Προς το περιεχόμενο

(Αναδερουαν τραηζ δε) Kid Charlemagne solo


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

Αλλά για άλλον δουλέψαμε κ οι δύο..

 

Αφού ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι πειραζόμαστε μεταξύ μας και κάνουμε πλάκα, θα πω ότι δουλέψαμε για τον Σπύρο Δέλτα που είναι Ολυμπιακός (και φανατικός μάλιστα).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αφού ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι πειραζόμαστε μεταξύ μας και κάνουμε πλάκα, θα πω ότι δουλέψαμε για τον Σπύρο Δέλτα που είναι Ολυμπιακός (και φανατικός μάλιστα).

Ο φανατισμός δεν έχει θέση στον ελληνικό αθλητισμό. Το καλύτερο προϊόν της Ευρώπης 😆. Όταν βλέπεις επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα να είσαι σίγουρος πως είναι ηθοποιοί που τους έχουν βανει οι ανταγωνιστές απ'το εξωτερικό να μας χαλάσουν το εν λόγω προϊόν. Οι δικοί μας είναι καλά παιδιά δεν τα κάνουν αυτά τα χουλιγκανιλικια.

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αφού ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι πειραζόμαστε μεταξύ μας και κάνουμε πλάκα, θα πω ότι δουλέψαμε για τον Σπύρο Δέλτα που είναι Ολυμπιακός (και φανατικός μάλιστα).

Έχω φτάσει σε ένα στάδιο της ζωής μου στο οποίο έχοντας περάσει από όλα τα στάδια του οπαδού είμαι σε θέση να κατανοήσω ότι δεν αξίζει στεναχωρηθείς ούτε ένα δευτερόλεπτο για κανέναν ΠΑΟΚ και για καμία άλλη ομάδα. Υπάρχουν απείρως πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή μας. Θα δω την μπάλα μου επειδή είναι χόμπι μου, όπως και θα δω καλύτερα ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, Δευτέρα πρωί θα πάω στη δουλειά μου ανεπηρέαστος από το Κυριακάτικο αποτέλεσμα της ομάδας μου. 

ΥΓ: αξίζει περισσότερο να στεναχωρηθείς επειδή ο άλλος πουλάει το bad monkey 1.000 ευρώ ρε φίλε 😄

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό και προσωπικά, αν και δεν έχω εντρυφήσει στον Larry Carlton, δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις περί διλήμματος ακρίβειας ή tempo. Ο σκοπός νομίζω σε τέτοιες προσπάθειες δεν είναι να παίξει κανείς 100% και με απόλυτη ακρίβεια, αυτό που έπαιξε ο original εκτελεστής. Κάτι τέτοιο είναι στα όρια του αδύνατου αλλά δεν έχει και καμία αξία κατ' εμέ.

 

Τώρα όσον αφορά το groove του Carlton και πολλών άλλων κιθαριστών αυτού του ύφους: Είναι συνήθως δύσκολο να αναπαραχθεί από κιθαρίστες που έχουν ασχοληθεί κυρίως με το ευρύτερο ροκ ιδίωμα γιατί ο Carlton είναι κατά βάση jazz λογικής και αισθητικής μουσικός που σημαίνει ότι ρυθμικά έχει καταπιεί το swing feel, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει straight αν θελήσει. Αλλά αυτή η λογική αντιμετώπισης του ρυθμού, είναι πολύ συχνά ξένη σε μουσικούς που δεν έχουν καμία hands on εμπειρία σε τέτοιου είδους παιξίματα. Και αυτό ισχύει και για πολλούς βιρτουόζους btw που μπορεί να ανεβοκατεβαίνουν την ταστιέρα σε υπερηχητικές ταχύτητες και με ανώμαλη ρυθμική ακρίβεια αλλά αν τους βάλεις από πίσω έναν ντράμερ να βαράει swing στο hi-hat, χάνουν τ' αυγά και τα πασχάλια.

  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, roberto30 είπε

Πολύ εντυπωσιακό Bill! Σούπερ ήχος και παίξιμο

Μπράβο!

 

6 ώρες πριν, roberto30 είπε

Πολύ εντυπωσιακό Bill! Σούπερ ήχος και παίξιμο

Μπράβο!

Ευχαριστω πολυ παιδια

5 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Είναι πολύ καλό και προσωπικά, αν και δεν έχω εντρυφήσει στον Larry Carlton, δεν καταλαβαίνω αυτά που γράφεις περί διλήμματος ακρίβειας ή tempo. Ο σκοπός νομίζω σε τέτοιες προσπάθειες δεν είναι να παίξει κανείς 100% και με απόλυτη ακρίβεια, αυτό που έπαιξε ο original εκτελεστής. Κάτι τέτοιο είναι στα όρια του αδύνατου αλλά δεν έχει και καμία αξία κατ' εμέ.

 

Τώρα όσον αφορά το groove του Carlton και πολλών άλλων κιθαριστών αυτού του ύφους: Είναι συνήθως δύσκολο να αναπαραχθεί από κιθαρίστες που έχουν ασχοληθεί κυρίως με το ευρύτερο ροκ ιδίωμα γιατί ο Carlton είναι κατά βάση jazz λογικής και αισθητικής μουσικός που σημαίνει ότι ρυθμικά έχει καταπιεί το swing feel, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει straight αν θελήσει. Αλλά αυτή η λογική αντιμετώπισης του ρυθμού, είναι πολύ συχνά ξένη σε μουσικούς που δεν έχουν καμία hands on εμπειρία σε τέτοιου είδους παιξίματα. Και αυτό ισχύει και για πολλούς βιρτουόζους btw που μπορεί να ανεβοκατεβαίνουν την ταστιέρα σε υπερηχητικές ταχύτητες και με ανώμαλη ρυθμική ακρίβεια αλλά αν τους βάλεις από πίσω έναν ντράμερ να βαράει swing στο hi-hat, χάνουν τ' αυγά και τα πασχάλια.

Στο διλημμα που αναφερεσαι (το οποιο ειπα για συγκεκριμενα σημεια) επειδη ηταν λιγο παλουκι για εμενα οσο κ να προσπαθουσα κατι θα εχανα. Ισως θα ηθελε παραπανω μελετη αλλα δε το κανω ποτε αυτο μονο κ μονο για να βγει ενα σολο. Αρα συμφωνουμε στο οτι δεν εχει τοσο αξια.

 

Στα περι time κ swing feel του Larry φυσικα κ συμφωνω παραπανω απο 100% μαζι σου. Εγω δεν ειμαι προφανως jazz λογικης αλλα εχω πολλα ακουσματα απο τον ευρυτερο χωρο της που λατρευω κ ψευτοπροσπαθω να παιξω που κ που. Εκει συνειδητοποιω ποσο χολαινει το δικο μου swing feel. Προσπαθω να το βελτιωσω (οπως κ το παιξιμο πανω απο αλλαγες) αλλα δε το κανω τοσο οργανωμενα κ συγκεκριμενα οσο πρεπει. Με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω μαθηματα (αυτοσχεδιασμου καθαρα). Μεχρι τοτε επειδη θελω να παιξω τετοιες μουσικες, οποτε προσπαθω, το νο1 πραγμα που με ενοχλει εχει να κανει με ρυθμο (feel) κ πολλες συνηθειες απο το "ροκ" παιξιμο μου που εμφανιζονται ακομα κ οταν.. δε τις φωναξε κανενας😆

 

Δε γκρινιαζω δηλαδη για το συγκεκριμενο σολο (προφανως κ ειμαι ικανοποιημενος με αυτο, αλλα παντα προσπαθω να αναλυσω τι θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, ακομα κ αν ειπα μεχρι εδω το πηγα κ φτανει).

 

Εχω ποσα προτζεκτ ανοιχτα (για καποιο λογο οτι ιδεα εχω το τελευταιο 3μηνα ειναι swing feel) κ η αναγκη να το φτιαξω ειναι πολυ εντονη. Το συγκεκριμενο σολο (ειδικα στο δευτερο μισο) απλα μου υπενθυμισε καποια πραγματα.

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου