Προς το περιεχόμενο

Κάποιες σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν με ενδιαφέρουν οι πολιτικοί (άλλωστε, οι πολιτικές συζητήσεις δεν επιτρέπονται). Οι Έλληνες έχουμε πρόβλημα να σκεφτούμε θεσμούς, και σκεπτόμαστε "πρόσωπα". Δεν βλέπω να αποδίδει αυτή η προσέγγιση.

 

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Και μην το παμε σε πολιτικα και παραταξιακα, ολοι ιδιοι ειμαστε.

Ακριβώς αυτό είναι το όλο ζήτημα ρε παιδιά. Ότι λέμε απαγορεύονται οι "πολιτικές συζητήσεις", και βάζουμε την πολιτική στο ίδιο καλάθι με τα πολιτικά. Μιλάμε για σώβρακα και φανέλες. Πολιτική έχει σταματήσει να παράγεται από καιρό. Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψή μου εμένα, μπορεί να είμαι και τυφλός. Αναλωνόμαστε σε θεωρίες που έχουν διατυπωθεί αιώνες πίσω, ένα σύστημα που υποτίθεται ότι λειτουργεί από τη βάση έχει αναστραφεί εντελώς.

 

Έχουμε φύγει δηλαδή από το "πώς μπορούμε να παίξουμε καλύτερα" και είμαστε στο "άντε ρε μιλάς κι εσύ που είσαι μονίμως χαμηλός." "ποιος εγώ, εσύ που μας έχεις κουφάνει που τα χεις όλα στο τέρμα κουφάλογο μιλάς;" κτπ κτπ. Ε, έτσι δεν πάμε μπροστά.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marathon είπε

Εσύ πάντα χοντρός δεν ήσουν?

Έχουμε συναντηθεί;

Ή κρίνεις από τις φωτογραφίες που σου έχω στείλει;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Φίλε Nekkon, τη φοβόμουν μια τέτοια ανάρτηση, ίσως ήταν και αναπόφευκτο. Αλλά είσαι όσο πιο εκτός θέματος μπορεί να γίνει.

 Ίσως παρεξηγήθηκα. Δεν είναι πολιτική η ανάρτηση μου και δεν είμαι οπαδός κανενός κόμματος. Δηλώνω απλά Έλληνας και πονάω τον τόπο μου. 

Λες να βγούμε στους δρόμους. Και; Βγήκα στους δρόμους όταν ο προηγούμενος πρωθυπουργός πούλησε το όνομα της πατρίδας που έχυσαν το αίμα τους οι πρόγονοι μου, μαζί με ένα εκατομμύριο λαό. Και; Υπάρχει πλέον κράτος Βορεια Μακεδονία. 

Αρα; Συνειδητοποιεις ότι και που ασχολείσαι δεν αλλάζει κάτι. The average motherf@cker doesn't stand a chance

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Έχουμε συναντηθεί;

Ή κρίνεις από τις φωτογραφίες που σου έχω στείλει;

Κάπου το έχεις αναφέρει ξανά....και εγώ πάντως στα 3 σουβλάκια είμαι!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσους αναφέρετε τη μόνιμη κατάσταση στην πολιτική δραστηριότητα της χώρας, τη διαφθορά και την κατοχή θέσεων από ανθρώπους που θα εξυπηρετήσουν συμφέροντα και μόνο. Αλλά όσον αφορά την προσωπική μου ευθύνη σε όλα αυτά και το πόσο τελικά ο ναρκισσιστικός αυτός τρόπος σκέψης είναι hardwired στον εγκέφαλό μου, όσο κι αν θέλω να λέω ότι εγώ σκέφτομαι διαφορετικά, παραθέτω την παρακάτω προσωπική εμπειρία:

 

Πριν 4 χρόνια, με σταμάτησαν για αλκοτέστ και ήμουν αρκετά πάνω απ' το όριο. Αποτέλεσμα: Αφαίρεση διπλώματος για 3 μήνες και 700€ πρόστιμο (και λίγα μου έκαναν). 

 

Η πρώτη μου σκέψη όταν έφαγα την καμπάνα ήταν "πόσο ηλίθιος είμαι που πήγα από Αμφιθέας που πάντα έχει αλκοτέστ και όχι όλο παραλιακή". Όχι δηλαδή "πόσο ηλίθιος είμαι που δεν άφησα το αμάξι παρκαρισμένο και να πάρω ένα ταξί". Και οι κουβέντες που είχα μετά με φίλους/γνωστούς ήταν σε αυτό το επίπεδο: πού είναι τα στάνταρ μπλόκα και πού περνάς άνετα. Υπόψιν ήμουν 42 ετών, όχι 19.

 

Για την (τουλάχιστον εν δυνάμει) εγκληματική μου συμπεριφορά, που έβαλα μπρος και οδήγησα άρχοντας υπό την επήρεια, ούτε λέξη. Όταν αυτός ο τρόπος σκέψης είναι εντυπωμένος στον εγκέφαλό μας σε σημείο να μας φαίνεται λογικός, υπάρχει πολύ μεγάλο και δυσεπίλυτο πρόβλημα το οποίο ξεφεύγει εντελώς σε έκταση από το ποιος έχει μπει σε ποια θέση ποιου υπουργείου.

  • Συμφωνώ 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 "Αλλαχού τα κόμματα γεννώνται, διότι εκεί υπάρχουσιν άνθρωποι διαφωνούντες και έκαστος άλλα θέλοντες.  Εν Ελλάδι συμβαίνει ακριβώς το ανάπαλιν· αιτία της γεννήσεως και της πάλης των κομμάτων είναι η θαυμαστή συμφωνία μεθ’ ης πάντες θέλουσι το αυτό πράγμα: να τρέφωνται δαπάνη του δημοσίου.

 

 

Αν υπήρχε λεξικόν της νεοελληνικής γλώσσης, νομίζομεν ότι ο ορισμός της λέξεως κόμμα ήθελεν είναι ο ακόλουθος:

 

«Ομάς ανθρώπων ειδότων ν’ αναγινώσκωσι και ν’ ανορθογραφώσιν, εχόντων χείρας και πόδας υγιείς, αλλά μισούντων πάσαν εργασίαν, οίτινες, ενούμενοι υπό ένα οιονδήποτε αρχηγόν, ζητούσι ν’ αναβιβάσωσιν αυτόν δια παντός μέσου εις την έδραν πρωθυπουργού, ίνα παράσχη αυτοίς τα μέσα να ζώσι χωρίς να σκάπτωσι».

 

 

 Εμ. Ροιδης

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

Noiz.gr φιλε, τεχνογνωσια οχι μ@λ@κιες

 

Μου ανοίξατε τα μάτια σου λέω.

Εγώ με τα πολιτικά δεν τα πάω καλά, δεν ασχολούμαι με όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες, και έτσι δεν το ήξερα το κόλπο.

Μόνο το άλλο με το μανταλάκι έκανα, για να μην τσαλακώνεται η κουστουμιά μου από την κωλοζώνη.

Τράβαγα όλη την ζώνη έξω, και έβαζα ένα μανταλάκι στην άκρη να μην μαζεύεται.

Έφτανε κάτω από τα γόνατα λέμε, κρεμόταν, την περνούσα από κάτω απ' τον πωπό μου και δεν είχα θέμα.

Αλλά να, βλέπω ότι υπάρχουν κι έξυπνοι πολιτικοί.

Κοίτα να δεις φίλε μου κόλπο που βρήκε.

Γιασάν του μάγκα.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καραμανλης φιλε, κληρονομικος εθναρχης, αν δε μας δωσει αυτος τα φωτα του τοτε ποιος;

 

 Περα απο την πλακα, δε νομιζω να υπαρχει ταξι που δεν εχει μονιμα αυτην την μαλακια.

 

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μου ανοίξατε τα μάτια σου λέω.

 

Γιασάν του μάγκα.

12 Eu στα περισσότερα βενζινάδικα....

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου