Προς το περιεχόμενο

Κύματα με συνδρομή.


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νααααα τααααα...

 

https://cdm.link/2023/03/waves-goes-subscription/

 

Συνοπτικά:

 

- 15 ντάλλαρς το μήνα για το βασικό πακέτο πλακιν.

- 25 ντάλλαρς το μήνα για την ούρτιμετ ετήσια συνδρομή. (με δύο μήνες έχπτωση, ήτοι 250 ντάλλαρς ανα ενιαυτό)

- Δυνατότης αγοράς πλακιν μεμονωμένα, γιοκ.

 

Αυτά. Ένα VComp κι ένα VEq που είχα αγοράσει ένα τριαντάρι θα δουλεύουν μέχρι να τσακωθούν τα .dll και τα redristibutable τα Visual Basic και τα λειτουργικά μεταξύ τους.

 

C'est la vie. Πάμε για άλλα.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ψωνίσαμε θα συνεχίσουν να λειτουργούν, αλλά δε θα έχουν πια updates. Οπότε αν στο μέλλον κάτι αλλάξει ριζικά (απαιτούμενες βιβλιοθήκες κ.ά εσωτερικά του πλαγκ ιν ωστε να λειτουργεί με το καινούργιο λειτουργικό και το καινούργιο DAW), μπορεί το πλαγκιν να μουλαρώσει. Δεν υπάρχει πλέον update, θα πρέπει για να ενημερωθεί το πλαγκιν να συναφθεί συνδρομή. (οπού εκεί θα έχουμε πρόσβαση και στα υπόλοιπα πλαγκιν που μπορεί να μην μας ενδιαφέρουν, μέχρι να χρειαστεί πάλι να insert coin to continue)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν το έπιασα αυτό?

και αυτά που ψωνίσαμε?

 

7g8ri3.jpg.8a91edfc96be8869b1cf6fa8de05bf40.jpg

 

 

   Υπαρχουν δυο ειδη plug in: Τα freeware με μορφη dll, που τα πας οπου θελεις με ενα απλο drag and drop, και αυτα που σου βγαζουν τον καρκινο.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους να επεκταθεί το συνδρομητικό μοντέλο στο μουσικό software όπως και σε κάθε είδους software. Έτσι θα γίνουν οι σουίτες πιο ολοκληρωμένες, θα πέσουν οι τιμές με τον ανταγωνισμό και θα είναι και προς όφελος της συμβατότητας και της ομαλής αξιοποίησης του hardware.

 Πολύ ευχάριστα νεα. 👍❤️❤️

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Επιτέλους να επεκταθεί το συνδρομητικό μοντέλο στο μουσικό software όπως και σε κάθε είδους software. Έτσι θα γίνουν οι σουίτες πιο ολοκληρωμένες, θα πέσουν οι τιμές με τον ανταγωνισμό και θα είναι και προς όφελος της συμβατότητας και της ομαλής αξιοποίησης του hardware.

 Πολύ ευχάριστα νεα. 👍❤️❤️

Πάει κι ο cos_dr, τον χακέψανε.

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Πάει κι ο cos_dr, τον χακέψανε.

Kαι εγώ βλέπω ότι έτσι πια θα είναι το μέλλον.

"θα είναι και προς όφελος της συμβατότητας και της ομαλής αξιοποίησης του hardware."

Αυτό που γράφει ο Κώστας -πέραν της πλάκας- είναι πολύ σημαντικό. Θα πώ κάτι αντίστοιχο με την Adobe...

Από το 2015 και μετά όταν αποφάσισα να ιδιωτεύσω ως επαγγελματίας και άφησα πίσω τις εταιρίες, έγινα συνδρομητής όλου του Cloud. Γιατί?...γιατί δεν είχα πιά την υποστήριξη ενος support team και ήθελα πραγματικά να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα. Πέραν τούτου όμως, με τη συνδρομητική υπηρεσία μου άνοιξαν άλλοι δρόμοι με τα add ons που προσφέρει στους συνδρομητές που δεν μπορούσα να φανταστώ πριν (Publish online, γραμματοσειρές, Beta test...).

Τώρα στα μουσικά...με τρώει να γραφτώ συνδρομητής στην Eastwest στο Composer Cloud με 20 ευρώ το μήνα

https://www.soundsonline.com

Τα εργαλεία που έχει είναι καταπληκτικά...αυτό που με τρομάζει είναι ο όγκος τους!

  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

in the down down of the writing, cubase and again cubase.

Πλάκα πλάκα, εκ των υστέρων έχω εντυπωσιαστεί από την κίνηση της Steinberg (που πιο συντηρητική εταιρία πεθαίνεις), να πάρει πίσω(!) την αρχική απόφαση για μόνιμο online authorization για το νέο σχήμα δίχως στικάκι, κι όχι μόνο να την πάρει πίσω, αλλά να την κάνει εφάπαξ ενεργοποίηση μηχανήματος online και ύστερα... τίποτα... Ελευθερία! Πάντα κόντρα στο ρεύμα; Εκτός τόπου και χρόνου; Όπως και να έχει, εκτιμήθηκε αυτή η κίνηση.

 

Όλες οι εταιρίες έχουν αρχίσει και κοιτάνε την πάρτη τους. Όσο δεν καταλαβαίνουνε ότι ΔΕ με ενδιαφέρει να έχω ΜΟΝΟ Waves ή ΜΟΝΟ UAD, ή ΜΟΝΟ Arturia, κι άρα δεν μπορώ να δεσμευτώ σε συνδρομές... εκεί θα γυρνάω. Στοκ κιουμπέις πλαγκιν. Τι να κάνουμε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marathon είπε

"θα είναι και προς όφελος της συμβατότητας και της ομαλής αξιοποίησης του hardware."

Αυτό που γράφει ο Κώστας -πέραν της πλάκας- είναι πολύ σημαντικό. Θα πώ κάτι αντίστοιχο με την Adobe...

Από το 2015 και μετά όταν αποφάσισα να ιδιωτεύσω ως επαγγελματίας και άφησα πίσω τις εταιρίες, έγινα συνδρομητής όλου του Cloud. Γιατί?...γιατί δεν είχα πιά την υποστήριξη ενος support team και ήθελα πραγματικά να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα.

Μπολντ και υπογράμμιση δική μου.

 

Σύμφωνοι. Όμως, είχαμε μια μεγάλη περίοδο όπου "φασούλι το φασούλι" γέμιζε το σακούλι. Και όλα τα 30άρια για το One-Knob Bettermaker από εκατομμύρια noobάδων σαν κι εμένα γέμιζαν τα ταμεία ΟΛΩΝ των εταιριών. Τώρα βλέπω μια αλλαγή πλεύσης, paradigm shift που λένε στο χωριό μου. Σου λέει η presonus: Sphere. Πλήρω συνδρομή και έχε. Ναι, αλλά από πλαγκιν... μέτρια. Λέει η Waves, πλήρω συνδρομή και έχε. Ναι, αλλά από DAW? 

 

Στην τελική, γεύσεις είναι τα πλαγκιν, και θες διαφορετικά, στοχευμένα, από πολλούς. Αυτή η ελευθερία, λίγα από πολλούς, χάνεται. Εγώ έχω 2 πλαγκ από waves, κλάιν. Το 30άρι μου, μού επέτρεψε να τα χρησιμοποιήσω σε κάποια πρότζεκτ, αλλά! Μπορώ αυτά τα πρότζεκτ να τα ανοίγω και να τα πειράζω. Τώρα με τη συνδρομή, πρέπει να κάνω συνδρομή αν θέλω να ανοίγω και να πειράζω, ή να δεχτώ ότι πάει, καίω wav και τέλος. Γίνεται η κατάσταση ή όλα ή τίποτα.

 

Ο επαγγελματίας μπορεί τις συνδρομές να τις θεωρήσει πάγια έξοδα, να εκπέσουν κι από τις δαπάνες, κτπ κτπ.. Ο ερασιτέχνης δε νομίζω ότι μπορεί να δίνει 750(!) ευρώ το χρόνο για συνδρομές σε 3 εταιρίες π.χ..

 

Θα δείξει...

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου