Προς το περιεχόμενο

*Καινουργια* δουλεια απο το καινουργιο μας προτζεκτ BANKAI ! Συνεργασια με πολυ αγαπημενους μουσικους


Xara Sterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Επιπλέον, έχω κουράσει το ξέρω, αλλά θα ήθελα και λίγο καλύτερη προφορά.

Α ναι, εκεί πάσχει γενικώς η αγγλόφωνη ελληνική ροκ ΑΛΛΑ από την άλλη ούτε ο Κλάους Μάινε ούτε ο Χούλιο Ιγκλέσιας σταμάτησαν επειδή δεν έστρωσε το αξάν τους. Αν όμως το στρώσετε τότε θα έχετε αυτό το +1 που θα σας ανεβάσει επίπεδο - και νομίζω ότι το αξίζετε. 

 

Μπράβο μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Παιδακια εμενα μου φανηκε ονειρεμενο.

Τωρα αν η κιθαρα ειναι πανω μας κατω μας δεξια μας και αριστερα μας και ολα τα αλλα στο υπερπεραν, αυτα φτιαχνονται. 

Ολα καλα ολα ανθηρα λοιπον. 😀

ωπ ευχαριστουμε πολυ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Η μείξη είναι καλή, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Συνθετικά είναι ένα απλό punkοειδές κομμάτι. Η punk δεν είχε ποτέ τεράστιο συνθετικό βάθος, οπότε και εκεί είμαστε οκ.

 

Νομίζω το πρόβλημα είναι στο ότι διαλέξατε λάθος τόνο για τη φωνή σου, Χαρά. Είναι πολύ χαμηλό για σένα, και αυτό έχει 2 συνέπειες:

1) Συχνοτικά είσαι χαμηλά και "μπλέκεσαι" με το mid-range της κιθάρας. Στη μείξη ψιλοφτιάχνει αλλά δεν είναι το ιδανικό.

2) Δεν έχεις projection, και το αποτέλεσμα είναι να μη φτάνεις την ενέργεια που χρειάζεται το κομμάτι. Είναι και punk είπαμε, οπότε θέλει να το πας στο φουλ, και σε αυτό τον τόνο δε γίνεται. Ο τύπος που κάνει δεύτερα φωνητικά βγάζει 10 φορές περισσότερη ενέργεια. Και ξαναλέω, όχι γιατί δεν μπορείς, αλλά γιατί δεν είναι στον τόνο σου.

 

Επιπλέον, έχω κουράσει το ξέρω, αλλά θα ήθελα και λίγο καλύτερη προφορά.

 

Αυτό που κάνετε το κάνετε καλά όμως, οπότε συνεχίστε έτσι!

η συνθεση ειναι των The Freeze μπανταρα του 1978 ! Την εμπλουτησαμε σε μερικα σημεια ! Τι ειναι το συνθετικο βαθος για σενα ? Εχω την αισθηση οτι μειωνουμε πραγματα επειδη δεν ειναι του γουστου μας (και δεν εννοω για αυτο που ανεβασα αλλα για την πανκ σαν πανκ) ! Ενα μεγαλο ποσοστο νομιζει οτι αν εγραφε ενα πανκ κομματι θα το ξεπετουσε ! το να γραψει κανεις ενα ''punk hit'' το οποιο οντως να αγγιξει πολυ κοσμο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο ! Κάθε είδος μουσικής έχει αποκτήσει με τα χρόνια κανόνες και συγκεκριμένη δομή που προέρχεται από την ανταπόκριση ή όχι του κοινού ! Παρα πολλα τραγουδια στη ροκ εχουν παρομοια φιλοσοφια με το ''πανκ'' οπως και στην ποπ ! Επισης καθε ειδος εξυπηρετει κατι αλλο χωρις αυτο να εχει να κανει με το ''συνθετικο του βαθος'' ! Ο κοσμος σε μια συναυλια δεν αναζητα παντα τον βιρτουοζο στα οργανα κτλ αλλα κατι που μπορει να ταυτιστει , να περασει καλα , να συνδεθει , χωρις αυτο να σημαινει οτι επειδη κατι ειναι πιο αμεσο ειναι κατωτερο μουσικα, αλλες δυσκολιες εχει το καθε τι ! Τωρα πισω στο δικο μας , καθε επομενο και καλυτερα οπως λεω παντα !  να σαι καλα !

19 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Α ναι, εκεί πάσχει γενικώς η αγγλόφωνη ελληνική ροκ ΑΛΛΑ από την άλλη ούτε ο Κλάους Μάινε ούτε ο Χούλιο Ιγκλέσιας σταμάτησαν επειδή δεν έστρωσε το αξάν τους. Αν όμως το στρώσετε τότε θα έχετε αυτό το +1 που θα σας ανεβάσει επίπεδο - και νομίζω ότι το αξίζετε. 

 

Μπράβο μπράβο!

να σαι καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ανακρίβεια εδώ. Η μπάντα είναι του '78, το κομμάτι όμως είναι του '91.

Εσείς βέβαια το πάτε του σκοτωμού. Να πω την αλήθεια το δικό σας μ' άρεσε περισσότερο.

 

Και παίξατε και καλά.

 

Υ.Γ. Μπάσσο παίζει ο ξαδερφός μου ο Είσβο;  😇

 

 

 

eisvoleas-out.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Υπάρχει μια ανακρίβεια εδώ. Η μπάντα είναι του '78, το κομμάτι όμως είναι του '91.

Εσείς βέβαια το πάτε του σκοτωμού. Να πω την αλήθεια το δικό σας μ' άρεσε περισσότερο.

 

Και παίξατε και καλά.

 

Υ.Γ. Μπάσσο παίζει ο ξαδερφός μου ο Είσβο;  😇

 

 

 

eisvoleas-out.jpg

Ναι και εγω για τη μπαντα λεω οτι ειναι του 78! χαχαχα το τρεξαμε λιγο Νεστορα σ ευχαριστουμε πολυ :) Του φερνει του Εισβο θα ηταν καλο feat. στο τραγουδι  χαχα αλλα οχι ο μπασιστας ειναι ο τραγουδιστης των Liptards ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xara Sterg είπε

Την εμπλουτησαμε σε μερικα σημεια ! Τι ειναι το συνθετικο βαθος για σενα ? Εχω την αισθηση οτι μειωνουμε πραγματα επειδη δεν ειναι του γουστου μας

 

Καταρχάς, δεν το πα με αρνητισμό. Είπα μάλιστα ότι, εφόσον είναι punk, είναι σαφές ότι δεν θα είναι μουσικά βαθύ, ή αλλιώς πολύπλοκο. Γιατί έτσι είναι η punk, βγαίνεις, τα σπας, γιατί fuck the system, και όλα τα σχετικά που αντιπροσωπεύει η punk. Δεν είμαι κατά του είδους.

 

Το συνθετικό βάθος θα έλεγα ότι είναι κάτι καθαρά αντικειμενικό, από άποψη πολυπλοκότητας στη μουσική θεωρία και στη μη-συμβατική δομή ενός κομματιού. Φυσικά, για να μην παρερμηνευτώ πάλι, δεν λέω ότι κάτι πολύπλοκο και "διαφορετικό" είναι αναγκαστικά καλό.

 

Συνεπώς, ένα κομμάτι που έχει κουπλε-ρεφρέν-κουπλέ-ρεφρέν και σύνολο 4 power chords, ε, συνθετικά βαθύ δε το λες βρε Χαρά μου, είτε είναι punk, είτε είναι σκυλάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματάρα! θα ήθελα και τους στίχους όμως για να είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για κομματάρα! Έχε υπόψη σου ότι εδώ στο φόρουμ ελάχιστοι ακούν το είδος μουσικής που παίζετε οπότε και οι απόψεις είναι ανάλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου