Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Μού έπεσε λίγο παραπάνω αργό και σερνόμουν....😁

 

 

 

 

Έχεις όμως ωραίο phrasing και δεν ξέφυγες από το κομμάτι. Το μόνο που με χαλάει στα backing tracks είναι η διάρκεια. Δεν θα χρειαστεί ποτέ μέσα σε τραγούδι να σολαρεις για 4 λεπτά. Στην ουσία πρέπει να κάνεις ότι μπορείς να κάνεις μέσα σε 20 δευτερόλεπτα το πολύ, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι τα backing tracks για τον κιθαρίστα είναι το σωστό βήμα στην σωστή κατεύθυνση, αλλά είναι τόσο εθιστικά ρε να πάρει που δεν μπορώ να σταματήσω να ασχολούμαι, είναι ο καλύτερος τρόπος να περάσεις ένα μισάωρο

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Έχεις δίκιο. Φυσικά και δεν θα χρειαστεί, αλλα υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεια. Θα σπάσω το κεφάλι μου να βρω άλλες φράσεις για να μην παιζω συνέχεια τις ίδιες, στο ίδιο track. Άρα θα αρχίσω να εμπλουτίζω τη φρασεολογία μου. Θα δουλέψω με την ησυχία μου την τεχνική μου και κλίμακες σε όσες πιο πολλές θεσεις μπορώ, έχοντας χρονική ανεση. Θα προσπαθήσω να εξασκηθω στις δυναμικές του κομματιού, και να δόμησω όσο μπορώ το σόλο με βάση τις δυναμικες, αλλά και την αρμονια. Θα προσπαθήσω σε κάποια σημεία να μη σολαρω, αλλά να βρω θέματα και μελωδίες. Και όλα αυτά σε ο,τι ρυθμο και κλιμακα μου κάνει ορεξη. Και πολλά άλλα...

Όλα τα παραπάνω θα μου φανούν πολύ χρήσιμα όταν θα πρεπει να γράψω ένα σόλο πχ μισού λεπτού, ή όταν θα πρεπει να βρω ένα θέμα για μια παραγωγή μου. Θα έχω πολλή "προϋπηρεσία" λόγω αυτών των backing tracks.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Έχεις όμως ωραίο phrasing και δεν ξέφυγες από το κομμάτι. Το μόνο που με χαλάει στα backing tracks είναι η διάρκεια. Δεν θα χρειαστεί ποτέ μέσα σε τραγούδι να σολαρεις για 4 λεπτά. Στην ουσία πρέπει να κάνεις ότι μπορείς να κάνεις μέσα σε 20 δευτερόλεπτα το πολύ, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι τα backing tracks για τον κιθαρίστα είναι το σωστό βήμα στην σωστή κατεύθυνση, αλλά είναι τόσο εθιστικά ρε να πάρει που δεν μπορώ να σταματήσω να ασχολούμαι, είναι ο καλύτερος τρόπος να περάσεις ένα μισάωρο

 

Τα μπακτρακια ειναι οτι καλυτερο στην εξασκηση και οσο μεγαλυτερα ειναι τοσο καλυτερα.
Οπως λεει και ο ΟΡ παραπανω, παιζεις και ξαναπαιζεις, δοκιμαζεις και ξαναδοκιμαζεις.
 

Εγω συνδεω το λαπτοπ με το μικρο marshall που φαινεται στη φωτο, βαζω ενα μεγαλο back track να επαναλάμβανεται και παιζω μπορει και ενα δυωρο. Εχω κανει και εγγραφη στο γιου τιουμπ σε ενα καναλι με back track και μουρχονται συνεχεια καινουρια.
Το δωματιο ειναι το ησυχαστηριο μου πισω απο την επιχειρηση μου.
 

IMG_20230307_005922.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Backing Track πάνω στο γνωστό jazz standard και από κάτω η θλιβερή μου προσπάθεια να γίνω Pat Metheny... (lol) Φουλ λάθη, αλλά τέτοια ώρα να παίζω χαλαρή τζαζ το καταευχαριστήθηκα!

 

 

 

 

 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Χαλαρό και ωραίο...

 

 

Αργό αλλά ωραίο. Τι άλλο να παίξεις εδω? Δεν το τζάζισα καθόλου

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ηχος και παιξιμο.

Έχει πολύ ενδιαφέρον το να ακουω μια διαφορετική προσέγγιση σε κάτι που έπαιξα με τον δικό μου ήχο και τρόπο.

 

Εγώ το μπλουζαρα λίγο.

 

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Backing Track πάνω στο γνωστό jazz standard και από κάτω η θλιβερή μου προσπάθεια να γίνω Pat Metheny... (lol) Φουλ λάθη, αλλά τέτοια ώρα να παίζω χαλαρή τζαζ το καταευχαριστήθηκα!

 

 

 

 

 

 

Αυτό μου αρέσει αρκετά. Παίζεις και με πολύ ταιριαστό τρόπο και ύφος. Φοβερη αρμονία.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολύ ωραίος ηχος και παιξιμο.

Έχει πολύ ενδιαφέρον το να ακουω μια διαφορετική προσέγγιση σε κάτι που έπαιξα με τον δικό μου ήχο και τρόπο.

 

Εγώ το μπλουζαρα λίγο.

 

 

 

 

 

Εμένα εδώ μου άρεσε που αφήνεις χώρο, ταιριάζει πολύ στο κομμάτι. 

 

Ναι έχει πολύ ενδιαφέρον. Είναι σαν το challenge του Paul Davids με τους δέκα κιθαρίστες που έπαιζαν διαφορετικά πράγματα στο ίδιο track. Μόνο που είμαστε δυο. Και τα ακούμε μόνοι μας, ούτε καν οι συμφορουμίτες 😄😄😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου