Προς το περιεχόμενο

Το Iridium στο guitar Rig μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι ο μεν μιλαει για ενα ηδη κλιπαρισμενο σημα (απο καποιο distortion πεταλι πχ) το οποιο παει κατευθειαν στην καρτα, η οποια το διαβαζει σε ασφαλη σταθμη χωρις να κλιπαρει περαιτερω και ο δε για ενα καθαρο σημα το οποιο υπεροδηγειται μεσω καποιο booster/od και προκαλει κλιπαρισμα στην προενισχυση της καρτας με τον ιδιο τροπο που ενα καθαρο booster θα σπρωξει εναν ενισχυτη στο οριο του breakup.

Το πρωτο φυσικα και γινεται και δουλευει μια χαρα, το δευτερο οντως δεν ειναι καλη ιδεα. Και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κλατταρισμενο input stage σε καρτα ηχου ακουγεται οτιδηποτε αλλο απο απαισιο. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

Νομιζω οτι ο μεν μιλαει για ενα ηδη κλιπαρισμενο σημα (απο καποιο distortion πεταλι πχ) το οποιο παει κατευθειαν στην καρτα, η οποια το διαβαζει σε ασφαλη σταθμη χωρις να κλιπαρει περαιτερω και ο δε για ενα καθαρο σημα το οποιο υπεροδηγειται μεσω καποιο booster/od και προκαλει κλιπαρισμα στην προενισχυση της καρτας με τον ιδιο τροπο που ενα καθαρο booster θα σπρωξει εναν ενισχυτη στο οριο του breakup.

Το πρωτο φυσικα και γινεται και δουλευει μια χαρα, το δευτερο οντως δεν ειναι καλη ιδεα. Και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κλατταρισμενο input stage σε καρτα ηχου ακουγεται οτιδηποτε αλλο απο απαισιο. 

 

Ο Νέκκονας, λέει ότι χρησιμοποιεί πλαγκιν amp και θέλει να τον μπουστάρει.

Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Μπορεί να το κάνει με πλαγκιν πετάλι μέσα στο DAW αλλά θα χρειαστεί να πιάσει το ποντίκι (που δεν θέλει) ή να πάρει μια midi πεταλιέρα και να στείλει μέσω midi την εντολή με το πόδι.

Αυτός όμως σκέφτεται να πάρει μπούστερ πετάλι να σπρώξει τον πλαγκίν ενισχυτή.

Αν το κάνει αυτό, το μπούστερ, θα πρέπει να το βάλει στην line είσοδο της κάρτας, όχι στην instrument είσοδο.

 

Αφτό λέω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσουμε όμως ότι υπάρχουν κάρτες που συνήθως ντουμπλάρουν τις mic εισόδους με ένα κάποιο attenuator μεσω διακόπτη και τους χαμηλώνουν τη στάθμη ώστε να δεχθούν line ή όργανο, ενώ άλλες κάρτες έχουν dedicated εισόδους οργάνων.

Κυρίως εκεί αναφέρομαι.

η RME κάνει το δεύτερο και σε dedicated είσοδο οργάνου έβαλα το wampler και το τόνισα και στο βίντεο ότι δεν είναι η καλύτερη λύση, αν και θα ήταν ακίνδυνη.

Εννοείται τις mic εισόδους της RME τις έχω μην αγγίζετε. Μόνο μικρόφωνο.

 

Όμως μια scarlet πχ στην ίδια είσοδο μικροφώνου θα βάλει όργανο. Και πιστεύω ότι αντιστάθμηση να έχει ένα πουσαρισμένο OD είναι κάποιο ζόρι.

 

Ενώ επίσης είμαι σίγουρος ότι κάνένα πλαγκιν τυπου guitar rig δεν σχεδιάστηκε για να παίρνει το fulltone μπροστά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έλεγα αυτό που λέτε ότι ακούγεται απαίσια, κιθάρα>πετάλι>software (plugin αλλά θα μπορούσε να είναι guitar rig ή οποιοδήποτε). Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει σε demo video στο YouTube και δεν ακούγεται χάλια (το Klon KTR είχα δει απευθείας στο guitar rig) και ακουγόταν συμπαθητικά. Αλλά τώρα που έκανα πρόβα διαπίστωσα ότι το plugin είναι πολύ responsive και δε χρειάζεται boost. Επίσης γίνεται μια χαρά να ακουμπάω ποντίκι που και που, οπότε αν έχεις αποθηκευμένα λίγα presets γίνεται η δουλειά πολύ γρήγορα 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Μάλλον έλεγα αυτό που λέτε ότι ακούγεται απαίσια, κιθάρα>πετάλι>software (plugin αλλά θα μπορούσε να είναι guitar rig ή οποιοδήποτε). Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει σε demo video στο YouTube και δεν ακούγεται χάλια (το Klon KTR είχα δει απευθείας στο guitar rig) και ακουγόταν συμπαθητικά. Αλλά τώρα που έκανα πρόβα διαπίστωσα ότι το plugin είναι πολύ responsive και δε χρειάζεται boost. Επίσης γίνεται μια χαρά να ακουμπάω ποντίκι που και που, οπότε αν έχεις αποθηκευμένα λίγα presets γίνεται η δουλειά πολύ γρήγορα 

 

Θα το δοκιμάσω και θα ανεβασω αποτελέσματα. 

Πάντως, και εγώ που παίζω με πετάλια στα backing tracks, τα έχω πάνω στο γραφείο. Με το χέρι προσπαθώ να τα tweakαρω καθώς παίζω. Έτσι και αλλιώς κάνω την πλάκα μου. Σε παραγωγές δεν κάνω τέτοια. Σταματώ την εγγραφή, αλλάζω ήχο και συνεχίζω.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Θα το δοκιμάσω και θα ανεβασω αποτελέσματα. 

 

 

Δοκίμασε να βάλεις το πετάλι και σε line είσοδο, και σε instrument, να δούμε διαφορές.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δοκίμασε να βάλεις το πετάλι και σε line είσοδο, και σε instrument, να δούμε διαφορές.

 

Θα το κάνω έτσι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 10 χρονια κ μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα οτιδηποτε εχω ανεβασει εδω μεσα ηταν με ενα ΒΒ preamp στην instrument εισοδο της ελεινης ux1-2 (ναι τις εχω κ τις δυο😁) κ S-gear ( ή helix native). Το ΒΒ 90% των περιπτωσεων σαν μπουστ να ζ-μπρωχνει ενα σπασμενο ή πολυ σπασμενο amp απο το s-gear (gain 9-11 o'clock) . To αλλο 10% σε καθαρο amp σαν οβερντραηβ. Μπορουσα να βαλω tubesreamer emulation αλλα δεν ηθελα ν'ανοιγω αλλο ενα plugin για καθε κιθαρα στο project για λογους οικονομιας cpu. Θα μου πεις οταν ανοιγεις το χηλιξ γιατι δεν εβαζες πεταλι απο εκει? Γιατι συνηθως αλλαζω μεταξυ των 2 (σ-γεαρ, χηλιξ) κ μεχρι να καταλληξω... στο σ-γκηαρ πρεπει κ τα δυο να βλεπουν το ιδιο σημα.

 

Ακομα κι οταν παιζω καθαρα το Μπιμπι ειναι παντα συνδεδεμενο (αλλα οφ) στην καρτα ηχου

 

Την περασμενη εβδομαδα εκανα αναβαθμιση σε λειτουργικο για να κατεβασω τη νεα εκδοση του S-gear που εχει κ drive πεταλι (ναι οι ανθρωποι ειναι τοσο πισω σε options που προσφερουν) κ πλεον δε ανοιγω το Μπιμπι

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Τα τελευταια 10 χρονια κ μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα οτιδηποτε εχω ανεβασει εδω μεσα ηταν με ενα ΒΒ preamp στην instrument εισοδο της ελεινης ux1-2 (ναι τις εχω κ τις δυο😁) κ S-gear ( ή helix native).

 

Αν σου κάνει δουλειά, πάω πάσο.

Δοκίμασες να το βάλεις σε line είσοδο να δεις πώς είναι ο ήχος (από περιέργεια)?

Επίσης να ρωτήσω ...

Χωρίς το πετάλι, πώς είναι ο ήχος στην instrument είσοδο (και από άποψη έντασης, αλλά και από άποψη χροιάς)?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν σου κάνει δουλειά, πάω πάσο.

Δοκίμασες να το βάλεις σε line είσοδο να δεις πώς είναι ο ήχος (από περιέργεια)?

H ux1 που εχω τωρα εχει μονο εισοδο instrument (κ μικροφωνο). Ηταν καρτα ηχου συγκεκριμενα για κιθαρο-μπασιστες. 

 

Επισης ενοεις να το βαλω μονο του? (εννοω χωρις amp sim). Αν ναι φυσικα κ ειναι απαισιο.

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου