Προς το περιεχόμενο

Κύματα με συνδρομή.


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συνδρομητικό μοντέλο είναι ΟΚ σε κάποιες κατηγορίες, αλλά όχι δα σε όλες. Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί.

 

Δηλαδή, αν είσαι τρόμπας και το προϊόν σου δεν πουλάει, εγώ φταίω? Θα με αναγκάσεις να σε πληρώνω για τις τρομπιές σου, επειδή μια φορά έκανες κάτι άλλο καλά και το θέλω? Είμαστε με τα καλά μας?

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση αγαπητέ trolley.

Το ζήτημα δεν είναι αν είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά το ότι ο κάθε-ένας (κυριολεκτικά) θεωρεί ότι είναι ικανός να συμμετέχει σε αυτήν. Ακόμη και άνθρωποι που (εκ' πεποιθήσεως) δεν πλήρωσαν ποτέ για λογισμικό.

 

Περιορίζομαι να πω, ότι όποια πακέτα λογισμικού χρησιμοποιώ με συνδρομητικό μοντέλο πληρωμής, μου διατίθενται σε χαμηλότατες τιμές, είναι πάντα αναβαθμισμένα, έχω τεχνική υποστήριξη και δεν μαλακίζομαι να τα ψάχνω σπασμένα στο διαδίκτυο. Έτσι το προτιμώ εγώ φίλε, αν θέλω να γαμήσω δεν ψάχνω να βρω από που θα κλέψω τα προφυλακτικά (άσε που θα είχε φύγει η κοπελιά στο μεταξύ).

 

Προς διασκέδασή σου, έχω όντως πληρώσει σε βενζινάδικο (του οποίου δεν ήμουν τακτικός πελάτης) για τον αέρα που έβαλσ στα λάστιχα. Το είχα θεωρήσει απόλυτα φυσιολογικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali, καταλαβαινω τι λες, αλλα η καθε εταιρια εχει δικαιωμα να χρεωνει οτι θελει και οπως θελει. Η Waves ειναι γνωστη για τις τακτικες τις, δεν ειναι οτι μεταμορφωθηκε ξαφνικα, αλλα οπως και να εχει ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της να κανει οτι νομιζει οτι τη συμφερει.

 

 Το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβει ο χρηστης οτι ουτε το bad monkey 😆 ειναι αναντικαταστατο, ουτε κανενα plug in. Ακομα και να δεχθουμε οτι ξερω γω ενας κομπρεσορας των 200 ευρω ειναι καλυτερος σε ενα 5 ή 10 % απο τον στοκ; Δε μιλαμε για παραπανω ετσι; Λοιπον στη συνολικη παραγωγη η επιδραση θα ειναι ΜΗΔΕΝ, ακριβως ΜΗΔΕΝ, διοτι ακομα και ο freeware κομπρεσσορας ειναι ηδη τοσο καλος που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειναι αυτος ο αδυναμος κρικος μιας σπιτικης ή low budget παραγωγης, και ο ηχος μας ειναι τοσο καλος οσο ο πιο αδυναμος κρικος του.

 

 Αλλωστε στις σπιτικες και τις low budget παραγωγες, το παιχνιδι στο 99.9 % των περιπτωσεων εχει χαθει ηδη απο την ενορχηστρωση, οποτε τα αλλα ολα, ακριβα plug in, ακριβες καρτες ηχου, ακριβα οργανα κλπ ειναι χαμενα λεφτα.

 

 Δηλαδή φίλε trolley πραγματι πολλοι τα θελουν τα plug in ( και τσαμπα αν γινεται) , εχεις απολυτο δικιο σαφως, αλλα κανεις, πραγματικα κανείς απο τους home users, δεν τα χρειαζεται.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Δηλαδή φίλε trolley πραγματι πολλοι τα θελουν τα plug in ( και τσαμπα αν γινεται) , εχεις απολυτο δικιο σαφως, αλλα κανεις, πραγματικα κανείς απο τους home users, δεν τα χρειαζεται.

Α γειά σου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Προς διασκέδασή σου, έχω όντως πληρώσει σε βενζινάδικο (του οποίου δεν ήμουν τακτικός πελάτης) για τον αέρα που έβαλσ στα λάστιχα. Το είχα θεωρήσει απόλυτα φυσιολογικό.

Ο μον ντιε.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάζουμε πάντα την πειρατεία στην κουβέντα. Κι εγώ πληρώνω, και χρησιμοποιώ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ. Πλέον όμως, όταν αυτές οι πρακτικές συνδρομής* γίνονται κοινή πρακτική, βρίσκομαι απολογούμενος. Με ρωτάνε ταυτόχρονα 10 εταιρίες: "Γιατί είσαι μωρέ φτωχομπινές και δεν μπορείς να συνδράμεις; Τράβα ψόφα στην φτώχεια σου." Κι εγώ δεν έχω άλλη επιλογή, παρα να πω, εντάξει ρε παιδιά, φεύγω. Και θα μείνω με αυτά που έχω. Θα το σκεφτώ 2 και τρεις φορές πριν αγοράσω κάτι, αφού η δέσμευση είναι μεγάλη, και στο τέλος θα πω "ξέρεις κάτι, την πλάκα σου κάνεις, άραξε και δούλεψε με αυτά που έχεις."

 

*Αν μιλάμε για "σουίτες λογισμικού", όπως υποψιάζομαι ότι είναι τα Adobe πράγματα (που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, και γι' αυτό το "υποψιάζομαι"), εκεί πράγματι, γιατί όχι, η συνδρομή βολεύει, αφού προσφέρει πρόσβαση σε ένα ολοκληρωμένο πακέτο λογισμικού που μπορεί να βγάλει εις πέρας μια συγκεκριμένη δουλειά καθ ολοκληρίαν. Δεσμευτική μεν η συνδρομή, αυτόνομο και αυτάρκες το πακέτο δε. Δε με ενοχλεί αυτό. Με ενοχλεί ο βενζινάς να μη βγάζει αρκετά από τη βενζίνη και να ψάχνει να βγάλει τη χασούρα... από τον αέρα, χρεώνοντας 25 λεπτά το psi. Έλεος. Απόδειξη έκοψε παροχής υπηρεσιών;😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Δηλαδή φίλε trolley πραγματι πολλοι τα θελουν τα plug in ( και τσαμπα αν γινεται) , εχεις απολυτο δικιο σαφως, αλλα κανεις, πραγματικα κανείς απο τους home users, δεν τα χρειαζεται.

Από θέμα ασκητικής, συμφωνώ. Από θέμα πρακτικό, διαφωνώ. Γιατί βλέπω ότι όλο και περισσότερο απλοποιούνται τα πλαγκιν, και όλο και περισσότερα στοχευμένα πρισετ τα συνοδεύουν. Αυτά τα θέλει ο επαγγελματίας, που ξέρει ανα πάσα στιγμή τι ήχο θέλει, με όποιο εργαλείο κι αν δουλεύει, κι αμέσως φτάνει στο αποτέλεσμα που επιδιώκει; Ή ο ερασιτέχνης σαν κι εμένα που πατάει το πρισετ και λέει ω ρε μάνα μου ηχάρα, αφού παλεύει 300 ώρες γυρίζοντας ποτενσιόμετρα λες και παίζει νταμπλντράγκον, πλημμυρισμένος και πελαγωμένος;

 

Δηλαδή είναι λίγο υποκριτικό αφενός οι εταιρίες να παράγουν προϊόντα για μαζική κατανάλωση, κι αφετέρου να απαιτούν B2B δεσμεύσεις. Τέλος πάντων, αφού πάει έτσι το πράγμα, πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manosx είπε

Δηλαδή φίλε trolley πραγματι πολλοι τα θελουν τα plug in ( και τσαμπα αν γινεται) , εχεις απολυτο δικιο σαφως, αλλα κανεις, πραγματικα κανείς απο τους home users, δεν τα χρειαζεται.

Εννοείται, συμφωνώ απόλυτα.

 

11 λεπτά πριν, marathon είπε

Α γειά σου!

Εννοείται λαίμαι.

 

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Με ρωτάνε ταυτόχρονα 10 εταιρίες

Αλή μου, δεν σε ρωτάει κανείς τίποτε. Την πραμάτεια τους διαλαλούν οι άνθρωποι - κάπως πρέπει να ζήσουν. Αν τα χρειάζεσαι (όπως, αν θέλεις να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο), βρες το τίμημα και πλήρωσέ τους. Αν δεν τα χρειάζεσαι, τότε τι ασχολείσαι; (όχι εσύ προσωπικά, ο καθένας μας).

 

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Απόδειξη έκοψε παροχής υπηρεσιών;

Όχι βέβαια. Αλλά αυτό δεν αφορά εμένα, αφορά τη σχέση του με την εφορία. Εμένα μου αρκεί το "ευχαριστώ" που είπε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθεστε κ ενοχλειστε απο την εξελιξη των πραματων. Το καταλαβαινω ειναι ανθρωπινο. Κ εγω βριζω που δε μπορω να βρω το VRM 2 του ΣΛΕΗΤ κ μου τη δινει που η συνδρομη εχει πιο πολυ απο την προπολεμικη καρτα ηχου μου. Κ εχω πεισει κιολας τον εαυτο μου πως ο βασικος λογος που δεν σκαμπαζω απο μιξη ειναι πως δε το εχω στα χερια μου🙂... Αλλα ως εδω

 

Οποιος θελει να συνεχιζει να διαβαζει πρεπει να ειναι δυνατος. Οξυδερκης κ προθυμος να ρισκαρει για να παρει το παιχνιδι στα χερια του. Κυριοι....Επειδη το ποταμι πισω δε γυρνα, επειδη οι συνδρομες ειναι παρον κ οχι το μελλον, θα τους περιμενουμε στη γωνια, θα φερουμε εμεις την προοδο κ το μελλον κ αυτοι θα μας κυνηγαν. Το πλανο:

 

Συνδρομητικη παροχη (physical) 500 series channel strips.

-Ειναι συνδρομητικο. Οποτε θες για οσο το θες (ενταξει το ελαχιστο ειναι ο μηνας)

-Ειναι το real thing

-Ειναι flexible κ modular. Πανω στις αναγκες του ιντιβιτζουαλ χομ στουντιου-χρηστη

 

Τι αλλο να πω?

 

Με ενα κλικ στο σαητ μας, φτιαχνεις το τσανελ στριπ απο τα modules που θα ειναι διαθεσιμα. Την επομενη ερχεται ο υπαλληλος ντελιβερη με το τσανελ στριπ σπιτι σου. Κανεις δωρεαν δοκιμη. Αν σου κανει υπογραφεις κ ειναι δικο σου. Για 1 μηνα. Ανανεωσεις ονλαην. Πακετα προσφορων ονλαην. Τι αλλο θες? 10 ευρω το ρακ κ 5 το καθε module (ανα μηνα)

 

Το μονο που μενει να βαλει ο καθενας που πιστευει στην ιδεα (δηλαδη ολοι σας) 500 ευρω να ξεκινησουμε σταρταπ

 

Δερεστιζχιστορυ. Δεσκαηιζδελιμιτ. Δεμορδεμερηερ.

 

 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Αλή μου, δεν σε ρωτάει κανείς τίποτε. Την πραμάτεια τους διαλαλούν οι άνθρωποι - κάπως πρέπει να ζήσουν. Αν τα χρειάζεσαι (όπως, αν θέλεις να πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο), βρες το τίμημα και πλήρωσέ τους. Αν δεν τα χρειάζεσαι, τότε τι ασχολείσαι; (όχι εσύ προσωπικά, ο καθένας μας).

Βρε τα ξέρω όλα αυτά, κι ούτε καίγομαι. Συζήτηση κάνουμε, για το ΤΙ πρέπει να κάνει ο καθένας γιατί "κάπως πρέπει να ζήσει". Ούτε νιώθω ριγμένος, ούτε τίποτα. Μπορεί η συζήτηση να είναι "ζωηρή" αλλά δεν τρέχει και τίποτα για εμένα. Είπαμε, και με στοκ πλαγκιν, το ίδιο μου κάνει, για τα κυβικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marathon είπε

 

Τώρα στα μουσικά...με τρώει να γραφτώ συνδρομητής στην Eastwest στο Composer Cloud με 20 ευρώ το μήνα

https://www.soundsonline.com

Τα εργαλεία που έχει είναι καταπληκτικά...αυτό που με τρομάζει είναι ο όγκος τους!

για την Κυματα θα διαφωνήσω.

Αλλά για την Ανατολή Δυση σίγουρα συμφωνώ.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου