Προς το περιεχόμενο

Κύματα με συνδρομή.


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Πλάκα πλάκα, εκ των υστέρων έχω εντυπωσιαστεί από την κίνηση της Steinberg (που πιο συντηρητική εταιρία πεθαίνεις), να πάρει πίσω(!) την αρχική απόφαση για μόνιμο online authorization για το νέο σχήμα δίχως στικάκι, κι όχι μόνο να την πάρει πίσω, αλλά να την κάνει εφάπαξ ενεργοποίηση μηχανήματος online και ύστερα... τίποτα... Ελευθερία! Πάντα κόντρα στο ρεύμα; Εκτός τόπου και χρόνου; Όπως και να έχει, εκτιμήθηκε αυτή η κίνηση.

 

Όλες οι εταιρίες έχουν αρχίσει και κοιτάνε την πάρτη τους. Όσο δεν καταλαβαίνουνε ότι ΔΕ με ενδιαφέρει να έχω ΜΟΝΟ Waves ή ΜΟΝΟ UAD, ή ΜΟΝΟ Arturia, κι άρα δεν μπορώ να δεσμευτώ σε συνδρομές... εκεί θα γυρνάω. Στοκ κιουμπέις πλαγκιν. Τι να κάνουμε.

ακριβώς.

Αμάν πια με τον κάθε μαλέα που την είδε δηβελοπερ

20 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 Και όλα τα 30άρια για το One-Knob Bettermaker από εκατομμύρια noobάδων σαν κι εμένα γέμιζαν τα ταμεία ΟΛΩΝ των εταιριών. Τώρα βλέπω μια αλλαγή πλεύσης, paradigm shift που λένε στο χωριό μου. Σου λέει η presonus: Sphere. Πλήρω συνδρομή και έχε. Ναι, αλλά από πλαγκιν... μέτρια. Λέει η Waves, πλήρω συνδρομή και έχε. Ναι, αλλά από DAW? 

 

ναταν 30άρια?

μήπως ήταν 250άρια δήθεν και πάρτα σήμερα (300 μερες το χρόνο) που κάνουν 29 και μια βδομάδα που κάνουν 39?

και νάταν μπετερμεικερ παει καλά, όταν στις 90% είναι νάθινγκμεικερ

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

🤣Εντωμεταξύ η Softube άρχισε την καζούρα.🤣

 

image.png.a7ca49e209b13f1e708e4e3e17a403ba.png

αυτά που ξέρανε οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας

  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτά που ξέρανε οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας

Είχαν Softube και τότες;

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 15/25 ρε παιδιά, η Waves δεν είναι αυτή που έχει τα από τα ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ plugins, με άπειρες εκτπώσεις που σε πρίζουν καθημερινά γι αυτές; Τι έγινε, στερέψανε από ιδέες και δε ξέρουν πώς να βγάλουν επιπλέον λεφτά;

 

Έχουμε ξανανοίξει (μεγάλο) θέμα περί subscription απ ότι θυμάμαι. Επιτρέψτε μου να πω όμως ότι, αν συνεχίσει έτσι, το μόνο που καταφέρνουν είναι η αύξηση της πειρατίας. Τώρα θα μου πείτε, είναι μικρό το ποσοστό που το κάνει. Ναι αλλά όταν τα πάντα γίνονται subscription, κάποια στιγμή ο κόσμος θα φρικάρει. Ήδη έχουμε δει subscription για ενεργοποίηση παραπάνω δύναμης σε επεξεργαστές Intel, και σε features αυτοκινήτων. Κλάμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ λέω να βάλουμε συνδρομή και στο νοιζ.

Τα premium μέλη θα μπορούν να βρίζουν τα άλλα.

Η απλή συνδρομή δεν θα έχει τέτοια προνόμια.😆

 

  • Like 1
  • Χαχα 8
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Τι 15/25 ρε παιδιά, η Waves δεν είναι αυτή που έχει τα από τα ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ plugins, με άπειρες εκτπώσεις που σε πρίζουν καθημερινά γι αυτές; Τι έγινε, στερέψανε από ιδέες και δε ξέρουν πώς να βγάλουν επιπλέον λεφτά;

Κι όχι μόνο Άλεξ. Αφού δοκιμάσαμε να πουλήσουμε Τριντέντ κανέλα, τριντέντ δυόσμο, τριντέντ σκόρδο κρεμμύδι, τριντεντ πασταφλόρα από προβατίνα και μπουχτίσαμε τον κόσμο με 3000 κωδικούς που τον αποπροσανατόλισαν, λέμε τι φταίει και δεν πουλάμε πια; Ας τα βάλουμε όλα σε ένα πακέτο με συνδρομή, ώστε κι αυτός που χρησιμοποιεί ΕΝΑ [1] μας πλαγκιν από το 2000 να αναγκαστεί να πληρώνει τουλάχιστον 15 το μήνα.

 

Κι όχι μόνο αυτό. Αλλά θα δώσει και το Soundverse, Soundκάτι δεν ξέρω πώς το λένε, που θα είναι ΑΙ-assisted εργαλείο που θα τραβάει plug-in chains από τους χρήστες, ώστε να πατάς "Xryses epityxies Vol. 1" και να σου φτιάχνει μια φωνή ας πούμε τέτοια.

 

ΡΕΠΟΥΠΑΜΕΡΕ;

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 95% των plug ins ειναι ξερη απατη, με την εννοια οτι δε σου δινουν ΤΙΠΟΤΑ που δεν μπορεις να παρεις απο το freeware η τα στοκ plug ins, αν φυσικα κατσεις και τα προγραμματισεις.

 

 Τα "σπεσιαλ" equalizer ας πουμε ειναι εντελως απατη εξ ορισμου, reverb/ delay/ chorus υπαρχουν δωρεαν που σφαγιαζουν, δυναμικα, σιγα,  ποσα δυναμικα πια θελεις, ενας καλος κομπρεσσορας αντε και ενα limiter; Σιγα τα ωα, λες και στα project στουντιο των παλιων καλων καιρων ειχαν καλυτερους κομπρεσορες απο τους σημερινους freeware, παραμυθια, δε χρειαζεται να ξοδεψεις τιποτα, αντε 2-3 στοχευμενες κινησεις για κατι πραγματικα σπεσιαλ, ειναι τετοιες οι δυνατοτητες πλεον που πραγματικα ειναι πεταμενα λεφτα το αβερτα ξοδεμα σε plug in.

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' ότι αρχικά το είχα μισήσει, η αλήθεια είναι πως μόνο το συνδρομητικό μοντέλο καθιστά βιώσιμη μία επιχείρηση που παράγει λογισμικό. Αλλιώς, έχουμε διαφημίσεις (τις οποίες μισώ ακόμη περισσότερο).

 

Η λεγόμενη "πειρατεία" δεν έχει σχέση με το μοντέλο χρέωσης. Αυτός που θέλει να κάνει τον πειρατή, δεν θα πληρώσει με οποιοδήποτε μοντέλο χρέωσης. Προτιμά να καπνίζει, ας πούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

αν φυσικα κατσεις και τα προγραμματισεις.

ΑΦΤΟ. Το μεγαλύτερο αμάρτημα των στοκ πλαγκιν είναι ότι έχουν σε πολλές περιπτώσεις "αντιμουσικό" εύρος παραμέτρων. Δηλαδή σου δίνει ένα πιάνο ολόκληρο και σου λέει παίξε, ενώ δεν ξέρεις και πολύ καλά. Ε θα πατήσεις και φλόμπες νότες. Όσο περισσότερα δάχτυλα βάζεις απάνω, τόσες περισσότερες μπούρδες θα παίξεις.

 

Ενώ ο άλλος σου λέει φίλος εδώ είσαι, ΚΑΛΙΜΠΑ. Με τους δύο αντίχειρες γκλινγκι γκλινγκι, ό,τι και να παίξεις μέσα είναι, μέλι. Έχω κι από σολ, έχω κι από λα, έχω κι από ρε. Το ήξερα ότι τις θες όλες, θα σου κόψω 15%.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου