Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/3/2023 στις 12:19 ΠΜ, Nekkon είπε

Τι άλλο να παίξεις εδω?

 

Εκείνο το ΙΙ-V σε ρε μινόρε και το Fm6 το αφήσατε παραπονεμένο κι οι δυο σας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Εκείνο το ΙΙ-V σε ρε μινόρε και το Fm6 το αφήσατε παραπονεμένο κι οι δυο σας.

 

Μετα τη 2η αλλαγή ακόρντου, το χέρι μου πάει στην αρμονία του 1ου... 😄

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μετα τη 2η αλλαγή ακόρντου, το χέρι μου πάει στην αρμονία του 1ου... 😄

Για το 4ο μέτρο του Α λέω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Για το 4ο μέτρο του Α λέω.

 

Δίκιο έχεις. Δεν εδωσα σημασία.

Σε νορμάλ καταστάσεις, εάν πρώτα καταφέρω και παίξω όλα ακόρντα του backing για έναν κύκλο, και μετά ξεκινήσω να σολάρω, πιθανότητα να "πιάσω" πιο πολλές "κατάλληλες" και "ωραίες" νότες. Γενικότερα, όμως, σε κομμάτια με σχετικά πολύπλοκή αρμονία, απλά προσπαθώ να μην παίζω πράσινες, και να την βγάζω καθαρή με σχετικές νότες. Αυτά, όταν παίζω σε backing track για ψυχαγογικούς λόγους.

Όταν καλούμαι να παίξω πιο σοβαρά (για μικρής διάρκειας σόλο), σε κάθε αλλάγη θα έχω το νου μου να βάλω σωστή νότα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δίκιο έχεις. Δεν εδωσα σημασία.

Βρε συ, δε στο λέω για να σε επιπλήξω, προς θεού. Απλά αν καμιά φορά βρεθούμε μπροστά σε κάτι που δεν είναι από αυτά που συνηθίζουμε να παίζουμε, υπάρχει πεδίο γνώσης.

 

Ανέφερα το 4ο μέτρο του Α και το Fm6 (άντε κι εκείνη τη ντιμινουίτα E αν παιχτεί) γιατί είναι τα μόνα σημεία της αρμονίας που δεν είναι σε περιβάλλον ντο ματζόρε. Με λίγα λόγια, αν σε εκείνα τα σημεία θεωρήσεις χοντρικά ότι για λίγο έχεις πάει σε ρε μινόρε αρμονία, είσαι αμέσως αμέσως λίγο πιο κοντά σε αυτό που λέμε τζαζ παίξιμο.

 

Φυσικά αν δε θες, δε χρειάζεται να το κάνεις, μην τρελαθούμε. Ή μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εντελώς αλλοπρόσαλλο που να ακούγεται όμως ωραίο.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησες κάτι στο παίξιμο μου, και απλά το σχολιάζω. Αυτες οι "λίγες" νοτούλες (οι 6ες κλπ) κάνουν την ολη διαφορά, χρωματίζοντας το παίξιμο. Σίγουρα υπάρχουν πολλές πιο συμβατικές επιλογές, ή και πιο τρελές επιλογές. Πολύ θα ήθελα να το κατέχω καλύτερα και να πλησιάσω αυτό το τζαζ παίξιμο, όταν έχω τέτοια αρμονία.

 

Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για τζαζ μουσική, νομίζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για τζαζ μουσική, νομίζω

Σίγουρα δεν είναι θέμα φτιαξίματος. Κανένας δε γεννιέται φτιαγμένος για τζαζ ή για ροκαμπίλυ ξέρω γω. Απλά όποιον ενδιαφέρει το εκάστοτε είδος, το ψάχνει. 

 

Εγώ έγραψα αυτά που έγραψα απλά γιατί εσύ έχεις εκφράσει αρκετές φορές αυτή την επιθυμία:

 

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολύ θα ήθελα να το κατέχω καλύτερα και να πλησιάσω αυτό το τζαζ παίξιμο, όταν έχω τέτοια αρμονία.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξακολουθεί να υπάρχει η επιθυμία, αλλά μάλλον δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να στρωθώ να αναλύω ακόρντα, νοτες κλπ. Σιγά σιγά θα το εξελίσσω όσο μπορώ.

 

2 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Σίγουρα δεν είναι θέμα φτιαξίματος

 

Μπορεί και να είναι ανατομικό το θέμα. Ίσως κάποιο έχουν πιο ανεπτυγμενες περιοχές του εγκεφάλου, και έχουν περισσότερη άνεση να αλλάζουν 4 ακόρντα σε κάθε μετρο. Φυσικά, ίσως λέω και μπαρούφες. Η δουλειά είναι το παν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

ανεπτυγμενες περιοχές του εγκεφάλου, και έχουν περισσότερη άνεση να αλλάζουν 4 ακόρντα σε κάθε μετρο

 

Κοίτα, νευροχειρούργος δεν είμαι 😁αλλά μάλλον και κάποιος ειδικός θα μας έλεγε ότι και ο εγκέφαλος εκπαιδεύεται. Σκέψου να έβλεπες τον εαυτό σου όπως παίζει τώρα, όταν έπαιξες στην κιθάρα την πρώτη σου νότα. Μάλλον θα σκεφτόσουν "πώς κατάφερα να παίζω τόσες νότες μέσα σε ένα μέτρο; Δεν μπορεί, για κάποια μετάλλαξη θα πρόκειται"

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου