Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά μόλις περιέγραψες μουσικούς τύπου Vai,Satriani,Malmsten,Petrucci και πάει λέγοντας.

 

 

 

 

 Σε καμια περιπτωση. Δεν εχω υποψη μου να εχουν γραψει συμφωνιες, κονσερτα, γενικα μουσικη σε μεγαλες φορμες, η δομη της οποιας θα ενσωματωνει τις αναμφισβήτητες ικανοτητες τους σε ενα ευρυτερο grand scheme, να γινεται δηλαδη το τεχνικο challenge φορεας μιας μεγαλυτερης ιδεας. Και αν εχουν και κατι τετοιο, που ειναι πολυγραφοτατοι ολοι τους και θα εχουν σιγουρα κατι ( Ο Μαλμστιν ας πουμε εχει ), ακομα και ετσι σιγουρα δεν ειναι αυτο η αντιπροσωπευτικη τους εικονα.

 

 Οι περισσοτεροι και για τον περισσοτερο χρονο εχουν απο πισω μια μπαντα ως προφαση, και χωνουν αβερτα σολιδια. Δεν γινεται δουλεια ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Σε καμια περιπτωση. Δεν εχω υποψη μου να εχουν γραψει συμφωνιες, κονσερτα, γενικα μουσικη σε μεγαλες φορμες, η δομη της οποιας θα ενσωματωνει τις αναμφισβήτητες ικανοτητες τους σε ενα ευρυτερο grand scheme, να γινεται δηλαδη το τεχνικο challenge φορεας μιας μεγαλυτερης ιδεας. Και αν εχουν και κατι τετοιο, που ειναι πολυγραφοτατοι ολοι τους και θα εχουν σιγουρα κατι ( Ο Μαλμστιν ας πουμε εχει ), ακομα και ετσι σιγουρα δεν ειναι αυτο η αντιπροσωπευτικη τους εικονα.

 

 Οι περισσοτεροι και για τον περισσοτερο χρονο εχουν απο πισω μια μπαντα ως προφαση, και χωνουν αβερτα σολιδια. Δεν γινεται δουλεια ετσι.

 

Συνονόματε,ένα θέμα με τις συγκρίσεις όντως το έχεις.🙂

 

Είναι ποτέ δυνατόν να βάλουμε στην ίδια κουβέντα δημιουργούς συμφωνικών έργων και ροκάδες σόλο καλλιτέχνες;

Εγώ αναφέρθηκα στο πάντρεμα υψηλών τεχνικών δυνατοτήτων με συνθέσεις που κάτι έχουν να πουν στον οποιονδήποτε από μας.Εκτός αν εσύ θεωρείς ότι οι παπάδες που ενίοτε κατεβάζουν είναι αυτοσκοπός και όχι απλά ένα ακόμα μέσο όπως είναι ο ήχος,τα εφέ,η σκηνική παρουσία κ.τλ...Που δεν νομίζω να το νομίζεις.

 

Και οι μπάντες τους δεν είναι απλά μια πρόφαση.Λησμονείς μάλλον πολύ αξιόλογους μπασίστες,ντράμερς και πληκτράδες που έχουν κατά καιρούς συνεργαστεί τους...Που σημαίνει ότι οι ίδιοι δεν συμμερίζονται την άποψη σου.

 

 

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προ λιγων ετων,παρακολουθησα τον Steve Vai να παιζη κιθαρα στο ωδειο  του Φακανα,και ηταν εξαιρετικος.Σε επιπεδο τεχνικης,ηχου,και τζαμαρισματος!!Επαιξε μονος του, τζαμαρισε με δασκαλους και μαθητες...και ηχος Τοπ!!Μου αρεσε παρα πολυ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως πραγματι πιστευω οτι πολλες φορες οι παπαδες γινονται αυτοσκοπος, και στους σρεντερς, και στους τζαζιστες, και στους κλασσικους, και σε μενα 😆 και σε ολους. Ειναι αυτο που λεμε οταν εχεις ενα σφυρι στα χερια σου, ψαχνεις παντου για καρφια 😆

 

 Δε σημαινει αυτο κατι, ουτε σημαινει αυτο οτι συγκρινω κανεναν. Ετσι γουσταρουν, ετσι γουσταρουμε και σε οποιον αρεσει. Απλα αυτο το πραγμα εχει επιπτωσεις, οι πολλοι παπαδες δηλαδη ειναι αντιστροφως αναλογοι της δημοφιλιας αλλα και της ευκολιας να βγαλουμε ηχο σε μεγαλες αιθουσες.

 

 Αυτο λεω, τιποτα παραπανω. Στην τελικη αν δε μου αρεσαν οι παπαδες δε θα ακουγα μπαροκ 😆 αλλα στα 10.000 watt ACDC θελω να ακουω, αν πας να βαλεις τιποτα κατα ιωαννη του μεγαλου σε φουλ ενταση μεσα στο σταδιο θα γινει της π@@τανας, χωρια που θα φυγει και το 90% του κοσμου, ενω με ACDC θα αρχισουμε τις μπυρες, τις μπουνιες, οι γκομενες θα πετανε τα σουτιεν τους στη σκηνη, θα περασουμε θαυμασια.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είχε χάλια ήχο το 2005 σε ένα λάιβ δεν λέει κάτι, ούτε σημαίνει ότι έχει κακό ήχο έκτοτε μέχρι σήμερα,

 

Άλλες εποχές τότε, άλλες σήμερα, ειδικά με τα social media και τα κινητά τηλέφωνα είναι σχεδόν απαγορευτικό για έναν καλλιτέχνη του βεληνεκούς του Vai να έχει χάλια ήχο στα λάιβ του. Συν το γεγονός ότι και η τεχνολογία έχει εξελιχθεί από τότε, όπως και η τεχνογνωσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Άλλες εποχές τότε, άλλες σήμερα, ειδικά με τα social media και τα κινητά τηλέφωνα είναι σχεδόν απαγορευτικό για έναν καλλιτέχνη του βεληνεκούς του Vai να έχει χάλια ήχο στα λάιβ του.

 

 

 7gsc0n.jpg.b3557fda96d323fcd4fca6a88a55e11c.jpg

 

  Πλακα κανω, 😆 αλλα να δω σελφι τουναρα απο live vai και χαλαλι του, ας παιζει μονο εννιαηχα 128ου στα 1800 bpm μετα.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Το ότι είχε χάλια ήχο το 2005 σε ένα λάιβ δεν λέει κάτι, ούτε σημαίνει ότι έχει κακό ήχο έκτοτε μέχρι σήμερα,

 

Πώς δεν λέει.

Δεν μένουμε κοντά για να πάω να τον ακούω κάθε ΣΚ και να πω έπεσα σε κακή στιγμή.

Ήταν once in a lifetime event.

Τότε (ατυχώς γιατί πλέον ακόμα και ότι σηκώθηκα, ντύθηκα , οδήγησα μέχρι εκεί...και πλήρωσα το θεωρώ αδιανόητο) το περίμενα πως και πως...και η απογοήτευση (τότε) ήταν μεγάλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

, Κοίτα να δεις πώς τα βλέπω τα πράγματα...10 χρόνια μετά από το 2013.

Απέναντι από την οικία Καλλιανιδη υπάρχει ένας καφενές.

Κάθε πρωί παίρνω τον καφέ μου από εκεί.

Ακόμα και αν εντάξει στην περιοδεία του τη νέα ο Βαι τον καφενέ και παίξει εκεί.... όχι μόνο δεν πάω αλλά ίσα που παίρνω και την αστυνομία αν βαραν μετά τις 11.

Αντιθέτως βρέθηκα σε ένα πανδοχείον πρόσφατα σε μια άλλη πόλη για δουλειά.

Το βραδάκι κατέβηκα στο μπαρ.

Είχε έναν πιανίστα με μια φωνή γυναίκα.

Έπαιζαν τζαζοφαση.

Δεν το ήξερα, δεν είχα καμία απαίτηση από τους μουσικούς..... ούτε είχα τη δισκογραφία τους σπίτι μου.

Ήταν η καλλίτερη έξοδος μου για πολύ καιρό.

Όποιος αντιλαμβάνεται τι λέω. ...έχειν καλώς.

Όποιος όχι, το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Σαμη Παραγκα είπε

άφησες ομιχλώδες τοπίο, περί χιουι-λιούι, πετρτούτσι και παπαρούτσι και μας άφησες εις την υπέροχη βραδυά που έζησες μετά ευειδούς κιουρίας που έπαιζε ζαζζζζζζζζζζζ. Ε τι να πιω τώρα, αφ εις στιγμής γνωρίζω πως δεν είσαι και λιγούρης .

Ο πετρουτσις δεν με αφορά ουτε τον ανέφερα.

Θεωρώ τους ντρην θιατερ πιο βαρετός και από την Σάσα Μπάστα.

Χίου Λιουιζ είμαι τρελός φαν.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Σόρυ, αλλά οι τύποι που ονοματίζεις, δεν έχουν γράψει ούτε πενιά αξιομνημόνευτη

 

Φυσικά και έχουν γράψει, και συνθετικά (μιας και είναι και καλοί συνθέτες πέρα από βιρτουόζοι, το να είσαι απλά βιρτουόζος δεν λέει κάτι, γι αυτό και έκαναν καριέρα σε αντίθεση με τον Michael Angelo Batio πχ)

 

25 λεπτά πριν, LK είπε

Πώς δεν λέει.

Δεν μένουμε κοντά για να πάω να τον ακούω κάθε ΣΚ και να πω έπεσα σε κακή στιγμή.

Ήταν once in a lifetime event.

Τότε (ατυχώς γιατί πλέον ακόμα και ότι σηκώθηκα, ντύθηκα , οδήγησα μέχρι εκεί...και πλήρωσα το θεωρώ αδιανόητο) το περίμενα πως και πως...και η απογοήτευση (τότε) ήταν μεγάλη.

 

 

Δεν αμφισβητώ την άσχημη εμπειρία που είχες. Αλλά έφταιγε ο Vai 100% για το φιάσκο που περιγράφεις? 

Ή μήπως οι ηχολήπτες, οι διοργανωτές, ο ιδιοκτήτης του χώρου και οι υπεύθυνοι του εξοπλισμού?  Ένας αμερικανός κιθαρίστας που έρχεται σε μια μικρή πόλη της Ελλάδας να παίξει λάιβ δεν ξέρω κατά πόσο παιρνάνε όλα από το χέρι του...

 

Tο ότι δυστυχώς έπεσες σε κακή διοργάνωση (που είναι πολύ σύνηθες, όλοι μας έχουμε φάει πίκρα από άθλιους διοργανωτές στα 90's και 00's) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όσοι ενδιαφέρονται να πάνε στο λάιβ θα περάσουν τα ίδια... έχουν αλλάξει οι εποχές και αυτό με τα social media δεν το έγραψα καθόλου για πλάκα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου