Προς το περιεχόμενο

Το Iridium στο guitar Rig μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το behringer είναι παρεξηγημένο μηχάνημα.

20ετίας είναι, αλλά είναι καλό. Εγω το λατρεύω.

Όπως το έχω και ακούστηκε στο video είναι bypass, αλλά έτοιμο να δώσει τα modulation αν τα θέλεις. Τα cabs είναι off.

Το δοκίμασα 2 μήνες χωρίς και μου έλειψε.

Μου έλειψε γιατί αν ήθελα να ηχογραφήσω με delay ή τέτοια εφέ έπρεπε να βάλω vst. Και θέλω να ηχογραφώ με εφέ πολύ συχνά, παράλληλα με το dry. Το κέρδος που που έχω με κόστος ένα ελάχιστο μπουστάρισμα που μου κάνει είναι σίγουρα προτιμότερο.

Θα κοιτάξω στο επόμενο βίντεο να κάνω

α. δοκιμή χωρίς αυτό

β. δοκιμή ΚΑΙ με τα cabs του. Βγαίνει ενδιαφέρον αποτέλεσμα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το behringer είναι παρεξηγημένο μηχάνημα.

20ετίας είναι, αλλά είναι καλό. Εγω το λατρεύω.

Όπως το έχω και ακούστηκε στο video είναι bypass, αλλά έτοιμο να δώσει τα modulation αν τα θέλεις. Τα cabs είναι off.

Το δοκίμασα 2 μήνες χωρίς και μου έλειψε.

Μου έλειψε γιατί αν ήθελα να ηχογραφήσω με delay ή τέτοια εφέ έπρεπε να βάλω vst. Και θέλω να ηχογραφώ με εφέ πολύ συχνά, παράλληλα με το dry. Το κέρδος που που έχω με κόστος ένα ελάχιστο μπουστάρισμα που μου κάνει είναι σίγουρα προτιμότερο.

Θα κοιτάξω στο επόμενο βίντεο να κάνω

α. δοκιμή χωρίς αυτό

β. δοκιμή ΚΑΙ με τα cabs του. Βγαίνει ενδιαφέρον αποτέλεσμα.

Μαζι σου σε ολα αυτα. Δε λεω ουτε να το βγαλεις απο το ριγκ ουτε να μην το χρησιμοποιεις. 

Λεω πως συγκεκριμενα για τον Σλο τις καμπινες ισως να τις επαιρνες απο το Ιριντιουμ. 

Δηλαδη ετσι οπως ηταν τωρα το Ιριντιουμ αν στην αλυσιδα, πριν το Ιριντιουμ εβαζες τον Σλο μια χαρα συνδεση θα ηταν αυτο (απλα απενεργοποιεις το αμπ σεξιον του οπως ειπα κ πριν). Αν σε ολο αυτο μπορεις κ να προσθεσεις μονο τα εφε του Μπερινγκερ ακομα καλυτερα. Οπως ειπες κ εσυ ιδεες λεμε. Εσυ κρινεις αν καποιες αξιζει η οχι να τις βαλεις στο σεναριο. 

 

Απο περιεργεια το Σλο πως σκεφτοσουν να τον συνδεσεις? Οχι ολη την αλυσιδα, καμπινα εξομοιωση εννοω απο που θα επαιρνες. Απο το Μπερινγκερ?

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

 

Λεω πως συγκεκριμενα για τον Σλο τις καμπινες ισως να τις επαιρνες απο το Ιριντιουμ. 

Δηλαδη ετσι οπως ηταν τωρα το Ιριντιουμ αν στην αλυσιδα, πριν το Ιριντιουμ εβαζες τον Σλο μια χαρα συνδεση θα ηταν αυτο (απλα απενεργοποιεις το αμπ σεξιον του οπως ειπα κ πριν). Αν σε ολο αυτο μπορεις κ να προσθεσεις μονο τα εφε του Μπερινγκερ ακομα καλυτερα. Οπως ειπες κ εσυ ιδεες λεμε. Εσυ κρινεις αν καποιες αξιζει η οχι να τις βαλεις στο σεναριο. 

 

Ετσι το κάνω και έτσι το έκανα όταν ηχογράφησα και ανέβασα το πρώτο κλιπ του slo με το backing.

Ενας προ σαν τον slo δεν μπορεί να μπεί αλλιώς στα μηχανήματα που διαθέτω. Αν θεωρήσεις το iridium έναν πλήρη ενισχυτή, όπου στον πλήρη ενισχυτή θα ήθελες να συνδέσεις έναν προ, πάλι το ίδιο θα γινόταν.

Βέβαια μην ξεχνάμε αυτό θα είναι πάντα ένας προ πριν από έναν άλλον πρό. Το καλύτερο θα ήταν να μπει ο slo είτε πριν από τελικό είτε σε λούπα ενισχυτή.

Το behringer που ακούσατε στο χτεσινό βίντεο, είπαμε είναι bypass. Και εκτός του bypass είναι και σε λούπα του κυκλώματος. Εντάξει μπορεί να δίνει 1 ή 2 db που και αυτά σαν ένταση μπορεί να μετριάζονται από τα 1 ή 2 db που δίνει το level του boss. Στο βίντεο ούτε τα εφέ του δουλεύανε ούτε καμπίνες. Εκείνο που θα μπορούσε κανείς να πει ότι επηρεάζει είναι ότι το σήμα περνάει από ένα a/d, d/a που υποβαθμίζει το σήμα όσο υποβαθμίζει το σήμα μια τέτοια μετατροπή 24/96 με τις οποίες έχουμε μάθει όλοι να ζούμε τα τελευταία 20 χρόνια.

 

 

9 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

 

Απο περιεργεια το Σλο πως σκεφτοσουν να τον συνδεσεις? Οχι ολη την αλυσιδα, καμπινα εξομοιωση εννοω απο που θα επαιρνες. Απο το Μπερινγκερ?

 

το λέω πιό πάνω. Απο το Iridium.

 

Σας βάζω και το τελευταίο σχηματικό που ισχύει τον τελευταίο μήνα.

 

20230321_092627.thumb.jpg.525e9dc16a1de295671fb844b742cc82.jpg

 

να προσθέσω, ότι πάντα χρησιμοποιούμε και πετάλια που τα θεωρούμε διαφανή, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι.

Πχ στο σχήμα μου θα δείτε ότι και ο κομπρέσορας και το eq έχουν κι αυτά από ένα στάδιο προενίσχυσης, όπως φυσικά και το tumnus πριν μπούν στο επόμενο στάδιο, είτε προ είτε τελικός, iridium κλπ

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο σχηματικο τα ξεκαθαρισε ολα.

 

Ειχα την εντυπωση πως στο βιντεο το προηγουμενο το tumnus ηταν μετα το Σουλτανο, αλλα κ να ηταν αφου το αλλαξες στο σχηματικο ολα τελεια.

 

Ποσες αλλαγες πρεπει να κανεις για να ερθει το rig οπως ειναι στο σχηματικο?

Το μονο που με μπερδευει ειναι το λεξικον. Αν θυμαμαι καλα στο πρωτο βιντεο το ειχες στο ρακ (με το μπερινγκερ). Μονο αυτο δηλαδη (απο τα παλια) θα πρεπει να ρουταρεις αλλιως.

 

Οπως κ να εχει dim ευχαριστουμε για τις ζουμερες παρουσιασεις των ριγκ σου! Με τις ερωτησεις που σου κανω συνεχεια πρεπει να σου εχω σπασει τα νευρα μεχρι να καταλαβω😆

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

Το τελευταιο σχηματικο τα ξεκαθαρισε ολα.

 

Ειχα την εντυπωση πως στο βιντεο το προηγουμενο το tumnus ηταν μετα το Σουλτανο, αλλα κ να ηταν αφου το αλλαξες στο σχηματικο ολα τελεια.

έτσι είναι. Είναι πιό σωστό αλλά οι δοκιμές είναι πάντα χρήσιμες

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

 

Ποσες αλλαγες πρεπει να κανεις για να ερθει το rig οπως ειναι στο σχηματικο?

δεν σε πιάνω. Ετσι είναι εδώ και λίγο καιρό. Εχει περάσει πολλά στάδια για να φιξαριστεί. Για την ώρα soldano, tumnus, iridium είναι πλανόδια, και ίσως μείνουν έτσι για να έχω πρόσβαση. Το όλο rig είναι σε καρούλια οπότε το τραβάω έξω, κάθομαι στο πάτωμα και σκαλίζω

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

Το μονο που με μπερδευει ειναι το λεξικον. Αν θυμαμαι καλα στο πρωτο βιντεο το ειχες στο ρακ (με το μπερινγκερ). Μονο αυτο δηλαδη (απο τα παλια) θα πρεπει να ρουταρεις αλλιως.

και εδώ δεν σε πιάνω. Είναι στο ρακ όπως είδες στις φωτογραφίες και το βίντεο. Τα άλλα 3 που είπα πιό πάνω είναι ακόμα με τα καλώδια πάνω στο τραπέζι

1 λεπτό πριν, billaraskats27 είπε

 

Οπως κ να εχει dim ευχαριστουμε για τις ζουμερες παρουσιασεις των ριγκ σου! Με τις ερωτησεις που σου κανω συνεχεια πρεπει να σου εχω σπασει τα νευρα μεχρι να καταλαβω😆

 

μπα, ελεύθερα. Σας είπα, οι απορίες βγάζουν και λαγούς για να κάνω διορθώσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν κάποιος μπορέσει ποτέ να βοηθηθεί, γιατί τέτοιο ράκ κανένας γνωστικός σύγχρονος άνθρωπος δεν θα φτιάξει ποτέ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν σε πιάνω. 

και εδώ δεν σε πιάνω. Είναι στο ρακ όπως είδες στις φωτογραφίες και το βίντεο. Τα άλλα 3 που είπα πιό πάνω είναι ακόμα με τα καλώδια πάνω στο τραπέζι

 

 

Το λεξικον ειναι στο ριγκ.  Ετσι οπως το εχεις στο σχηματικο φαινεται πως τα νεα καλουδια θα περναν μεσα απο το λεξικον. Απο τη στιγμη που τα παλια καλουδια περναγαν απο το λεξικον, απλα αλλαξες τη συνδεσμολογια, ή υπαρχει τροπος να περναν κ τα δυο?

23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπα, ελεύθερα. Σας είπα, οι απορίες βγάζουν και λαγούς για να κάνω διορθώσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν κάποιος μπορέσει ποτέ να βοηθηθεί, γιατί τέτοιο ράκ κανένας γνωστικός σύγχρονος άνθρωπος δεν θα φτιάξει ποτέ.

Ειχες ενα σεταπ (το παλιομοδιτικο) το οποιο ειχε πολλη στουντιο φιλοσοφια (ηχοι που περναγαν μονο απο εφε χωρις simulation, εκτος απο οσους περνουσαν μεσα απο το amp section του behringer) το οποιο ειχε εξελιχθει μεσα απο 20ετεια πειραματισμων κ δουλευε τελεια στημενο στα χερια κ τα προτζεκτ σου

 

Τωρα απλα γινεται πιο all around κ πιο παραδοσιακο (μιας κ ολο το νεο section θα περναει ειτε απο πραγματικο preamp (soldano), ειτε απο το sim iridium. Σιγουρα θα μπορει να βγαλει τεραστια παλετα ηχων. Ομως απο τη στιγμη που οι hi-gain επιλογες του δε σε συγκινουν (γιατι το hi-gain του slo κ το μαρσαλ sim του iridium ειναι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας απο τα φιουζιονε gain του behringer που παρουσιασες), μαλλον θα χρησιμοποιεις περισσοτερο το φεντερ του ιριντιουμ, το καθαρο του slo κ το tumnus απο τα νεα.

 

Ενδιαφερον θα εχει να μας πεις πως σου φαινονται αυτα σε σχεση με τους παλιους σου ηχους. Ειδικα απο τη στιγμη που δεν αντικατεστησες το παλιο σεταπ απλα το εμπλουτισες

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Το λεξικον ειναι στο ριγκ.  Ετσι οπως το εχεις στο σχηματικο φαινεται πως τα νεα καλουδια θα περναν μεσα απο το λεξικον. Απο τη στιγμη που τα παλια καλουδια περναγαν απο το λεξικον, απλα αλλαξες τη συνδεσμολογια, ή υπαρχει τροπος να περναν κ τα δυο?

 

Είναι.

Περνάνε.

Από τότε που το έχω το lexicon (πάνω από 6-7 χρόνια) είναι τελευταίο πριν την κάρτα.

Υπάρχει η παλιά λογική που λέει τα delays/verbs στο τέλος.

Εδώ πλέον με το ιρίδιο μπερδεύεται το πράγμα.

Μπορεί να πάει τελευταίο εκείνο.

όπως δείχνει και δοκιμάζει αυτός

 

 

 

Το ίδιο το μανιουαλ λέει να είναι τελευταίο το ιρίδιο... , αλλά καθώς βγάζει line έξοδο δεν βλέπω γιατί να μην πηγαίνει σε line είσοδο του lexicon που δίνει line έξοδο σε κονσόλα ή κάρτα....

 

Να κάτι για δοκιμή στο επόμενο βίντεο

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ χρησημοπηείς τον soldano ως πετάλι μετά το Iridium? ή έχει λούπα και μπαίνεις εκεί?

Με ενδιαφέρει το εν λόγω setup, γιατί ο fireball μου έχει κάψει τις τελικές τρεις φορές σερί και έχω σιχαθεί πλέων.

Engl 570 => fireball loop

Σκέφτομαι για https://www.thomannmusic.com/hugheskettner_stompman.htm  ή κάτι παρόμοιο.

Τώρα παίζω direct με Power amp Sim, που με πολύ tweeking κάνει μεν δουλειά αλλά δεν έχει καμία σχέση με κανονικό τελικό.

Μόλις περισσέψουν $$ θα πάω σε αυτό βέβαια https://reverb.com/p/fryette-ps-2-power-station-integrated-reactance-amplifier, αλλά ως τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

δλδ χρησημοπηείς τον soldano ως πετάλι μετά το Iridium? ή έχει λούπα και μπαίνεις εκεί?

Με ενδιαφέρει το εν λόγω setup, γιατί ο fireball μου έχει κάψει τις τελικές τρεις φορές σερί και έχω σιχαθεί πλέων.

 

 

OXI.

Τον έχω πριν το Iridium. Και φυσικά όχι σε λούπα. Μπροστά.

(και προς αποφυγή παρεξηγήσεων γιατί βλέπω αναφέρεις τελικές...ο soldano είναι προενισχυτής)

 

Διάβασε προσεκτικά τι γράφω και δες το σχηματικό (στο βίντεο αυτό δεν αναφέρεται ο soldano αλλά λέω γι αυτόν στο νήμα αυτό)

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τον έχω πριν το Iridium

Αυτό ρωτάω βασικά, δουλεύει ως Power amp?

Εγώ έχω αυτό https://reverb.com/item/64957556-engl-e570-special-edition-tube-preamp

και ψάχνω τελικό χωρίς λάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου