Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πρέπει να έκανε πολύ κρύο εκεί, για να παίζει με το γουναρικό.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το κρύο...Δεν έχεις δει παπούδια κατακαλόκαιρο να λιάζονται με(από μέσα προς τα έξω) πουκάμισο,πουλόβερ και σακάκι;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Όσο κι αν σε φανεί περίεργο, κάτι μπαρμπάδες που ζούνε στα βουνά, ημπορεί να τους ειδείς κατακαλόκαιρο με σωβρακοφανέλες. ΠΡΟΣΟΧΗ, μη τους μπλέξεις με τους γερμανούς τουρίστες που φοράνε πέδιλο με κάλτσα

 

 

Εμπερδεύθην σφόδρα.

Εννοείς ότι ντύνονται για δεν ντύνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manosx είπε

Εγω καταλαβα γιατι τα πηρε ο Grey με αυτα που εγραψα. Τα πηρε γιατι ειπα οτι τα πολλα καρυκευματα κανουν το φαι να μην τρωγεται.

 

Όσκες.Τα πήρα για τις μπουρμπουλήθρες.

 

22 λεπτά πριν, manosx είπε

 Λοιπον Grey, αν φας τα φαγητα που κανω οταν μαγειρευω ΓΙΑ ΜΕΝΑ, οχι απλως θα τα παρεις, αλλα θα μου βρισεις μεχρι και 5 βαθμου συγγενεις, διοτι αν δεν ερχονται οχι απλα δακρυα αλλα ΚΑΙ ΜΙΞΕΣ απο την καυτεροτητα 😆 του φαγητου, το πιατο για μενα ειναι αποτυχημενο 😆

 

Δικός μου είσαι εσύ.Οψάργας(χθες βράδυ) κατάπια,με τη βοήθεια του γιου μου,ένα καυτερό κουβά από DCD.

 

25 λεπτά πριν, manosx είπε

 Τωρα αν μου αρεσουν τα καυτερα και το thrash metal, και εσενα ο vai και το μουχλιασμενο τυρι, αυτο δεν αφορα ουτε τους κανονες ουτε τους μετριους, ετσι δεν ειναι;

 

 

Α γειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Τώρα βέβαια θα με πιεις πως γνωρίζεις καυλήτερα τα τάστα από εμένα. Σίγουρα, μα πλέον αρνείσαι, βάρεσες αναβολή και δεν γνωρίζω, αν ποτέ ήθελες να παίξεις. Στη τελική βρε Στράτο, ακόμα και σήμερα, δεν με νοιάζει αν ξέρεις-σίγουρα- καλύτερη μπουθάρα από μένα, απλά, εγώ εξακολουθώ και κάνω το κέφι μου κι ας βγάζω μαλακισμένα τραγουδάκια

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς βρε Δημήτρη.

Ποιος ξέρει τι καλύτερα, τι σημασία έχει αυτό, και ποια η σχέση του με τα γουναρικά.

Μίλησα εγώ για τάστα και κιθάρες?

Μίλησα για κιθαρίστες?

Εγώ ο φουκαράς είπα ότι είναι κουφός ο Μπετόβες, και σχολίασα το γουναρικό.

Επειδής δηλαδή δεν παίζω πια, δεν μπορώ να έχω γνώμη για τα γουνάκια ασούμε?

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

δια να μη σκοτώνεστε

      ΤΑΙΛΩΣ

 

272658829_930834844461993_3570145417662761364_n.jpg

 

Παραγκα βρες κατι αλλο τωρα γιατι αυτοι ειναι ετοιμοι για φευγαλα.

 

FB_IMG_1611430328815.jpg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παράθεση

Όσκες.Τα πήρα για τις μπουρμπουλήθρες.

 

 

 Α, καταλαβα, "αν αρχιζαν και αυτοι τις μπουρμπουληθρες, δε θα τους αγαπαγαμε"

 

 Υπαρχει παρεξηγηση ομως.

 

 Δεν εννοω "Αν αρχιζαν και αυτοι τις μπουρμπουληθρες ΣΑΝ ΤΟ ΒΑΙ" . Δεν εννοω αυτο.

 

 Αλλωστε δε θα μπορουσαν να παιζουν fusion και τετοια το 18ο αιωνα σωστα;

 

 Εννοουσα οτι " Αν αρχιζαν και αυτοι τις μπουρμπουλιθρες ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ εκαναν, και δεν τις εβαζαν σαν αλατοπιπερο με μετρο αλλα το πηγαιναν ετσι σερι, δε θα ακουγοτανε η μουσικη τους."

 

 Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν εκαναν και αυτοι μπουρμπουλιθρες, αλιμονο, απο μπουρμπουλιθρες αλλο τιποτα, αλλα τις εντασσανε ως ενα ακομα στοιχειο σε μια γενικοτερη φορμα, η οποια φερει τελικα την ουσια των εργων τους και την αξια που εκτιμαμε σε αυτα.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

Δεν ειναι οτι δηλαδη οτι δεν εκαναν και αυτοι μπουρμπουλιθρες, αλιμονο, απο μπουρμπουλιθρες αλλο τιποτα, αλλα τις εντασσανε σε μια γενικοτερη φορμα που φερει τελικα και την αξια που εκτιμαμε σε αυτους.

Αυτό δεν είναι το αιώνιο διακύβευμα μεταξύ βιρτουοζιτέ και σύνθεσης;

 

Ο εντυπωσιασμός είναι ισχυρό συναίσθημα, αλλά θες κάτι καινούργιο για να τον νιώσεις.

 

Από την άλλη, η ταύτιση, η επιβεβαίωση, είναι επίσης ισχυρό συναίσθημα, και το καλύτερο είναι ότι όσο ακούς το ίδιο και το ίδιο μεγεθύνεται, μέχρι να νιώσεις ασφάλεια (εντάξει, το είπαμε, φτάνει, το πολύ το κυριε ελέησον κτπ)

 

Οπότε για εμένα, αν παίξει κάποιος ένα παγκανινικού επιπέδου κομμάτι 5 λεπτά και κάνει το όργανο φιόγκο, γουαου. Αν κάνει το όργανο φιόγκο 8 ώρες συνεχόμενες ενώ ταυτόχρονα σε ανοιχτή ακρόαση δίνει συμβουλές πώς να φτιάξεις παστίτσιο από το μηδέν, εκεί κάπως το πραγμα αλλάζει. Τον αρχικό ενθουσιασμό τον διαδέχεται αποξένωση. Χάνεται η παιδικότητα και μπαίνουν δεύτερες σκέψεις. Λέω ρε τι είναι τούτο εδώ; Εξωγήινος; Άλλο πράμα; Να θέλει κάτι να μου πει με όλο αυτό το δρώμενο, ή όχι;

 

Ο εστεπαριος σιμπεριάνος π.χ. είναι καλό παράδειγμα για αυτή τη συζήτηση. Εγώ όλους αυτούς τους θεωρώ και λίγο "μουσικούς ερευνητές".

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ειναι απλα διακυβευμα, ειναι αιωνιο αρχετυπο. Καλο κακο, φως σκοταδι, θετικο αρνητικο φορτιο, και παει λεγοντας.

 

 Και η μουσικη ειναι γεματη απο αντανακλασεις αυτου, διαφωνια- συμφωνια, ενταση λυση, ηχος- παυση κλπ κλπ κλπ. Και το ποια ειναι η σωστη αναλογια ολων αυτων παντα μας διαφευγει, και αφηνουμε στην ακρη τους μπαροκ δασκαλους και το προγκρεσιβ ροκ, γιατι θελουμε γκαλαντ ηρεμια και πανκ αρχοντια, και μετα λεμε το παρακαναμε, και τρεχουν οι Μπετοβεν να ξεθαψουν τις παρτιτουρες του Χεντελ και εμεις να ακουσουμε την καινουργια εκδοση του dark side of the moon.

 

 Και γυρω γυρω ολοι και φτου και απο την αρχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν εκαναν και αυτοι μπουρμπουλιθρες, αλιμονο, απο μπουρμπουλιθρες αλλο τιποτα, αλλα τις εντασσανε ως ενα ακομα στοιχειο σε μια γενικοτερη φορμα, η οποια φερει τελικα την ουσια των εργων τους και την αξια που εκτιμαμε σε αυτα.

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά μόλις περιέγραψες μουσικούς τύπου Vai,Satriani,Malmsten,Petrucci και πάει λέγοντας.

...Και μιας και δεν μπορεί να υπάρξει μπουρμουληθόμετρο(αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα),θα επαναλάβω πως δεν μπορώ να καταλάβω την αλλεργία που εμφανίζουν πολλοί στο βιρτουόζικο στοιχείο.

 

Δεν υπάρχει συναίσθημα στις πολύπλοκες μελωδίες,λένε.

Η ταχύτητα είναι μια άψυχη επίδειξη,επίσης λένε.

Συγνώμη,θα τους πω εγώ,αλλά αυτό δεν είναι άποψη.Είναι δυσπεψία και εδώ αντιγράφω τον Trolley σε μια πολύ εύστοχη παρατήρηση που μου είχε κάνει.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου