Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ο Μοντριτς δεν ειναι γκολτζης, ειτε το λεει ο Νεμπεγλερας, ειτε οποιοσδηποτε αλλος. Ειναι πολυ απλο να το καταλαβεις αν ξερεις μπαλα, και φυσικα αν εχεις δει το απολυτο γκολτζιδικο δεκαρι, δηλαδη τον ενα και μοναδικο ΝΤΙΕΓΚΟ, που με τα μισα παιχνιδια του Μοντριτς ειχε κανει διπλασια γκολ.

 

 

Σαφώς και δεν είναι γκολτζής.Το να τον κατηγορήσεις όμως γι' αυτό,ενώ είναι πιθανότατα ο κορυφαίος box to box μέσος που γέννησε το άθλημα,δηλώνει ασχετοσύνη και κομπλεξισμό.😉

 

Επίσης,μόνο κάποιος που δεν έχει ιδέα από μπάλα θα βάφτιζε τον Μόντριτς 10άρι.

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα box to box ειναι λιγο υπερβολη, αν δεν ηταν ο καζεμιρο θα εμπαζε πολυ πισω, αλλα για οκταρι διπλα σε αλλο οκταρι σε 4-3-3 αγγιζει την τελειοτητα. Αλλα αυτο το θα μπω μεσα και θα σας μαμισω ολους εναν εναν του ντιεγκο δεν.

 

 Και ο vai δεν εχει τη στοφα του ντιεγκο ρε παιδακι μου 😆 δεν μπορεσε να λαμψει διπλα στον τραγουδισταρα, ειχε την ευκαιρια του με τον coverdale αλλα δεν, ειναι για ποδοσφαιρο σαλας, να πηγαινει στο καταγωγι να τον ακουει με χαλια ηχο ο LK, στο 11 με 11 σε γηπεδα και σταδια θελεις τον EDGE και τον ANGUS YOUNG, τι να κανουμε τωρα, δεν την ξεγελας την Κυρα Κομπρεσσ και τον Μπαμπη απο τα σεπολια με τις σολαρες και τα τσαλιμια, θελει τακλιν κατευθειαν στα ριφ και στα ρεφραιν, δε φτουρανε τα τακουνακια και τα λεγκατα 😆

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Grey είπε

 

 

 

Καλό θα ήταν να καταλάβουμε πως το να λέμε ότι δεν μας αρέσει ο Vai,είναι μια χαρά και απολύτως θεμιτό.Το να απαξιώνουμε όμως τη δουλειά του είναι σαν μας λέει ο Νεμπεγλέρας ότι ο Μόντριτς δεν έχει το γκολ.

Κακώς το παίρνεις προσωπικά.

Εχω κάθε δίσκο του vai που έπαιξε και έστω  μια νότα..... μιλάω για public image ltd, lisa popeil, randy coven, thanna harris ,western vacation, the epidemics ......... , Δεν το συζητάω για Zappa,  φυσικά DLR, ακόμα και Whitesnake  και Alcatraz.....και φυσικά ΟΛΑ του τα προσωπικά.

 

Αν δεν το κατάλαβες, μιλάμε για το ότι είχε αντικειμενικά κακό ήχο στο live....και ναι είναι βαρετός πλέον σε όλα (live και studio)., υποκειμενικά για εμένα.

Κανείς δεν τον ακύρωσε.

Και το "ερασιτέχνης ¨ εμένα ούτε με προσβάλει ούτε με ενοχλεί.

Ερασιτέχνης είμαι (και ήμουν και θα είμαι) , αλλά και να ακούω μουσική ξέρω.....και να εκτιμώ και μέχρι εκεί.

Αν ήθελα να γινόμουν επαγγελματίας ...θα το έκανα ....απλά δεν με ενδιαφέρει αυτή η δουλειά....καθόλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

Καλα box to box ειναι λιγο υπερβολη, αν δεν ηταν ο καζεμιρο θα εμπαζε πολυ πισω, αλλα για οκταρι διπλα σε αλλο οκταρι σε 4-3-3 αγγιζει την τελειοτητα. Αλλα αυτο το θα μπω μεσα και θα σας μαμισω ολους εναν εναν του ντιεγκο δεν.

 

 Και ο vai δεν εχει τη στοφα του ντιεγκο ρε παιδακι μου 😆 δεν μπορεσε να λαμψει διπλα στον τραγουδισταρα, ειχε την ευκαιρια του με τον coverdale αλλα δεν, ειναι για ποδοσφαιρο σαλας, να πηγαινει στο καταγωγι να τον ακουει με χαλια ηχο ο LK, στο 11 με 11 σε γηπεδα και σταδια θελεις τον EDGE και τον ANGUS YOUNG, τι να κανουμε τωρα, δεν την ξεγελας την Κυρα Κομπρεσσ και τον Μπαμπη απο τα σεπολια με τις σολαρες και τα τσαλιμια, θελει τακλιν κατευθειαν στα ριφ και στα ρεφραιν, δε φτουρανε τα τακουνακια και τα λεγκατα 😆

 

Ο Καζεμίρο λείπει δυο χρόνια τώρα και ο ψήστης σε fast food συνεχίζει να λάμπει...Άσε που ο κερατάς τρέχει περισσότερο τώρα.

 

Όσο για τον Vai και τη λάμψη του,μάλλον δεν γνωρίζεις και πολλά για το background του.

Ο ίδιος ο Vandenberg είχε πει πως ο τύπος ήταν too much για το γκρουπ,σε σημείο που ο Coverdale είχε αρχίσει να θαμπώνει στη σκηνή μαζί του.

 

Δεν δηλώνω φαν του Vai...Tον εκτιμώ όμως απεριόριστα για όσα καινούρια πράγματα έχει φέρει στη ροκ κιθάρα και,πίστεψε με,τέτοιοι καλλιτέχνες ποσώς ενδιαφέρονται για το πόσο εύπεπτη ή όχι είναι η μουσική που έχουν στην γκλάβα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμι ναι στον αλλο Σαμι αναφερομαι. 

 

Το μεγεθος του καθενος δε θα το κρινουμε εμεις. Ειναι χαζο.

Το γουστο μας κ το τι μας αρεσει η οχι μπορουμε να το δηλωνουμε ελευθερα. Αλλο το να λες ο Βαι δε μαρες, ο Βαι ειναι αισχος στα αφτια μου αλλο  το ο Βαι δεν το χει. Το τελευταιο ειναι κραψιμο κ εκτιθεσαι. Ενταξει ελευθερος να το πεις εισαι αλλα.....

 

Τωρα σε οσους βαζουν το Βαι σε ιδιο τσουβαλι με τους τυπικους σρεντερς τι να πω.. Μαλλον δεν εχουν ακουσει αρκετα Βαι. Δεν ειναι απαραιτητο να ακους ή να σ'αρεσει, αλλα η ολη προσεγγιση του ειναι διαφορετικη. Κ στις ενορχηστρωσεις του κ στην αρμονια του κ στο τι παιζει. Δεν εχει τοσο εντονο το κλασσικ ροκ (κ μπλουζ) στοιχειο αλλων οποτε φυσικα κ το παιξιμο του δε θα δουλεψει τοσο καλα με τραγουδιαρη. Θα δουλεψει ομως οσο κανενος αλλου πανω απο τη δικη του μουσικη.

 

Ο τυπος ειναι καλλιτεχνης. Πιο πολυ μου μοιαζει με ζωγραφος αυτη η προσεγγιση. Τωρα αν ειναι καλος ζωγραφος ή οχι κ αν σ'αρεσουν τα εργα του λιγο ρολο παιζει. Εχει πολυ εντονη μουσικη προσωπικοτητα κ πολλες φορες ενα κομματι καταλαβαινεις οτι ειναι Βαι χωρις να χρειαστει ν'ακουσεις κιθαρα. Υπο αυτη την εννοια ειναι πολυ διαφορετικος κ αναγνωρισιμος απο σχεδον ολους τους σρεντερς κ γι'αυτο διαφερει. Κ ειναι τοσο εντονα ολα αυτα που να τον τσουβαλιαζουμε με ολους τους αλλοι κ τον αδικει κ μας εκθετει.

 

Πως να το πω? σαν ακουσμα κ σαν ορολογια το λεω οτι διαφερει κ δεν ειναι ακριβως σρεντερ. Δηλ καταλαβαινω να μη σ'αρεσουν  οι σρεντερς, να μη σ'αρεσ ουτε ο Βαι, αλλα δε κανουν το ιδιο πραγμα παροτι χρησιμοποιουν το ιδιο μεσο (κιθαρα κ πολλες νοτες). 

 

Αναγνωριζοντας ολα αυτα το να πεις πως μου ειναι εντελως αδιαφορος, δε μ'αγγιζει κλπ ειναι απολυτα φυσιολογικο. Κ εγω τον ακουω πλεον μια φορα τον χρονο κ αν. Αλλα μου ειναι υπερβολικα συμπαθης σαν ανθρωπος, κ παντα, ακομα κ οταν δε μ'αρεσει κατι μενω με ανοιχτο το στομα, με το ποσο ξεκαθαρο ειναι το οραμα, ο ηχος του κ η μουσικη του προσωπικοτητα κ ας μην ειναι για μενα πλεον

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Κακώς το παίρνεις προσωπικά.

 

Κανένα προσωπικό,φίλε LK.

Εσύ μια χαρά τα είπες.Το σχόλιο σου ήταν συμπαγές και μέσα στα σωστά υποκειμενικά πλαίσια.

 

Είναι όμως κάτι που όντως με ενοχλεί...Και το παράδοξο είναι ότι δεν θα ακούσεις ποτέ κάποιον που βρίσκεται,ας πούμε,πιο κοντά στο τεχνικό κιθαριστικό κομμάτι να μιλάει απαξιωτικά για τους παλιούς κλασικούς.Αντίθετα όλοι θα εκφράσουν εκτίμηση και ευγνωμοσύνη για τη συνεισφορά τους στο όργανο.

 

Είναι το άλλο κοινό,ακόμα και κάποιοι γνωστοί κιθαρίστες αυτής της σχολής,που δεν ξηγιέται όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Grey είπε

 

 


πίστεψε με,τέτοιοι καλλιτέχνες ποσώς ενδιαφέρονται για το πόσο εύπεπτη ή όχι είναι η μουσική που έχουν στην γκλάβα τους

 

 ΤΩΡΑ μιλας σωστα, τωρα μαλιστα.

 

 Και εγω εκτιμω το vai, οταν ειχε βγει το passion and warfare το βαζαμε και πεφταμε για προσκυνημα ομαδικα, τι να λεμε.

 

 Αλλα τελικα δεν μου εμεινε και τιποτα, εχω να το βαλω να παιξει απο τοτε. Ενω απο την αλλη ο σουηδος χαμηλοστηθης, που δεν εχει την ποικιλια στο παιξιμο και τα κουφα που κανει ο vai, γραφει ομως κατι τραγουδαρες ωρες ωρες, αυτα σου μενουν, σιγα μη σου μεινουν οι μπουρμπουλιθρες.

 

 Δηλαδη ερχεται ο πιτσιρικας, σε ρωταει, παππου πως ηταν η μουσικη τοτε, ε δεν του βαζεις vai, του βαζεις αυτο, γκομενες, αητοι, αλογκαριουμ, να μπει στο νοημα το παιδι, μην το τρομαξουμε με τα φιουζια 😁

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Ενω απο την αλλη ο σουηδος χαμηλοστηθης, που δεν εχει την ποικιλια στο παιξιμο και τα κουφα που κανει ο vai, γραφει ομως κατι τραγουδαρες

Ρε συ Μανο τι συγκρινεις>

 

Ο ενας γραφει μουσικη με πολυ συγκεκριμενες ενορχηστρωσεις, αρμονια κ οοοολες οι νοτες ειναι γραμμενες κ εκτελεσμενες σαν θεατρικο εργο, κ ο αλλος ενας χαρισματικος βιρτουοζος πανηγυρτζης βιολονιστας που απλα γεννηθηκε σε λαθος εποχη κ με λαθος οργανο. Ο Υνγνη καθαρο χαρντ ροκ παιζει κ επειδη ειναι Ριτσι ον στεροιντζ, ε κατι πηρε κ απο το πως εγραφε το κτηνος ο Ριτσι αφου τις δικες του συνταγες φτιαχνει κ ετσι τα 6-7 πρωτα του αλμπουμ ειναι φουλ στις κομματαρες.

 

Εγω πχ οταν θελω ν'ακουσω κομματια ακουω απο την ευρυτερο  ροκ χωρο (κ ποπ κ λαικο πλεον) κ επειδη εχω μεγαλωσει με κλασσικ ροκ ειναι απολυτα φυσιολογικο να προτιμω τον Σουηδο. Οταν θελω ν'ακουσω κατι αλλο δε θ'ακουσω ουτε τον ενα ουτε τον αλλον. Θα παω ειτε στις περουκες που λες κ εσυ ειτε σε κτηνη της τζαζ. 

 

Αλλα να συγκρινω τον Βαι με τον Σουηδο δεν ειμαι 18. Μακαρι να ειχα το φασιλιτι του Σουηδου, αλλα το καλλιτεχνικο οραμα κ προσωπικοτητα του Βαι. (βεβαια αν παμε στο σογκραητηνγκ οιστρο θα ηθελα του Ριτσι ή κατευθειαν στην πηγη δηλ του Μακαρτνευ, κ ετσι δε θα χρειαζομουν τιποτε απο τα παραπανω κ θα μα παρακαλαγαν να τους παρω γκεστ να παιξουν 2 νοτες σε αλμπουμ μου😁)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε συγκρινω τιποτα, απλα αναφερομαι στο θεμα του ευπεπτου. Δεν ειναι θεμα δηλαδη του αν εισαι σρεντερ η οχι, αλλα το κατα ποσο θελεις τελικα να γινεις ευπεπτος, προσιτος, να παιξεις μπαλα δηλαδη στο επιπεδο του τραγουδιου.

 

 Ειναι μεγαλη τεχνη αυτο, δεν πρεπει να την υποτιμαμε. Ειναι αλλου ειδους δυσκολια, IMHO πολυ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ και απο το πιο βιρτουοζικο παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

Μα δε συγκρινω τιποτα, απλα αναφερομαι στο θεμα του ευπεπτου. Δεν ειναι θεμα δηλαδη του αν εισαι σρεντερ η οχι, αλλα το κατα ποσο θελεις τελικα να γινεις ευπεπτος, προσιτος, να παιξεις μπαλα δηλαδη στο επιπεδο του τραγουδιου.

 

 Ειναι μεγαλη τεχνη αυτο, δεν πρεπει να την υποτιμαμε. Ειναι αλλου ειδους δυσκολια, IMHO πολυ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ και απο το πιο βιρτουοζικο παιξιμο.

Φυσικα κ ειναι Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ τεχνη η τραγουδοποιια κ η συνθεση, αλλα δεν πηρε αυτο το δρομο ο Βαι. Κ πολλοι αλλοι. Δε γινεται ολοι να κανουν το ιδιο. Απο την αλλοι ουτε ο Υνκβη τον πηρε. Καπου στη μεση ειναι. Το οτι προτιμαμε να ακουμε τη μεση (οσοι θελουμε συνδυασμο κομματιου/μπαντας με κιθαρες) δε λεει κατι. Κιθαριστικα μπορει ο Σουηδος να ειναι πιο πανω. Καλλιτεχνικα δε συγκρινονται. Οπως κ να εχει εμεις επιλεγουμε τι μας συγκινει κ το κανουμε διαβαζοντας αναλυσεις πρωτα. Το προβλημα ειναι οτι τις κανουμε. Κ οταν αρχιζουμε να τις κανουμε καλο ειναι να θυμομαστε πρωτον οτι το γουστο μας μπορει να μας επιρρεαζει κ δευτερον πως η μουσικη ειναι μια τεραστια παραδοση κ υπαρχουν πολυ πιο απολυτα μεγεθη απο το προσωπικο μας γουστο (δεν εννοω τον Βαι κ δεν αναφερομαι σ'εσενα 😁)

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου