Προς το περιεχόμενο

(Αναδερουαν τραηζ δε) Kid Charlemagne solo


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ανεβει ξανα στο παρελθον, ειπα να το ανεβασω κ εγω.

Πολυ πιο παλουκι απ'οτι φαινεται. Ειναι 1,5 takes. Το προσπαθησα καμμια δεκαπενταρια take δηλαδις αλλα δεν ημουν ικανοποιημενος κ τα εσβησα.

Στο τελος ειπα κανε ενα τελευταιο κ κρατα αυτο. Κ αν εξαιρεσεις το πρωτο κ το τελευταιο bend που δε μου αρεσαν κ ξαναεπαιξα μονο αυτα, το 90κατι% ειναι

ενα take.

 

Το time feel του Larry ουτε παλευεται, ουτε αντιγραφεται. Αυτο δε μπορουσα να πιασω με τιποτα κ εσβηνα τα παντα. Το τελευταιο bend ειπα ή το time του ή το pitch του, δε γινοταν με τιποτα. Κ ετσι προσπαθησα να το βαλω σωστα χρονικα κ το αφησα απο pitch οπως ειναι... ΟΥΦ!!

 

Κ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΟΟΟΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ IMPROVISED 😡

 

Ηχητικα:

Στρατ (με GAS S Signature Set, bridge μαγνητης vol:9, tone:8)

S-Gear Steely Dan preset μπουσταρισμενο με το drive thru (του S-Gear) κ αλλαγμενη IR με μια OwnHammer Deluxe Reverb

 

 

  • Like 17

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραίο και, όντως, ακούγεται πολύ δύσκολο. Τα δε bends....πολύ μυστήρια...

Πολυ καλός ήχος και σούπερ παίξιμο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς μπράβο γιατί ασχολήθηκες με πολύ "καυτή πατάτα". Το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές, δεδομένου ότι το πρωτότυπο το έγραψε... εξωγήινος κιθαρίστας 😎

 

Αλλά, αναμένω review από Φιούσιο και Yameth, που είναι ειδήμονες στα... φιούζια και τον Carlton.     

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κατ' αρχάς μπράβο γιατί ασχολήθηκες με πολύ "καυτή πατάτα". Το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές, δεδομένου ότι το πρωτότυπο το έγραψε... εξωγήινος κιθαρίστας 😎

 

Αλλά, αναμένω review από Φιούσιο και Yameth, που είναι ειδήμονες στα... φιούζια και τον Carlton.     

Πολύ καυτή πατάτα όμως....

Καλά, τα κακώς κείμενα τα ακούω κ εγώ. 

 

Τα εύκολα είναι:

-το bend λίγο πριν το 0:53 που αποφάσισα να βάλω βιμπρατο ενω είναι bend με το πρώτο δάχτυλο μετά από roll που κάνει το πρώτο δάχτυλο γιατί έχει παίξει νότα στο ίδιο ταστο σε άλλη χορδή αμέσως πριν . Ηδη πάρα πολλά που του ζητάς του καημένου του δαχτύλου να κάνει. Κ αν θυμάμαι καλά το πρωτότυπο δεν το έχει. Οπότε λογικό να χάσω τον έλεγχο εκεί κ δε ξέρω γιατί πήγα να βάλω κ βιμπρατο σ'ενα τόσο παλούκι σημείο ενώ δεν έχει. 

-το pitch σε όλη τη τελευταία φράση αλλά κ το αυθεντικό έχει μια ασάφεια εκεί 

-να τσεκαρω τα articulations που χρησιμοποιεί ο Λάρρυ στα run του, γιατί σίγουρα θα άλλαξα κάνα δυο 

 

Όλα αυτά με λίγη μελέτη έρχονται. Το παλούκι όμως είναι το time feel . Αυτό θέλει περισσότερο καιρό για να φτιάξει κ άλλου είδους μελέτη. Γι'αυτο είπα ΟΥΦ πριν😆

 

 

 

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Πολυ ωραίο και, όντως, ακούγεται πολύ δύσκολο. Τα δε bends....πολύ μυστήρια...

Πολυ καλός ήχος και σούπερ παίξιμο.

Θένξ γκουρμουλ😚

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε, μέχρι το 0.33 νόμιζα ότι μας δούλευες και είχες βάλει τον Λάρρυ να παίζει...

Δυο στραβές νότες στο σύνολο.

Πρέπει να αισθάνεσαι υπερήφανος

ποιό είναι βρε, το steely dan preset?

που το δίνουν?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Γ@mάτ0 είναι.

 

 

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μπράβο ρε φίλε, μέχρι το 0.33 νόμιζα ότι μας δούλευες και είχες βάλει τον Λάρρυ να παίζει...

Δυο στραβές νότες στο σύνολο.

Πρέπει να αισθάνεσαι υπερήφανος

ποιό είναι βρε, το steely dan preset?

που το δίνουν?

Παιδια ευχαριστω πολυ! 

 

Το ειχα ξαναπιασει παλια κ μου φαινοταν βουνο. Θυμομουν ολο αυτο τον καιρο το πρωτο μισο απ'εξω οποτε μια φορα στο τοσο που το επιανα, δουλευοταν ολο κ λιγο παραπανω. Στο δευτερο μισο απο το 0:33 κ μετα που λες κ εσυ το πραγμα χοντραινει. Οχι για το τι παιζει, αλλα για το πως. Τα 16εκτα σε πολλες φρασεις κ runs αποκτουν swing feel  ( οταν εβαζα το αυθεντικο στο 50% της ταχυτητας για να τσιμπησω τα articulation του, το παρατηρησα πολυ πιο εντονα). Κ μπαινει κ βγαινει απο swing feel κατα βουληση. Γι'αυτο λεω θελει πολυ δουλεια για να ερθει αυτο το χαρακτηριστικο.

 

Το steely dan preset ειναι στο S-Gear (software modeller). Σε οτι εχει να κανει με καθαρους κ crunch ηχους ο,τι καλυτερο σε plugin. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο για hi-gain (δεν εχει τετοιο προσανατολισμο), εχει μονο ενα drive πεταλι κ εναν κομπρεσσορα, εχει λιγα κ πολυ βασικα εφε, αλλα οτι εχει ειναι καταπληκτικο. Αν εχεις κ 3rd party IR's ανεβαινει πολλα επιπεδα (ολα το κανουν αυτο, το S-Gear λογω περιορισμενων επιλογων λιγο παραπανω). Στα μειον το latency φυσικα (παλι οπως σε ολα). 

 

Το preset οπως ειπα το tweekαρα αλλα οχι πολυ

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

 

Το steely dan preset ειναι στο S-Gear (software modeller). Σε οτι εχει να κανει με καθαρους κ crunch ηχους ο,τι καλυτερο σε plugin. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο για hi-gain (δεν εχει τετοιο προσανατολισμο), εχει μονο ενα drive πεταλι κ εναν κομπρεσσορα, εχει λιγα κ πολυ βασικα εφε, αλλα οτι εχει ειναι καταπληκτικο. Αν εχεις κ 3rd party IR's ανεβαινει πολλα επιπεδα (ολα το κανουν αυτο, το S-Gear λογω περιορισμενων επιλογων λιγο παραπανω). Στα μειον το latency φυσικα (παλι οπως σε ολα). 

 

Το preset οπως ειπα το tweekαρα αλλα οχι πολυ

 

ναι βρε, ρωτάω επειδή το έχω.

απο τα factory εκείνο πήρες?

γιατί δεν μου φάνηκε για τέτοιο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ναι βρε, ρωτάω επειδή το έχω.

απο τα factory εκείνο πήρες?

γιατί δεν μου φάνηκε για τέτοιο

Δε θυμαμαι πιο πρησετ τουικαρα. Νομιζα πως ηταν αυτο αλλα απ'οτι βλεπω δεν ειναι

Οποτε το στελνω. Απλα πρεπει να βρεις ενα καλο κ ταιριαστο deluxe reverb IR

Steely Dan 2 (072).sfx.zip

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που βγάζεις το feel, που είσαι μέσα στο κομμάτι, μην ασχολείσαι με θέματα ήσσονος σημασίας. Ο ίδιος ο Carlton μπορεί να μην το παίζει ακριβώς ίδιο τώρα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου