Προς το περιεχόμενο

Το Iridium στο guitar Rig μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες σόρρυ για το (σχετικά) off topic, μην ανοίγω καινούριο thread, αλλά θέλω να σας ρωτήσω για πετάλια κατευθείαν σε κάρτα ήχου με κάποιο amp sim, όπως εδώ κάνει ο φίλτατος @dimsonic.

Ρωτάω γιατί θέλω να παίξω σκέτη μουσικη με backing tracks χωρίς ενισχυτή σε κόσμο. 

Έχω το plugin Gojira της Neural DSP, το οποίο είναι υπεραρκετό από θέμα tone shaping. ΑΛΛΆ. Δε θέλω να ακουμπάω ποντίκι την ώρα που παίζω. Και δεν έχω πολλές απαιτήσεις, θέλω καθαρό με mildly overdriven τόνο κιθάρας. Στην ουσία θα βάλω τον ενισχυτή του plugin αρκετά καθαρό προς edge of breakup (βρωμιζει αν χτυπάς την πένα δυνατά, καθαρίζει αν παίζεις απλά), και λίγο reverb (ψηφιακό) μετά την προσωμοίωση ενισχυτή. Σκέφτομαι ίσως να χρησιμοποιήσω ένα πετάλι αν θέλω λίγη παραμόρφωση/ένταση σε ορισμένα κομμάτια. Ένα booster δηλαδή θα μου πείτε. Το θέμα είναι ότι δεν έχω (άρα θα χρειαστεί να αγοράσω) και δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί ο κόσμος αναλογικά πετάλια πριν από modellers.

Αυτό https://smart.noiz.gr/details.php?id=540209 θα το χρησιμοποιούσε κανείς πριν από plugin ή θα μου χαλάσει τον ήχο;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Σκέφτομαι ίσως να χρησιμοποιήσω ένα πετάλι αν θέλω λίγη παραμόρφωση/ένταση σε ορισμένα κομμάτια. Ένα booster δηλαδή θα μου πείτε. Το θέμα είναι ότι δεν έχω (άρα θα χρειαστεί να αγοράσω)

 

Ένα σωρό δωρεάν πλαγκίν πετάλια υπάρχουνε που κάνουν αυτή την δουλειά.

Γιατί να βάλεις hardware?

Για να μην πατήσεις ποντίκι?

Ε τότε πάρε ένα midi controller, να χειρίζεσαι τα πλαγκίν με το πόδι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ένα σωρό δωρεάν πλαγκίν πετάλια υπάρχουνε που κάνουν αυτή την δουλειά.

Γιατί να βάλεις hardware?

Για να μην πατήσεις ποντίκι?

Ε τότε πάρε ένα midi controller, να χειρίζεσαι τα πλαγκίν με το πόδι.

I guess προσπαθώ να πάρω εναλλακτικές για περιπτώσεις που δεν χρειάζομαι να βγάζω έξω τον λαμπάτο. Και θέλω και ένα πετάλι boost εδώ που τα λέμε 😏

Προσπαθώ να έχω το καλύτερο δυνατό tone με το λιγότερο δυνατό κουβάλημα. Δεν χρειάζομαι πεταλιέρα για τη μουσική που παίζω, ένα ελαφρό overdrive με ένα καλό reverb με υπερκαλύπτουν. Απλά δεν τα έχω δοκιμάσει σε άλλο context πέρα από τη λάμπα, και δε θέλω να κάνω αγορές που θα μου μείνουν στο ντουλάπι. Θέλω απλά έναν καλό καθαρό ήχο σαν pedal platform και αναρωτιέμαι αν θα είναι useable σε διαφορετικά περιβάλλοντα με περίπου ίδιο tone boost και reverb μπροστά από

1) καθαρό λαμπάτο

2) καθαρο boss Katana

3) καθαρό software 

 

 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ρωτας γινεται

 

οπως πολλοι παιζουν με πεταλια μπροστα απο iridium hx stomp κτλπ

 

ετσι μπορεις να παιξεις και στο αντιστοιχο plugin helix native κτλπ το εχω κανει 

 

38 λεπτά πριν, Nekkon είπε

1) καθαρό λαμπάτο

2) καθαρο boss Katana

3) καθαρό software

 

μην περιμενεις το ιδιο ακριβως αποτελεσμα σε καθε περιπτωση αλλα μπορεις να το φερεις αρκετα κοντα

 

οσο αναφορα το rc booster δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο για αυτο που θες να πετυχεις αλλα γενικα μη φοβασαι να δοκιμασεις πραγματα για να εχεις δικη σου γνωμη και να ξερεις τι για σενα κανει και τι οχι…το λεω αυτο σε μια τετοια περιπτωση που μπορεις να παρεις ενα πεταλι μτχ να το δοκιμασεις και αν δε σου κανει το δινεις πχ και λιγο παρακατω και τελειωσε

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

αυτο που ρωτας γινεται

 

οπως πολλοι παιζουν με πεταλια μπροστα απο iridium hx stomp κτλπ

 

ετσι μπορεις να παιξεις και στο αντιστοιχο plugin helix native κτλπ το εχω κανει 

Αυτό ήθελα ακριβώς. Πχ κιθάρα >πετάλι>iridium vs κιθάρα>πετάλι>plugin.

Thanks!

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Παίδες σόρρυ για το (σχετικά) off topic, μην ανοίγω καινούριο thread, αλλά θέλω να σας ρωτήσω για πετάλια κατευθείαν σε κάρτα ήχου με κάποιο amp sim, όπως εδώ κάνει ο φίλτατος @dimsonic.

Ρωτάω γιατί θέλω να παίξω σκέτη μουσικη με backing tracks χωρίς ενισχυτή σε κόσμο. 

Έχω το plugin Gojira της Neural DSP, το οποίο είναι υπεραρκετό από θέμα tone shaping. ΑΛΛΆ. Δε θέλω να ακουμπάω ποντίκι την ώρα που παίζω. Και δεν έχω πολλές απαιτήσεις, θέλω καθαρό με mildly overdriven τόνο κιθάρας. Στην ουσία θα βάλω τον ενισχυτή του plugin αρκετά καθαρό προς edge of breakup (βρωμιζει αν χτυπάς την πένα δυνατά, καθαρίζει αν παίζεις απλά), και λίγο reverb (ψηφιακό) μετά την προσωμοίωση ενισχυτή. Σκέφτομαι ίσως να χρησιμοποιήσω ένα πετάλι αν θέλω λίγη παραμόρφωση/ένταση σε ορισμένα κομμάτια. Ένα booster δηλαδή θα μου πείτε. Το θέμα είναι ότι δεν έχω (άρα θα χρειαστεί να αγοράσω) και δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί ο κόσμος αναλογικά πετάλια πριν από modellers.

Αυτό https://smart.noiz.gr/details.php?id=540209 θα το χρησιμοποιούσε κανείς πριν από plugin ή θα μου χαλάσει τον ήχο;

Μια χαρά μπορείς το πρώτο.

Με ένα αμπ σιμ.

Διότι δρα ως μπάφερ.

Και ένα αμπ σιμ είναι φτιαγμένο να δεχτεί μπροστά πετάλι.

Η κάρτα ήχου όμως όχι.

Και αν μπορεί να γίνει υπο συνθήκες, σε κάρτα των 1000 ευρώ δεν θα το έκανα. τουλάχιστον χωρίς DI.

 

Ούτε και πριν απο το πλαγκιν θα το έκανα.

Τα περισσότερα πλαγκιν δεν γουστάρουν μπροστά πετάλι.

Η δική μου εμπειρία με amplitube, s-gear, guitar rig και ένα άλλο που ξεχνώ το όνομά του λέει όχι

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μια χαρά μπορείς το πρώτο.

Με ένα αμπ σιμ.

Διότι δρα ως μπάφερ.

Και ένα αμπ σιμ είναι φτιαγμένο να δεχτεί μπροστά πετάλι.

Η κάρτα ήχου όμως όχι.

Και αν μπορεί να γίνει υπο συνθήκες, σε κάρτα των 1000 ευρώ δεν θα το έκανα. τουλάχιστον χωρίς DI.

 

 

 

Δεν σε κατάλαβα.

Τι μπορείς και τι όχι?

 

Εγώ έχω μια χαρά πεταλιέρα (και πετάλι αν θέλω) καρφί στην κάρτα ήχου χωρίς κανένα DI.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο βιντεο στην αρχη το κανω με το wampler.

Αλλα πριν απ αυτο υπαρχει ενα pre Amp stage του boss και μετα ενας κομπρεσορας.

Και παλι ειπα δεν ειναι ενδεδειγμένο.

Το πρωτο σταδιο μιας καρτας ηχου δεν προορίζεται για να υπεροδηγειται.

Βεβαια αν θες το κανεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το πρωτο σταδιο μιας καρτας ηχου δεν προορίζεται για να υπεροδηγειται.

Βεβαια αν θες το κανεις

 

Ώπα, παρεξήγησις.

Την πεταλιέρα και το πετάλι τα βάζω μόνο σε line είσοδο της κάρτας.

Δεν πετάω προενίσχυση πάνω στην προενίσχυση της κάρτας.

 

EDIT: Και ο Νέκκονας, αν βάλει hardware πετάλι μπροστά από την κάρτα, πιστεύω να το βάλει σε line είσοδο, όχι σε instrunent είσοδο.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου