Προς το περιεχόμενο

Κάποιες σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Τόση πια ανευθυνότητα;

 

Ποια ανευθυνότητα?

Η δουλειά τους είναι.

Επαγγελματίες καραγκιόζηδες.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ποια ανευθυνότητα?

Η δουλειά τους είναι.

Ευχαριστώ, καμιά φορά αφαιρούμαι και τα βλέπω πολύ αθώα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι κομματικό, ούτε καν πολιτικό.

Είναι καθαρά κοινωνικό.

 

Όταν υπάρχουν τέτοιες νοοτροπίες και κουλτούρα, οι οποίες κρατάνε εκατοντάδες χρόνια τώρα, συνεχώς αναπτυσσόμενες και προσαρμοζόμενες στα νέα δεδομένα κάθε φορά, όταν υπάρχουν τέτοιες κοινωνικές δομές που αναπαράγονται σε κάθε γενιά, δεν μπορείς να περιμένεις κάτι διαφορετικό.

 

Δεν φταίει κάτι συγκεκριμένο.

Είναι βαθιά ριζωμένα όλα αυτά, και δεν αλλάζουν πια.

Μόνο μορφή μπορεί να αλλάξουν.

 

Όταν κοινωνικά σύνολα, κοινωνικές ομάδες, κοινωνικές δομές, έχουν χτιστεί πάνω σε όλα αυτά, δεν πιστεύω ότι μπορεί να δούμε κάτι πολύ διαφορετικό ποτέ.

Και δεν είναι θέμα ατόμου.

Όταν αυτό το άτομο ανήκει σε πολλά και διαφορετικά κοινωνικά σύνολα, τα οποία έχουν μερικά υποσύνολα που τέμνονται μεταξύ τους για να δημιουργήσουν τις αντίστοιχες κοινωνικές δομές, δεν γίνεται να λειτουργήσει έξω από την κουλτούρα και τις νοοτροπίες των κοινωνικών ομάδων που ανήκει.

 

Μπορεί να το κάνει φυσικά, αλλά αντί να κάνει κάτι, θα περιθωριοποιηθεί και ίσως αποβληθεί κιόλας.

Αυτό που εδώ είναι λογικό, σε άλλες κοινωνίες είναι παράλογο, και το αντίθετο.

Σε κάποιες κοινωνίες πχ, το λογικό είναι να διαπομπεύουν, να βασανίζουν και ίσως και να σκοτώνουν μια γυναίκα αν μοιχεύσει.

Τι θα συμβεί αν κάποιος αντιπαρατεθεί?

Κανένα αποτέλεσμα δεν θα έχουν οι πράξεις του για το κοινωνικό σύνολο.

Απλά ο ίδιος θα περιθωριοποιηθεί, σαν ο "περίεργος".

 

 

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

 

Η πρώτη μου σκέψη όταν έφαγα την καμπάνα ήταν "πόσο ηλίθιος είμαι που πήγα από Αμφιθέας που πάντα έχει αλκοτέστ και όχι όλο παραλιακή". Όχι δηλαδή "πόσο ηλίθιος είμαι που δεν άφησα το αμάξι παρκαρισμένο και να πάρω ένα ταξί". Και οι κουβέντες που είχα μετά με φίλους/γνωστούς ήταν σε αυτό το επίπεδο: πού είναι τα στάνταρ μπλόκα και πού περνάς άνετα. Υπόψιν ήμουν 42 ετών, όχι 19.

 

Όταν αυτός ο τρόπος σκέψης είναι εντυπωμένος στον εγκέφαλό μας σε σημείο να μας φαίνεται λογικός ...

 

Η πρώτη σου σκέψη ήταν απόλυτα λογική.

Αν ήταν "πόσο ηλίθιος είμαι που δεν άφησα το αμάξι παρκαρισμένο και να πάρω ένα ταξί", τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

Δεν θα μπορούσες εύκολα να προσαρμοστείς και να επιβιώσεις σε μια κοινωνία σαν την δική μας.

Ή θα ήσουν μόνιμα δυστυχισμένος, ή θα έπρεπε να βρεις τρόπο διαφυγής.

 

Σε μια κοινωνία που το παιδί μεγαλώνει μαθαίνοντας ότι είναι καλό να πατάς τον άλλο για να κάνεις την δουλειά σου, που θεωρείται μ@λ@κία να περιμένεις στην ουρά ενώ μπορείς φας την θέση κάποιου με πονηριά, που αν δεν κλέψεις το κράτος σε κλέβει αυτό, που ο απέναντι είναι οιωνεί ανταγωνιστής, που πρέπει να χρησιμοποιείς κάθε πλάγιο τρόπο και μέσο για να πετύχεις τον σκοπό σου, ακόμα και εις βάρος των άλλων, που δεν μπορείς να στηριχθείς στις δυνάμεις και τα "όπλα" σου, αλλά στις δημόσιες σχέσεις και γνωριμίες (και δεν μιλάω για δημόσιο, πρέπει να ξέρεις κάποιον σε κάποια ιδιωτική εταιρεία για να βρεις δουλειά και ίσως να σου φέρονται κάπως ανθρώπινα) για να πας μπροστά, που το θέμα δεν είναι να μην κάνεις κάτι "κακό" αλλά να μην σε πιάσουν, δεν έχεις μέλλον.

 

Η δεύτερη σκέψη σου είναι που με προβληματίζει.

Αυτή η διαφορετική.

Πιστεύω ότι θα έχεις κάνει τα κουμάντα σου και θα έχεις προσαρμοστεί.

Δεν είναι εύκολο, και το λέω από προσωπική εμπειρία αυτό.

Έχω κάνει κι εγώ τα δικά μου κουμάντα βέβαια.

 

Η ελπίδα βέβαια, πεθαίνει τελευταία.

Αφού έχουμε πεθάνει εμείς πρώτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Σταματάς να ασχολείσαι όταν συνειδητοποιείς ότι μετά από όλα αυτά που έγιναν και γίνονται, σε λίγους μήνες θα ξαναψηφίσει ο Έλληνας Μητσοτάκη

Εγώ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ θα ψηφίσω γιατί έχω ζητήσει να μου διορίσουν μια ξαδέλφη και περιμένω μέρα με τη μέρα να βγουν τα αποτελέσματα. Άμα τη βάλουν, εγώ θα τον ψηφίσω. Εγώ ψηφίζω καθαρά με γνώμονα το συμφέρον μου και το συμφέρον των δικών μου ανθρώπων. Βάλσαμο οι διορισμοί ημετέρων στις καρδιές μας σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που ζούμε με τις κρίσεις. χαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Like 1
  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ θα ψηφίσω γιατί έχω ζητήσει να μου διορίσουν μια ξαδέλφη και περιμένω μέρα με τη μέρα να βγουν τα αποτελέσματα. Άμα τη βάλουν, εγώ θα τον ψηφίσω. Εγώ ψηφίζω καθαρά με γνώμονα το συμφέρον μου και το συμφέρον των δικών μου ανθρώπων. Βάλσαμο οι διορισμοί ημετέρων στις καρδιές μας σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που ζούμε με τις κρίσεις. χαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

Είστε σίγουρα αρχηγός;

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ ******* θα ψηφίσω

Είναι η μια και μοναδική προειδοποίηση. Καλά το πάτε, συνεχίστε έτσι, αλλά αν γίνει το παραμικρό τα ψαλίδια θα είναι άμεσα.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είναι η μια και μοναδική προειδοποίηση. Καλά το πάτε, συνεχίστε έτσι, αλλά αν γίνει το παραμικρό τα ψαλίδια θα είναι άμεσα.

 

Ευχαριστώ.

E, διόρισέ τη μου εσύ και θα ψηφίσω εσένα.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

E, διόρισέ τη μου εσύ και θα ψηφίσω εσένα.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

Αν είναι εμφανίσιμη, πες της να περάσει απ' το γραφείο μου και θα το κανονίσω να την διορίσουν.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νησί που ζω γίνoνται  συχνά θανατηφόρα ατυχήματα.

 

Την δικαιολογία ότι φταίνε οι δρόμοι δεν την πολυμασάω.

 

Το οδικό δίκτυο παρά το προβλήματά του είναι διαμορφωμένο και χαραγμένο (με τα αντίστοιχα όρια ταχύτητας και τις αντίστοιχες σημάνσεις) βάσει μελετών και αν ακολουθήσεις τις σημάνσεις που υπάρχουν, το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να πάθεις ή να προκαλέσεις ατύχημα.

 

99 στις 100 μην πω 999.999 στο 1.000.000 τα ατυχήματα οφείλονται στον ανθρώπινο παράγοντα και όχι επειδή ''βρήκα σε μια λακούβα'' κτλ

 

Ακόμα και δρόμος να φταίει, μέσω μιας καθίζησης υλικού λόγω κακοτεχνίας - μη συντήρησης που προκαλεί μια ολισθηρότητα κτλ πάλι κάποια παραβίαση ΚΟΚ θα έχει προηγηθεί που προκάλεσε το ατύχημα (πχ υπερβολική ταχύτητα).

 

Δεν λέω ότι έχουμε τέλειους δρόμους έτσι? Απλά σχεδόν πάντα φταίει η παραβίαση του ΚΟΚ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Δεν λέω ότι έχουμε τέλειους δρόμους έτσι? Απλά σχεδόν πάντα φταίει η παραβίαση του ΚΟΚ 

Σύμφωνοι. Η παραβίαση του ΚΟΚ αυξάνει τις πιθανότητες να γίνει δυστύχημα ΠΑΝΤΟΥ. Όμως υπάρχουν και τα λεγόμενα σημεία καρμανιόλα, οπού κάποια σχεδιαστική αστοχία αυξάνει τις πιθανότητες ατυχήματος, ακόμα και για σχετικά έμπειρους οδηγούς.

 

Ορίστε και δύο ωραίες ιστοριούλες ακριβώς δίπλα μου.

 

Το σεταπ: Δρόμος με αερογέφυρα. Στη ρίζα της αερογέφυρας υπάρχει παράδρομος δεξιά, ο οποίος έρχεται με κλίση 180 μοίρες. Ορατότης 0.

 

Ιστορία Α: Ελληνοποίησις

 

Άουντι κατεβαίνει από τη γέφυρα και θέλει να στρίψει δεξιά στον παράδρομο. Έχει προσπεράσει (ίσως κακώς εκ του αποτελέσματος) μηχανάκι που οδηγεί πακιστανός, έχει βγάλει το φλας του κύριος για να στρίψει. Όμως. Όταν στρίβει, κάποιος βγαίνει πολύ κλειστά από τον παράδρομο, κι αυτός τον βλέπει τελευταία στιγμή. Φρενάρει κι ακινητοποιεί το άουντι. Ο επερχόμενος πακιστανός που πηγαίνει σιγούλια σιγούλια δεξιά και άκρη μπροστοφρενιάζει το μηχανάκι, μπλέκει και τη σαγιονάρα στο πισώφρενο, κάπως χάνει την ψυχραιμία του, μπλοκάρει ο μπροστά τροχός στο γαρμπίλι της άκρης του δρόμου, γλιστράει και ημιανασκελώνεται. Δηλαδή όρθιος έμεινε, απλά έχυσε το μηχανάκι για να γλιτώσει. Αφού λοιπόν διαπίστωσε τη σωματική του ακεραιότητα, άρχισε... τις παναγίες. Ναι, καλά διαβάσατε! Και εγώ τον θαύμασα, και κολακεύτηκα και λίγο, γιατί σκέφτηκα "ε ρε φίλε πολιτισμός δυνατός, ελκυστικός, σε αφομοιώνει ναουμ".

 

Ιστορία Β: Νο γουόρριζ!

 

Μινικούπερζ θέλει να στρίψει αριστερά κατεβαίνοντας από τη γέφυρα. (Υπάρχει κι άλλος δρόμος) Έχει ακινητοποιηθεί, έχει βγάλει το φλας κύριος, περιμένει να περάσει ένας επικαθείμενος στην ανηφόρα για να στρίψει. Από πίσω κατεβαίνει από το άπεξ της γέφυρας υάρης, που βλέπει τον μινικούπερζ και φρενάρει σιγούλια σιγούλια. Από πίσω έρχεται παλιννοστών ελληνοκάτις με νοικιασμένη μερτσεντες με καπώ σαν ουρά από steinway. Αυτός λοιπόν κατεβαίνει μαλλιά. Κοιτάξτε τώρα κέντα. Ανεβαίνει ο επικαθείμενος, φρενάρει ο παλλινοστών, δεν προλαβαίνει, χτυπάει στον κώλο τον υάρη σχετικά απαλά. Ο μινικούπερζ την έχει μυριστεί ετηρώντας το είδωλο, κάνει μπροστά και διαφεύγει. Ο παλλινοστών, από τη σύγκρουση εξοστρακίζεται αριστερά, βγάζοντας τη μούρη στο αντίθετο ρεύμα που μόλις έχει περάσει ο τράκτορας, αλλά περνώντας, του πατάει η καρότσα τη μούρη και την κάνει πίτα. Η καμπίνα των επιβατών απείραχτη. Έχει βγει έξω και βλαστημάει την τύχη του ο νταλικιέρης, σκασμένα 2 λάστιχα στην καρότσα με το κοντέινερ απάνω, το επικαθείμενο ακινητοποιημένο πάνω στο άπεξ της γέφυρας σχεδόν στο χειρότερο σημείο, ο παλιννοστών χαλαρός μέχρι διαλύσεως να λέει όλη την ώρα "γουιρ φάην, νο γουόρριζ! Δατς γουατ ινσιουρανς ιζ φορ!"

 

Πώς δεν έχουμε ακόμα νεκρό σε αυτό το σημείο, απορώ και θαυμάζω ειλικρινά, και ελπίζω να μην έχουμε ποτέ. Φαινόταν από την αρχή ότι δε θα βγει ωραίο το έργο.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου