβησιμο" απο θορύβους ...

 

Λουκά μου, κανένα τέτοιο πρόγραμμα δεν "σβήνει" θορύβους.

Υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα για κάτι τέτοιο (και κάποιες διαδικασίες), αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό.

Το καλό είναι να γράφεις χωρίς θόρυβο, εσωτερικά στο πρόγραμμα, και όχι εξωτερικά (πχ από κινητό) από πηγές που και καλές δεν είναι, και θα έχουν artifacts (πχ θόρυβο).

Κανένα πρόγραμμα δεν διορθώνει λάθη/προβλήματα ηχογράφησης/ήχου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pc 

 

 

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Λουκά μου, κανένα τέτοιο πρόγραμμα δεν "σβήνει" θορύβους.

Υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα για κάτι τέτοιο (και κάποιες διαδικασίες), αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό.

Το καλό είναι να γράφεις χωρίς θόρυβο, εσωτερικά στο πρόγραμμα, και όχι εξωτερικά (πχ από κινητό) από πηγές που και καλές δεν είναι, και θα έχουν artifacts (πχ θόρυβο).

Κανένα πρόγραμμα δεν διορθώνει λάθη/προβλήματα ηχογράφησης/ήχου.

Στρατο εννοω να σβηνει τα κενα μεταξυ μερων που παιζουν τα οργανα και οχι γενικα το θορυβο που υπαρχει. Δεν το εγραψα σωστα.

Γενικα να κανω τα βασικα(, και κανα φρεντακι μετριο με μαυρη).... 😋

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, loucas είπε

Στρατο εννοω να σβηνει τα κενα μεταξυ μερων που παιζουν τα οργανα και οχι γενικα το θορυβο που υπαρχει. Δεν το εγραψα σωστα.

 

 

Ε τότενες ...

 

https://www.reaper.fm/

 

https://www.bandlab.com/products/cakewalk

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Reaper και το Bandlab/Cakewalk θα είναι υπερ-αρκετά για όλα αυτά που ζητάς. Βέβαια δεν θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θες με ένα κλικ. Επειδή αυτά τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για να κάνουν περισσότερα από αυτά που θες, κάποιες λειτουργίες ίσως σου φανούν πιο δύσκολες στην αρχή, αλλά θα το συνηθήσεις σχετικά γρήγορα πιστεύω.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε ένα από τα δυο προγραμματα, που έχουν κι άλλα μέλη, ώστε να μπορούν να σε βοηθήσουν. 

Είναι απλή η κοπή αυτή που αναφέρεις, πάντως. Στο cakewalk (και σε κάθε άλλο daw) επιλέγεις το ψαλίδι, κόβεις και πετάς ο,τι και όπου θέλεις, με τη χρήση του mouse.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου