Προς το περιεχόμενο

Κύματα με συνδρομή.


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Οι πολλές συνδομές δεν είναι το πρόβλημα.

 Οι χαμηλοί μισθοί και οι συντάξεις είναι το πρόβλημα

 

και ο Μάνος δεν μου έδωσε την επικουρική. Τον καταγγέλω

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

και ο Μάνος δεν μου έδωσε την επικουρική. Τον καταγγέλω

Ενώ εγώ την πήρα. Είδες για ν΄ ανεβάζεις λάθος βίντεο!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα plugins θεωρώ ότι ξεκίνησαν με στόχο τους επαγγελματίες σε χώρες όπως οι ΗΠΑ που έβγαζαν αρκετά και δε θα διακινδύνευαν τα σπασμένα. Γι αυτό και είχαν το ανάλογο κόστος αγοράς, επειδή απευθύνονταν σε ένα περιορισμένο κοινό. 

Καθώς η μουσική βιομηχανία έχει διαλύσει από την υπερπροσφορά και οι ίδιοι αυτοί οι παραγωγοί γίνονται σιγά σιγά youtubers προκειμένου να βιοποριστούν (βλέπε πχ Eric Valentine), οι εταιρείες είναι αναγκασμένες να στραφούν στους καταναλωτές consumers, άντε και στους prosumers. 

Με αυτή τη λογική και το τιμολογιακό μοντέλο αλλάζει. Κατά τη γνώμη μου όμως, όσο ακόμη το μεγάλο κομμάτι των bedroom producers θεωρεί ότι δεν αξίζει η αγορά αυτών των πακέτων plugins και στρέφεται σε freeware ή σε σπασμένα, το μοντέλο εξακολουθεί να είναι αποτυχημένο.

Ενα μοντέλο economy of scale θα μπορούσε να αποφέρει πού μεγαλύτερα έσοδα απ τους πολύ περισσότερους users αν αυτοί πείθονταν να το αγοράσουν. Πώς θα γινόταν αυτό; Με δραματική πτώση των τιμών. Γιατί όπως και να το κάνουμε, όταν ο άλλος πληρώνει συνδρομή Netflix στα 14 ευρώ για να βλέπει 1.000.000 ταινίες απ όλα τα στούντιο, υπάρχει ήδη ένα anchor point στο μυαλό του και δεν πρόκειται εύκολα να δώσει τα διπλά για μια σουϊτα plugins. 

Αυτή εξάλλου ήταν η μεγάλη επιτυχία του Netflix. Είχε μια τιμή που σε έβαζε να το σκεφτείς αν αξίζει να ψάχνεις τα τορεντάδικα και τους υπότιτλους κλπ κλπ, ενώ μπορείς να έχεις μια τόσο καλή υπηρεσία. 

Τώρα αν αξίζουν ή δεν αξίζουν οι σουϊτες plugins σε σχέση μετα freeware είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ θα έλεγα πως αν είσαι ερασιτέχνης και δεν μιξάρεις στο ίδιο, αξιοπρεπή ακουστικά χώρο μια δεκαετία τουλάχιστον, έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμά σου θα είναι random. Οπότε ξέχνα τα όλα και πήγαινε όποια σοβαρή δουλειά έχεις σε κάποιον επαγγελματία.  Πλέον, άντε με λίγο παζάρι, μπορείς να πάρεις πάφθηνες υπηρεσίες από τους επαγγελμπατίες, κάτω από το 1/3 αυτών που χρέωναν πριν 10 χρόνια. Υπό αυτό το πρίσμα δεν αξίζει να ασχοληθείς καν, πόσο μάλλον να χαλάσεις λεφτά σε σοβαρά plugins. 
 

Τώρα για τον πειραματισμό και τον χαβαλέ είναι άλλη κουβέντα. Εγώ δεν έχω βρει freeware που να κάνει καλά αυτό που κάνουν κάποια συγκεκριμένα plugins της DMG, της Kush, της Neural DSP, της SoundToys, της Eventide, της Bogren Digital. Όπως δεν έχω βρει και αλγοριθμικά plugins που με κάνουν να νοιώθω τόσο κοντά στo hardware όσο τα Nebula.  
 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 Τα plugins θεωρώ ότι ξεκίνησαν με στόχο τους επαγγελματίες σε χώρες όπως οι ΗΠΑ που έβγαζαν αρκετά και δε θα διακινδύνευαν τα σπασμένα. Γι αυτό και είχαν το ανάλογο κόστος αγοράς, επειδή απευθύνονταν σε ένα περιορισμένο κοινό. 

Sory kpeyos αλλά μάλλον ξεκινάς από λάθος θεωρία-βάση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε δεν μου λέτε, μιας και άπλωσε η κουβέντα και πιάσαμε τις επικουρικές...

Με mac μπαίνεις στον ΕΦΚΑ;

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Ρε δεν μου λέτε, μιας και άπλωσε η κουβέντα και πιάσαμε τις επικουρικές...

Με mac μπαίνεις στον ΕΦΚΑ;

Έκανα το λάθος και το δοκίμασα...Μπήκα

Μου ζήτησε όμως  extra εισφορές γιατί είμαι λέει προνομιούχος 😆

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, mpamps είπε

Έκανα το λάθος και το δοκίμασα...Μπήκα

Μου ζήτησε όμως  extra εισφορές γιατί είμαι λέει προνομιούχος 😆

πώ πώ.....σβήσε τα κούκις φίλος 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

πώ πώ.....σβήσε τα κούκις φίλος 😁

 

Τον έκαψες τον άνθρωπο.

Άμα μάθουνε ότι έχει και τέλε ..... την έβαψε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τον έκαψες τον άνθρωπο.

Άμα μάθουνε ότι έχει και τέλε ..... την έβαψε.

Ασφαλιστικά δεν ξέρω, αλλά με τελε νομίζω παίρνεις φοροαπαλλαγή ως πληγέντας 

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LK είπε

Ρε δεν μου λέτε, μιας και άπλωσε η κουβέντα και πιάσαμε τις επικουρικές...

Με mac μπαίνεις στον ΕΦΚΑ;

εχω χωρίς μακ μπαίνω

αλλά λεφτά δεν παίρνω

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου