Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είδα την ανακοίνωση του r2d2 για το επικείμενο live του Steve Vai ξανά στην Ελλάδα......και θυμήθηκα την πιο τραυματική εμπειρία μου σε live, πάλι σε live του ιδίου στη Θεσσαλονίκη το 2005.

Ίσως το πιο άθλιο live που είδα στην Ζωή μου......κυρίως από άποψη ήχου.

Προχειρότητες.......

Έκαναν sound check μια ώρα μετά από την έναρξη της συναυλίας....και απορώ τί έκαναν κιόλας δηλαδή σε αυτό, αφού κατάφεραν να ακουστούν χειρότεροι και από ξεκούρδιστη μαθητική μπάντα.

Ήταν 2005.....ακόμα πήγαινα σε Lives....αλλά πραγματικά μετά από αυτό κατάλαβα ότι τουλάχιστον οι παγκόσμιες περιοδείες.....τελείωσαν (μετά από καμία 4-5 χρόνια τελείωσαν και όλα τα Lives οριστικά για εμένα)

Χάσιμο χρόνου......απότελεσμα άθλιο...

Κανένα νόημα ίσως αυτό το Post , απλά μου ξύπνησαν μνήμες.

 

Υ.Γ.

Πάντως για να ακουστείς σωστά σε live θέλει πολλά @@ και μπράβο σε όσους τα καταφέρνουν (από μουσικούς-ηχολήπτες- φωτιστές κ.λ.π) πραγματικά .

Το να ακουστώ καλά σε cd, mp3....dvd....το κάνω ακόμα και εγώ εύκολα από το σπίτι μου.

 

Υ.Γ. 2

Καλά τώρα και εγγυημένη ηχάρα να είχε δεν θα πήγαινα διότι πλέον ταν βαριέμαι τον Vai πιο πολύ και από επανάληψη του ρόδα τσάντα και κοπάνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Πάντως για να ακουστείς σωστά σε live θέλει πολλά @@ και μπράβο σε όσους τα καταφέρνουν (από μουσικούς-ηχολήπτες- φωτιστές κ.λ.π) πραγματικά .

Το να ακουστώ καλά σε cd, mp3....dvd....το κάνω ακόμα και εγώ εύκολα από το σπίτι μου.

Το αγαπημένο μου είναι scorpions στην Αθήνα (δε θυμάμαι χρονιά αλλά έχει καμία δεκαπενταριά χρόνια τουλάχιστον, τραβούσε και η ΕΡΤ και έπαιξε όλο το live και τηλεόραση μετά). Βγαίνει ο Mathias Jabs να κάνει κάνα 5λεπτο σόλο να ξεκουραστεί η μπάντα και κανει νόημα στον ηχολήπτη να του σηκώσει τον ήχο. Δίνει αρκετή ένταση το παλικάρι, παίζει όσα ήταν να παίξει, και μετά βγαίνει ο Rudolf και οι υπόλοιποι να παίξουν το big city nights. Η διαφορά στην ένταση στις δύο κιθάρες ήταν παραπάνω από προφανής. Η ρυθμική κιθάρα δεν ακούγεται καθόλου και η lead σε χτυπάει στο πρόσωπο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK

Σε εκείνη την περιοδεία τον είχα δει στην Πάτρα.

Μόνο τον είχα δει, όμως.

Δεν είχα ακούσει τίποτα.

  • Χαχα 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το αγαπημένο μου είναι scorpions στην Αθήνα (δε θυμάμαι χρονιά αλλά έχει καμία δεκαπενταριά χρόνια τουλάχιστον, τραβούσε και η ΕΡΤ και έπαιξε όλο το live και τηλεόραση μετά). Βγαίνει ο Mathias Jabs να κάνει κάνα 5λεπτο σόλο να ξεκουραστεί η μπάντα και κανει νόημα στον ηχολήπτη να του σηκώσει τον ήχο. Δίνει αρκετή ένταση το παλικάρι, παίζει όσα ήταν να παίξει, και μετά βγαίνει ο Rudolf και οι υπόλοιποι να παίξουν το big city nights. Η διαφορά στην ένταση στις δύο κιθάρες ήταν παραπάνω από προφανής. Η ρυθμική κιθάρα δεν ακούγεται καθόλου και η lead σε χτυπάει στο πρόσωπο 

χιλιάδες live έχουν κάνει όλοι τους...και ακόμα δεν έμαθαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να ακουστει κατι καλα σε μεγαλο χωρο, πρεπει να ειναι φτιαγμενο για αυτο. Οι πολλες νοτες και τα πολλα πολλα δεν ακουγονται καλα με μεγαλη αντηχηση, μπλεκουν. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα πιο επιτυχημενα συγκροτηματα σε μεγαλα σταδια και ετσι ειναι μπαντες σαν τους U2 ή τους AC/DC.

 

 Σε μικροτερους χωρους το βασικο είναι ο χωρος 😆 και ο ηχοληπτης. Στο Ροδον ας πουμε τω καιρω εκεινω ο ηχος ηταν μια χαρα. Βεβαια πηγαιναμε και σε στακατα συγκροτηματα, ετσι; Να μπιστανε οι Kreator με το δεξι του mille και τις μποτες του Ventor, και σε καθεδρικο να τους βαλεις αυτους θα συντονισουν τα θεμελια, θα αρχισουν να πεφτουν οι πετρες 😆 Με τους αμπλαουμπλιδες τους vai και αυτους, αυτοι το μονο που τους νοιαζει ειναι η κιθαρα τους, καλα παιδια αλλα σαν ηχο μπαντας δεν 😆

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, manosx είπε

Με τους αμπλαουμπλιδες τους vai και αυτους, αυτοι το μονο που τους νοιαζει ειναι η κιθαρα τους, καλα παιδια αλλα σαν ηχο μπαντας δεν 😆

Συμφωνώ.

Αν ήμουν ακόμα μικρός και ψάρωνα με αυτά, πραγματικά θα έκοβα ένα vip εισιτήριο, έτσι για να τον γνωρίσω και για την φωτογραφία.

Αφού την βγάζαμε την selfie  και λέγαμε και τα τυπικά "τι κάνεις καλά;" "καλά εσύ;"...."....ας τα λέμε"...."Η Pia καλά;"...."ναι δόξα τω Θεώ".......μετά θα έφευγα δεν θα καθόμουν να τον ακούσω.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το Α και το Ω στον σκληρο ηχο ειναι ο drummer και ο ρυθμικος κιθαριστας. Για να παω σε live αυτα τα δυο θελω.

 

 Αν ειναι να παω σε κανα masterclass, τοτε Vai all the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το Α και το Ω στον σκληρο ηχο ειναι ο drummer και ο ρυθμικος κιθαριστας. Για να παω σε live αυτα τα δυο θελω.

 

 Αν ειναι να παω σε κανα masterclass, τοτε Vai all the way.

Ήταν και ο billy sheehan.

Κοπανιόταν. πέρα δώθε η κοτσίδα.....βαρούσε το γιαμάχα.....και λαλάκα μου....ΔΕΝ ακουγόταν τίποτα....κλειστό τον είχαν μα τω θεω δηλαδή από την κονσόλα (αν όχι από τον ενισχυτή)

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινη ιστορια. I swear to god.

 

Live στην αθανατη Ελλαδαρα. Ο ηχοληπτης ντιρλα. Και να τον ακουω, αραχτο διπλα απο την κονσολα:

 

 "Χμ, το μπασο δεν ακουγεται καλα. Αλλα δε γαμιεται! ( τζουρα απο το ουισκι.)"

 

 Μετα απο λιγο: " Και η κιθαρα θελει λιγο δυναμωμα, αλλα δε γαμιεται! ( ρουφιξια απο το ΜαλμπΟΥρο) "

 

 

 Ε, παιζει να ηταν και ο ιδιος ηχοληπτης στο live του Vai 😆

 

 

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου