Προς το περιεχόμενο

Νομοσχέδιο για την καταπολέμηση αδήλωτης και ανασφάλιστης πρόβας


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Από εμάς εξαρτάται.

 

Σωστό είναι αυτό σαν σκέψη, αλλά αν δεν λειτουργούν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί (όπως γίνεται συνήθως), στην πράξη δεν είναι τόσο απλό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

στην πράξη δεν είναι τόσο απλό.

Εγώ αυτά που δεν καταλαβαίνω είναι τα εξής.

 

- Ποιός εγγράφεται στο μητρώο;

- Αυτός που εγγράφεται στο μητρώο υποχρεούται να ασφαλίζεται ακόμα κι αν "προβάρει με τα φιλαράκια του" για να παίξει αφιλοκερδώς κάπου;

- Δεν ισχύει το ανωτέρω καθόλου, και η οποιαδήποτε εμφάνιση θα υποχρεώνεται σε χρεωμένες πρόβες (που πρέπει να είναι δηλωμένες και ασφαλισμένες, άσχετα αν πληρώθηκαν όντως;)

- Δεν ισχύει το ανωτέρω καθόλου, και θα αναβιώσει η free jazz στην ταβέρνα, όπου σχήματα "δεν έχουν προβάρει" και παίζουν απευθείας;

 

Αν κάποιος ξέρει, να κάνει μερικές διευκρινήσεις, καλό θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εγώ αυτά που δεν καταλαβαίνω είναι τα εξής.

 

- Ποιός εγγράφεται στο μητρώο;

- Αυτός που εγγράφεται στο μητρώο υποχρεούται να ασφαλίζεται ακόμα κι αν "προβάρει με τα φιλαράκια του" για να παίξει αφιλοκερδώς κάπου;

- Δεν ισχύει το ανωτέρω καθόλου, και η οποιαδήποτε εμφάνιση θα υποχρεώνεται σε χρεωμένες πρόβες (που πρέπει να είναι δηλωμένες και ασφαλισμένες, άσχετα αν πληρώθηκαν όντως;)

- Δεν ισχύει το ανωτέρω καθόλου, και θα αναβιώσει η free jazz στην ταβέρνα, όπου σχήματα "δεν έχουν προβάρει" και παίζουν απευθείας;

 

Αν κάποιος ξέρει, να κάνει μερικές διευκρινήσεις, καλό θα ήταν.

 

- Ο επαγγελματίας μουσικός (τα κριτήρια για να θεωρείται επαγγελματίας δεν τα ξέρω).

- Όχι

- Όχι, πρέπει να υπάρχει ενεργή σύμβαση του μουσικού, και πρόβες σύμφωνα με αυτήν φαντάζομαι

- Τι να σου πω, δεν έχω ιδέα

 

Όλα τα παραπάνω που έγραψα είναι υποθέσεις βέβαια, δεν ξέρω τον τρόπο εφαρμογής του νομοσχεδίου.

Γι' αυτό λέω ότι ο έλεγχος θα είναι δύσκολος, και οι "μαύρες" πρόβες θα πηγαίνουν σύννεφο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γι' αυτό λέω ότι ο έλεγχος θα είναι δύσκολος

Λοιπόν παιδιά, ας το ζήσω αυτό κι ας πεθάνω επί τόπου. Σε συναυλία, να πλησιάσει κατα τα άλλα κοινός, αδιάφορος, ήσυχος τύπος με μπλοκάκι στη σκηνή, να δώσει συγχαρητήρια, να ανταλλάξει χειραψίες με τους μουσικούς και να πει... "Τα θερμά μου συγχαρητήρια, μπράβο παιδιά, παίξατε υπέροχα, αλλά πολύ προβαρισμένοι μου ακουστήκατε."

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, γιατί δεν  επαναφέρουν πρώτα πρώτα τις καταργηθείσες Σ.Σ.Ε....; π.χ αυτές των  κέντρων διασκέδασης...

https://www.e-forosimv.gr/details.asp?ID=14676&cat=8

 

Επεξεργασμένο από musician
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Τι λέτε?

Θα αλλάξει τίποτα, ή όχι?

πρός το χειρότερο μπορεί...είναι σαν να ήσουν στο σημείο  5 , να σε ξαναγυρίζουν στο σημείο 3 και να στο παρουσιάζουν ως κατάκτηση...😃

Επεξεργασμένο από musician
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, musician είπε

πρός το χειρότερο μπορεί...είναι σαν να ήσουν στο σημείο  5 , να σε ξαναγυρίζουν στο σημείο 3 και να στο παρουσιάζουν ως κατάκτηση...😃

 

Γιατί το λες αυτό?

Μου διαφεύγει κάτι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Γιατί το λες αυτό?

Μου διαφεύγει κάτι?

 Αγαπητέ μου fusiongtr, είναι αδύνατον (απο απόψεως χώρου και χρόνου, ούτε ταιριάζει εδω στο noiz) να αναλύσουμε τα εργασιακά ζητήματα των επαγγελματιων μουσικών, ηθοποιών κ.λ.π.😉

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου